Politie Pijnacker ligt onder vuur PZC Ambtenaren negeren regeling voor klokkenluiders massaal Vrachtwagen kantelt op A6 Alom verontwaardiging over CIA-gevangenissen Kamer wil subsidies voor groene stroom hervatten Herdenking bij Indië-monument /[genten hebben bij Oranjefeest mogelijk strafbare feiten begaan vrijdag 8 september 2006 Schelpdier leeft zonder zuurstof UTRECHT - Levende wezens met een kern in hun cellen gebruiken zuurstof. Minuscule schelpdiertjes, foraminife- ren, kunnen het echter wel een maand zonder stellen. Dat schrijven Scandinavische en Nederlandse biologen giste- ï'en in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. De diertjes halen energie uit nitraat. Dat doen ze hele maal zelf, zonder hulp van bacteriën. De foraminiferen, die in de zeebodem kunnen overleven zonder zuurstof, zijn overgeschakeld op een nitraatstofwisseling. Ze ade men dan stikstofgas uit. Volgens de wetenschappers is daarmee voor het eerst aangetoond dat een eukariote (be zitter van een celkern) zonder zuurstof kan 'leven. ANP Familie is lust, geen last HILVERSUM - Ruim 70 procent van de Nederlanders - vindt zijn familie een lust en geen last. Uit een onderzoek van Radio Nederland Wereldomroep en Maurice de Hond bleek gisteren dat familie in het leven van Nederlanders een belangrijke plaats inneemt. De Nederlanders die in een buitenland wonen vindt 43 procent familie belangrijker dan vrienden. In Nederland is 38 procent die mening toegedaan. ANP Werknemers willen abonnement AMSTERDAM - Bazen doen hun werknemers een groot plezier door ze voor kerst een abonnement op een tijd schrift of krant te geven. Dat blijkt uit onderzoek van TNS Nipo. Als de werknemer zelf een kerstgeschenk mag kiezen, gaat 16 procent voor het papieren cadeau. Van de bijna 4000 ondervraagde werkenden, in de leeftijd van 20 tot 55 jaar, kiest 13 procent voor huishoudelijke ar tikelen, zoals een blender of een messenset, en 8 procent voor sieraden. Verzorgingsproducten, zoals een gezichts- sauna of een voetenbad, staan met 7 procent op de vierde plaats. ANP Autobedrijven vijzelen reputatie op UTRECHT - Een op de drie automobilisten gaat er op voorhand van uit dat de rekening van de garage niet klopt. Om die argwaan bij de automobilisten weg te ne men hebben autobedrijven gisteren de website www.mijn- garage.nl geopend. Op de website bieden ruim duizend bedrijven in Neder land inzage in hun prijzen. Een auto-eigenaar kan er een offerte laten samenstellen met de prijzen voor een repara tie of onderhoudsbeurt bij vijf garages in de buurt. ANP Deel training F-16 vliegers naar VS DEN HAAG - Een deel van de training van F-16-vliegers wordt waarschijnlijk overgeplaatst van de vliegbasis Vol- kel naar een luchtmachtbasis bij Springfield in de Ameri kaanse staat Ohio. Defensie onderhandelt met de VS over het gebruik van de basis voor een periode van vier jaar. Met het trainingspro gramma is een bedrag gemoeid van 200 miljoen dollar, liet gisteren een woordvoerder van de luchtmacht weten. Volkel loopt tegen zijn geluidsgrenzen aan. Met het over plaatsen van een dozijn F-16's van het 306ste opleidings squadron naar de VS kan ook een deel van de geluidsbe lasting voor Nederland worden geëxporteerd. ANP van onze redactie buitenland Jan Ormel vindt de geheimhou ding van de Amerikanen een DEN HAAG - In Nederland en treurige zaak. Hij zegt er begrip de rest van Europa is met veront- voor te hebben sommige infor- waardiging gereageerd op de be- matie geheim wordt gehouden, kendmaking van Amerika over maar als bondgenoot had de het bestaan van geheime CIA-de- Amerikaanse minister dat op tentiecentra in Europa. De zijn minst met de Nederlandse Tweede Kamer wil volgende minister moeten bespreken, week een spoeddebat met minis- Volgens een woordvoerder van ter Ben Bot (Buitenlandse Za- de Poolse president Lech Kac- ken) over deze kwestie. Polen, zynski was het staatshoofd niet een van de landen waar de ge- op de hoogte van