KRAS.N Geen parkeergeld Brouwersdam PZC Terug naar vroeger in historische trams ,13 Activiteitencentrum krijgt ruimte bij strandpaviljoen Goedereede ziet af van plan na hernieuwd onderzoek GARDAMEER GARDAIVIEER Gastvrij TIROL KARINTHIE Veiligheid versus privacy Ontdek TOSCANE Topvoordeel ANDORRA donderdag 7 september 2006 GOEDERBEDE - Als hel aan het dagelijks gemeentebestuur ,an Goedereede ligt, krijgen de exploitanten van strandpa viljoen 'De Kous' ruimte voorde vestiging van een per manent water- en activiteiten- centrum bij hun strandpavil joen 'De Kous' aan de Brou- wersdam. Onder de naam 'Natural High kitesurf events' is naast het strandpaviljoen al sinds enige jaren in twee containers een kitesurfschool gevestigd. Die containers worden elk zomerseizoen in de directe omgeving van 'De Kous' langs de Brouwersdam neergezet. De gemeente verleent daar jaar lijks een gedoogbeschikking voor. Inmiddels is dit bedrijfs onderdeel echter zo uitgebreid, dat de exploitanten behoefte hebben aan een permanente vestiging met een platform, een opslagruimte, een omkleed- ruimte en een surfshop. Een dergelijke vestiging is in strijd met het bestemmingsplan. Voor de bouw van een water en activiteitencentrum zoals bedoeld, is derhalve een vrijstel lingsprocedure vereist. Burge meester en wethouders laten de raad weten geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van zo'n vrijstelling. Volgens het college past dit bedrijf in de Vi sie Agenda Vrije Tijd 2006-2010 van de provincie Zuid-Holland. In deze visie is onder meer bepaald dat de Brouwersdam zich kan ontwik kelen tot een trendsettend, spor tief strand- en watersportcen trum voor zowel actieve als pas sieve toeristen en strandbezoe- kers. Ook past het plan, in de optiek van het college, binnen de ont wikkelingsvisie 'Zicht op de Grevelingen', de toekomstvisie die het bestuur van het Na tuur- en Recreatieschap De Grevelingen kort geleden heeft gepresenteerd. Advertentie jnnrAli Pankow flERIKZEE - Het invoeren van jetaald parkeren langs de Brou- versdam loont niet de moeite. d navolging van de gemeente ichouwen-Duiveland komt het :ollege van burgemeester en wet- ïouders van Goedereede op ba ls van hernieuwd onderzoek iveneens tot deze conclusie. ,0m het heffen van parkeergeld lan de zeezijde van de Brou- versdam te rechtvaardigen zijn ir zeer ingrijpende maatregelen weist. De investering daarvoor veegt niet op tegen de op- irengst van de heffing", zegt me iewerker R. Heuting van de ge- neente Schouwen-Duiveland. lij heeft die bevinding doorge deeld aan Goedereede toen de [emeenteraad daar vorig jaar be- 'loot een breed onderzoek te la- en uitvoeren. agenda Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 AA goes Iel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mad: web@pzc.nl De buurgemeente wilde bezien of het lonend zou zijn zowel aan de Brouwersdam als op de overi ge terreinen langs de kust op de Kop van Goeree betaald parke ren in te voeren. Die terreinen zijn in eigendom van de Dienst Domeinen en van het Water schap Hollandse Delta (WSHD). Uit het onderzoek is nu geble ken dat er ruim twee ton nodig is voor achterstallig onderhoud aan de overige terreinen. Verder moet er voor beheer bij betaald parkeren op circa honderddui zend euro worden gerekend. De gemeente heeft dan de keus tus sen: afsluiten met een slagboom zonder verder toezicht, vooraf betalen door middel van par keerautomaten, verpachting van het terrein of parkeerwach ters. Opbrengst Voor de Brouwersdam geldt bo vendien dat Domeinen als eige naar mee wenst te delen in de opbrengst van betaald parke ren. Dit alles is reden voor het colle ge van burgemeester en wethou ders de raad voor te stellen af te zien van parkeerheffing aan de kust en aan de Kop van Goeree. Het feit dat de gemeente Schou wen-Duiveland vanaf het trans ferium in Renesse gratis alterna tief vervoer biedt in de vorm van bussen naar de stranden geldt als extra argument voor