pzc Alarm over kernafval Servië Natascha vertrouwde tijdens opsluiting vooral op zichzelf Oud-dictator Yidela verliest zijn amnestie Zoon voor Japanse prinses Kiko Belgische politie wil aparte gevangenissen voor moslimterrorist Plutonium gevonden waarmee vuile bommen gemaakt kunnen worden Lood vergiftigt Chinees dorp Portugal hield landingen van CIA-vluchten geheim donderdag 7 september 2006 Blair onder druk uit eigen gelederen LONDEN - Tot dusverre trouwe politieke bondgeno ten in het Britse parlement van de Britse premier Tony Blair willen dat hij onmid dellijk opstapt dan wel dui delijk maakt wanneer hij in een niet al te verre toe komst aftreedt. Britse media berichtten gis teren dat circa honderd par lementariërs van Blairs par- |tij Labour willen weten wanneer precies de pre mier denkt op te stappen. 'De dagbladen The Guar- 'dian, The Independent en The Times putten uit uit spraken van ongeduldige Labour-politici. De berichten geven aan dat Blairs vage belofte eerder deze week om over een jaar geen premier meer te zijn, met toereikend is voor een De partij zou zelfs al over wegen een zware delegatie naar Downing Street 10 (ambtswoning van de pre mier) te sturen. De delega tie zou Blair tot aftreden moeten aanzetten door hem op het hart te drukken dat het vertrouwen in hem bij zijn eigen partij verdwe nen is. Veel parlementsleden van Labour vrezen dat Blairs vertrek net zo'n treurige vertoning wordt als 'de af- i zetting' van de Conservatie ve premier Margaret Thatcher door haar partij genoten na elf jaar premier schap. Thatcher verliet eind 1990 geëmotioneerd haar ambtswoning na rel len in zowel de Conservatie ve Partij als op straat na de invoering van een fel om streden gemeentelijk belas- Blair, die in 1997 premier werd, zou tot de komende parlemenstverkiezingen in 2010 kunnen aanblijven. Hij heeft al laten weten dat hij er voor die tijd mee op houdt. ANP van onze redactie buitenland WENEN - In een buitenwijk van de Servische hoofdstad Bel grado ligt kernafval, waarmee kernwapens gemaakt kunnen worden. Het gaat om onder meer plutonium en hoog ver rijkt uranium. Dat heeft het In ternationaal atoomagentschap IAEA in Wenen gemeld. Het materiaal bevindt zich in een in 1994 stilgelegde kernreac tor, die door het Servische Insti tuut voor Kernwetenschappen voor onderzoeksdoeleinden werd gebruikt. Recentelijk is een IAEA-team op de lokatie - die bekend staat als Vinca - we zen kijken. In een verklaring haalt het IAEA een oud-manager van Vin ca aan die wijst op het gevaar dat terroristen het afval in han den krijgen en er 'vuile' bom men mee maken. De lokatie wordt slecht bewaakt. Experts menen dat terroristen vrijwel ze ker niet in staat zijn uit het af val een echt kernwapen te ma ken. Wel kunnen zij met behulp van dynamiet zorgen voor een soort radioactieve spray. Koelbassin De IAEA-inspecteurs vonden ter plaatse een koelbassin met uitgewerkte splijtstofstaven. Het bassin, zo groot als een 25-meter zwembad, bevat de helft van alle hoogverrijkt ura nium dat de Sovjet-Unie ooit buiten het eigen land produceer de voor onderzoeksdoeleinden. De staven, zo werd geconsta teerd, roesten waardoor radioac tiviteit in het koelwater terecht komt. Ook via een ventilatiesys teem kan het naar buiten ko men. Vlak bij Vinca liggen woon wijken met zo'n 4000 inwoners. Volgens Mike Durst, bij het IAEA verantwoordelijk voor Vinca, moet het materiaal zo snel mogelijk worden opge ruimd. Dat gaat zeker acht mil joen euro kosten. Het nucleaire