Scheuren door een stiltegebied Montenegro mist puf voor overhaaste verkiezingen PZC PZC Het theater is toe aan een nieuwe saneringsoperatie Handhaving van regelgeving over geluidsbelasting is bijna onmogelijk Stilte is onvindbaar Tsjechië in gebreke bij hulp slachtoffers gedwongen sterilisatie te gast 7 september 1956 donderdag 7 september 2006 door Eelco van der Linden De Nederlander zoekt steeds vaker rust en stilte, maar vindt zelden nog plekken waar de getergde ziel kan herstellen. Toch is er in Nederland 500.000 hectare aan officieel stiltege bied waar het geluidsniveau niet hoger mag zijn dan het equivalent van ruisende bomen of een zacht gesprek. „Het was een ontzettend leuk idee, maar het valt niet te handhaven." Nederland op zijn mooist. Het ri viertje De Meije slingert sierlijk door groen en vogelrijk laag land, precies op de grens tussen Zuid-Holland en Utrecht. Op de dijk langs de smalle weg geeft een blauw bordje met een heu veltje en een wolkje aan dat het hier een officieel stiltegebied betreft. Maar is het er ook stil? Beeldhouwer Wim Verwoerd krabt met zijn bestofte vingers achter zijn oren, laat zijn ogen gaan over de reeks enorme fallussen die zijn beeldentuin siert en zegt: ,,'s Nachts, ja diep in de nacht, als niemand meer in zijn auto zit of op zijn motor en Schiphol dicht gaat, kan het hier vreselijk stil zijn. Je schrikt wakker van een schaap dat zich schuurt aan golfplaat." De Meije is inderdaad niet stil. Om de paar minuten klinkt het geronk van het vliegtuig en met hulp van de zuidwesten wind probeert het monotome gezoem van de verre A12 boven het ge ruis van de ritselende bladeren uit te komen. Verwoerd moet erg lachen om de status van stil tegebied. „Dat is natuurlijk een enorme farce. Je plaatst een bordje en dat is het. Ik heb nog nooit meegemaakt dat iemand hier een bekeuring kreeg omdat hij lawaai maakte." En dat ter wijl De Meije vooral in het week end volop belaagd wordt door luidruchtige recreanten. Motor rijders blijken gek op het lint dorp te zijn. Verwoerd: „In groe pen van tweehonderd komen ze soms om de hoek suizen. Leuk voor ze, maar zo blijft er weinig over van onze stiltegrens van veertig decibel." De stiltegebieden werden een jaar of zeventien geleden door de regering in het leven geroe pen. De provincies moesten ze aanwijzen en samen met de ge meentes de handhaving organi seren. In 2002 was er 500.000 hectare officieel stiltegebied, waarvan 200.000 werd gevormd door de Waddenzee. Er werden richtlijnen gegeven voor geluids- grenzen (veertig decibel over dag' 35 's avonds en dertig 's nachts). Alleen 'gebiedseigen' ge luid wordt getolereerd, wat bete kent dat een tractor van een boer mag, maar een knetterend modelvliegtuig niet. Niet mogen? Hier wringt de schoen. „Er liggen geen harde af- De samenwerkende provin ciale milieufederaties heb ben geluidsmetingen verricht en recreanten geïnterviewd in zes landelijke gebieden. Daar uit bleek dat stilte zeer wordt gewaardeerd maar ook steeds moeilijker is te vinden. Voor lokale bestuurders is een lijst met maatregelen opgesteld waarmee geluid is terug te bren- - Voor wegverkeer: aanbrengen geluidsarm asfalt, beperking snelheid, afsluiten of autoluw spraken verankerd in wetten, dus echte handhaving is eigen lijk onmogelijk. De norm van veertig decibel is slechts een richtlijn en tegelijkertijd ontzet tend zwaar. Je bent daar zo over heen", zegt Jan Jabben, onder zoeker en geluidsexpert van het RIVM. Geluidsdeken Dat instituut concludeerde in een studie dat het aantal plek ken waar mensen kunnen genie ten van rust en stilte steeds ver der afneemt door toenemende mobiliteit en oprukkende bebou