dit voorstel. Tevens wijst het col lege naar de ervaring in andere gemeenten waar het heffen van parkeergeld vluchtgedrag van toeristen met zich meebrengt. Volgens burgemeester G. van de Velde-de Wilde staat dit haaks op de gastvrijheid die de ge meente Goedereede wil uitstra len. „De Kop van Goeree kan zich, in tegenstelling tot verre weg de meeste kustgemeenten, wellicht afficheren als een ge bied waar geen parkeergeld wordt geheven. Het uitwijken van recreanten heeft negatieve gevolgen voor de lokale econo mie." Onderzoek Uit het onderzoek blijkt boven dien dat er bij de recreatiesector en de lokale bevolking weinig tot geen draagvlak bestaat voor het invoeren van een dergelijke maatregel. Belangenbehartiger voor de recreatiesector, de Veero, heeft er herhaaldelijk op aangedrongen bij het gemeente bestuur geen betaald parkeren in te voeren. Voor de Brouwersdam zijn er bo vendien enkele praktische pro blemen. De weg mag niet wor den afgesloten voor doorgaand verkeer, hetgeen een probleem zou opleveren bij slagbomen. Evenmin mogen er objecten als parkeermeters worden geplaatst in of op het asfalt. De reden daarvan is dat de Brouwersdam een waterkerende functie heeft. Het onderzoek naar de mogelijk heden van betaald parkeren komt dinsdag 12 september aan de orde in de commissie Grond gebiedzaken, die vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeente huis van Goedereede. 8-/15-daagse autoreis Noord-ltalië Vrijwel iedere zaterdag van 23/9 t/m 14/10 gezellig gemoedelijk middenklasse hotel In het centrum van het plaatsje Castelletto di Brenzone gelegen 200m van het strand en 50m van de haven het hotel beschikt over receptie, bar, lift, restaurant zandstranden en watersport- en zwemmogelijkheden prachtig wandelen en fietsen in de prachtige natuur het heerlijke klimaat met prachtige landschappen leuke stadjes zoals Malcesine, Sirmione en R'iva del garda Reisnummer AUTO 17.759, zie www.kras.nl/17759 STREEKACTIVITEITEN 1REISCHOR - Wijnhoeve de Kleine Ichorre, 14.00 uur rondleiding door wjngaard en wijnkelder inclusief proe en; [ERKWERVE - Ring 1, 10.-00-12.00, 4,00-16,00 en 19.00-21.00 uur: Open lag bij School voor moedevormgeving; IIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Ipenbare vergadering commissie Sa- nenleving en Bestuur (o.a. gebruik weede woningen, misbruik van regelin- ien(; illévo-Zorgcentrum Borrendamme, 3.30-16.30 uur: open dag computercur- iuasen voor senioren. Expositie van Perspectief IERIKZEE - Cursisten van ichildersclub Perspectief expo- eren deze weken hun werk in libliotheek De Stolpe in Zierik- ee. )e tentoonstelling bestaat uit en groot aantal acrylschilde- ijen en aquarellen. De deelne- oers hebben het afgelopen jaar oder leiding van beeldend kun- tenaar Kees van de Wetering ooral gewerkt met het thema ïilipa. Dat heeft tal van creatie- e interpretaties van de tulp op- ;eleverd. Een blikvanger van de- e kleurrijke expositie is een Toot acrylschilderij van 270 x 20 centimeter dat uit vele werk- 5s is opgebouwd. )e expositie in De Stolpe is tot n met zaterdag 23 september te iekijken tijdens de openings- irenvan de bibliotheek. 8-/15-daagse autoreis Noord-ltalië vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 28/10 prachtig gelegen op ca. 500 m van het Gardameer wellnesscenter met o.a. sauna en fitness (tegen betaling) o.a. 2 zwembaden, restaurant en GRATIS parkeergelegenheid het vissersdorpje Malcesine met middeleeuws kasteel Sirmione, schilderachtig dorpje met het bekende fort de fraaie stad Brescia met een aantal Romeinse ruïnes de bekende stad Verona met o.a. de Dom en Arena Gardone Riviera met o.a. Villa Alba en de botanische tuin Reisnummer AUTO 17.691zie www.kras.nl/17691 8-/15-daagse autoreis Oostenrijk Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 30/9 hotel bij drielandenpunt van Oostenrijk, Italië en Zwitserland o.a. restaurant, Stube, cafégedeelte, fitnesshoek en sauna de Wildschönau met haar schitterende