PZC Hotels profiteren van festivals woon Werf Meerman komt weer tot leven Filmers houden Veere spiegel voor Ondernemer Napoleontisch tentenkamp op festival Veere Medewerkers en bezoekers vormen economische stimulans THEE- EN PORSELEIN- WEEKEND 9.110 SEPT.: ZEEUWS MUSEUM- 2GQ6 MODESHOW Bejaarden Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E.mail:redactie@ pzc.nl Ubus 31,4460 AA Goes Arivertentie-exploitatie: d en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. 9 september 2006 editie Walcheren -jnnrSelma Osman VEERE - Ooit soldaten met vrouwen en kinderen onder de blote hemel in Veere zien kampe ren? De organisatie van het Schots-Vcerse festival pakt in het weekeinde van 30 september en 1 oktober uit met dit spekta kel. Op het Bastion wordt een tentenkamp uit de tijd van Na poleon nagebouwd. Drie regi menten spelen er een veldslag na, compleet met echte wapens en buskruit. Tijden het vorige Schots-Veerse festival, twee jaar geleden, be gon het heel klein met twee tent jes en hooguit tien acteurs. Nu belooft het bivak iets unieks te worden. „Volgens de politie is het de eer ste keer dat zoiets in Zeeland ge beurt", zegt Tiny Polderman van de Stichting Veere-Schot- land. De stichting moest een ver gunning aanvragen voor de wa pens en het buskruit waarmee de acteurs in Veere over de dijk marcheren. Ze lopen een deel uit de mars van Fort den Haak naar Veere na. De echte was in 1809. Het spektakel wordt uitgevoerd door Nederlandse living-history groepen die zich hebben ver kleed als soldaten van het 42nd Royal Highland Regiment, 68th Durham Light Infantry Regi ment en het 9 2nd Gordon High- land Regiment. „Echt alles klopt", zegt Polderman. Met het tweejaaiiijkse festival wil Veere de banden met het Schotse verleden aanhalen. In de zestiende eeuw was tien pro cent van de Veerse bevolking Schots vanwege de handelsbe trekkingen met dat land. Zij brachten hun eigen taal, kleding en muziek mee. „Behalve een paar gebouwen is van die cul tuur niets meer overgebleven", schetst Polderman. Niet veel mensen weten bijvoor beeld dat in Veere Schots recht werd gesproken. Met het toneel stuk Den Schotsen Schrobbert wil de stichting dat weer onder de aandacht brengen. Het stuk is gebaseerd op een rechtszaak uit de zeventiende eeuw over overspel tussen een Veerse bur gemeester en de vrouw van een Schotse koopman. Den Schot sen Schrobbert werd twee jaar geleden voor het eerst opge voerd en gaat wegens succes zes keer op herhaling (beide dagen om 11, 13.30 en 16 uur in De Vierschaar). Verder komen er onder meer folk-artiesten en harp- en doe delzakspelers naar Veere. Op zondagochtend wordt in de Klei ne Kerk (10.00 uur) een Schotse kerkdienst gehouden. Het volle dige programma van het Schots-Veerse festival is te vin den op www.veere-schotland.nl door Emile Calon VLISSINGEN - De hotels in en Middelburg en Vlissingen profiteren flink van het Zeeland Nazomer Festival en het Filmfes- tival. De Walcherse hotels bui len die twee steden merken er niet veel van, zo blijkt tijdens een rondgang. J. Riemens van hotel De Konin- van Lombardije in Middel burg spreekt van een echte eco nomische stimulans. Volgens profiteert haar bedrijf van de beide festivals, maar de na druk ligt toch vooral op het Na zomerfestival. Zowel deelne mers aan de festivals als toe schouwers blijven bij haar over nachten. En die toeschouwers komen volgens haar vanuit het hele land. B. Appeldoorn van Pension Ma rijke in Vlissingen laat zich net zo positief