Aanpak illegale tweede woningen r i wm- 't Stoofje valt buiten de prijzen ©ndernemer Brommerkenteken volgens rijksdienst kwestie van wennen Muziek Monumentaal roeit dapper door Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen bin nen Palladio mmmÈm r Gemeente begint signaleringssysteem om groei te stoppen Redactie: 0113-315649 CS'c,ie®pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes £drteetMiddCS'and: 0113-315520: deeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 'Nationaal: 020-4562500. vrijdag 8 september 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 -61515 editie Schouwen-Duiveland Geniet van voordelig geprijsde showmodellen. USC buitenmeubelen buitenverlichting U vindt ons aan de Schouwersweg 7: (Ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, 0113 215838. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl De leerlingen van 't Stoofje moesten in Waalwijk genoegen nemen met de elfde plaats. foto Hans Schreurs scholen doorgedrongen tot de landelijke finale. De Parcival- school verdient als hoofdprijs een ontdekkasteel ter waarde van zevenduizend euro. De troon krijgt een ereplaats op het podium van de Gouverneur van Ooit. De wedstrijd was een initiatief van Savantis, kenniscentrum voor beroepsonderwijs en be drijfsleven. Doel is de kinderen op een leuke en creatieve ma nier kennis te laten maken met techniek en in dit geval het schildersvak in het bijzonder. (Advertentie) Oranje Fonds fMl- Op zaterdag i6 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten 1 te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt, i Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt op www.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? •3-: V haven special netwerk voor zakelijke adverteerders 'r>l fh **- IWO««TIÉei^VOORONI3ifKEH£RSINZUICMlSSr-NEDtW2>NO Europees geld voor natuurgebieden MIDDELBURG - Drie keer is scheepsrecht. Na twee ver geefse aanvragen krijgt de provincie Zeeland één miljoen euro Europese subsidie om een deel van Plan Tureluur uit te voeren. Plet gaat specifiek om de aanleg van 157 hecta re natuurontwikkeling op Schouwen: tussen de Kisters (of Suzanna's inlaag), de Cauwersinlaag en Zierikzee. Plet totale plan beoogt de aanleg van 1200 hectare binnen dijks brakwatermoeras aan de Schouwse zuidkust. Ook Rijkswaterstaat Zeeland kreeg goed nieuws uit Brussel. Het ontvangt geld voor de Schelphoek bij Serooskerkë (S). Daar legt de instantie honderd hectare nieuwe schor ren aan om de zandhonger (het verdwijnen van schorren) in de Oosterschelde tegen te gaan. Om welk bedrag het gaat, kon Rijkswaterstaat gisteren niet zeggen. Beide sub sidies komen uit het Life Natuur programma van de Euro pese Commissie. Dat heeft als doel beschermde natuurge bieden in de Europese Unie te behouden en herstellen. Stopzetting kokkelvisserij geëist YERSEKE - De Faunabescherming vraagt vanmiddag in een kort geding voor de Raad van State in Den Haag di recte stopzetting van de mechanische kokkelvisserij op de Oosterschelde. De visserij brengt volgens de natuur- en milieuorganisatie schade toe aan de natuur in de Ooster schelde. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) doet niet mee aan het kort geding. ZMF-medewerker G. van Zonneveld zegt niet uit angst voor kritiek uit de schelpdiersector zo te handelen. „Wij hebben eerder afgesproken met elkaar in gesprek te blijven." De ZMF neemt het minister Veer man van Landbouw wel kwalijk dat hij deze week zonder overleg een vergunning heeft afgegeven, waarna zes kok kelschepen onmiddellijk zijn uitgevaren. Van Zonneveld: „Maar wij houden ons aan ons woord en hebben daarom deze week in een brief bij Veerman aangedrongen op een open dialoog over de toekomst van de kokkelvisserij in de Zeeuwse delta." In afwachting van de uitspraak hebben de kokkelvissers hun