Lefevre toont ook binnenkant Roep om emancipatie verplegers Oesterkwekers zijn erg verdeeld Flat Earth Society ZBG treft de juiste toon t Eis acht jaar cel in verkrachtingszaak jonge vrouwen Grote belangentegenstellingen in kleine bedrijfstak vrijdag 8 september 2006 door Aector Dooms MIDDELBURG - Acht jaar cel voor een verkrachting en twee pogingen tot verkrachting. Die straf eiste officier van justitie G. Oosterveld gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 44-jarige man uit Bras- schaat (B). Aan de drie slachtof fers zou de verdachte 6700 euro schadevergoeding moeten beta len. De verdachte was volgens de of ficier bewust op zoek naar jonge vrouwen, die 's nachts na het werk of na het stappen alleen op hun fiets naar huis reden. De man reed in zijn auto de vrou wen voorbij, stapte uit en trok de vrouwen (18 en 19 jaar) van hun fiets in de bosjes. Dat ge beurde op zeer gewelddadige wijze. De verdachte droeg een bivakmuts, had handschoenen aan en een mes bij zich. Een van de wouwen werd op 10 oktober 2004 in Wolphaartsdijk door de Belg verkracht. Hij pro beerde op identieke wijze op 21 juli vorig jaar in Grijpskerke een tweede slachtoffer te ma ken. De vrouw fietste die nacht na haar werk naar huis toen ze door de man, die achter een bos je stond opgesteld, van haar fiets werd geduwd. Ze verweer de zich door te schoppen en te krabben, maar kreeg zelf ook vuistslagen in haar gezicht. Ze wist liggend haar gsm te pakken en 112 te bellen. „Verkrachting, verkrachting" riep ze. Ze gaf ook de plaats door. De man schrok en ging ervandoor. Een goede maand later, op 31 au gustus, reed een vrouw vlak na middernacht op haar fiets rich ting Kapelle. Ze dacht te wor den gevolgd door een auto met een Belgisch kenteken. De auto mobilist reed haar voorbij. Hij duwde haar van de fiets. Tij dens de worsteling die volgde wist de vrouw haar mobieltje te pakken, waarna de man op de vlucht sloeg. Het slachtoffer kon een goede beschrijving van het type auto geven. Bij de Vla- ketunnel was op een verkeersca mera met tijdsaanduiding de au to te zien. Het kenteken was slechts ten dele zichtbaar. Om dat de beltijd op het mobieltje stond geregistreerd kon de poli tie nagaan hoeveel tijd er tussen de plaats van het delict en de Vlaketunnel zat. Na een aantal maanden zag een attente politie man de Belgische auto in de om geving van Goes rijden. Bij het natrekken van de kentekengege vens bleek dat de autobezitter in 1991 door de rechtbank in Breda was veroordeeld voor een verkrachting. De man werd ver volgens in België opgepakt en uitgeleverd. Het DNA-onder- zoek bevestigde dat de verdach te zich had vergrepen aan de vrouwen in Wolphaartsdijk en Grijpskerke. De Belg zei niets te maken te hebben met het inci dent in Kapelle. Gefrustreerd Uit de rapportages van de psy chiater en de psycholoog kwam- naar voren dat de man gefrus treerd was over de afwijzing door twee vrouwen met wie hij een relatie had.De gedragsdes kundigen constateerden een per soonlijkheidsstoornis, achtten de kans op herhaling groot, maar meenden dat de man volle dig toerekeningsvatbaar was. Die conclusie verraste recht bankpresident M. Klarenbeek. De rechter vroeg zich af of er na der onderzoek van gedragsdes kundigen moet volgen in het ka der van een (mogelijke) tbs-ver- pleging. In de eis werd ook nog een stalking van een vrouw, die de man steeds vanuit de gevan genis belde, meegenomen. Raadsvrouw C. Kouijzer vond dat haar cliënt niet erop uit was geweest de vrouwen te verkrach ten. „Het ging hem om macht." Ze bepleitte vrijspraak voor het derde incident en vond de eis enorm hoog. „Ik denk aan twee, drie jaar." De slachtoffers ondervinden nog steeds de gevolgen. „Ik dacht dat ik zou worden ver moord", zei een van hen. De rechtbank doet 20 september uitspraak. door Claudia Sondervan I GOES - Het is tijd voor de eman cipatie van verplegers en verzor gers. Dat zegt beroepsorganisa tie voor vcrplegenden en verzor genden Nu'91. Werkgevers en overheid moeten