Streven naar een groene stroom mmi zee ano PZC Eerste concert moest meteen goed zijn Muzikaal handen schudden zonder samen te smelten 17 sELICHT Zeeuws Pianotrio treedt op in Grote Kerk Veere Filmfestival sluit af met Cashback zaterdag 9 september 2006 Ik kan om negen vijfenvijftig passe ren, neem ik aan?" Met krakende 'stem meldt een binnenvaartschipper, varend ter hoogte van de Middelburg se Schroebrug, zich via zijn marifoon bij de centrale post van de brug- en sluiswachters in Vlissingen. Hij is ter plaatse bekend en weet de doorgangs- jjjden uit zijn hoofd. Brugwachter René bevestigt. „Een paar minuutjes, dan kun je erdoor." Om even later de schipper met één druk op de knop ruim baan te geven. „,„„s een jaar of tien bestuurt de pro- -"vincie alle bruggen over het Kanaal ."door Walcheren en het Arnekanaal vanaf één plaats: het bedieningsge- - bouw bij de Vlissingse sluizen. De slui zen bij Veere en de Zeelandbrug, nu nog ter plaatse bestuurd, komen daar in de loop van volgend jaar bij In het gebouw staren de medewerkers objectbediening, zoals de provincie haar veertien sluis- en brugwachters Brugwachters officieel noemt, de hele dag naar tien tallen beeldschermen. Het zijn flat- sereens: wel zo handig in verband met de ruimte. Schilders Alles wat op en rond de bruggen ge beurt, is er goed op te volgen. Voetgan gers, fietsers en auto's gaan er in onop houdelijke stromen overheen. Op het ;water is het rustiger: af en toe meldt zich een schip. En kijk, op de verkeers- bmg over het Arnekanaal zijn schil ders bezig. „Over zulke dingen maken we duidelijke afspraken met aanne mers", vertelt Leo van Driel, regiome dewerker sluis- en brugbediening. „Stel dat zo iemand onder de brug hangt en wij doen hem open." Goede contacten onderhouden is van enorm belang. Ook met de hulpdien sten. „Die bellen vaak even als ze over In het gebouw bij de Vlissingse sluizen worden diverse bruggen bediend. de brug moeten. Dan houden wij die wat langer dicht. Of vertellen dat ze beter rondrijden." Als straks ook de bediening van de Veerse sluizen en de Zeelandbrug van uit Vlissingen gaat, heeft de provincie de controle over al haar bruggen en sluizen bij elkaar. De rest is van Rijks waterstaat, dat de komende jaren ook de bediening centraliseert: op Neeltje Jans en in Terneuzen. Samenvoegen is een stuk goedkoper dan ter plaatse bedienen. „Bovendien kunnen we zo meer service bieden", zegt Van Driel. „Sinds drie jaar ope nen we de bruggen voor de beroeps vaart ook 's nachts. Daar hebben we immers maar één persoon voor no dig." Schippers maken er jaarlijks ruim 150 keer gebruik van. Regelmatig rijst de vraag of de centra lisatie de situatie niet onveiliger maakt. Vorige week overleed in het Brabantse Dinteloord een bejaarde man toen de brug openging terwijl hij er nog op stond. Hij was naar de sche pen aan het kijken en miste het neer gaan van de palen, het knipperen van de lichten én het geluid van de bel. De brugwachter, zijn werk uitvoerend vanuit een bedieningsgebouw op kilo meters afstand, had hem over het hoofd gezien. Een ongelukkige samen loop van omstandigheden,, volgens Van Driel. „Persoonlijk vind ik dat we op de beeldschermen méér zien dan ter plaatse. Daar zie je alles van één kant. Hier van verschillende." In Zeeland hebben zich al jaren nau welijks ongelukken voorgedaan, be toogt hij. „Af en toe rijdt iemand een slagboom kapot. Maar die is dan ge woon door rood licht gereden. Dat kun je niet voorkomen." Het levert wel eens boze telefoontjes op. „'Mijn auto heeft schade door jul lie schuld', zeggen ze dan. Tot ik ver tel dat we alle beelden bewaren. Ne- foto Lex de Meester gen van de tien keer hoor je niks meer van ze. Ze weten heel goed dat ze fout zitten." Het registratiesysteem is ook voor de brugwachter een prettig middel. „Het pleit werknemers vaak vrij van schuld. Terwijl