natuur en hoge bergen Zillertal waar u vele heerlijke wandelingen kunt maken genieten in het kuurplaatsje Merano met gezellige wijnstuben het leuke belastingvrije stadje Samnaun voor leuke souvenirs het mooie stuwmeer in het Kaunertal en bezoek aan de gletsjer de gezellige hoofdstad van Tirol; Innsbruck met de Altstadt Reisnummer AUTO 17.531, zie www.kras.nl/17531 8-/15-daagse autoreis Oostenrijk Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 30/9 vriendelijk familiehotel in het centrum van het Greifenburg o.a. gezellig rustiek ingericht restaurant, Stube en terras geniet van schitterende meren, bergmassieven, ruisende beken, glooiende alpenweiden en historische bezienswaardigheden de Draubrücke en St.Jakobskerk in het sierlijke Villach dagtocht naar het prachtige en grote Karintische Merengebied de mooie Grossglockner Hochalpenstrasse met prachtig uitzicht de Italiaanse sfeer proeven in het leuke plaatsje Tarvisio Reisnummer AUTO 17.562, zie www.kras.nl/17562 Wido Blokland bij zijn kunstzinnige picknickplek, waarin alle lichtstralen samenkomen als metafoor voor het menselijk bewustzijn. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow DREISCHOR - „Stel dat alle bewoners op de wereld in één keer een chip inge plant zouden krijgen. Dan zou daar on getwijfeld massaal protest tegen ont staan", verwacht Wido Blokland uit Dreischor. Dat echter een stapsgewijze aanpak om iedereen onder controle te krijgen vrijwel stilzwijgend wordt geac cepteerd, verontrust deze beeldend kun stenaar en filosoof. Hij constateert een steeds verder prijsgeven van privacy ten gunste van veiligheid. Een nood zaak die naar zijn mening sinds 11 sep tember 2001 wel erg vaak wordt bena drukt. Volgens hem moet je die - wat hij noemt - 'salami-techniek', waarbij steeds meer plakjes vrijheid worden weggesneden, wel pikken om te voorkomen dat je als individu geïsoleerd raakt. „Zelf accep teer ik ook die plotselinge paspoortscan op het postkantoor voor het betalings verkeer", erkent Blokland. Maar het baart hem wel zorgen. Met die scan bij de Postbank houdt het immers niet op. „We worden inmiddels ook geconfron teerd met het biometrisch paspoort met irisscan en vervolgens de vingerafdruk, evenals met de dierenchip onder het mom dat het zo mooi is dat straks geen huisdier meer zal verdwalen." Controlesysteem Hij ziet in die ontwikkeling de dreigen de voorbode van een wereldwijd contro lesysteem waarbij iedereen beheersbaar wordt gehouden. „Het wordt hoog tijd dat mensen zich daar bewust van wor den, evenals van het feit dat we er met elkaar wel degelijk iets tegen kunnen doen. We hebben de keus tussen leren leven in liefde of ons als vee laten run nen. Mens zijn is meer dan wat het lijkt. Je hoeft niet klein, afhankelijk en weer loos te zijn", benadrukt Blokland. Hij verdiept zich al jarenlang in esoteri sche kennis en onderzoekt daarnaast de wereldwijde invloed van eeuwenoude bankiersfamilies en geheime genoot schappen. Ook zaken als de piramides van Egypte, de maya-kalender en Soe- merische kleitabletten hebben zijn spe cifieke aandacht. „Het lijkt een wirwar aan onderwerpen, maar op dieper ni veau zijn ze wel degelijk met elkaar ver bonden", luidt Bloklands overtuiging. Tijdens een cyclus van zes lezingen die hij dit najaar op Schouwen-Duiveland en Walcheren gaat geven, zal hij uitge breid ingaan op de samenhang van deze onderwerpen. In die cyclus besteedt hij ook uitgebreid aandacht aan de aantasting van het eco systeem. „De olie- en gasvoorraden op aarde worden letterlijk uitgemolken met als resultaat een toenemend aantal aardbevingen en explosieve groei van CO,-uitstoot. Mede met het oog op de bevolkingsgroei zal dat vergaande con sequenties hebben als er niet snel iets verandert." Hoop Blokland erkent sombere hartenkreten te slaken. Hij is er ook echt van over tuigd dat de wereld zich op een diepte punt bevindt. „Toch ben ik niet pessi mistisch", haast hij zich te zeggen. „Er is