Mooi Kabinet weerlegt deel rapport Schipholbrand gratisminuten Terreurverdachte mag uitgeleverd PZC Ridderzaal schittert na renovatie Meisjes drinken meer door tv-soap Prijzen voor auteurs Wieringa en Vogelaar meegenomen Volgens Donner gaat Van Vollenhoven te ver donderdag 7 september 2006 GALL® GALL Gerard Leever krijgt stripprijs HOUTEN - De Stripschapprijs 2006 gaat naar Gerard Leever. Dat heeft het Stripschap, een verzameling strip liefhebbers, gisteren laten weten. Leever (Naarden, 1960) werkt al meer dan twintig jaar alleen maar voor kinde ren. Met Oktoknopie en Suus Sas verwierf hij grote po pulariteit onder de lezers van de jeugdbladen Taptoe en Tina. Hij werkt ook al jaren voor het stripweekblad Do nald Duck. Het Stripschap noemt Leever dé kinderstripte kenaar van Nederland en een uniek fenomeen in de we reld van het Nederlandse beeldverhaal. ANP Bijna helft jongeren leest UTRECHT - Bijna de helft van de jongeren (46 procent) leest graag in zijn of haar vrije tijd. Ze lezen ter ontspan-' ning, voor het vergroten van hun woordenschat en ter be vordering van de algemene ontwikkeling. Dat bleek giste ren uit een onderzoek van de Nationale Jeugdraad, in op dracht van Stichting Lezen. De stimulerende factor om jongeren aan het lezen te krij gen, blijken leeftijdsgenoten. De helft zegt door vrienden en andere jongeren aangestoken te worden met enthou siaste verhalen over een recent gelezen boek. ANP Missionaris kort ontvoerd op Haïti SOEST - Een Nederlandse missionaris is, naar nu pas be kend werd, vrijdag korte tijd ontvoerd geweest in de Haï- tiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Dit hebben de Salesia- nen van Don Bosco, een in Soest gevestigde congregatie van priesters en broeders, gemeld. Wim Boksebeld werd beroofd, enkele uren vastgehouden en mishandeld. Door bemiddeling van een Amerikaanse priester kwam hij vrij. De 65-jarige Boksebeld werd met chauffeur en diens vrouw overvallen door een zestal gewa pende mannen. ANP Plan voor hotel van zeecontainers AMSTERDAM - Nederland krijgt mogelijk binnen een jaar het eerste hotel van zeecontainers. Het bedrijf Tempohousing heeft vergevorderde plannen om een driesterrencontainerhotel in Nederland neer te zetten. Het zogeheten Cotel bestaat uit meerdere op el kaar gestapelde containers en heeft alle faciliteiten van een normaal hotel. De onderneming praat met drie ge meenten, waaronder Amsterdam, over de realisatie van de plannen. Waarschijnlijk komt het containerhotel er gens in de Randstad langs de Nederlandse kust. ANP Oog in oog met rioolratten DEN HAAG - Bezoekers van de tentoonstelling Onder gronds in het Milieu Informatie Centrum in Den Haag kunnen oog in oog komen te staan met heuse rioolratten. Via een webcamverbinding met een rioolgemaal is te zien wat zich allemaal afspeelt in het Haagse riool. Het centrum wil mensen laten zien wat er onder onze voe ten gebeurt en op welke manieren bodemverontreiniging wordt opgeruimd. De tentoonstelling is tot en met 15 december gratis te be zoeken. Op een aantal woensdagen en in de herfstvakan tie zijn er voor kinderen speciale 'rioolavonturen' en kun nen ze zelf bodemonderzoek doen. ANP Het is volgens de advocaat nu aan minister Donner van Justi tie om de vragen te beantwoor den of de verdachte in de VS een eerlijk proces kan verwach- (Advertentie) Hartevelt Jonge Jenever - 412 afleveringen van UI Corazon kijken 3.5 keer om de >0 voetbalwedstrijden spelen 2 mwm»u MVT» speten ov .ar vioolles324.000 keer met je olies 324.000 keer met je og. peren 150 lessen om de langot Hessen om de tango te leren n 4090 ecfttbeenrltten 450 keer itbaanritten 450 keer de hond uitlaten 412 afleveringen van Mi Cor. .