hen sterker be- trekken bij nieuw zorgbeleid en i regelgeving. Dat is nodig om te voorkomen dat de meest ervaren verzorgers en verplegers de zorg verlaten i omdat zij vinden dat zij niet lan- I ger verantwoord kunnen wer- ken. Die reden hoort de beroepsorga nisatie het meest van leden die opzeggen, zegt districtmedewer ker P. Meesters van Nu'91-bu- reau Zuid voor Zeeland, Bra bant en Limburg. En vooral uit de thuiszorg, waar door concur rentie en eigen bijdragen de mar ges van zorgaanbieders onder druk staan. De bond gaat op campagne om Verpleegkundigen en verzorgen den bewust te maken van de in vloed die zij kunnen hebben op zorgbeleid. De bond vindt de bewustwor ding actueel, nu er grote ver schuivingen in het Zeeuwse zorgveld aan komen. De ver wachte verschuiving in zorg taken tussen de Zeeuwse zieken huizen hoort daarbij en ook de samenvoeging van de arbeids voorwaarden voor de verpleging en verzorging en de thuiszorg. Een ontwikkeling die meespeelt in de aanstaande fusie tussen zorgcentrum Ter Weel met Woonzorg De Bevelanden en Ganzestad. Het is een groter probleem dat de zorg ervaren mensen verliest dan dat er te weinig mensen kie zen voor een loopbaan in de zorg, vindt de bond. „Werkgevers moeten leren hun mensen vast te houden. Dat kan niet alleen met betere beloning, maar ook door naar hen te luiste ren", vindt Meesters. Dat geldt ook de overheid. „Verpleegkun digen en verzorgenden moeten net als artsen kunnen meepra ten over nieuw wet- en regelge ving." De maatschappelijke po sitie van verpleegkundigen is in middels aan het verbeteren, er kent Meesters. De ontwikkelin gen in het verpleegvak leiden nu onder meer tot wijzigingen in de wet die de verstrekking van ge neesmiddelen regelt. Daar moe ten verpleegkundigen een stem in hebben, vindt Nu'91. Dat had ook gemoeten bij de vor ming van de Wet BIG, die de re gistratie van behandelaars re gelt en him bevoegdheden. Ver zorgenden komen in die registra tie niet voor, terwijl zij steeds vaker te maken krijgen met ver pleegkundige taken, zegt Mees ters. Bij de BIG-registratie hoort een bijscholingsplicht. Verzorgenden kunnen voor bij scholing geen recht doen gelden. Zij zijn afhankelijk van het be lang dat hun werkgever daar aan hecht. jnnr Marman van der Werf YERSEKE - Het einde lijkt in zicht voor de producentenorga- nisatie oestervisserij- en cultuur die zes jaar geleden is opgericht ais samenwerkingsverband van vooral Zeeuwse oesterkwekers. vrijwel alle bestuursleden zijn deze week na een hectische ver gadering opgestapt. De juni dit jaar pas aangetreden vooratter C. Lustenhouwer, di recteur juridische zaken bij nuts bedrijf Delta, en secretaris J. de iRooij hebben hun functie neerge legd. Zij voelden zich niet meer gesteund door de leden. Tijdens ide begin deze week gehouden le denvergadering wilden Lusten houwer en De Rooij weten of zij nog het vertrouwen genoten. Reacties bleven uit, waarop zij besloten op te stappen. Andere bestuursleden hebben hun voor set is ontzettend jammer dat dit is gebeurd", verklaart één van de leden-oesterkwekers uit Yerseke, „maar het zat er al een tijdje aan te komen." Hij heeft het over 'een opeenstapeling van factoren'. Klein De oestersector is verhoudings gewijs klein, zeker in vergelij king met de mosselsector. Veel meer dan dertig leden heeft de producentenorganisatie niet. De meeste oesterkwekers en -han delaren zitten ook nog dicht op elkaar in Yerseke. Ze hebben ge zamenlijke belangen, met name richting de rijksoverheid, maar wat minstens zo zwaar weegt is dat ze concurrenten zijn. Oester handelaren die vaak ook een kweekbedrijf hebben, houden el kaar nauwlettend in de gaten en proberen elkaar wel eens klan ten af te snoepen. Dat geeft snel scheve gezichten. Een heikel punt is verder de toe komst van de oude oesterputten in Yerseke. De discussie over de historische oesterputten spitst zich toe op de vraag of de 'natte pakhuizen' nog aan Europese hy- giëneeisen voldoen. De oester putten worden nog vooral door