nog een kans de situatie ten goede te keren. Bovendien zijn er signalen die hoop geven. Eén daarvan is de ontwik keling van auto's op water. „Bij BMW en General Motors zijn daarvoor con tracten ondertekend. De afhankelijk heid van olie kan daarmee worden door broken en dat is van essentieel belang", vindt Blokland. Hij schrijft het ont staan van de meeste oorlogen toe aan het bezit van oliebronnen. Volgens hem zijn er ook op menselijke maat mogelijkheden de instorting van het ecosysteem af te wentelen. In zijn lezingen gaat hij in op hoe mensen in him eigen leven daar invloed op uit kun nen oefenen. Blokland is als beeldend kunstenaar on der meer bekend door de inrichting van een voormalig peilhuisje aan de Greve- lingenkust bij Den Osse tot kunstzinni ge picknickplek. Hij creërde daar met gebruik van blauw schijnsel en een con vexe spiegel een metafoor voor het men selijk bewustzijn. Belangstellenden in de lezingen kunnen voor meer informatie terecht bij: blok- land46@hetnet.nl of telefoonnummer; 0111-401123. 8-/15- daagse autoreis Italië Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 28/10 j verblijf in het comfortabele hotel Toscane in Zuid Toscane J vlakbij het middeleeuwse centrum van Arcidosso o.a. restaurant, bar, terras, fitness en lift i de glooiende heuvels met vele wijnranken en prachtige cipressen het adembenemende Siena, met het mooie plein 'Campo' het authentieke Assisi; de stad van de heilige Fransiscus prachtige hoog op een berg gelegen wijnstadje Montepulciano i de mooiste kunststad ter wereld; Florence met de magnifieke Dom Reisnummer AUTO 17.812, zie www.kras.nl/17812 door Ali Pankow OUDDORP - Tijden van weleer, toen er druk tramverkeer was tussen de Zeeuwse en Zuid-Hol landse Eilanden en Rotterdam Rosestraat, herleven zaterdag 9 september bij het RTM-stoom- trammuseum aan de Brouwers dam. De presentatie van trams en passagiers in nostalgische kle dij schetst een beeld van de si tuatie van voor 1966. De RTM sluit met deze manifes tatie rondom Open Monumen- tendag het zomerseizoen af. De leden van de Flakkeese kleder- drachtgroep 'Eeuwkant' verle nen hun medewerking aan de presentatie om het eilandelijke karakter bij de RTM te bena drukken. Het thema 'Feest' van de Open Monumentendag loopt als een rode draad door het program ma. Zo loopt er door de tram ook een draaiorgelman die met zijn orgeltje de sfeer van toen zal terugbrengen. Voor de klei ne bezoekers is er een grabbel ton en zijn er prijsjes te winnen. Het plattelandsleven in de eerste helft van de vorige eeuw krijgt nog wat specifieke aandacht met een presentatie van oude tractoren en met een demonstratie van het in maken van augurken in het zuur. Verder kan in het stoomtrammu seum deze dag nog de wisselex positie 'De RTM verdwijnt van Voorne en Putten' worden be zocht. De extra trams die deze dag tussen de Remise en Port Zélan- de worden ingezet vertrekken om half twee, twee uur en drie uur 's middags vanaf het RTM-museum aan de Punt-West. De reguliere mu seumstoomtrams - met diesel- tractie - rijden om een uur, half twee en vier uur 's middags de remise uit. Het trammuseum is zaterdag van 11.30 tot 17.00 uur geopend. l-daagse vlieg-/excursiereis Andorra Spanje Vertrekdata: 17-24/9,1 -8-15/10 verblijf in Hotel St.Gothard in het genoemde bergdorp Arinsal op slechts 10 km afstand gelegen van de hoofdstad Andorra o.a. bar, zwembad, sauna,zwembad, minigolf,tennis en zonneterras verblijf in 2-persoonskamer op basis van 7 x ontbijt en diner schitterend excursieprogramma met o.a. het stuwmeer Lac d'Engolasters, prachtige natuurtocht door de Pyreneeën met de Vall de Nuria, het charmante Spaanse stadje Seu d'Urgell, een mooie valleientocht en de hoofdstad Andorra la Vella. Reisnummer EZ 17.494, zie www.kras.nl/17494 Informatie, voorwaarden en boekingen: KBAsi«.^ www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze 19 reisbureaus!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41