wing. In stiltegebieden blijkt dertig tot vijftig procent van de tijd een gemotoriseerde geluids bron aanwezig. De Gezondheids raad stelde deze zomer in een ad vies aan de regering dat 'zonder maatregelen de geluidsdeken verder over Nederland zal trek ken'. Tegelijkertijd erkende het instituut dat er een positieve re latie is tussen stilte en gezond heid. Wat te doen? De regering houdt vast aan de stiltegebieden en stelt als 'eis' dat de situatie in 2030 niet slechter is dan in 2000 toen in twintig procent van de gebieden de veertig decibel werd overschreden. Hoe dit te bereiken wordt er niet bij ge zegd. Prioriteit „De uitvoering is de verantwoor delijkheid van provincies en ge meenten", zegt een woordvoer der van het ministerie van VROM. Een rondgang langs de provincies leert echter dat stilte weinig prioriteit heeft en de ge luidsnorm dikwijls wordt opge schroefd. „Het is beter dan het weghalen van het bordje, wat een verkeerd signaal zou zijn", zegt een ambtenaar. Jan Jabben van het RIVM denkt dat de strijd in de Randstad niet te winnen is, tenzij je hele dure maatregelen treft, zoals het aanleggen van geluidswallen, waar moeilijk draagvlak voor te vinden is. Hij vindt dat er niet aan de ge luidsnormen moet worden ge tornd. „Probeer liever een paar gebieden écht stil te krijgen. Ook al liggen die dan in het oos ten of noorden van het land. We moeten er maar aan wennen dat je voor echte stilte een stukje moet reizen." GPD maken van lokale wegen, plaat sen schermen of wallen langs drukke wegen, aanleg van trans feria (auto parkeren en verder met fiets of boot). - Voor waterverkeer: delen van watergebieden alleen open stel len voor elektrische 'fluisterbo ten'. - Voor luchtverkeer: vliegver bod voor sportvliegtuigen boven natuur- en stiltegebieden (nu mag op minimaal 450 meter hoogte gevlogen worden), slui ten kleine vliegvelden, aange past regime van opstijgen en lan den. GPD De Nederlander zoekt steeds vaker rust en stilte, maar vindt zelden nog plekken waar de getergde ziel kan herstellen. Toch is er in Neder land 500.000 hectare aan officieel stiltegebied, zoals De Meije waar het geluidsniveau niet hoger mag zijn dan het equivalent van ruisende bomen of een zacht gesprek. foto David van Dam/GPD door Jeffrey White Helena Gorolova fluistert. „Als vrouw voel ik me waardeloos." Zij kan geen kinderen meer krijgen, sinds zij 16 jaar geleden tijdens een keizersnede door de artsen in het ziekenhuis gesteriliseerd werd. Toen de weeën heftiger werden, moest ze een formu lier ondertekenen waarmee ze de sterilisatie goedkeurde. Niemand die haar vertelde wat het formulier inhield. „Ze zeiden, je moet dit onder tekenen, anders zul je ster ven", vertelt Gorolova. „Ik zou zelfs mijn eigen doodsvon nis hebben ondertekend, want ik wist niet waar ik het zoeken moest van de pijn. Ik wist ook niet wat het woord sterilisatie betekende." Vol gens Gorolova is zij niet geste riliseerd omdat haar leven in gevaar was, maar omdat ze Roma, oftewel zigeuner, is. Mensenrechtenactivisten stel len dat de val van het commu nisme 16 jaar geleden in Oost-Europa niet het einde in luidde van de Sovjet-praktijk om zigeunervrouwen te sterili seren en zo het aantal zigeu ners te beperken. Het Comité voor de Eliminatie van Discri minatie tegen Vrouwen van de VN, publiceert deze week een rapport waarin vooral naar de Tjechische regering wordt gewezen. Zo zou de re gering in 2004 de aanklacht van ruim 80 zigeunervrouwen - die stellen tegen hun zin ge steriliseerd te zijn - niet ade quaat hebben behandeld. In een rapport over de periode 1986-2004 van de openbare aanklager van Tsjechië werd geconcludeerd dat alle aan