Amerikaanse vangenissen zouden zijn, zegt gevangenissen in zijn land. een onderzoek te beginnen. GPD stelt vaak teleur De reactie van Bot op het nieuws was dat hij het jammer 9 A ll_innliicivp' vond dat zijn Amerikaanse colle- riirilIU U»1 V C ga Condoleezza Rice eerder geen open kaart heeft gespeeld. Linkse politieke partijen lieten NIJMEGEN - Vakanties vol- weten dit een magere reactie te gens de all-inclusive formule be vinden. Zij willen duidelijke ant- antwoorden vaak niet aan de woorden van de minister, onder verwachtingen van de toerist, meer over de vraag of Neder land betrokken is geweest bij de Dat bleek gisteren uit een analy- Amerikaanse praktijken, bij- se van Zoover.nl, een onafhanke- voorbeeld als doorvoerland. lijke website die reiservaringen Maar ook WD-kamerlid Hans verzamelt, van Baaien zei dat Bot er te ge- Ruim eenderde van de all-inclu- makkelijk van af probeert te ma- sive vakantiegangers beoordeelt ken. Volgens hem moet Bot zijn de prijs-kwaliteitverhouding collega Rice nu onmiddellijk van de accommodatie als onvol- zijn getergdheid laten merken. doende. Volgens Bert Koenders, buiten- „Het meest opvallend was het re- landwoordvoerder van de PvdA, latief hoge aantal onvoldoendes is er sprake van een vertrou- voor service (54 procent) en wensbreuk tussen bondgenoten, prijs-kwaliteit (67 procent)", Bot zou daarop krachtig moeten constateert Bruno van de Laar reageren. CD A-kamerlid Henk van de vakantiewebsite. ANP door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat minister Wijn (CDA, Economische Zaken) de toekenning van subsidies voor groene stroom hervat. In een motie dringen SGP, PvdA, GroenLinks, SP, LPF, D66 en ChristenUnie daarop aan. CDA en WD zijn tegen, maar drie stemmen van afsplit singen van LPF of SP zijn ge noeg om de motie dinsdag aan een meerderheid te helpen. Lukt het toch niet het besluit tot stopzetting van subsidies voor groene stroom van tafel te krijgen, dan steunt een ruime Kamermeerderheid (de eerstge noemde partijen plus CDA) een motie waarin een overgangsrege ling wordt geëist voor kleinscha lige projecten (tot 10 megawatt) voor duurzame energie. Wijn is bereid dit in het kabinet te be spreken, hij weet alleen nog niet waar hij het geld daarvoor van daan moet halen. Een flink aantal Zeeuwse projec ten die op de tocht leken te staan, zou dan toch kunnen doorgaan. Gedeputeerde Suurmond (WD, energiebeleid) reageert ver heugd. „Wij wilden zo'n over gangsregeling bepleiten. Dat biedt zekerheid voor wat kleine re exploitanten van duurzame energie." Als de Kamer het be sluit van Wijn helemaal weet te rug te draaien, springt Suur mond 'een gat in de Zeeuwse lucht', pagina 19 splinterfracties geven doorslag ROERMOND - In het stadspark Hattem in Roermond werd gisteren voor de negentiende keer de jaarlijkse dodenherdenking bij het Na tionaal Indië-monument gehouden. Bij de plechtigheid waren ongeveer 19.000 oud In- dië-militairen en nabestaanden aanwezig. Elr werden meer dan 6200 jonge soldaten herdacht die gedurende 1945-1962 tijdens acties in het toenmalige Nederlands-Indië en in Nieuw-Gui- nea het leven lieten. foto Cynthia Boll/ANP SINT NICOLAASGA - De snelweg A6 tussen Lemmer en Joure is gisteren deels afgesloten geweest door een ernstig ongeval met een vrachtauto. De vrachtwagen was ter hoogte van het dorp Sint Nicolaasga gekanteld. De dertig ton asfalt die de combinatie vervoerde, is door het ongeval op de rijweg beland, zo meldde de politie. De 25-jari ge chauffeur van de vrachtauto is zwaargewond uit de cabine gehaald. foto Jacob van Essen/ANP wan onze redactie binnenland PIJNACKER - In vijf gevallen heeft dc politie mogelijk strafba re feiten begaan bij incidenten rond het Oranjefeest in pijnacker in mei. Dat conclu deert de rijksrecherche na een feitenonderzoek, dat gisteren is gepubliceerd. Uit het onderzoek is volgens de rijksrecherche gebleken 'dat de politie in het algemeen terecht opgetreden en binnen de