je anders snel een wel- les-nietesdiscussie krijgt." Plezierjachtjes Inmiddels staat de Schroebrug wijd open. Zes, zeven plezierjachtjes rep pen zich er onderdoor. Daarna volgt de binnenvaarder. Die moet de andere kant op: voor hem doemt meteen de Stationsbrug op. Het schip is het obstakel nauwelijks voorbij of wachter René drukt op een knop. Op verschillende schennen is te zien dat de brug in rap tempo daalt. „Maar goed ook", vindt Van Driel. „We zien het niet, maar weten natuur lijk dat er een flinke rij auto's staat te wachten." Een minuutje later openen de spoorbo men weer en spoeden automobilisten en fietsers zich over de brug. Je ziet het niet, maar wéét dat velen van hen zich ergeren. „Terwijl ze nog geen ze ven minuten hebben moeten wach ten", zegt brugwachter René. „Ach, het lijkt altijd langer als je ervoor staat. Ik heb dat zelf ook", reageert Van Driel. Het bedienen van de bruggen is een heel gepuzzel. Want wie denkt dat die op willekeurige tijden opengaan, heeft het mis. „We werken met bloktijden", verklaart Van Driel. „De bruggen in Middelburg gaan overdag elk half uur open. Nooit tegelijkertijd overigens." Daarbij wordt in meerdere opzichten rekening gehouden met de trein. „We proberen de Schroebrug te openen op het moment dat de spoorwegovergang sluit. Dan hoeven automobilisten niet twee keer te wachten." Zo'n vaste tijd is ook handig voor vaste gebruikers van de (water)wegen: die weten waar ze aan toe zijn. Trein De brugwachters houden ook reke ning met treinreizigers. De Stations- brug, vlak voor het centraal station van Middelburg, opent niet wanneer er een trein op punt van vertrekken staat. Datzelfde geldt voor de brug bij het station in Souburg. Om de hinder voor het scheepvaartver keer zoveel mogelijk te beperken, pro beren de wachters een 'groene stroom' te creëren. Bruggen gaan dan in de goede volgorde open, zodat schippers zo weinig mogelijk hoeven te wachten. Zo kunnen ze in drie kwartier alle hin dernissen tussen de Vlissingse sluizen en de Middelburgse Stationsburg over winnen. Aan de andere kant van het bedie ningsgebouw wordt de besturing van de Vlissingse sluizen geregeld. On danks het directe zicht daarop, kijken ook hier zestien camera's mee. Af en toe piept er iets. Het systeem helpt de brugwachters dan een handje. „We krijgen een seintje als het tij keert of op het moment dat het water aan bei de kanten van de sluis even hoog staat", legt Van Driel uit. „Vroeger moest je daarvoor twee metertjes in de gaten houden." René heeft inmiddels de Stationsbrug geopend. De binnenvaartschipper neemt zijn laatste hindernis op dit tra ject. Op naar de Veerse sluizen. Militairen oefenen in Sloegebied VLISSINGEN - De 101 NBC verdedigingscompagnie oe fent volgende week bij bedrijven in het Sloegebied. Deze compagnie is een militaire eenheid die als taak heeft ande re eenheden te ondersteunen in zogenaamde NBC verdedi ging. Dat staat voor Nucleair, Biologisch en Chemisch. Hierbij worden civiele bedreigingen vanuit de industrie (bijvoorbeeld rampen) meegenomen. De eenheid heeft ta ken op het gebied van ontsmetting, verkenning en detec tie. Voor de oefeningen wordt ook gebruik gemaakt van ci viele objecten, zoals treinen, bussen, stations, laboratoria en industriële objecten. Tot 15 september wordt geoefend bij onder meer EPZ, Covra, Thermphos, Total en Zeeland Seaports. Vrijdag zijn de militairen aangekomen. Ze verblijven in het mobi lisatiecomplex te Vlissingen. vanaf maandag beginnen de oefeningen. Naast daadwerkelijke oefeningen zijn er ook rondleidingen in enkele bedrijven om de kennis van de mi litairen bij te spijkeren. Boek over Salzburgers in Zeeland AMSTERDAM - Tijdens een symposium te Amsterdam is gisteren het boek Salzburgse vluchtelingen in Zeeland gepre senteerd. Lutherse protestanten die om geloofsredenen huis en haard moesten verlaten. Het