vangst gestaakt. Als de Raad van State het protest afwijst, zullen zij maandagavond bij hoogwater weer uitvaren. Drie rijbewijzen ingenomen STELLENDAM - Twee automobilisten en een motorrij der moesten woensdagavond bij een snelheidscontrole op de Plaat weg bij Stellendam ter plekke hun rijbewijs inle veren. Ze reden respectievelijk 136, 159 en 175 kilometer per uur. Op de weg geldt een limiet van tachtig kilometer. (Advertentie) Door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is liet niet eens met kritiek van handelaren op de informatie campagne over invoering van het bromfietskenteken. In de praktijk blijkt dat nog niet ie dereen een kenteken heeft aan gevraagd, maar volgens onder zoek van de RDW is 95 procent van de Nederlanders wél op de hoogte van de maatregel. Bromfietshandelaren op Schou wen-Duiveland trokken eind au gustus aan de bel over de nade- rende deadline (1 oktober) voor aanvraag van een bromfietsken- teken. Volgens hun inschatting van de lokale markt zijn nog lang niet alle eigenaren langs ge weest, om hun rijwiel te laten schouwen. Kort voor de zomer- - vakantie meldde de RDW nog dat naar schatting één op vijf bromfietsers nog geen kenteken Dat valt niet te wijten aan de in formatiecampagne van de l RDW, aldus voorlichter K. Peet- ers' Bromfietseigenaren zijn tot drie keer toe via hun verzeke- i'hngsmaatsehappij geïnfor meerd, Ook krijgen jongeren via berichten (zogeheten banners) op internetsites en msn-messen- gei' de mededeling toegestuurd. Deze week is de RDW landelijk een campagne begonnen op de populaire radiozenders 538, 3FM, Q-Music, Caz! en Slarn- M- Tot en met 17 september wordt 336 keer een radiospotje j uitgezonden, dat de jongeren er l^op wijst dat ze voor het eind van H^eze maand actie moeten heb- pen ondernomen. Dnderzoek dat het bureau TNS/NIPO uitvoerde in op dracht van de RDW toont aan dat 95 procent van de Nederlan ders (waarvan onder de jonge ren 99 procent) weet dat het ken teken straks verplicht is, aldus Peeters. Volgens de jongste cijfers die de rijksdienst vandaag officieel be kendmaakt, staat Zeeland met 84 procent stevig in de top drie van de provincies met de tot dus ver meeste aanvragen. Alleen Limburg (93 procent) en Noord-Brabant (85 procent) doen het beter. Friesland is hek kensluiter met 65 procent. Van de vier grote Zeeuwse steden is in Vlissingen 74 procent van de rijders voorzien van een brom fietskenteken, tegen 65 in Mid delburg, 50 in Goes en 49 pro cent in Terneuzen. Peeters tekent bij die cijfers wel aan dat de RDW niet exact weet hoeveel bromfietsers er rondrij den. „De kentekenregistratie is juist een manier om daar achter te komen." Rooskleurig N. Tamerus van de gelijknamige motorservicezaak in Zierikzee houdt vol de voorstelling van za ken van de RDW 'wat rooskleu rig' te vinden. „Het gaat mij er niet om of de mensen het wel of niet weten, mijn ervaring is dat ze nog lang niet allemaal komen om te schouwen! Het probleem is dat ook wij niet exact weten hoeveel brommers op Schou wen-Duiveland rondrijden, dus gaan we voor een deel op het ge voel af. Maar als handelaar denk je toch je marktgebied een beetje te kennen. Eén op de vijf vind ik nogal fors, ze hebben nog maar een paar weken om dat in te lopen." (Advertentie) Vijf musici spelen delen uit het Pentagonprojeet in de Gereformeerde Kerk in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Nauwelijks tien bezoekers toonden gisteravond belangstelling voor het Pentagonprojeet, het indrukwekkende con cert als opening van het festival Muziek Mo numentaal in Zierikzee. „Wat moeten we nou nog meer doen om pu bliek te trekken?", vraagt voorzitter Hans Erbrink van Muziek Monumentaal zich ver bijsterd af. Een kwalitatief hoog aanbod, gratis toegankelijkheid en veel publiciteit zijn belangrijke ingrediënten van dit festi