klachten van vrouwen over ge dwongen sterilisatie gegrond waren. De regering kreeg het dringend verzoek de wetge ving ten aanzien van sterilisa tie en compensatie van slacht offers te hervormen. Het mi nisterie van Gezondheid stelt tegelijkertijd dat 'aanklaeiJ ten over gedwongen sterilisj-l tie in recente jaren misled, dend en zonder grond zijn' Ook ontkent het ministeriel dat Roma-vrouwen een speer- f fiek doelwit vormden. Volgens mensenrechtenaotd visten komt deze praktijk ech ter nog in veel landen voor. Maar de aanklachten onder-! zoeken is niet makkelijk, on- dat doktoren meestal weige ren informatie te verstrek- ken. „Er zijn enorm veel ob stakels die het erg moeilijk maken aan informatie te kó men", zegt Dimitrina Petra- va, directrice van het Europe se Roma Rechten Centrum te Boedapest. Veel van de Tjechi sche aanklachten komen cf hetzelfde neer. Roma-vwo- wen die een tweede keizersne de ondergingen, kregen va hun arts te horen dat de eier stokken afgebonden moesten worden om een derde keizer snede te voorkomen. Toestemming De meesten kregen deze info:- matie enkele minuten voord- bevalling en moesten metee: een formulier ondertekenen „Men vertelde mij niet dat ik door te ondertekenen toestem ming gaf tot sterilisatie",zegt! Evita Ceranakova, die tijdens de geboorte van haar tweed; dochter in 1997 een handge schreven briefje kreeg om te ondertekenen. „Ze vertelde mij dat er een anticonceptie middel werd ingeplant." Zij heeft inmiddels een proces aangespannen en eist eer. schadevergoeding van 47.001! euro. Helena Ferencikoré was verleden jaar de eerste Roma die een rechtszaak te gen een ziekenhuis won. Het Hof bepaalde dat artsen haai onvoldoende geïnformeerd hadden over haar sterilisatie en oordeelde dat het zieken huis excuses moest aanbie den. Het hoger beroep van het ziekenhuis loopt nog CSM De laatste dag van augustus van dit jaar zou wel eens een legendarisch kunnen worden. Tenminste, voor iedereen die in theater is geïnteresseerd. Op die dag hield Ivo van Ho ve, directeur van 's lands grootste en eerste toneelgezel schap, Toneelgroep Amster dam, een toespraak waarin hij de vloer aanveegde met het Nederlandse theaterbe- stel. In zijn openingsspeech van TF1, het nieuwe Theater festival, moest vooral de ivild- groei aan kleine theatergroe pen, kleine theaters en 'thea termakerscollectieven' het ontgelden. door Wijbrand Schaap Er zijn eerdere manifesten geweest, maar die ver dwenen in een la. Nu zal er wel wat gebeuren. De tijd is er rijp voor. Het zal daarom heel snel gaan met de neer gang van het Vlakke Vloer- Theater. Het zal net zo snel gaan als met De Nederlandse Come- die. Dat gezelschap werd in november 1969 met 'Actie To maat' om zeep geholpen. Die tomaten waren echter even min de genadeklap voor het gevestigde toneel als Ivo van Hove's speech van 31 augus tus dat zal zijn voor de Vlak ke Vloer. Het einde van de Vlakke Vloer in Nederland te kent zich al zeker vijf jaar af. Net als destijds het einde van De Nederlandse Comedie er al vijf jaar vóór die eerste 'wasserbomben' zat aan te ko men. Beleidsmatig en artistiek zat het bestel muurvast, het pu bliek vergrijsde met een nood gang en niemand deed er wat aan. Dus waren er een paar to maten nodig, waarna de over heid via een enkele subsi- die-ingreep het werkelijke nekschot toediende. En zo zal het nu dus ook gaan. De Amsterdamse Nes, de theaterstraat waar hét tot tien jaar geleden gebeurde, is al een paar jaar lang een naar geestig galmende steeg zon der 'buzz'. Collectieven als 't Barre Land en Dood Paard zwerven doelloos en thuisloos langs die paar plekken waar hun in zwart gehulde gerefor meerd-existentialistische