ge- weldsinstructie is gebleven'. Het Openbaar Ministerie (OM) gaat bij zeven aangiften en acht klachten strafrechtelijk onder zoek doen. Aan de hand daar van bepaalt het of agenten straf rechtelijk zullen worden ver volgd. Negen aangiften krijgen geen vervolg. Naast het onder zoek van de rijksrecherche loopt een strafrechtelijk onderzoek naar strafbare feiten die inwo ners van Pijnacker-Nootdorp hebben gepleegd. De politie greep in de nacht van 6 op 7 mei in na relletjes op het feest. De gemeente kreeg ver scheidene klachten en aangiften binnen over het buitensporig ge weld dat de agenten gebruikten. Uit het onderzoek blijkt dat toen het feest voortijdig werd beëindigd, een onoverzichtelijke situatie ontstond. Wapenstok Een relatief klein aantal politie agenten kwam op een slecht ver lichte laan tegenover een grote mensenmassa te staan. De men sen bekogelden de politie en volgden bevelen niet op. Plet ge weld dat de politie daarop ge bruikte, onder meer het prikken en slaan met de wapenstok, is voor het OM geen aanleiding in dividuele politiemensen straf rechtelijk te vervolgen. De politie ging mogelijk wel bui ten haar boekje bij de inzet van politiehonden om een groep mensen te verdrijven en bij de vernieling van een ruit van een auto die vastzat in de mensen massa. Ook hield de politie zich mogelijk niet aan de regels tij dens het optreden tegen fietsers en later op de avond bij een shoarmazaak. Uitzonderlijk Het college van de gemeente Pijnacker-Nootdorp noemt de vijftien vermoedens van strafba re feiten uitzonderlijk hoog voor een enkel politieoptreden. „Wij zien het niet als incidenten, maar als symptonen van een uit de hand gelopen politieoptre den. Het gaat hier om gebeurte nissen die nimmer hadden mo gen plaatsvinden, waardoor on nodig veel slachtoffers zijn ge maakt en die diepe sporen heb ben nagelaten in de leefgemeen schap van Pijnacker-Noot dorp", aldus een persverklaring. Gerrit van de Kamp, voorzitter van de politievakorganisatie ACP, noemde het onderzoek in algemene zin positief. ANP Oproep tot boycot regels geldtransporten DEN HAAG - Als de overheid üiet op korte termijn de geld transporten vrijstelt van lokale regels, dan moeten transpor teurs die regels maar aan hun laars lappen. Die oproep doet het Platform Detailhandel Nederland. Het platform vindt dat de veiligheid van de transporteurs in het ge ding is. De geld- en waardetransporten worden steeds vaker bemoei lijkt door lokale maatregelen. De geldwagens moeten zich hou den aan venstertijden, waarbin nen vrachtwagen de winkels mo gen bevoorraden, waardoor de transporten op zeer voorspelba re tijden plaatsvinden. Vaak zijn winkelgebieden nage noeg onbereikbaar geworden door allerlei fysieke obstakels. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is al meerdere malen verzocht om een landelijke ont heffing voor geldtransporten, Vergelijkbaar met die voor de hulpdiensten zoals politie, brandweer en ambulances. Steeds kreeg het platform nul bp zijn rekest. Daarom roept het detailhandels- overleg chauffeurs daarom maar op in overmachtsituaties zich niet aan de regels te hou den. GPD Bedorven vlees uit Duitsland achterhaald DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft gisteren de partij bedorven vlees uit Duitsland opgespoord die in Nederland was beland. Het ging om ruim twintig kilo kippenborstblokjes. De partij was niet in de handel en wordt nu vernietigd, liet een woordvoerder van de VWA we ten. Waar de bewuste partij is achterhaald, wil hij niet bekend maken. Eerder meldde de orga nisatie dat consumptie van het ylees' niet was aan te raden, maar niet gevaarlijk was. Controleurs troffen vorige week in de Duitse deelstaat Beieren negentig ton oud vlees aan. De handelaar had gefraudeerd met de houdbaarheidsdatum van de producten die vooral waren be stemd voor Aziatische restau rants en shoarmazaken. Behalve naar Nederland werd het vlees ook verhandeld naar