val. Erbrink en programmeur Wlm Timmer mans zouden het graag met veel meer bezoe kers gehonoreerd zien. De start van Muziek Monumentaal vergt dit keer onverwacht extra inspanning. Zo is de organisatie eerst geconfronteerd met de tij delijke sluiting van de Nieuwe Kerk wegens gevaar van vallend stucwerk. Twee concer ten van dit festival moesten daarom ter elf der ure worden verplaatst naar de Gerefor meerde Kerk in de Sint Domusstraat. Op die locatie is deze week dinsdagnacht inge broken en de geluidsinstallatie gestolen. „De daders hebben ruwweg alle bedradin gen doorgeknipt en alle apparatuur meege nomen", verzucht Timmermans. Hij heeft zich gehaast tijdig een vervangende installa tie te huren. Alle tegenslag ten spijt beleefde het handje vol aanwezigen gisteravond een indrukwek kend concert met het Pentagonprojeet. Com ponist Wout Kwakernaat uit Breda tekent vanuit persoonlijke bevlogenheid voor dit veelzijdige werk voor drie piano's, viool en percussie. Het project is ontsproten aan de verrichtingen van het Pentagon, het enorme foto Marijke Folkertsma bureau van defensie van de Verenigde Sta ten. De componist is bovendien gefasci neerd door het getal vijf en derhalve ook door de vijfhoek of pentagram. In Kwaker- naats composities komen veel zaken samen. Daarin weerklinken dreiging van vernieti gende wapens, maar vooral ook de schrij nende gevolgen daarvan. Daarnaast biedt het concert veel ruimte aan Irakese folklore muziek. De vijf uitvoerende musici vertegen woordigen vier verschillende nationalitei ten: Nedexiand, Turkmenistan, Irak en Koer- distan. Extra aandacht weet de Irakese per cussionist Latif Al Obaidi op zich te vesti gen als hij de zogeheten zarb en darabuka bespeelt. Muziek Monumentaal krijgt van daag een vervolg met een concert van de groep Burns Out met Ierse en Keltische mu ziek in de Vierschaar van het stadhuis. Mor gen zijn er in Zierikzee openluchtoptredens. zeeuwse almanak Dromen De achtjarige Ammadé had een drukke laatste vakantie week achter de rug. Een be zoek aan de Bataviawerf dat veel indruk op hem maakte, fruit plukken op een akker bij Colijnsplaat en een dagje golf- slagbad. Het laatste uitstapje ging naar Knokke, ivaar hij met een elektrische skelter op de boulevard mocht rijden. 's Morgens aan de ontbijttafel bleek dat hij zo vol zat met al- lerlei indrukken, dat hij tijd j nodig had om ze te verwer- j ken. „Ik heb vannacht van de j Bataviaboot gedroomd", liet j hij weten. „En het skelteren op de boule- j vard dan?", vroeg zijn moe- der. „Daar droom ik morgen I over", ivas het antwoord. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland begint een signaleringssysteem om de groei van illegale tweede wonin gen in de kernen een halt toe te roepen en terug te dringen. Ook wordt de dorpsraden gevraagd een oogje in het zeil te houden. Makelaars en notarissen wor den geïnformeerd over het aan gescherpte beleid, zodat er geen misverstand kan zijn over de sta tus van bepaalde huizen. Het signaleringssysteem wordt j opgezet op basis van de leeg- I standslijsten uit de gemeentelij ke basisadministratie. Zodra een huis wordt verkocht en uit I de gegevens blijkt dat de bewo- j ners niet staan ingeschreven op Schouwen-Duiveland, dan is dat een duidelijke indicatie voor Waterschap schaadt boeren DEN HAAG - De nieuwe Water schapswet jaagt boeren op kos ten. Dat betoogde J. Veldhuis van de Land- en Tuinbouworga nisatie gisteren tijdens een hoor zitting in de Tweede Kamer. Als de wet wordt ingevoerd, stijgt de waterschapsheffing op landbouwgronden gemiddeld 50 procent per hectare. In de nieu we wet, waarover de Kamer bin nenkort een besluit neemt, wor den infrastructurele wei'ken net als landbouwgronden ingedeeld in de categorie ongebouwd. De heffing wordt vervolgens be paald op basis van de gemiddel de waarde van de