materiaal zou naar Rusland af gevoerd moeten worden. In 2002 werd al eens 50 kilo hoog ver rijkt uranium uit Vinca naar dat land overgebracht. Bij die nach telijke operatie waren 1200 man betrokken. Gezien het lekken is een nieuwe operatie veel moeilijker. Alle materiaal zal opnieuw verpakt moeten worden voor het getrans porteerd kan worden. GPD Jakarta verjaagt sloppenbewoners uit hun huizen JAKARTA - Tienduizenden ar me inwoners van de Indonesi sche hoofdstad Jakarta zijn de laatste vijf jaar met geweld uit hun huizen verdreven. Velen werden berooid en dakloos ach tergelaten, zo maakte de men senrechtenorganisatie Human Bights Watch (HRW) gisteren be kend, Volgens de Amerikaanse activis ten gebruikt de lokale overheid 'excessief geweld om sloppenwij ken uit de weg te ruimen'. Bewoners worden in elkaar ge slagen, voordat veiligheidsdien sten hun huizen en bezittingen vernielen. Slachtoffers vertelden onderzoe kers dat ze zo kort van te voren werden gewaarschuwd, dat ze niet eens genoeg tijd hadden om hun spullen bijeen te rapen. Anderen beschreven hoe veilig heidsdiensten het vuur openden op bewoners en krotten in de miljoenenstad in brand staken, terwijl de eigenaren nog steeds binnen waren. In een aantal gevallen huurden de autoriteiten bendes in om de vernielingen uit te voeren. ANP TOKIO - Twee Japanse vrouwen in het centrum van Tokoio lezen een krant die in een extra editie de geboorte meldt van de zoon van prinses Kiko, de vrouw van de tweede zoon van keizer Akihito. Door de geboorte van de eerste zoon in ruim veertig jaar in de koninklijke familie is de mannelijke opvolging gegarandeerd en een opvolgingscri sis voorlopig bezworen. Japanse televisiestations konden na maanden van speculaties eindelijk hun reguliere programma onderbreken voor speciale uitzendingen. Reizi gers verdrongen zich voor extra edities van kranten en de ene na de andere politicus feliciteerde de koninklijke familie met de langverwachte geboorte van een jongen. Het is voor het eerst in 41 jaar dat er in de Japanse koninklijke familie een jongen is geboren. Omdat Akihito tot nu toe alleen kleindochters kreeg, ontstond enkele jaren geleden voorzichtig de roep om een wetswijziging, die ook vrouwelijke opvolging mo gelijk moest maken. De regering zou een wetsvoorstel doen, maar zette het onder werp onmiddellijk in de ijskast toen bekend werd dat Kiko zwanger was. foto Robert Gilhooly/EPA Bedorven Duits vlees ook in Nederland BRUSSEL - Bedorven vlees uit Beieren is geleverd aan Neder land en zeven andere EU-lan- den. Een woordvoerder van Eu ropees Commissaris Markos Ky- prianou (Gezondheid) heeft dat gisteren gezegd. Controleurs hadden vrijdag in de Duitse deelstaat Beieren 90 ton oud vlees aangetroffen. De handelaar had gefraudeerd met de houdbaarheidsdatum van het vlees. De producten waren voor al bestemd voor shoarmazaken en Aziatische restaurants. Onderzoek van de boekhouding heeft transporten naar Neder land aan het licht gebracht. Daarnaast is vleesvervoer ont dekt naar Frankrijk,'Oostenrijk, Tsjechië, Denemarken, Luxemburg en Italië. ANP door Monique Broeshart WENEN - Met haar hoofddoek en afgebeten nagels ziet ze er jong, lief en kwetsbaar uit. Ze is snipverkouden, haar stem hees. Ze moet vaak haar ogen sluiten omdat ze niet tegen het felle licht van de schijnwerpers kan. Maar in haar antwoorden toont ze zich vooral vastberaden de draad op te pikken en haar le ven in eigen hand te nemen. Op de vraag wie ze in deze roerige periode het meest