Gemeente koopt twee winkelpanden aan PZC Rozenstraat Terneuzen klaagt over jeugd Raad Hulst tegen omvormen tuin tot parkeerterrein Rijkswaterstaat stelt open dag sluizencomplex uit Feest rond 75 jaar parochie Heikant Hulst wil vaart achter project Nieuwe Bierkaai ZMF hekelt vergunning voor kokkelvisserij donderdag 7 september 2006 door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst wil met de aankoop van twee winkelpanden met bovenwonin gen in de Bierkaaistraat en de Overdamstraat de vaart in het stadsvernieuwingsproject Nieu we Bierkaai houden. Het project is bedoeld om de ver- Woningbeurs in Terneuzen TERNEUZEN - Voor de tweede keer wordt eind de ze maand in Terneuzen de beurs Woning Expo Zeeuws-Vlaanderen gehou den. De beurs is op 29 en 30 sep tember en 1 oktober en vindt plaats in sport- en evenementencomplex Vlie gende Vaart. De expo richt zich speciaal op de woon consument en ondernemers op het gebied van wonen, werken, vastgoed, welzijn en lifestyle. Bezoekers krij gen drie dagen lang een overzicht gepresenteerd van een rijk gevarieerd aan bod van nieuwe en bestaan de woningen: studio's, ap partementen, eengezinswo ningen, villa's en landhui zen, nieuwbouwprojecten, actuele en toekomstige woonlocaties. Primair ge richt op koper, gedeeltelijk op huurders en onderne mers. Er doen in totaal meer dan twintig exposan ten mee. Op vrijdag 29 sep tember is de beurs geopend van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 30 september en zondag 1 oktober van 10.00 tot 17,00 uur. De toe gang is gratis. pauperde omgeving een nieuwe impuls te geven. De gemeente was al eigenaar van het pand waar outletwinkel Bruno's in gevestigd is. Nu wordt de gemeente ook eige naar van de belendende panden. Het gaat om het winkelpand Overdamstraat 26 en Bierkaai straat 21 met drie bovenwonin gen voor een bedrag van 502.000 euro. In het winkelpand was tot 2003 Aldi gevestigd. Daarnaast is overeenstemming bereikt over aankoop van de winkelpanden Overdamstraat 22 en Bierkaaistraat 19 met bo venverdieping voor een bedrag van 250.000 euro. De winkels zijn op dit moment nog in ge bruik als respectievelijk kleding winkel en videotheek. Beide panden worden opgele verd vrij van huur en gebruiks rechten. De eigenaar heeft re cent nog in de panden geïnves teerd. De aankoopsommen van beide panden liggen boven de door de Stichting Adviesbureau Onroe rende Zaken op onteigeningsba sis uitgebrachte taxaties. Maai de gemeente zegt niet anders te kunnen. 'De reële dreiging tot het ontstaan van nieuwe huur rechten enerzijds en recente in vesteringen anderzijds leveren de noodzaak tot snel handelen en rechtvaardigen de hogere aankoopsom.' Bouwactiviteiten Bovendien is volgens de gemeen te het kunnen beschikken over deze panden van groot belang voor de bouwactiviteiten op het aan de andere zijde van de Bier kaaistraat gelegen bouwterrein van de woonstichting. Beide aan te kopen panden vormen bouwkundig een eenheid en sloop dient volgens de gemeente als geheel plaats te vinden. Wet houder Paul Weemaes is blij met de vorderingen die gemaakt worden met het project Nieuwe Bierkaai. „Met de aankoop van beide panden zien mensen dat het project ook daadwerkelijk van de grond komt. Het is de be doeling de panden in de loop van dit jaar te slopen." De ge meente denkt de extra kosten die ze nu kwijt zijn met de aan koop van beide panden terug te verdienen met een besparing op de bodemsanering van het Hou tenkwartier. Het ingelaste voorstel komt van avond ter sprake in de commis sie Middelen die om 20.30 uur plaatsvindt in het gemeentehuis van Hulst. Hier kunnen wensen en bedenkingen tegen het plan ingebracht worden. door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) gaat vrijwel zeker mede namens de Vogelbescher ming in beroep tegen de dinsdag afgegeven vergunning voor de visserij op kokkels in de Ooster- schelde, maar de ZMF wil