objecten. door Marcel Modde WeGeNeR dagbladen illegale bewoning. De commis sie Samenleving en Bestuur sprak zich gisteravond uit voor een strengere aanpak van dat verschijnsel. Alle raadsfracties schaarden zich achter een nieu we verordening (naar model van de gemeente Veere) die dat mo gelijk moet maken. In essentie komt de regeling er op neer dat huizen in de kernen niet meer als vakantiewoning mogen worden verkocht. Zodra de bestaande huizen op de markt komen, is enkel nog per manente bewoning toegestaan. Wél blijft het mogelijk dat de ei genaar éénmalig als erfenis de woning overdoet aan een ander. Een voorstel van het SGP-raads- lid E. van den Bos die overer ving uit de verordening te schrappen, vond alleen voorzich tige steun bij het CDA. De ande re partijen onderschrijven het standpunt van wethouder W. Renden (PvdA): „Het college vindt het redelijk dat punt er in te houden, omdat zo'n huis vaak meer waard is dan een doorsnee vakantiewoning. Belegging De WD zou de regeling graag nog breder toegepast zien. Het raadslid D. Meulblok zegt regel matig te worden aangesproken door mensen uit zijn omgeving over het toenemend aantal leeg staande woningen. „Het gaat om huizen die worden gekocht door mensen van buiten Schouwen-Duiveland puur als belegging. Verder doen ze er niets mee, tot ergenis van de buurt." Niet alleen tast zo'n huis het straatbeeld aan, het is ook nog eens onveilig, verwees Meulblok naar één geval van brandstichting. „Kunnen we dit fenomeen ook niet inbouwen in de verordening?" Wethouder Renden moest hem daarin teleur stellen. „Er bestaat niet zoiets als woon- plicht. Wanneer mensen een huis kopen en er veiwolgens nooit zijn, dan kunnen wij daar niets mee." Pas zodra ze het huis als vakantieverblijf gaan gebruiken, kan worden opgetre den. Uit een inventarisatie van de gemeente blijkt dat het twee de woningbezit in tien van de ze ventien kernen op Schou wen-Duiveland voorkomt. Voor al in Brouwershaven, Ellemeet en Noordgouwe wordt het als een probleem gezien, omdat er zichtbaar sprake is van scheef groei in verhouding tot de regu liere bewoning. Westenschou- wen ontbreekt in de inventaiisa- tie. Meulblok wilde weten waar om. Renden: „Om op deze lijst te komen, moet het wel een béé tje kern zijn. Westenschouwen is te klein. Wat overigens niet be tekent dat we dan ook niets zou den kunnen doen, als het pro bleem daar ook de kop op steekt." WAALWIJK - Direct bij binnen komst in de majestueuze ko ningszaal in het Land van Ooit, zagen de leerlingen van 't Stoof je het al: sommige tronen waren veel mooier geschilderd. Dus die eerste prijs in de landelijke wed strijd konden ze wel op hun buik schrijven. Hoewel, wierpen sommigen opti misten tegen, bij de regiofinale in Goes dachten ze dat ook al en daar won 't Stoofje toch ook! De jury was dit keer echter meer op de hand van de puristen. Strak ke vlakken scoorden hoger dan de wat meer creatievere uitspat tingen van de Ouwerkerkse jeugd. Zo strak dat locatiedirec teur Hans Schreurs voorzichtig twijfelde of de winnende troon wel alleen door kindei'handen is geschilderd. „Maar goed, het kan ook een groot talent zijn ge weest... Wij hebben met onze troon bewust gekozen voor veel verschillende technieken. Dat werd door de vakjury van de re giofinale in Goes juist gewaar deerd. De landelijke jury heeft weer een andere maatstaf gehan teerd." Schreurs was evenwel realis tisch over de kansen die 't Stoof je gisteren had. „Er waren echt heel mooie bij, waarvan een aan tal gelijk op het eerste gezicht al potentiële winnaars. En daar was dit er één van", wees hij op het zegevierende ontwerp van de Parcivalschool uit Hoorn. „Een terechte winnaar! Het ontwerp van 't Stoofje ein digde op een eervolle elfde plaats. In totaal waren achttien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39