kleinere bedrijven gebruikt. De grote ondernemingen die het met name van mosselen moeten hebben, zoals Prins Dinge- manse, zijn jaren geleden ver kast naar nieuwbouw aan de Korringaweg. Hier schuilt een belangentegen stelling, ook omdat De Roem van Yerseke - één van de 'grote jongens' - betrokken is bij een plan om appartementen te bou wen op een deel van de oude oes terputten. Of het al op korte termijn lukt in de oestersector de neuzen de zelfde kant op te krijgen, wordt over het algemeen betwijfeld. De producentenorganisatie oes ters is nog maar van recente da tum, van 2000. Dat het tot één club kwam, was al een wonder. Twee belangen groepen stonden lang tegenover elkaar: Vervoex en Ostrea. Ver- voex verbond de oesterkwekers en -handelaren die hun bedrijf voortzetten na de massale sterf te onder oesters in de strenge winter 1962-'63. Ostrea verenig de oesterhandelaren- en kwe kers die later de draad weer op pakten. „We hebben het nog zes jaar vol gehouden", stelt één van de oes terkwekers optimistisch. „Er is ook wat bereikt, op technisch vlak, met de kweekpercelen in de Oosterschelde en de invoe ring van een blackbox (zwarte controledoos) op de schepen. En er moet nog meer gebeuren. We moeten ook aan allerlei natuur- regels gaan voldoen om vrij op oesterbroed te vissen in de Oos- teschelde. Het zou daarom goed zijn als de producentenorganisa tie herrijst." Drukte in een oesterbedrijf in Yerseke; nu het overgrote deel van de bestuursleden is opgestapt, lijkt het einde in zicht voor de producen tenorganisatie oestervisserij. foto Willem Mieras door Anita Tournois door Rolf Bosboom middelburg - De oesterprin- ses van Ernst Lubitsch is welis waar een stille film van bijna ne gentig jaar oud, maar de rijke I humor erin is opvallend eigen tijds. Het Vlaamse muziekgezel schap Flat Earth Society liet die gisteravond tijdens het Zeeland Nazomerfestival nog eens extra sprankelen door de juiste toon c treffen, ook al werd de humor al en toe net wat te zwaar aange zet verhaal van De oesterprin- ses is eenvoudig. De opvliegen- e dochter van De Oesterkoning wh trouwen met een prins. Haar onverstoorbare vader {'Das im- poniert mir gar nicht'), 'regelt' een kandidaat, die een vriend als voorbode stuurt. Deze wordt echter voor de aanstaande zelf gehouden, waarna de misver standen elkaar snel opvolgen. Lubitsch werkte het gegeven 29 augustus t/m 9 september nazomerfestival Op de elfde en voorlaatste dag van het Zeeland Nazomerfestival zijn er twee lo catievoorstellingen: de laatste opvoe- even hilarisch als satirisch uit, grotesk maar ook strak geregis seerd als een choreografie. Com ponist Peter Vermeersch schreef er nieuwe muziek bij voor zijn bigbandachtige Flat Earth So ciety: een veelheid aan stijlen die de film gisteravond op tref- ring van De ondergang van de Tita nic, vanuit de haven van Tholen (20.00 uur), en in Westkapelle De vrouwen van Kamp Westkapelle (20.30 uur). In de Nieuwe Kerk in Middelburg is voor de derde keer de dansvoorstelling The Recital door Station Zuid. Op het Abdijplein treedt vanaf 21.00 uur het orkest Radio Lume (combina tie van zigeunermuziek, jazz en flamen co) op, om 22.30 uur gevolgd door het ZIMF-orkest met Marjon van Iwaar- den. fende wijze verklankten. De uit bundige 'foxtrotepidemie' tij dens de bruiloft van de prinses klonk zoals die ooit werkelijk ge klonken zou kunnen hebben, In enkele scènes neigt Vermeersch juist naar het hoorspelachtige, niet zelden verrassend, zoals in de vorm van een 'sprekende' trompet. Herhaaldelijk, vooral bij cruciale dialogen, durfde het orkest ook even te zwijgen en werd de film alleen begeleid door de rake noten van de kille avondwind. Ook een voorstelling of concert van het Zeeland Nazomerfesti val bezocht? Geeft uw mening op het forum op de website van de PZC: www.pzc.nl. Het Vlaamse muziekgezelschap Flat Earth Society zorgde gisteravond op het Abdijplein in Middelburg voor de muzikale begeleiding van "e s'ille film De Oesterprinses. foto Lex de