Italië, Frankrijk, Oostenrijk, België, Luxemburg, Tsjechië en Dene marken. ANP door Reinoud Roemer RIJSWIJK - Ambtenaren ma ken niet of nauwelijks gebruik van de klokkenluidersregeling. Sinds de invoering van die rege ling zijn er 260 klachten binnen gekomen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van de NOS on der ministeries, provincies, wa terschappen en gemeenten. De gemeente Rotterdam stimu leert ambtenaren om misstan den aan het licht te brengen. Uit die regio kwamen honderd van de 260 meldingen. Sinds 2003 zijn overheden verplicht serieus onderzoek te doen naar interne misstanden die door ambtena ren worden gemeld. Angst voor persoonlijke gevol gen is er waarschijnlijk de oor zaak van dat het overheidsperso neel terughoudend is met een be roep op de regeling. In drie pro vincies is één keer van de rege ling gebruik gemaakt, twee amb tenaren zijn in het gelijk ge steld. Bij de waterschappen is door één klokkenluider een melding gedaan en met succes, zo blijkt uit het onderzoek. Rijksambte naren hebben de afgelopen drie jaar in totaal 55 klachten inge diend, waarvan er tot nu toe veertien gelijk hebben gekre gen. Een aantal zaken loopt nog. De NOS heeft voor het on derzoek alle overheidsorganisa ties aangeschreven. De overgro te meerderheid heeft gerea geerd, waaronder alle ministe ries en waterschappen, negen van de twaalf provincies en 90 procent van de gemeenten. Bouwfraude Een bekende klokkenluider is Ad Bos. Hij verwierf vijf jaar ge leden bekendheid door de bouw fraude aan het licht te brengen. Bos heeft zich bij de Kiesraad in geschreven onder de naam Ad Bos Collectief. Hij hield in de ja ren negentig als werknemer van bouwbedrijf Koop Tjuchem een schaduwboekhouding bij, die hij in 2001 in de openbaarheid bracht. Deze boekhouding vorm de de aanleiding tot een parle mentaire enquête over bouw fraude in 2002. Bij de kiesraad is cleze week ook de Nederlandse Klokkenluiders Partij (NKP) geregistreerd. Klokkenluider Paul van Buit enen die in 1998 als ambtenaar een fraudezaak bij de Europese Unie aan het licht bracht en la ter zijn baan kwijtraakte, heeft met zijn partij Europa Transpa rant twee zetels in het Europees Parlement. ANP Minister straft scholen die te weinig les geven DEN HAAG - Scholen die te weinig les geven kunnen straf krijgen. Dat hebben minister Maria van der Hoeven en staats secretaris Bruno Bruins (Onder wijs) gisteren de Tweede Kamer geschreven. Het middelbaar beroepsonder wijs moet minimaal 850 uren (lessen, stages en begeleiding) per jaar geven en de eerste jaren van het voortgezet onderwijs minstens 1040 uur. De Onderwij sinspectie gaat extra opletten of de scholen aan het minimum aantal uren voldoen. Mocht een school de norm niet halen, dan kunnen de bewinds lieden de bekostiging inhouden. In het uiterste geval zal de licen tie van de school worden inge trokken, waardoor sluiting on vermijdelijk is. Uit onderzoeken blijkt dat het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) en het voortgezet onder wijs (vo) bij het maken van roos ters onvoldoende rekening hou den met feestdagen, vergaderin gen onder schooltijd, studieda gen en toetsweken, aldus de be windslieden. Meer dan een kwart (28 pro cent) van de instellingen in het mbo haalt de urennorm daarom niet. In het vo programmeert de helft van de scholen aan het be gin van het schooljaar te weinig uren. Aan het einde van het jaar halen door lesuitval weinig scho len de norm. ANP Brabant wil tol heffen op wegen DEN BOSCH - Noord Brabant overweegt de invoering' van tol heffing op de snelwegen. De centra van Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Breda en Hel mond worden steeds slechter be reikbaar, blijkt uit onderzoek. „Het verlies aan tijd door files zal zonder maatregelen meer dan verdubbelen", aldus gedepu teerde Eric Janse de Jonge. Er is 4,5 miljard euro nodig om alle knelpunten op te lossen. GPD E-LLLN( DEL ANrÖN \A/EET VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3