Verdeeldheid over ontpoldering lliif Taliban zijn taaier dan gedacht piiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiq i PZC Ondernemer Stille film tot klinken gebracht Enquête provincie44 procent tegen27procent voor en 29 procent neutraal Ambacht Q| Ontpolderen? Strandwacht waarschuwt voor springtij constructie medewerker Vlagvertoon vanuit cockpit DIGITALE FOTO'S Topkwaliteit Tuurlijk bij: v VA W NOp Zonnige perioden en stapelwolken. Matige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperatuur 19 graden. 248e jaargang no. 212 vrijdag 8 september 2006 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl Politie ging mogelijk buiten boekje De politie heeft mogelijk strafbare feiten begaan bij inci denten rond het Oranjefeest in Pijnacker in mei. Dat con cludeert de rijksrecherche na een feitenonderzoek, dat gis teren is gepubliceerd. Het Openbaar Ministerie gaat bij ze ven aangiften en acht klachten strafrechtelijk onderzoek doen. Daarna bepaalt het of agenten strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Onenigheid in oestersector Vrijwel het voltallige bestuur van de producentenorgani satie oestervisserij en -cultuur heeft deze week ontslag in gediend. De afgetreden bestuursleden zijn tot de conclu sie gekomen dat zij niet meer het vertrouwen genieten van de leden. Aan de onenigheid liggen al jaren bestaande belangentegenstellingen ten grond- sï] c"v' slag. M Jones vrijgepleit van gebruik epo Marion Jones mag de atle tiekbaan weer op. De drie voudig olympisch kampioe ne uit Amerika werd pos- tief getest op het gebruik van doping, maar het on derzoek van haar B-staal is negatief uitgevallen. Ma rion Jones zou in juni tij dens het Amerikaanse atle tiek kampioen schap epo heb- ben gebruikt. Vr Melchers zwaar geblesseerd na val Wielrenster Mirjam Mel chers is bij een val in een af daling van de Ladies Tour in Aken ernstig geblesseerd geraakt. Ze brak heup, bek ken en kaak. Melchers, net hersteld van een lange bles sureperiode, is zeker een half jaar uitgeschakeld en mist dus het wereldkampi oenschap over twee weken in <*i Salzburg. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 8 en 9; Radio Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20, 21 en 23; Redactie reactie: 24; Auto: 25 en 27 Advertentie Hij had door de krachtige stro ming moeite de wal te bereiken. Be sterke stroming wordt ver oorzaakt door het hoge springtij dat zich zondag voordoet. Bij springtij komt het hoogwater ho ger dan normaal en het laagwa- Het grote verschil leidt tot hoge re stroomsnelheden. Niet alleen op de dag van het springtij, maar ook in de dagen ervoor en ema. Het springtij van zondag ('s och tends om kwart over vier) is het hoogste uit de getijdetabel van dit jaar: NAP +2,84 meter. Ook duikers moeten in open wa ter rekening houden met een sterkere stroming dan normaal. De man die gisteren door de stroom werd verrast, kreeg eer ste hulp van de strandwacht. Hem werd zuurstof toegediend en hij werd behoed voor verdere afkoeling. Een ambulance bracht hem naar het ziekenhuis. (Advertentie) Uw parketspecialist Schuren met hoge korting! BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG (Advertentie) rinorRinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse bevolking is niet eensgezind tégen ontpolde ring langs de Westerschel- de, maar wel flink verdeeld. Meer dan een kwart, 27 pro cent, is vóór aanleg van ge- ijdennatuur in polders. Daarentegen wil 44 procent niets van het teruggeven van land aan het water we ten. Eén op de drie Zeeuw en, 29 procent, is neutraal: noch voor, noch tegen. Bit blijkt uit een representatie ve steekproef onder 828 Zeeuw en van het bureau TNS Nipo, uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland. Doel was een goed inzicht te krijgen in de me ning en houding van de bevol king. Er is een apart onderzoek gehouden onder bewoners van de polders die mogelijk worden omgevormd tot natuur. Slechts 30 belanghebbenden deden mee. Zij staan sterk afwijzend tegen over de plannen. 