Meester SLUIS - „Met deze openingen wil ik de binnenkant polarise ren met de buitenkant", legt keramiste Natasja Lefevre haar werk uit: Sculpturen waarvan het merendeel van het geëxpo seerde een uitholling vertoont. Keramische objecten waarbij de binnenkant door de maakster net zo zichtbaar is gemaakt als de buitenkant. Het is de tweede keer dat de keramiste in de Raadskelder ex poseert. In maart 2003 maakte ze deel uit van een groep van ze ven exposanten die genomi neerd waren voor de Vierjaar lijkse prijs voor kunstambach ten van de Provincie West- Vlaanderen. Misschien herin nert u zich nog de bijzondere in stallatie met de 25 kinderlaars jes of het object met huiden van schapen op stalen pinnen. Autodidact Lefevre, geboren in 1968 in Nieuwpoort, België, gaat, ongehinderd door enige vooropleiding in discipline, haar eigen artistieke weg. Gede gen vakwerk en een pure en au thentieke vormgeving vormen haar belangrijkste kenmerken. Voorafgaand aan de uitvoering in Mei worden voorbereidende inkttekeningen gemaakt, die fo tografisch op hardboard wor den vastgelegd en waarvan ook enkele te zien zijn in de exposi tie. Daarna krijgt het oermateri- aal vorm en wordt getransfor- (Advertentie) sale vormen, zonder directe spe cifieke eigenschappen, zijn allen hol van binnen. Eenzelfde uitholling wordt ge toond in Vide: een groep par mantige mannetjes, geMeed met jassen en laarzen, handen diep in de zakken, maar hun gezicht een groot gapend gat. Lefevre: „Met die openheid wil ik de aan dacht vestigen op de leegte. Door het aanbrengen van gla zuur diezelfde leegte echter weer opwaarderen. Lichamen worden zo omhulsels. Over het concept wil ik liever niet uitwij- De serie Matrix van keramiste Natasja Lefevre in de Raadskelder in Sluis. foto Camile Schelstraete meerd in hedendaagse kera miek, dat een bepaalde sereni teit uitstraalt. Doch bij nadere beschouwing ook om aandacht schreeuwt, omdat de onderlig gende thematiek vragen op roept. Fragiel Het aansnijden van een bepaald thema gebeurt meestal in serie vorm. Daarnaast wordt gekozen voor een specifieke vormstruc tuur. Deze maal verbazen haar fragiele sculpturen met zachte ronde vormen. Ingetogen, onge glazuurd werk in zuivere Mei- tinten als beiges en grijzen met een donkerder getinte geglazuur de binnenkant in dezelfde toon aard. Hier wordt onmiskenbaar de nadruk op de binnenkant ge legd. Torso's in diverse poses, de ruggengraat fraai gemodelleerd of de serie Matrix, abstracte ba den. Het zit in het werk zelf. El ke invulling hiervan is persoon lijk." Begonnen met zwart-wit fotografie, vormde Road Kill, een fotoserie van dode dieren, de inspiratiebron tot de heden daagse driedimensionale vorm geving'. „Uiteindelijk vond ik de foto's toch te confronterend. In principe wil ik helemaal niet shockeren. Zodoende kwam ik uit bij klei. Met dit materiaal kon ik de vormgeving van het geen me intrigeert poëtiseren", legt Lefevre haar huidige bezie ling uit. „Bovendien ben ik be geesterd door de technische mo gelijkheden van het materiaal. Hou van het experiment. Pro beer het er zo min mogelijk als klei te laten uitzien en het voor al zo licht mogelijk te maken. Jammer genoeg kan ik maar gaan tot een bepaalde grootte vanwege mijn ovenomvang." Dat Lefevre, die alles vervaar digt in eigen atelier in Bredene, de technische grenzen van de keramische discipline op unieke wijze weet te verleggen is nog te zien in andersoortig werk als Verwachtingen. Acht flinke hal zen zitten als een kring lotgeno ten, de snuiten naar elkaar toe, vol verwachting te wachten op. No breast, a thought toont de ge tormenteerde mens, vooroverge bogen gezeten, het hoofd in de handen. Of in een hoog lichtvoe tig object als La Pensée: een ba rokke compositie met gedrapeer de vogelvleugels over een drie pootsokkel van zwart staal. Tentoonstelling t/m 15 oktober in de Raadskelder van het stadhuis, Markt, Sluis. Openingstijden: dag. behalve do. en vr. van 14.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17