toe schouwers nog te vinden zijn. Het Vlakke Vloer-theater is al zeker tien jaar stervende, en dat zie je het beste aan de theateropleidingen, altijd al handhavers van de varkens- wet. In de jaren tachtig, meer dan tien jaar na 'Tomaat', was men pas opgehouden met het opleiden van acteurs voor dienstverbanden bij gezel schappen. De toneelschool in Arnhem stimuleerde in 1990 opeens het oprichten van eigen collec tieven door studenten. Toen er tien jaar later niets nieuws meer van de collectie ven werd vernomen gingen Utrecht en zelfs Maastricht 'zelfstandige theatermakers' opleiden. Inmiddels wordt men bij de zomerfestivals zo langzamer hand gek van de aanmeldin gen van stukken door zowel talentvolle als talentloze zelf standigen. En wat te denken van al die amateurrecensenten op inter net? Nederland telt een inter nationaal ongekend aanbod van talloze ex-theaterweten schappers en theaterschool- studenten met een tekstver werker die menen dat al die kleine vlakkevloervoorstellin- gen een recensent behoeven. Hoe ver van de waarheid be vinden zij zich? Keihard Na Van Hove's toespraak, waarin hij een moedig plei dooi hield tegen de versnippe ring van het theater, zal een nieuwe regering weinig moei te hebben met de herziening van het subsidiestelsel. De ingrepen zullen opnieuw als 'keihard' de geschiedenis in gaan, en Van Hove zal het hebben gedaan. Want opnieuw heeft iedereen in theater- en subsidieland ze ker vijf jaar zitten slapen. Wijbrand Schaap is theaterre censent door Marloes de Koning Zondag houdt Montenegro voor het eerst sinds de onaf hankelijkheid van Servië in mei, parlementsverkiezingen. Maar de partijen hebben geen geld. En de burgers zijn te druk in de weer met toeristen om aan politiek te denken. Op de rotsen langs de snelweg naar de Montenegrijnse hoofd stad Podgorica is het 'Da' - 'ja' voor onafhankelijkheid - nog zichtbaar. De simpele bood schap staat in alle kleuren van de regenboog tussen de op het steen gekliederde telefoonnum mers van sleepdiensten voor ge strande auto's. Vier maanden na het referen dum over de onafhankelijkheid zou het land in het teken moe ten staan van de eerste parle mentsverkiezingen, maar de bergstaat moet nog bijkomen van de politieke strijd over de breuk met Servië. Op een ver dwaalde poster na is niets te merken van een nieuwe politie ke krachtmeting. De politici, die jarenlang alleen kibbelden over de unie met Ser vië, hebben grote moeite zich op andere thema's te concentreren. De bevolking heeft in de zomer maanden wel iets anders aan het hoofd. De 600.000 bewoners concentre ren zich op de één miljoen toeris ten die de badplaatsen aan de kust bezoeken. In twee maan den moet genoeg geld verdiend worden om de winter door te ko men. Dan is er geen tijd voor po litiek. Als de bevolking naar de stembus moet, zwaaien ze net de laatste badgasten uit. Economie „Ik wil gewoon brood op de plank", zegt een oudere vrouw die bij de pont over de baai van Kotor probeert een lift naar de overkant te krijgen. „Economie, economie, economie, meer doet er niet toe." Het gemiddelde maandloon is 230 euro. De werkloosheid is hoog, alhoewel exacte cijfers ontbreken. „We zouden het over economie en infrastructuur moe ten hebben", meent Simonida Kordic, vice-president van de centrumrechtse oppositiepartij DSS. Op bijna elke brugpijler en asfaltweg in Montenegro staat graffiti voor Milo Djukanovic, de populaire premier die de Balkanstaat in mei de onafhankelijkheid bracht. Zijn 'Democratische Lijst voor een Eu ropees Montenegro' gaat zondag waarschijnlijk de verkiezingen winnen, foto Werner Bossmann/GPD „Aan de kust hebben we te veel doktoren, in