uit over de economi sche impact van de festivals als Riemens. Bij hem komen echter vooral mensen slapen die op de een of andere manier meewer ken aan het filmfestival of films komen kijken. Die kijkers ko men volgens hem ook uit het ge hele land. Terugblikkend merkt hij op dat in de loop der jaren het aantal reserveringen in ver band met het filmfestival is toe genomen. „Sommigen komen zelfs al jaren." Ook H. Kokkelaar van hotel Pic- card in Vlissingen is positief over de bezoekers die dankzij de festivals naar haar hotel komen. Van de meeste gasten weet ze niet waarom die boeken. Sommi gen vertellen echter dat een van de beide festivals de hoofdreden is om te reserveren. Bij Hotel Ar- neville in Middelburg zaten de afgelopen dagen ook fiks wat gasten die kwamen kijken naar het Nazomerfestival, aldus L. Verhoeven. Ze kon gisteren niet zeggen of er ook boekingen zijn voor gasten die afkomen op het filmfestival. M. Leipen van De Nieuwe Doelen in Middelburg meldde ook wat meer weekend- gasten voor het Nazomerfesti val. Doordeweeks zit haar hotel vooral vol met zakenmensen. Directeur J. van Damme van het Arionhotel in Vlissingen weet Boete voor te hard geluid MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Rilland is gisteren in Middelburg wegens geluidso verlast veroordeeld tot 300 euro boete, waarvan-de helft voor waardelijk. Hij is beheerder van het dorpshuis in Krabbendijke; daar werd vorig jaar op 21 okto ber 54 decibel gemeten, terwijl 45 dB is toegestaan. (Advertentie) Onder grote belangstelling meerden drie hoogaarzen af bij de gerestaureerde werf. PérseleirvCbinese tuin, leeuwen- en (workshop) drakendans, tai chi, verhalen 10-17 uur gratis Start: Wonderkamer Hoek Balans/Bogardstraat Middelburg door Selma Osman ARNEMUIDEN - Met applaus zijn gisteren in Arnemuiden drie hoogaarzen begroet. Na twintig stille jaren komt de his torische werf Meerman lang zaam weer tot leven. Vrijdag werden gerestaureerde gebou wen en hellingbaan opgeleverd. Voor Ko en Gerard Meerman een bijzondere dag: „We gaan weer oude schepen zien." Ze vinden het jammer dat hun vader dit moment niet meer mee mag maken. „Het was zijn groot ste wens om de scheepswerf weer opgebouwd te zien." Tot kort voor zijn overlijden, drie maanden geleden, was de 91-ja- rige Cornells Meerman bijna ie dere dag op het terrein te vin den. Eigenaar en oud-scheepsbou wer Cornells Meerman verkocht de werf in 2003 voor het symbo lische bedrag van één euro aan de gemeente Middelburg. „Met het strippen en leeghalen van de loodsen had hij erg veel moeite", vertelt zoon Gerard. „Maar het opbouwen vond-ie ge weldig. Bij ieder raampje zei hij: 'Dat was vroeger ook zo'." De werf Meerman - opgericht in 1763 - wordt de nieuwe thuisba sis van de Stichting Behoud Hoogaars. „In mei volgt de gro te opening", kondigde voorzit ter Ria Geluk het volgende feest je aan. „Dan pas zal de histori sche scheepswerf C.A. Meerman een feit zijn." Scheve ruitjes Aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis heeft de gebouwen, het pekkot en de scheepshelling zo veel mogelijk in oude luister her steld. Tot in de jaren zestig wer den er op de werf houten sche pen voor vissers in de wijde om trek gemaakt. In de loodsen hangt nog steeds de sfeer van toen. De oude boomstammen zit ten er nog in, net als de scheve ruitjes en een (nieuwe) lemen vloer. „We kunnen aan de slag", zei de voorzitter van de Stichting Be houd Hoogaars gisteren. Samen met historische vereniging, het