vertrouwt, antwoordt Natascha Kampusch: „Vooral op mezelf." Interviewer Christoph Feuer- stein begint voorzichtig, en vraagt naar anekdotes over haar eerste dagen in vrijheid. „Ik ging incognito met mijn begelei der ijs eten, maar ik zal niet ver tellen waar, we willen toch geen. sluikreclame maken", grapt ze. Het twintig minuten durende in terview wordt steeds aangrijpen der, vooral wanneer ze over de dag van haar ontvoering vertelt. Ze vertrouwde die man al met een niet en wist dat ze beter aan de overkant van de weg kon gaan lopen, maar deed dat toch niet. Toen hij haar greep wilde ze schreeuwen, maar er kwam geen geluid uit haar keel. „Hij zei dat er niets zou gebeuren als ik stil blijf, en als mijn ouders het losgeld betalen kan ik dezelf de dag thuis zijn." Daarna be landde ze in een pikdonkere bunker. Later draaide hij het licht aan. Een half jaar duurde het voordat ze boven in het huis mocht komen. Vluchtscenario's Net als op tv, beschrijft ze ook in het weekblad News hoe ze op haar twaalfde aan haar 'toekom stige ik' belooft, zich nooit neer te leggen bij haar situatie en aan de vlucht te blijven geloven. Oneindig vaak spookten de vluchtscenario's door haar hoofd en daarbij bedacht ze ook al hoe ze eenmaal in vrijheid, met de media-aandacht om zou gaan. Ze hoopte dat ze de kans zou krijgen om eerst enkele da gen alleen van haar vrijheid te genieten, voordat ze beroemd zou worden. door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Een recht- bank in Argentinië heeft giste- reu de amnestie opgeheven van de Argentijnse oud-dictator Jor ge Videla (81). Volgens rechter Norberto Oyarbide is de straf- Pijtschelding waarvan Videla sinds 1990 profiteerde in strijd ■net de Grondwet. De magistraat houdt Videla ver antwoordelijk voor de ontvoe- nng in 1976 van twee katoen- handelaren. Een etmaal eerder had Oyaribi- dein dezelfde zaak ook al de am nestie opgeheven van oud-econo mieminister José Alfredo Marti nez de Hoz en oud-minister van binnenlandse zaken Albano harguindeguy. Beide zakenlie den, vader en zoon, werden in - hetzelfde jaar dat Videla z']n coup pleegde - ontvoerd en VlJt maanden vastgehouden in twee gevangenissen te Buenos Aires. Functionarissen van Videla drongen er toen herhaaldelijk bij de twee op aan een akkoord te accepteren tussen hun onder neming, Textil Sandeco, en be drijven uit Hong Kong. Op die manier probeerden de Ar gentijnse machthebbers voorde lige kredieten los te peuteren. Na hun vrijlating spanden va der en zoon een rechtszaak aan tegen de Argentijnse staat we gens afpersing. Die wonnen ze in 1990. Levenslang In datzelfde jaar kondigde ex-president Carlos Menem een algehele amnestie af, waar on der meer vijftig hoge militairen van profiteerden. Onder hen was ook Videla. Hij was in 1985 tot levenslang veroordeeld wegens zijn aan deel in de moord en verdwijning van 9000 linkse militanten. Vol gens mensenrechtenorganisaties kostte de dictatuur echter aan zeker 30.000 mensen het leven. De vervolging van mensen die de mensenrechten schenden in Argentinië is mogelijk gewor den, nadat de Hoge Raad vorig jaar oordeelde dat het besluit om twee omstreden wetten in te trekken in orde was. Door die wetten waren foute militairen gevrijwaard van vervolging. Videla stond al onder huisarrest wegens babyroof en zijn aan deel in het Plan Condor, het sa menwerkingsverband tussen zes oud-dictaturen in Zuid-Ameri- ka. Militaire regeringen gaven el kaar de vrijheid om gevluchte opposanten buiten de landsgren zen