Veel lezers kiezen interactie PZC ctie het alfabet van Zeeland vrijdag 8 september 2006 Lezersredacteur A, J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Een klein bericht op de pagina buitenland van deze krant zorg de vorige week voor commotie bij de liefhebbers van Esperan to. Deze beoogde wereldtaal, die nooit echt is doorgebroken, krijgt de steun van de Finse rege ring. Finland biedt nieuwsbrie ven aan in het Esperanto. Het gewraakte bericht in de PZC maakt melding van een 'verge ten kunsttaal'. Dat is Hans Schutijser en S.P. Smits in het verkeerde keelgat geschoten. Deze lezers maken ons onder meer opmerkzaam op het gebruik van de taal in litera tuur en wetenschap, in e-mail- vei'keer en op het internet. Er is zelfs een Wikïpedia-variant. En verder wordt de taal toegepast in stripverhalen en in muziek. Beide lezers vragen aandacht voor het internationale gebruik van Esperanto als neutrale plantaai. Wat betreft het kunst matige karakter ervan worden we er fijntjes op gewezen dat el ke taal iets kunstmatigs heeft. Over Nederland spreken we toch ook niet als een 'kunst- land', ondanks alle kunstmatige landaanwinning. Daartegen is niet heel veel in te brengen. Wel zou je door dit warme plei dooi voor Esperanto bijna verge ten dat het bericht vooral ook ging over de populariteit van La tijn in Finland. De openbare om roep zendt zelfs een programma in die taal uit. door Emile Calon Het Zeeland Nazomer Festival laat weer eens zien dat de interactie tussen lezers en deze krant zeer leven dig is. Tal van lezers zetten hun persoon lijke recensie van een van de festival voorstellingen op de site van de PZC. Ook vóór de tijd van internet was er al tijd al interactie tussen krant en lezers. Sinds het bestaan van deze krant weten Zeeuwen de burelen en medewerkers van de PZC te vinden met opmerkin gen, vragen, tips en klachten. In de tijd dat de PZC nog in het hartje van Vlissin- gen zat, leek de drukkerij in de Wal- straat soms wel een beetje op een zoete inval. Tijdens het drukken van de krant, midden in de nacht, liepen tal van Vlissingers de drukkerij binnen in afwachting van een verse krant. Daar bij maakten deze nachtbrakers de aan wezige redacteuren regelmatig attent op zaken die ze nog niet in hun krant hadden gelezen. Internet heeft aan de interactie tussen krant en lezers een nieuwe dimensie toe gevoegd. Dat bleek een week geleden weer eens goed toen een twintigtal le zers foto's van waterhozen op de Wester- schelde naar deze krant stuurden. Ze kwamen uit plaatsen als Aagtekerke, Breskens, Dishoek, Middelburg en, het gros, Vlissingen. De volgende dag prijk ten maar liefst vijf foto's van lezers op de voorpagina van de PZC. Een uni cum. De eindredacteuren van deze krant kunnen zich niet herinneren dat op een avond zoveel actuele foto's door lezers naar de verschillende mailadres sen van deze krant werden gestuurd. Na een botsing, een brand of een ander incident komen regelmatig foto's van lezers binnen. Maar zoveel als die avond, en van die kwaliteit, dat was echt bijzonder. Sommige zeer mooie fo to's konden helaas niet geplaatst wor den omdat ze uit een te klein bestand waren opgebouwd. Deze foto's, waar schijnlijk van de eerste generatie gsm's met camera, zijn helaas niet te vergro ten tot een bruikbaar formaat voor deze krant. Aangezien de pixelcapaciteit van telefooncamera's steeds verder toe neemt, verdwijnt dat probleem in de na bije toekomst vanzelf. Dan is zowat el ke foto genomen met een gsm, plaats baar in een krant. Via de e-mail komen vaak allerlei tips en wetenswaardigheden tot deze krant. Soms maken lezers zelfs nieuwe mail- De ZNF-voorstelIing De vrouwen van kamp Westkapelle krijgt lovende reacties op de PZC-website. foto Lex de Meester adressen aan, vooral via hotmail, zodat de herkomst van een tip niet is te achter halen. Dat gebeurt als ze bijvoorbeeld een misstand binnen de eigen organisa tie aan de kaak stellen en absoluut niet in verband gebracht willen worden met die tip. Ze weten immers dat klokkenlui ders, zelfs als ze een echte misstand mel den, het zwaar te verduren kunnen krij gen. Het aantal reacties van lezers op de voorstellingen van het Zeeland Nazo mer Festival is bijzonder. Niet alleen het aantal. Ook de kwaliteit. Op deze manier ontwikkelt de site van de PZC zich tot een alternatief recensieplat form. De inzenders zijn unaniem van mening dat De Vrouwen van Westkapelle een zeer bijzondere voorstelling is. 