oudheidkundig museum en de wijkbeheergroep van Arnemui den wil zij van de in 1986 geslo ten werf Meerman een 'levende museumwerf maken. „Bezoe kers kunnen hier mensen aan het werk zien." Dat werk be staat uit de restauratie en het on derhoud van houten schepen. Als het aan Geluk ligt worden er in de toekomst ook weer nieu we schepen gebouwd. Begin volgende week test Be houd Hoogaars of de originele scheepshelling nog werkt. Dins dag gaat een schip de helling op. De hoogaarzen TH 49, YE 36 en de Alcyon liggen ook vandaag bij de werf in Arnemuiden. De gerestaureerde loodsen zijn, van wege monumentendag, de hele dag door te bezichtigen. (Advertentie) uw financiën accountancy goedgeregeld WeGeNeR dagbladen door Edith Ramakers DOMBURG - De eerste gedach te is dat het een bijzonder, maar wellicht overbodig initiatief is om een film te laten maken over de Veerse gastvrijheid in het klein- en middenbedrijf en pu blieke instellingen. „Wacht maar tot je het fibnpje ziet", zegt Cor Zuiddam, voorzitter van de Federatie Ondernemers Veere. Het filmpje, zegt hij, dat ge maakt is door twee ex-studen ten van de HZ, is flitsend, niet belerend, alleen maar constate rend. „Ondernemers en de wer kers in de recreatieve-toeris- tische sector worden erdoor ge stimuleerd en we hopen dat Veere nog gastvrijer wordt." Voor de film De Veerse gastvrij heid in de ogen van de toerist', zijn opnamen gemaakt in strand paviljoens, cafés, campings, bun galowparken, VW-kantoren, winkels en alle kernen van Veere. Ook parkeerwachten zijn gevolgd. „Wat gebeurt er meest al als je iets ziet wat je niet zint? (Advertentie) NAJAAR 12 SEPTEMBER 10.00- 13.30- 16.00 reserveren gewenst Dan zeg je: ik doe dat anders. Of: bij mij op de camping spre ken ze wel goed de talen." Met dit soort uitvluchten schiet het toerisme niets op. „We wil len met zijn allen dat toeristen zich thuisvoelen in Veere. Dat is de kern van gastvrij zijn en op dat vlak moet er misschien toch wel iets gebeuren." De film, die op 11 december ver toond wordt, staat niet op zich, maar vormt een onderdeel van een discussieavond over gastvrij heid. Er zal een lezing worden gehouden door hoogleraar Paul de Blot en er is een forum waar in toeristen zitten die over hun ervaringen in de gemeente Veere spreken. Ondernemers en bestuurders worden uitgedaagd. Gastvrijheid moet gaan leven, staat er in een notitie van de ge meente Veere. Want één misser of botte reactie van werknemers in de horeca, of de weg op een onvriendelijke manier wijzen kan een leuk weekendje weg ver gallen voor een toerist. Het toeristisch product moet se rieus gworden genomen. Zeker ook als je naar de inkomsten van de gemeente kijkt uit de toe ristische sector. De omzet van alle bedrijvigheid in de gemeente is ongeveer 450 miljoen euro. De bijdrage daar aan uit de toeristenbranche is 150 miljoen euro. Daarbij zijn ook de kosten voor bijvoorbeeld de boodschappen van de cam- pinggast berekend. Wethouder Wim van Tatenhove van de gemeente Veere juicht het initiatief toe en vindt het geen gek idee dat iedereen een spiegel krijgt voorgehouden. Hij zegt dat het in het belang van Veere is om te weten welke in druk toeristen van de kustge- meente krijgen. „Dat bepaalt of de toerist nog eens terugkomt." Postcodestraatprijs in Vlissingen VLISSINGEN - De Postcodestraatprijs van de Nationale Postcode Loterij is deze week gevallen in Bonenburg in Vlissingen. Dat heeft de Postcode Loterij gisteren bekend gemaakt. Zes gezinnen uit de straat