op te pakken en naar hun ge boorteland terug te brengen. Vervolgens werden ze meestal in concentratiekampen gemar teld en vermoord. GPD HONGKONG - Tweeduizend Chinese dorpelingen zijn in het ziekenhuis opgenomen wegens loodvergiftiging. Ze zouden ziek zijn geworden door een vervuilende loodsmel- terij. Dat meldde de Chinese krant South China Morning Post gisteren. De dorpelingen, onder wie driehonderd kinderen, waren in eerste instantie de lokale ziekenhuizen in hun noord westelijk gelegen provincie Gansu afgegaan. Omdat daar werd volgehouden dat ze niets mankeerden, besloten ze hun heil te zoeken in een ziekenhuis in de nabijgelegen provincie Shaanxi. De smelterij zou vorige maand zijn ge sloten. ANP/RTR Zweeds politicus weg na schandaal STOCKHOLM - De secretaris van de Zweedse Liberale partij, Johan Jakobsson, is met onmiddellijke ingang afge treden. Een jonge partijgenoot heeft de computers van de Sociaal-democraten gehacked. Jakobsson was sinds maart van de activiteiten op de hoogte maar, zo zei hij, had onvoldoende gedaan ze te stoppen. De zaak heeft de Zweedse politiek geschokt. Op 17 sep tember gaan de Zweden naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De hacker kwam met een gestolen password in de compu ter van de sociaal-democratische partij. Hij ontdekte stra tegieën, schema's en andere geheime informatie over de lo pende campagne. De sociaal-democraten regeren Zweden sinds 1994. GPD Turkije martelt gevangenen ANKARA - Turkije martelt nog steeds gevangenen. Het aantal mishandelingen neemt wel af, maar er is geen re den om gerust te zijn. Dat meldde de Raad van Europa gis teren in een rapport. Een onderzoeksdelegatie van de raad ontmoette meerdere personen die vanuit, een cel naar een bos waren meege voerd. Daar zette de politie hen bijvoorbeeld een pistool tegen het hoofd. Sommige onderzoekers zien een toename van dit soort martelingen buiten de gevangenissen. ANP Bosbranden in Spanje laaien op MADRID - Geholpen door hoge temperaturen en harde wind grijpen in de Spaanse regio Galicië opnieuw bos branden razendsnel om zich heen. De brandweer heeft in totaal negentien brandhaarden ge teld, maakten de regionale autoriteiten gisteren bekend. Een tiental branden kon na enkele uren weer geblust wor den. ANP/DPA Kabinet Guinee levert luxe auto in CONAKRY - Alle ministers en hoge ambtenaren van cle Guineese regering zijn hun luxe terreinwagens kwijtge raakt. Zij moesten de voertuigen op last van de president Lansa- na Conté inleveren en rijden sinds deze week in kleine Toyota's door de straten van de hoofdstad Conakry. De maatregel is volgens de Britse omroep BBC bedoeld om het gapende gat tussen rijk en arm in het West-Afri kaanse land te dichten. ANP De jonge vrouw had kennelijk een zeer realistisch beeld van de buitenwereld, gebaseerd op het dagelijks radio luisteren en tele visiekijken. Nu leest ze over mediawetge ving en overweegt, na het beha len van haar eindexamen, jour nalistiek te studeren. Of psycho logie of rechten. „Eigenlijk inte resseert alles mij, ik zou eeuwig moeten leven om alles te stude ren." Over haar ontvoerder Wolfgang Priklopil wil Natascha Kam pusch weinig kwijt. „Hij is er niet meer om zich te verdedi gen." En ook tegenover de moe der van Priklopil vindt ze het vervelend om slecht over de overleden zoon te praten. Een enkele keer noemt ze hem 'de misdadiger'. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische gevan genissen zijn een kweekvijver voor moslim-extremisten. Dat zegt topman Glenn Audenaert van de gerechtelijke politie in Brussel. Hij wil veroordeelde ter roristen weg houden bij andere gedetineerden en pleit voor een aparte gevangenis voor funda mentalisten. Een dure oplos sing, geeft Audenaert toe, maar wel een manier om de radicalise ring van migrantenjongeren te gen te gaan. Volgens Audenaert hebben mos limterroristen als Tarek Maarou- fi, die wordt gezien als één van de kopstukken van Al Qaeda in België, en Nisar Trabelsi, veroor deeld voor het beramen van een bomaanslag op de luchtmacht basis van Kleine Brogel, in de ge vangenis een ware cultstatus verworven, „Dat zijn charismatische figu ren die een grote impact hebben op jonge moslims die op het ver keerde pad terecht zijn geko men. Door zich te bekeren tot de islam, krijgen die jongeren als het ware een nieuwe onschuld, een nieuwe zuiverheid", zegt Au denaert in een interview met het Vlaamse weekblad Knack. Het moslimextemisme is volgens Au denaert momenteel 'zonder twij fel de grootste bedreiging van onze maatschappij'. Audenaert: „De radicalisering in een aantal geledingen van de moslimgemeenschap gaat altijd maar verder. Door omstandighe den waar de Belgische politiek geen vat op heeft." Als voor beeld noemt Audenaert de oor log in Libanon. Hij wil dan ook dat de Belgische regering meer geld uittrekt voor de strijd tegen het terrorisme. „Tot vandaag is er nog geen en kele aanslag gepleegd in België, dus we doen ons werk goed. We hebben zelfs al minstens twee aanslagen verijdeld. We worden zeer gerespecteerd door onze buitenlandse collega's. Maar we zitten nu bijna op de grens van ons kunnen. We moeten almaar meer dossiers openen en kunnen ze niet allemaal met voorrang behandelen. En we kunnen nooit garanderen dat we juiste keuzes maken", aldus Aude naert. Hij verwijst naar aansla gen in de Londense metro. Het volgen van de latere daders van die aanslagen kreeg van de Brit se opsporingsdiensten een 'lage prioriteit'. Natascha Kampusch tijdens het interview op de Oostenrijkse televisie. foto Roland Schlager/EPA burg een brief op van diezelfde minister waarin hij schrijft dat er tussen 2000 en 2005 maar liefst 131 vluchten zijn uitge voerd. Dat is 12 procent van alle in Europa uitgevoerde transpor ten. Waarom de inhoud nu pas bekend is geworden, bleef giste ren onduidelijk. De brief is in juni, kort voor het aftreden van de minister, al verstuurd naar de commissie van het Europese parlement dat de vluchten on derzoekt. Zijn opvolger beloofde gisteren dat hij zal meewerken met de on derzoekscommissie. Uit gege vens van Eurocontrol die giste ren in de Portugese pers versche nen, blijkt dat minstens drie vliegtuigen vanaf de Azoren (Portugees grondgebied) gevan genen rechtstreeks naar Guanta- namo hebben gebracht. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - De Portugese minister van Buitenlandse Za ken, Luis Amado, heeft gisteren in een spoeddebat in het parle ment toegegeven dat vier jaar lang Portugese vliegvelden zijn gebruikt om van terrorisme ver dachte moslims over te brengen naar Guantanamo Bay. Tot nu toe heeft Lissabon de zo genaamde CIA-vluchten via Por tugese luchthavens steeds ont kend. In december zei de inmid dels afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, Diogo Frei- tas do Amaral in het parlement dat er 'geen aanwijzingen wa ren' dat de CIA ook luchthavens in Portugal had gebruikt voor de illegale vluchten. Maar maandag dook in Straats-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43