eerst van minister Veerman van Land bouw weten waarom hij 'haast heimelijk' een vergunning heeft gegeven. Volgens de ZMF gaat minister Veerman met het afgeven van cle vex-gunning voorbij aan 'sig nalen dat de kokkelvisserij aan de Oosterschelde belangrijke schade zal toebrengen'. De orga nisatie doelt dan met name op een groot probleem waarmee de Oosterschelde kampt: zandhon- ger. De stormvloedkering in de Oosterschelde-monding zorgt er voor dat er minder water in de zeeai-m stroomt, de waterdruk is verminderd, waax-door de voor de Oosterschelde zo kenmerken de zandplaten afkalven. En dat komt mede doordat er minder slib bezinkt. Het vissen op kokkels - die net in het zand zitten - dreigt het af kalvingsproces te versterken, al dus de ZMF, en daar is bij het af geven van de vergunning niet ge noeg x-ekening meegehouden. De ZMF vraagt Veerman om een open dialoog over de toekomst van de kokkelvissexïj in de Zeeuwse delta. Het kabinet heeft 1 januaiï 2005 die vorm van visserij in de Waddenzee verboden in ruil voor instem ming van D66 met het boren naar gas. Secretaris J. Holstein van de producentenorganisatie kokkel visserij zegt in een reactie de ver dere gang van zaken af te wach ten. De vergunning zit naar zijn oordeel stevig genoeg in elkaar om een rechtszaak bij de Raad van State te doorstaan. Zolang de Raad van State geen vonnis heeft geveld, kan er worden ge vist. In totaal is 2.300 ton kok kelvlees vergund, waarvan ruim 2.100 voor kokkelschepen en de rest voor handmatige kokkelvis sers. De vrees van de ZMF en Vo gelbescherming dat in afwach ting van een uitspraak sneller wordt gevist, is volgens Holstein ongegrond. De sector heeft een visplan dat loopt tot einde ver gunning, eind november. „Wij houden ons daaraan", verklaart Holstein. Zwembaden boekten geen records door regenvloed door René Hoonhorst TERNEUZEN - De warme juli maand heeft het seizoen gered voor de Zeeuws-Vlaamse buiten baden. De natte augustusmaand zorgde er weliswaar voor dat geen spectaculaire records wer den geboekt, maar door de hitte golf in juli draaiden de meeste gemeentelijke buitenbaden ma tig tot redelijk. In Aardenburg zag het er in juli nog uitermate zonnig uit voor het buitenbad. Er kwamen meer dan drie keer zoveel zwemmers en zonaanbidders naar de Heren- dreef als vorig jaar: 11.643 te gen 3671 in 2005. In jurxi en au gustus scoorde de kikkerstad echter een stuk slechter dan vo rig jaar. Uiteindelijk kwamen er een kleine zeventienduizend be zoekers naar het gemeentelijk zwembad. Ruim tweedxiizend meer dan vorig jaar, maar bijna tienduizend minder dan in een echt goed jaar. Zwembad De Hon te in Klooster- zande boekte met zo'n dertigdui zend bezoekers een mooi resul taat. De badmeester was vorig jaar al tevreden met vijfduizend bezoekers minder. De baden in de gemeente Terneuzen boekten wisselende resultaten. Door het nieuwe buitenzwembad van sportcomplex Vliegende Vaart •lag het totaal aantal bezoekers een stuk hoger dan vorig jaar. In totaal bezochten ruim 143.000 bezoekers de Temeuzense ba den. Een redelijk aantal, maar toch een beetje teleurstellend als in aanmerking wordt geno men dat op 20 juli de kaap van honderdduizend bezoekers al werd gepasseerd. In juli werd pog gedacht dat Vliegende Vaart klanten afsnoepte van de andere baden. Maar aan het eind van het seizoen benaderen 'de vier andere baden de bezoe- kerseijfers van de laatste jaren. Koewacht verwelkomde zo'n vijfduizend bezoekers meer, Sas van Gent had er wat minder, ter wijl het bezoekersaantal van Axel nagenoeg gelijk bleef. Daarbij moet wel worden aange tekend dat de beheerder van het Axelse Plaatje vorig jaar sprak van een slecht seizoen. Het Temeuzense raadslid P. Clij- pen (GroerxLinks) wil, na verzoe ken van gebruikers, dat het zwembad tijdens warme perio des eerder opengaat. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft geen moeite met de aankoop van de tuin van de erven De Koek aan de Tivoli- weg in Hulst, maar wel met de bestem ming die het college van B en W daar in de toekomst aan wil geven. Bijna geen politieke partij in de gemeen teraad loopt echt warm voor de gedachte op de plek van de tuin een nieuw parkeer terrein aan te leggen, bleek deze week tij dens de vergadering van de commissie ruimte. Thepass (SP) was 'radicaal tegen'. Het plan van het college om de tuin op ter- mijn voor autoblik te reserveren. De SP ziet liever een transferium nabij meubel zaak Morres, Vanaf een parkeerplaats aan de stads rand kunnen op de drukste dagen gratis bussen naar de binnenstad rijden, zoals bijvoorbeeld ook in Middelburg en Zie- rikzee gebeurt. Wethouder P. Weemaes voelde zich toch geroepen de aanleg van de parkeervoor- ziening te verdedigen. „Als het plan Bier kaai straks vastere vorm krijgt, moeten we ons ernstig beraden op de parkeerca- paciteit. Dan hebben we meer parkeerge legenheid nodig op loopafstand van dat gedeelte van de binnenstad, om te voor komen dat auto's aan die rand van de stad in de berm gaan parkeren." De transferiumsuggestie wuifde de wet houder min of meer weg. De kosten om el ke tien minuten een bus te laten rijden staan volgens hem in geen verhouding tot de kosten van aankoop van de tuin door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De bewoners van de Rozenstraat in Terneu zen willen dat de gemeente maatregelen neemt tegen de toe nemende overlast. Namens de buurtbewoners con stateert C. de Zeeuw in een brief aan het gemeentebestuur dat vooral het laatste jaar de over last door jeugd toeneemt op het pleintje van de Rozenstraat, ach ter de winkelpanden van de Ge raniumstraat. „Dit pleintje vormt een ideale 'hangplek' voor de jeugd, omdat er in de omgeving geen panden zijn die direct uitzicht hebben op dit pleintje. Men kan daar dus nagenoeg ongestoord zijn gang gaan", aldus De Zeeuw. Op het pleintje zijn zeven par- Boeken voor een prikje in Axel AXEL - De bibliotheek Axel houdt morgen de jaarlijkse ver koop van afgeschreven boeken. Vanaf 13.30 uur staat een kraam met afgeschreven boeken bij de ingang van de biblio theek. Bij de aangeboden litera tuur zitten veel jeugdboeken, zo wel informatieve als romans. Ook voor de volwassen lezers is er volop keus uit ontspannende en iixformatieve boeken. De ver koop eindigt om 10.00 uur. keerplaatsen aangelegd voor de auto's van omwonenden in de Rozenstraat en Azaleastraat. Volgens De Zeeuw maken de buurtbewoners geen gebruik meer van deze parkeerplaatsen, omdat er voortdurend beschadi gingen en vernielingen worden aangericht aan auto's die daar geparkeerd staan. „Kort gele den heeft de jeugd zelfs gepro beerd om een kleinere personen auto, cüe daar geparkeerd stond, om te gooien. Door een toevalli ge passant kon dit op het laatste moment worden voorkomen", schrijft De Zeeuw. Om te voetballen zijn in de na bije omgeving het schoolplein van de Willibrordusschool en het trapveldje in de speeltuin van de Rozenstraat beschik baar. Kennelijk, zo stelt De Zeeuw vast, maakt de jeugd toch liever gebruik van het pleintje. „Hierbij fungeert de zij muur van pand 4 aan de Rozen straat als doel. Het hoeft geen nadere uitleg, dat dit voor de be woners de nodige overlast ople- vex*t. De vraag om op te houden levert over het algemeen het te gengesteld resultaat op", be toogt De Zeeuw. Namens de buurtbewoners vraagt hij de gemeente om meer toezicht te houden in de straat en dan vooral op en rond het pleintje. Daarnaast wordt de ge meente gevraagd te bekijken of er aanpassingen of veranderin gen mogelijk zijn op het plein tje. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor dat het college de klaagbrief van de Rozenstraat verder in be handeling neemt. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft nog geen idee wanneer de Temeuzense westsluis twee nieuwe basculebruggen krijgt. De dienst hoopt nog steeds dat Hollandia uit Krimpen aan den IJssel nog dit jaar begint met de bouw van een nieuwe noord- brug, maar sluit niet uit dat pas volgend jaar wordt begonnen. Districtstopman W. Vinke verze kert dat de Zeeuws-Vlamingen en andere sluispassanten niet bang hoeven te zijn dat de brug er binnenkort weer uitligt. „Bij het verstrekken van de opdracht aan Hollandia was al moeilijk te voorspellen wanneer ze precies konden beginnen. Het specialis tische bedrijf heeft het gewoon razend druk. Maar de huidige brug is wel zodanig opgeknapt dat die nog een tijdje mee kan." Het uitstellen van de open dag, die Vinke eerst deze maand wil de houden, heeft wel te maken met het voorlopig uitblijven van vervangingswerkzaamheden. Vinke: „De bedoeling van de open dag was om belangstellen den uitleg te geven over de wer king van de sluisbruggen. Geïn teresseerden moeten antwoord kunnen krijgen op vragen als hoe de aanvaring kon gebeuren, hoe de nieuwe brug er uit komt te zien en hoe het basculesys teem werkt. Rolbruggen De Waterstaatstopman lacht be smuikt op de vraag of mensen ook te weten kunnen komen of er later alsnog rolbruggen over de sluizen komen. Het kabinet heeft, ook al omdat de Belgische collega's niet al te toeschietelijk waren, afgezien van rolbruggen. Een nieuwe basculebrug kost zo'n acht miljoen euro, een nieu we rolbrug 22 miljoen. Een rol- brug heeft het voordeel dat hij niet door aanvaring vernield kan worden. Door de aanzet van de baseulebrug een paar meter naar achteren te verplaatsen, zou ook die brug in de toekomst niet door passerende schepen ge ramd moeten kunnen Vinke: „Die overwegingeni ben allemaal geen rol g( bij het besluit om de op.., een paar maanden uitteslfj Als we mensen uitnodig® het sluizencomplex is het om ze wat te laten zien. Ent is het bijvoorbeeld aardie een kijkje in het binnenvet bieden als de oude brug ere uitgetild voor onderhoud olj vanging." Gesprek over huiselijk geweld helpt lotgenota TERNEUZEN - Vrouwen slachtoffer zijn of waren t huiselijk geweld kunnen pm met lotgenoten. Een betere c nier om ervaringen te vera ken, steun te krijgen én heli weid te laten stoppen is erd volgens het Advies- en Sip, punt Huiselijk Geweld Zeels De organisatie begint dirr: 19 september in Terneuzera gespreksgroep voor vrouw® slachtoffers van huiselijk weid. De deelnemers krijgen lij} de gesprekken handvatten s gereikt om inzicht te krijgt! hun eigen handelen en dat' hun partner of familielid,!) kundigen van Emergis, Blij!: m'n Lijf Zeeland en het Aj meen Maatschappelijk Weiil den de gespreksgroep. Heli vies- en steunpunt verlt hand- en spandiensten. De politiecijfers over huis geweld stijgen nog steeds. Z 250 mensen overlijden jaail aan de gevolgen en tienduiz den kinderen zijn getuige van weid in huis. De psychische en sociale ge gen zijn enorm. Depressies,p traumatische stress-stoomii en de pan uit rijzend medicf bruik kunnen door de instel' van de gespreksgroep wot beperkt, hoopt de steun- en viesgroep. Bijna geen politieke partij in de gemeenteraad van Hulst loopt warm voor de gedachte op de plek van de tuin een xxieuw parkeerterrein aan te leggen, foto Camile Schelstraete Bauer bouwt feestje in Heinkenszand HEINKENSZAND - Frans Bauer meldde zich gisteren bij Emergis. Niet omdat hij zich niet lekker voelde, maar om een feestje te bou wen. Het huidige Emergis ont stond tien jaar geleden toen ver schillende instanties voor geeste lijke gezondheidszorg fuseerden. Dat jubileum werd groots gevierd in De Stenge. Met vijftien bussen werden de cliënten vanuit heel Zee land - Emergis heeft ongeveer veer tig locaties - naar Heinkenszand gebracht. Daar werd het naarmate de avond vorderde steeds spannen der, want niemand minder dan Frans Bauer zou komen. Even na tien uxxr besteeg de Brabantse zan ger het podium en de sfeer was meteen grandioos. Tot zijn grote te vredenheid zag Bauer dat