met de postcode 4385 HM doen mee aan de loterij. Eén gezin won 37.500 euro, drie gezinnen wonnen 25.000 euro en twee families kre gen een cheque ter waarde van 12.500 euro. Ook heeft één van de families een BMW gewonnen. De prijs is afgelopen donderdag uitgereikt door Gaston Starreveld die de bewo ners met de prijs overviel. De uitreiking wordt zondag 24 september uitgezonden op Talpa tijdens de aflevering van Eén tegen 100. Auto botst op cultivator niet hoeveel van zijn gasten het Nazomerfestival bezoeken. Het zijn er zeker een paar, zo heeft hij van hen gehoord. Het filmfes tival daarentegen is van vrijdag 15 tot en met zondag 24 septem ber goed voor veertig procent van zijn bezetting. AAGTEKERKE - Een 23-jarige automobiliste uit de ge meente Veere is gistermiddag rond kwart over twee ge wond geraakt door rondvliegend glas, toen zij op de Peke- lingseweg in Aagtekerke achterop een cultivator reed. De vrouw reed achter een tractor met cultivator, die links af wilde slaan om een akker op te rijden. Vermoedelijk heeft de automobiliste de snelheid van de tractor niet goed ingeschat. Door de botsing bogen het dak en een van de deurstijlen van de auto om. De voorruit barstte en de vrouw liep snij- wonden op, in haar armen, door rondvliegend glas. Haar auto werd geheel vernield en is weggesleept door een ta- kelbedrijf. Economisch delict licht bestraft MIDDELBURG - De economische politierechter hield gis teren bij het bepalen van de straf voor NCEO (Nieuwe Chemicaliën Embal Onderneming) uit Vlaardingen reke ning met bijzondere omstandigheden. Het bedrijf kreeg een voorwaardelijke boete van 300 eu ro, omdat het vorig jaar op 23 november in Tholen zonder vergunning gebruikte vaten (afval) in een loods had opge slagen. Een van de eigenaren van NCEO zei dat het (recyclingbe drijf vijftien jaar zonder problemen in de Botlek een op slag had. „Daar vonden veel controles plaats en was al tijd alles in orde. Er is mij nooit naar een vergunning ge vraagd." Het bedrijf moest noodgedwongen verhuizen naar Tholen en beschikt inmiddels over een vergunning. Botsing op de Sloeweg VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Sloeweg in Vlis singen zijn gisterochtend rond kwart over acht twee au to's geheel vernield. Een 39-jarige Franse automobilist reed weg bij een tankstation en zag bij het invoegen een naast hem rijden de 47-jarige automobilist uit Borsele over het hoofd. De auto's kwamen in botsing en raakten daarbij zo bescha digd, dat ze als verloren kunnen worden beschouwd. Nie mand raakte gewond. (Advertentie) magazine voor het najaar foto Lex de Meester r.pzcadverteren.nl zeeuwse almanak „Moet je al die jonge gastjes zien huppelen. Dat gaat nooit lukkenmompelden twee verdedigende vijftigers van 't Vuufde van Temeuzense Boys vlak voor aanvang van hun partij tegen Zaamslag 3. Niets bleek minder waar. De pijlsnelle spits van de Boys zorgde er in de eerste helft met drie treffers voor dat de oude mannen met een gerust hart thee konden gaan drin ken. In de pauze legden zij hun oor ter leedvermaak even te luis ter bij de kleedkamer van hun opponent en hoorden daar dat zij 'het een schande zou den vinden om van die bejaar den te verliezen'. Dat was olie op het vuur. „Daag een bejaarde niet uit!", j klonk het ferm. Waarna de spits er nog eens drie in- schoot en het jonge grut uit Zaamslag na afloop niets an ders restte dan een beleefd 'Dank U wel, meneer. Profi ciat.' Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11