23 procent is. neutraal, de rest (zeer) tegen; 80 procent acht de kans op vrijwil lige grond-afstand ldein. De voorstanders van ontpolde- ren stellen méér ruimte voor de rivier voorop. Het gaat ze om de natuur in al haar onderdelen. Ook verbeterde veiligheid, be vorderen van de economische en recreatieve sector en een impuls voor de Zeeuwse havens worden genoemd. De tegenstanders wij zen op kapitaalvernietiging en op het nadeel voor de betrokken polderbewoners en boeren die moeten wijken, ook al worden ze gecompenseerd. Calamiteiten Andere argumenten tegen: de lusten zijn voor Antwerpen, de lasten voor Zeeland en verdie ping en daarmee grotere sche pen op de Westerschelde levert een toenemende kans op calami teiten op. Slechts zes procent keert zich tegen ontpoldering vanwege onveiligheid (binnenla ten van de zee). Ook emotie speelt mee: we hebben gevoch ten voor land, dat geef je niet prijs aan het water. Bijna de helft, 46 procent, vindt dat de voordelen van de verdie ping (zoals verbreding van we gen, aanleg van nieuwe natuur, steun voor landbouw) niet opwe gen tegen de nadelen voor de polderbewoners. Daarover is 31 procent neutraal en 18 procent ziet meer voor- dan nadelen (zes procent heeft geen mening). Het onderzoek van TNS Nipo geeft inzicht in de opvallende verschillen tussen voor- en te genstanders en neutralen. Voorstanders hebben vaker een hoger opleidingsniveau, noemen de natuur- en recreatiefunctie van de provincie vaker als toe komstige ontwikkelingsrich ting, zijn iets oververtegenwoor digd op Walcheren en iets onder vertegenwoordigd op de Beve- landen. Tegenstanders zijn over vertegenwoordigd in de groep 55 jaar en ouder, noemen de landbouwfunctie vaker als ont wikkelingsrichting, zijn vaker geboren en getogen in Zeeland. De neutralen hebben vaker een lager opleidingsniveau, zijn va ker op latere leeftijd in de pro vincie komen wonen en lezen minder regelmatig kranten. pagina 4 commentaar VLISSINGEN - Zwemmers moe ten aan de Zeeuwse stranden de komende dagen rekening hou den met sterke stroming. Deze waarschuwing heeft de strand wacht in Vlissingen uitgegeven nadat gisteren een 79-jarige man uit die stad bij het zwem men ter hoogte van de Boule vard Evertsen in moeilijkheden was geraakt. MIDDELBURG - Oude tijden herleefden gisteravond op het Abdijplein in Middel- muziek van het Vlaamse collectief Flat Earth Society. foto Lex de Meester burg. De stille film De oesterprinses (1919) van de Duitse regisseur Ernst Lubitsch pagina 17 werd gisteren in het kader van het Zeeland Nazomerfestival vertoond, begeleid door Flat Earth Society treft juiste toon Studentenclub blut na vertrek penningmeester MIDDELBURG - De nieuwe be stuursleden van Rasa, de studen tenvereniging van de Roosevelt Academy, keken flink op him neus toen ze de eerste rekenin gen van het seizoen wilden beta len. De kas bleek tot de bodem leeg: hoogstwaarschijnlijk ge plunderd door de vorige pen ningmeester. Volgens Rasa-voorzitter Daan Schilperoort gaat het om ruim 10.000 euro. „De politie heeft de zaak in onderzoek. Officieel is dus nog niet bekend wie dit op zijn geweten heeft." Hij laat echter doorschemeren dat er wat hem betreft maar één verdachte is: dè penningmeester van de vorige jaargang. De stu dent van Kroatische afkomst verdween afgelopen zomer spoorloos en is sindsdien onvind baar. Rasa is een combinatie van stu denten- en studievereniging, waarvan alle studenten aan de Roosevelt Academy lid zijn. „We doen alles waar behoefte aan is: lezingen en feesten orga niseren, zitting nemen in com missies en contacten onderhou den met organisaties", somt Schilperoort