ook in Zeeland iedereen zijn liedjes vaxx a tot z kan meezingen. foto Ronald den Dekker door Eugène Verstraeten HEIKANT - De parochie en de kerk in Heikant bestaan dit jaar 75 jaar. Dat jubileum wordt zon dag 24 september gevierd met verschillende activiteiten. „We willen dit jubileum niet on gemerkt voorbij laten gaat", zegt Karei Martinet van de Stichting tot Behoud van de Pa rochiële Diensten in Heikant. „Want je moet maar afwachten of we de honderd jaar wel ha len." Samen met het kerkbestuur is een omvangrijke tentoonstelling op touw gezet, waarin de ge schiedenis van kerk en parochie wordt belicht. „We zijn de ar chieven ingedoken en dat heeft een heleboel materiaal opgele verd",'zegt Martinet. „Zowel fo to's als documenten. We hebben heel wat over de bouw van de kerk gevonden, maar ook over gebeurtenissen die in de paro chie plaatsvonden, zoals het ver trek en de komst van priesters." Daarnaast worden ook beelden en kruisbeelden tentoongesteld en allerlei kerkelijke voorwer pen die de parochie van de Heili ge Theresia van het kindje Jezus in bezit heeft. „Denk aan kelken en dergelijke. Soms ook voor werpen die bijna nooit meer ge bruikt worden." De jubileumviering begint zon dag 24 september om 10.30 uur met een hoogmis, waap twee Heikantse paters Ween en Van Acker meewerken, Dl na is er voor de kerkbezol koffie. Tussen 14.00 en 17.00 uur bezoekers welkom om del toonstelling te bekijken. Ij dan ook een drankje. Inmiq is de stichting druk bezig on kerk tegen de jubileumdag top in orde te krijgen. Deo® ste ramen zijn alle geschil en op dit moment zijn de gj aan de beurt. Ook de tó voor de ramen zijn opggffl „De mensen kunnen dan; dat we ook echt bezig zijni de restauratie van onze ke zegt Martinet. Hij weet ook nog wel een n cadeau dat de gemeente H aan de jarige parochie] schenken. „Een opknap® van het pleintje voor de kj Dat moet wat aantrekkeli; worden gemaakt met bijii beeld bloembakken en anj bestrating. In Sint-Janst Clinge en Graauw is dati maal al gebeurd. Hier word al jaren over gesproken, n wachten we nog steeds." Afhankelijk van de vraag lang de stichting de vitr mag gebruiken is de tentoon! ling ook nog enkele weken n, jubileumviering van zondag september te zien. Dat zal zijn op zondag na de kerkdii tussen 10.00 en 12.00 urn'. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur; Hand vaardigheid, creativiteit, bieden; De Hal te, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek, ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Bieden; GROEDE - Lutherse Kerk, 19.00 uur; Duitstalige uitvoering Comedia del Arte door sutdenten Hogeschool voor de Kunst uit Bonn; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur; Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: Gymnas tiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.30 uur: Bridge, line dance; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur: Zangkoor, bakmiddag; 19.00 uur; Bin- 1 go; Activiteitencentrum Korenrr 14.00 uur: Sjoelen; Palazzolihuis, 14.00 uur: Thema bi. komst 'haar en make up verzorging KAPELLEBRUG - Kapel van Onze ve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aai ding; KLOOSTERZANDE - Café de R® Man, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Cafe de Laniü 13.30 uur: Sehieting voorouderen, OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 1 uur; Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenb 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Wan! 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Om) soos; 19.30 uur: Repetitie toneelve Kerkdienst; 13.00 uur: Biljarten, nasta; 13.30 uur: Handwerken; uur: Sjoelen; 16.30 uur: RepetitieiV koor; 19.00 uur: Bridge; De W 20.00 uur; Bingo; De Triangel, 0 lucht filmvoorstelling; 't Schelpen" je, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdceni Meetpoint,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48