boek beschrijft de komst van twee groepen vluchtelingen uit het aai-tsbis- dom Salzburg naar Walcheren en het Vrije van Sluis, om streeks 1732, en vervolgens de wijze waarop ze in de Zeeuwse samenleving werden opgenomen. De integratie van de nieuwe inwoners in West-Zeeuws-Vlaanderen mis lukte. Het boek is geschreven door C. J. de Kruijter, oud-archivaris en ambtelijk secretaris van de generale sy node van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Opge nomen zijn ook lijsten van immigranten en de namen van de Zeeuwen die in eerste aanleg de zorg voor de 'asielzoe kers' op zich namen. Het boek (495 pagina's, 143 illustra ties, prijs 30 euro) is uitgegeven door De Koperen Tuin in Goes. Horecaondernemer vrijgesproken MIDDELBURG - Een 44-jarige horecaondernemer uit Hengstdijk werd door het Openbaar Ministerie in Middel burg geluidsoverlast verweten. Omwonenden van zijn ca fé in Hengstdijk hadden vorig jaar 9 augustus geklaagd over geluidsoverlast. Er werd door de verbalisant 71,3 de cibel gemeten, terwijl 40 dB is toegestaan. De onderne mer bestreed gisteren in Middelburg de plaats van de me ting. „Er is op een verkeerde plek gemeten, vlak bij een ventilator." Officier van justitie J. Eijkelboom vond juist dat er op een grotere afstand dan te doen gebruikelijk was gemeten. Hij eiste 650 euro boete, waarvan 350 euro voorwaardelijk. De economische politierechter J. Beg- heyn was het eens met verdachte. „Er is door de verbali sant verzuimd om op de gevel van de woning te meten, hoewel ik niet uitsluit dat de muziek wellicht te hard was." Hij concludeerde tot vrijspraak. Aanhangwagen uitgebrand MIDDELBURG - Een aanhangwagen, die stond op de hoek van de Brakstraat en de Breestraat in Middelburg, is donderdagnacht uitgebrand. Vermoedelijk is de in houd, een bank met een zak huisvuil, in brand gestoken. Het brandje is door de brandweer geblust. kunst 9l0f treedt vandaag in Spaarnwoude voor duizendste keer op ioor Rolf Bosboom SPAARNWOUDE - De afgelo- dertien jaar gaf Bief honder- concerten, aanvankelijk als long. ambitieus bandje voor een handjevol mensen, tegenwoordig als ge- organisatie voor massa's tot soms 60.000 zoals recent op de Brou- Als de tellingen klop- ^{misschien zitten we er een- j? naast') treedt de Zeeuwse land vandaag in Spaarnwoude irecies voor de duizendste keer Toetsenist Bas Kennis blikt Enig- Iet eerste concert Dat weet ik nog goed: Mossel- nek in Yerseke, in augustus ?93'. zegt Kermis. „We waren lè openingsact en speelden voor M mannetje of twintig. Paskal ziek, een beetje grieperig, aar kon daar wel doorheen Het was in elk geval een Nenkwaardige dag." ontstond in 1992, maar bewust met haar po- tot de zomer van '3- „We hebben altijd gezegd: Is we gaan optreden, moet het nk meteen goed zijn en geen ikrake actie. We hadden al een emo gemaakt, die ons toegangs aartje was voor Mosselrock." d repertoire bestond toen al lacoon en Blpf naken kans op MF Awards DES - De Zeeuwse bands Ra- mn en Blof maken dit jaar op TMF Awards, de jaar- ,se Prijzenregen van de mu- Ekzcnder. De winnaars daar- 'i worden op 13 oktober be- liegroepen zijn genomineerd de categorie Beste Band (sa- j® met Kane en Di-rect) en jste Album (samen met Ilse De- lnge en Opgezwolle). Blof is ESnebber voor de titel Beste 'P Act, de prijs die band ook [1Won- Dit jaar zijn Marco rcato, Do en IOS de concur- winnaars worden bepaald w net publiek, dat zijn stem n uitbrengen via www.tmf- Voornamelijk uit eigen num mers, die de basis waren voor het latere debuutalbum Naakt onder de hemel. „We hadden toen al bijvoorbeeld Aan de kust, maar we speelden er ook covers van De Dijk tussendoor om een uur vol te krijgen." Het optreden sloeg aan. „Als we het nu zouden terugluisteren dan denk ik dat we wel schrik ken, maar ik weet wel dat we een goede indruk achterlieten. Er Werden ook best veel