op. Lening Hoewel cle schrik er flink in zit, komt de vereniging er volgens de voorzitter wel bovenop. „We hebben een lening gekregen van de Roosevelt Academy. De nieu we contributiegelden komen bin nen. En we zullen nóg harder aan het werk gaan om sponsors te vinden." van onze redactie buitenland BRUSSEL - Navo-lidstaten moeten meer legereenheden naar Zuid-Afghanistan sturen in een poging de Taliban in die regio te verslaan. Dat heeft Na- vo-secrertaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer gisteren gezegd. Hij bekritiseerde niet nader ge noemde Navo-lidstaten die in zijn ogen niet genoeg doen. De oproep van De Hoop Schef fer kwam nadat de opperbevel hebber van de Navo-strijdkrach- ten, generaal James Jones, om versterking van de eenheden in Zuid-Afghanistan had ge vraagd. Volgens hem blijkt de Taliban sterker dan voorzien. Jo- (Advertentie) Bent u de die P. van Eijzeren B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. naar zijn basiskamp bij Deh Ra- wod in de zuid-Afghaanse pro vincie Uruzgan een kort vuurge vecht geleverd met een tiental onbekende strijders. De militai ren werden vanuit een lemen on derkomen beschoten met klein kaliber wapens en raketgrana ten. Een Canadees gevechtsvlieg tuig kwam de Nederlanders te hulp en vernietigde het bouwsel met een bom. Lekke banden Aan Nederlandse zijde bleef de schade beperkt tot een paar lek ke banden. Aan vijandelijke kant heeft een onbekend aantal strijders de bo mexplosie niet overleefd, blijkt uit het gisteren verschenen we kelijkse overzicht van het minis terie van Defensie over de Ne derlandse troepenbewegingen in Afghanistan. Het was de derde keer in onge veer drie weken dat een patrouil le in de omgeving van Deh Ra- wod slaags raakte met vijandelij ke eenheden. Bij de eerste keer ging het om een treffen met een handjevol strijders op motoren. Tijdens het korte vuurgevecht kreeg een militair een kogel in zijn schermvest. Bij de tweede keer ging het om een goed georganiseerde hinder laag', waarbij tientallen vijande lijke eenheden betrokken wa ren. De chauffeur van een van de patrouillewagens raakte hier bij ernstig gewond aan zijn been. GPD/ANP pagina 4 opbouw Afghanistan is gewoon oorlog nes stelde dat de komende we ken beslissend worden. De Navo heeft geen verzoek ge richt tot Nederland om meer troepen naar Afghanistan te stu ren. Minister van Defensie Kamp liet in een reactie weten er ook niet van uit te gaan dat zo'n verzoek zal worden gedaan omdat ons land het maximaal haalbare al doet. Nederland zal volgende maand 1050 man aan gevechtstroepen in Afghanistan hebben. Nu ligt dat aantal op 900. Daarnaast zijn er enkele honder den Nederlanders actief in on dersteunende functies. Een Nederlandse patrouille heeft woensdag op de terugweg BEIROET - De Libanese co-piloot van een Airbus van Middle East Airlines (MEA) zwaait vanuit de cockpit met de Libanese vlag na dat het toestel is geland op de luchthaven van Beiroet. Het toestel, op weg vanuit Parijs, landde in de Libanese hoofdstad precies op het moment (17.00 uur Nederlandse tijd) dat Israël een begin maakte met de opheffing van de acht weken durende luckt- blokkade van Libanon. De zeeblokkade blijft echter in stand totdat in het zuiden van Libanon voldoende VN-militairen zijn gelegerd, zei gisteren een zegsman van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken. foto EPA 'e teren f| IWOfl«AriSl!LAO%OTROr<D£PMMiMlN2UOV/tSr.NSOtra/.ND WeGeNeR dagbladen (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gebed. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C! per maand met automatische incasso 20,551" EU per kwartaal mei aulomalische incasso |C 59,75)*. IH per jaar mei automatische incasso 229,20)'. met gratis PÜC-paraplu sUziIÓÖSUSSSSSO" E het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1