de bergen te wei nig. Maar om te reizen zijn de wegen te slecht. Niemand wil nog in de bergdorpen wonen. De regering noemt de leegloop een groot probleem, maar doet er niets aan." Maar ook in cle DSS-campagne komen de alledaagse problemen amper ter sprake. Kordic geeft de regering de schuld. „Het regi me heeft de mensen getraind om het alleen over 'existentiële' pro blemen, zoals onafhankelijk heid te hebben. Iets anders ver wachten ze niet meer van de po litiek. Als je zegt dat je salaris sen wilt verhogen geloven ze dat gewoon niet." Wettelijk is bepaald dat er na de onafhankelijkheid verkiezingen moesten komen, maar het hoef de voor de meeste mensen niet zo snel. In juli besliste premier Milo Djukanovic, de drijvende kracht achter de onafhankelijk heid, echter anders en koos tien september. „De timing is slecht", zegt Sve- tozar Jovicevic, mede-grondleg ger van de Groep voor Verande ring. Partijen hebben amper de tijd gehad na het referendum op adem te komen en campagne te voeren. Dat was ook de bedoe ling, zo vermoeden ze. Zakenkabinet Djukanovic wisselt sinds 1991 de functies van premier en presi dent af en hoopt het succes van het referendum te verzilveren met nog een termijn als premier, Zijn regerende sociaal-democra ten staan in de peilingen op kop. Het enige onderwerp waarin al le oppositiepartijen elkaar vin den, is het beperken van de macht van Djukanovic. Hun hoop is ijdel. Door de tamme campagne en referendum-moe heid, wordt een lage opkomst voorspeld. Jovicevic dagdroomt van een zakenkabinet dat met steun van alle partijen de funda menten legt voor een gezonde de mocratie. Kordic is cynischer. „Nu we een nieuwe staat hebben kan Dju kanovic weer twee termijn door als premier, Er staat hem niets in de weg." GPD MÖSSELJAAR - In Yerseke is gisteren op feestelijke wijze het oester- en mosselseizoen geopend. Een armada van meer dan honderd vaartuigen koerste over de Oosterschelde. REPATRIËRING - Met de boot Willem Ruys is gistermid dag de eerste groep Ambone zen vertrokken die de wens hadden om terug te keren naar Indonesië. In het kamp De Golflinks in Arnhem verblijft nu een andere groep die ook te rug wil keren. De eerste groep bestaat uit een aantal gezin nen en drie alleenstaande vrou wen. In totaal reizen 38 perso nen terug. De meesten hebbes Ambon als eindbestemming i een enkeling blijft achter ink karta. Het gaat hier om ee proef-repatriëring. BABY - In Amerika is het lijk je gevonden van de zes weken oude baby Cynthia Ruotoli die werd ontvoerd toen n boodschappen deed met haf moeder. Het lijkje is gevonde op drie kilometer afstand va: j de winkel in Hamden. Agente van de federale recherche staats- en plaatselijke poli en honderden vrijwilligers had den het gebied uitgekamd oe het kind te vinden. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800 0231231 autom. afschrijving acceptgiro I per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar; €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel I einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevKt overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envolgï" de Regelen voor het Advertenuewezen. I maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goM Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Deds^; I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo-e*- (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enp' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegonor of door ons zorgvuldig I de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bi| PZC. - I Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot 'A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4