demo's verkocht. Veel mensen zijn door Mosselrock geïnteresseerd ge raakt in Blof." Het beste concert „Dat zijn toch de grote optre dens. Die blijven je het meest bij, zoals in Ahoy' en de Are na. Of op een ponton voor de boulevard in Vlissingen tijdens Film by the Sea, voor 60.000 main. Maar ook die keer dat we voor drie mensen stonden te spe len op een boot bij Spitsber gen." De recente Umoja-concerten in het Nieuwe Luxor in Rotter dam, waaraan veel buitenlandse artiesten meewerkten die ook een bijdrage hebben geleverd aan het succesalbum Umoja, zijn door zowel band als pu bliek als zeer bijzonder ervaren. „De magie die toen ontstond, was echt geweldig. We zijn er nog steeds heel trots op dat we dat allemaal voor elkaar hebben gekregen." Blof is ook verknocht geraakt aan de Brouwersdam, waar in juli - voor de tweede keer - voor 60.000 mensen werd opgetreden in het kader van Concert at Sea. Dat wordt een jaarlijks festival dat de band mede organiseert. 1994: Blof treedt op tijdens het Straatfestival in Vlissingen. „Je speelt er letterlijk aan de kust. Het is massaal, maar dooi de vorm van de plek toch ook re delijk intiem. We zijn nu ernstig aan het overwegen om er vol gend jaar ook zelf weer te spe len. Die kans is zeer wel aanwe zig." VEERE - Het Zeeuws Pianotrio geeft morgenmiddag een con cert in de Grote Kerk in Veere. Dat begint om 13.30 uur. Het drietal bestaat uit Erik Hoogenboom, Arjan Meijdam en Adriaan de Man. Zij ont moetten elkaar eind jaren tach tig op het Rotterdams Conserva torium en zijn sindsdien vrien den gebleven. Nu geven ze sa men 'pianotricitals'. Daarbij V proberen ze de vaak statische sfeer bij klassieke concerten te doorbreken door mondelinge toelichtingen te geven en door contact te leggen met het pu bliek. Op het programma voor morgen staan werken van onder ande ren Mendelssohn, Chopin, Bala- kirev, Schubert en Bach. Erik Hoogenboom speelt ook het door hemzelf geschreven Etude in g: Zeeuwse Storm. Het slechtste concert „Oei, daar kan ik niet zo snel op komen", zegt Kennis. .„Optre dens waaraan je niet wil wor den herinnerd, vergeet je ook snel. Ik kan dus geen lijstje op noemen van fiasco's. We hebben wel eens meegemaakt dat tij dens een optreden het hele PA-systeem naar de knoppen ging. Verder speelden we in het eerste jaar dat we bekend wer den, door Liefs uit Londen, nog vaak in allerlei feesttenten en buurthuizen waar de mensen soms alleen aan de bar hingen en niet echt geïnteresseerd wa ren. Ook dat is een fase waar je als band doorheen moet." Het duizendste concert „We spelen vanavond in Spaarn woude, in een natuurpark. Een prachtige plek. Het moet weer iets bijzonders worden. We heb ben een aantal gasten en we wil len een soort bloemlezing geven van wat we in al die jaren heb ben gedaan. We zullen dus veel hits spelen, meer nog dan we bij een regulier concert doen." „Ook doen we een aantal 'raritei ten', die we in het verleden ooit hebben gespeeld en waar toen heel goed op werd gereageerd. Een voorbeeld is Abraga-me met Fernando Lameirinhas, dat nooit echt op een Blof-plaat heeft gestaan, maar wel een pu bliekslieveling is geworden." Het is vandaag vooral een kwes tie van kiezen uit het inmiddels omvangrijke repertoire. „Als het aan ons ligt, spelen we drie uur of nog langer, maar er zit ook een soort optimum in. Men sen krijgen op een gegeven mo ment moeie benen of willen hun trein halen. Daar moet je ook re kening mee houden. Het is niet zo: hoe langer, hoe beter." Duizendste concert Bief, vandaag in het Spaannuoudepark, met als gasten onder anderen Omar Faruk Tekbilek, Droeh Nankoe en Fer- i nando Lameirinhas. Voorprogram ma: A balladeer. Aanvang: 19.00 uur. Het is concert is uitverkocht. Kunstveiling Schildersweek DOMBURG - In De Parel in Domburg worden vandaag de werken geveild die zijn gemaakt tijdens de jaarlijkse Schilders week Domburg. Tussen 15.00 en 17.00 uur kunnen de schilde rijen worden bezichtigd. Aan sluitend begint de veiling. Tijdens de Schildersweek, in mei, komen jaarlijks tientallen kunstenaars uit binnen- en bui tenland bijeen om op diverse lo caties te werken. De resultaten, een kleine honderd schilderijen, zijn nadien geëxposeerd en wor den nu geveild. De" werken zijn te bekijken op ivww.schilders- week.nl. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Eindelijk was het Abdijplein in Middelburg gisteravond weer eens echt vol. Dat mocht ook wel, na enkele moeizame avonden wat publie ke belangstelling betreft, voor het hart van het Zeeland Nazo merfestival. Het programma van gister avond, Radio Lume, verdiende ook die ruime belangstelling. Het project, opgezet door Waso De Cauter, brengt een forse groep - in Middelburg waren het er dertien - muzikanten bij een uit diverse genres: ruwweg te verdelen in jazz, zigeunermu- ziek en flamenco. Op het po dium gaan ze een dialoog aan. Het is een samengaan zonder tot samensmelting te komen. Men schudt elkaar op de grens ge moedelijk de hand om vervol gens ieder op eigen, vertrouwd terrein verder te excelleren. De groep sloot gisteren een klei ne zomertoer af langs vijf festi vals in zuid-Nederland en in Vlaanderen. Vergeleken met de première in Gent, half juli, viel op hoezeer de muzikanten tot een eenheid zijn gegroeid. Des tijds speelden ze veel meer af zonderlijke nummers; gisteren werd vrijwel alles aaneengescha keld en waren er slechts twee kleine onderbrekingen. Het spel bij Radio Lume golft 29 augustus t/m 9 september nazomerfestival De zesde editie van het Zeeland Nazomerfestival beleeft vandaag haar twaalfde en laatste dag Er zijn nog twee locatievoorstellin gen; de opera Der fliegende Hol lander bij de sluizen van Terneu zen (20.30 uur) en in Westkapelle De vrouwen van Kamp West kapelle (20.30 uur). In de Nieuwe Kerk is de vierde en laatste opvoering van de dans voorstelling The Recital van Sta tion Zuid (20.00 uur). Om 21.00 uur is het tijd voor de hoofdact van het Abdijplein: de Belgische barid dËUS De ZNF-band met als gastsolist saxofonist Paul van der Feen sluit vanaf 22.30 uur hét festival af. X .m telkens heen en weer, met Waso De Cauter als meelevende regis seur langs de zijlijn. Soms klonk het wat tam, maar dan ging het toch even weer in de verlangde versnelling. Pas geleidelijk be sef je als toeschouwer dat je naar iets bijzonders zit te kij ken. Jammer was wel dat het concert grotendeels onversterkt was, waardoor het geluid nogal op het podium bleef hangen. Ra dio Lume herbergt vooral belof ten in zich. Je ziet muzikanten die maar een paar minuten echt aan de bak hoeven en de rest van de tijd toegewijd toekijken, de ander de ruimte gunnend. Daardoor is het voor het pu bliek genieten van momenten: van de gekwelde zang van José Ligero, van flamencodanseres Celine Van Rossem die de toe schouwers enkele keren deed op veren, maar vooral ook van Koen De Cauter, in wiens stem en saxofoon de weemoed lijkt te huizen. Hebt u ook een voorstelling of concert van het Zeeland Nazo merfestival bijgewoond? Geef uw mening op bet forum op de website van de PZC: www. pzc.nl VLISSINGEN - Het Vlissingse filmfestival Film by the Sea wordt dit jaar afgesloten met de Benelux-première van Cash back, de nieuwe film van de Brit se regisseur Sean Ellis. Cashback is de lange versie van Ellis' korte film uit 2004 die werd genomineerd voor een Os car in de categorie beste korte film. De speelfilm beleeft mor gen haar wereldpremière tij dens het filmfestival van Toron to. De Europese première is zater dag 23 september op het festival van San Sebastian. Een üur la ter, om 21.00 uur. is de verto ning in alle zalen van bioscoop CineCity in Vlissingert, tlls slot film van Film by the Sea, w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17