'Een prachtstuk. Molukse geschiedenis in vo gelvlucht. Een verhaal om nooit te ver geten. Prachtig neergezet en verteld door Nel Lekatompessy, Prachtige zang door Julia Loko en Maria Lekransy (de emotie en gevoel die zij kunnen over- Peter van Heul stuurde deze foto vorige week op van de waterhoos bij Westka pelle. brengen door hun zang) tevens muziek door Rudy Tuhusula als percussionist en hoe hij uitstekend een verslaggever uit de jaren '50 nadeed. Kortom een aan rader! Ik ben helemaal uit Amsterdam ervoor gekomen. Dit mag je niet mis sen', schrijft Enseline Izaac. Jacomien Tahapary zag haar eigen ver haal tot leven komen. 'Herkenbaar. Ont roerend en vooral helend. Het had mijn verhaal kunnen zijn. Ik was er toen bij, als kind van vier. De beelden, de angst, vooral het geschreeuw en de paniek die ik toen voelde, heeft mijn leven bewust en onbewust beheerst, naarmate ik ouder werd, kwamen ze steeds vaker te rug. Jarenlang heb ik eraan gewerkt, in allerlei vormen om het een plaats te kunnen geven. Deze herinneringen wa ren voor mij net inbrekers. Net als ik denk dat het goed met me gaat, versto ren ze de rust. Zaterdagavond is de punt op de i gezet. De voorstelling heeft me zo diep geraakt. Mijn ziel werd ge heeld. Alle mensen die aan dit stuk heb ben meegewerkt, vanuit mijn helende ziel, banyak terima kasih. Het kan ge woon niet beter. Jullie waren en zijn kanjers'. De krant mag dan vaak snel oud zijn, heel veel lezers houdenk langstelling voor alles wat ooit in druk is verschenen. Good; heeft voor deze mensen goed nieuws. Internetgebruikers krijgen^ gang tot een nieuwsarchief dat teruggaat tot tweehonderd jaartö den. De Amerikaanse internetonderneming heeft daarvoor een 1 samenwerkingsverband gesloten met bekende nieuwsorganisatie Daaronder bevinden zich The New York Times, Time, The Wall Street Journal, The Washington Post en The Guardian. Ook data banken, zoals Factiva (Reuters en Dow Jones) en LexisNexis (Rej| Elsevier), zijn erbij betrokken. Google heeft de nieuwe dienst gefcj peld aan een al bestaande zoeksite voor nieuws. Ook komen er rei. taten tevoorschijn als gebruikers specifiek zoeken naar historisch nieuwsberichten via de normale zoekmachine van de ondernemit Plet gaat zowel om gratis nieuwsberichten als om artikelen waar voor betaald moet worden. ANP De Franse fotograaf Yann Arthus-Bertrand gunt het Nederlaid se publiek een hemelse blik op aarde. De 60-jarige fot reist de wereld rond om vanuit een helikopter bijzondere plekka vast te leggen. Ruim honderd van deze bijzondere foto's zijn totk gin december te zien langs de Amstel bij de Stopera in Amsterdan De tentoonstelling is vrij toegankelijk en 24 uur per dag te zien.D? enorme afbeeldingen van 1.20 bij 1.80 meter kunnen niemand ont gaan. Arthus-Bertrand toont de schoonheid van de aarde, maar drukt de kijker tegelijkertijd met de neus op de verwoesting daar van. Soms is de natuur de oorzaak: op de tentoonstelling zijn foto- te zien van de gevolgen van de tsunami in Zuidoost-Azië en de or kaan Katrina in New Orleans. Soms heeft de mens er de hand in: kaalgekapte bergen op Haïti, een vliegtuigkerkhof in de Verenig Staten. Arthus-Bertrand heeft deze week de tentoonstelling geïn specteerd. Van veel foto's is hij zelf weer onder de indruk. Zoalsè foto van het onder water gelopen New Orleans. „We verloren de macht over de helikopter en stortten al rondjes draaiend naar bo den. Ik was ervan overtuigd dat het mijn dood werd. Maar we te men terecht op een huisje, er was niets van over, maar de piloot, mijn assistent en ik waren vrijwel ongedeerd. Wij waren zo blij," Het is wat Arthus-Bertrand duidelijk wil maken met zijn werk:'ik leven op aarde, in al zijn facetten, is mooi en kostbaar. foto Rick NederstigtM Dit volk bestaat voor het grootste gedeelte uit analfabeten - die kunnen lezen. Helmut Arntzen m Inburgering? Van wie? PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 54