-veringen yan Ml Corazon kijken 3 .5 keer om de wereld vliegen 100 wereld vliegen 100 voetbalwedstrijden spelen 200keer naar vlooU len 200 keer naar vioolles 324.000 keer met je ogen knipperen 15" ten knipperen 150 lessen om de tango te leren dansen 4090 acht dansen 4090 ecbtbaanrltten 450 keer de hond uitlaten 412 afl tlaten 412 afleveringen van Ml Corazon kijken 3.5 keer on- ■••erom de wereld vliegen 100 voetbalwedstrijden - Nu bij een 2-jarig Vodafone abonnement 9 maanden lang 1000 minuten per maand gratis bellen in het weekend Naar alle vaste lijnen en Vodafone nummers binnen Nederland 412 afleveringen van Mi Corazon kijken DEN HAAG - Voor de verkiezin gen op 22 november hebben zich achttien nieuwe partijen ge meld, In totaal staan 74 partijen geregistreerd. Dat. heeft de Kies raad gisteren bekendgemaakt. Nieuwe partijen konden zich tot 28 augustus registreren. Dat be tekent niet dat ze ook zeker mee doen aan de verkiezingen. GPD Hoogbejaarde Britse veteranen willen springen OOSTERBEEK - Tot grote ver bazing van de stichting Airbor ne Herdenkingen uit Ooster beek hebben zes hoogbejaarde Britse oud-strijders besloten vol gende week zaterdag weer een parachutesprong te gaan maken boven de Ginkelse Heide in Ede. Vorig jaar sprongen er tijdens de traditionele herdenkingsacti viteit geen veteranen meer, om dat het risico te groot werd ge acht. De zes parachutisten en de drie reservespringers zijn tussen de 81 en 87 jaar oud. Zij hebben het hele jaar getraind om mee te kunnen doen aan de paradrop ping boven het gebied, waar zij in september 1944 voorafgaand aan de Slag om Arnhem ook sprongen. De Oosterbeekse stichting bena drukt dat de parachutesprong de verantwoordelijkheid van de Britse veteranenorganisatie is. -Wij bieden alleen de mogelijk heid", aldus een woordvoerder. AA'P '/N VFLE-D&-SNJ A N IMT~ R-E-CE-PT VAN OE MOEDÊP." Ga naar Vodafone City Point. Geen Vodafone City Point in de buurt? Bestel via 0800-0560 of www.vodafone.nl make the most of now vodafone door Chris Bakker pn Fons Kockelmans DEN HAAG - Het kabinet heeft per brief de harde kritiek in het nog niet formeel vastgestelde on derzoeksrapport over de brand in het cellencomplex op Schip hol op een aantal punten feite lijk weerlegd. Volgens NRC Handelsblad, dat de vertrouwelijke brief aan de Onderzoeksraad voor Veiligheid in bezit heeft, vindt het kabinet de raad niet fair genoeg in zijn kritiek en gaat de raad op enke le punten zijn boekje te buiten. De ministers Donner (Justitie) en Dekker (Vrom) nemen in de brief onder meer de werkwijze van voorzitter Van Vollenhoven van de raad onder vuur, aldus de krant. Donner wilde niet aan geven of het verhaal klopt. Hij zei niet te weten wat er waar is van de weergave van de brief in het dagblad. De minister her haalde dat hij het betreurt dat het conceptrapport van de raad is uitgelekt. De betrokken minis tère zullen pas op de bevindin gen reageren als het definitieve rapport openbaar is, waarna de Tweede Kamer erover kan spre ken. „We moeten niet op deze wijze het debat voeren", zei Donner tegen journalisten. Uit het uitgelekte rapport blijkt dat bij de brand eind oktober vo rig jaar onnodig veel slachtof fers zijn gevallen door nalatighe den van de ministeries van Justi tie en Vrom. De definitieve ver sie van het rapport verschijnt binnenkort. In politiek Den Haag wordt inmiddels gespecu leerd op het aftreden van Don ner en Dekker. Oorzaken Volgens NRC Handelsblad schrijft Donner in de brief dat het onderzoek van de raad zich moet richten op de oorzaken van een ramp om toekomstige voorvallen te voorkomen. „Ik meen dat uw conceptrapport op een aantal onderdelen verder gaat, waardoor het onbedoeld vermoedens van schuld of aan sprakelijkheid lijkt te behel zen", citeert de krant. Als voorbeeld zou Donner ver wijzen naar opmerkingen van Van Vollenhoven dat de brand kan zijn veroorzaakt door een brandende sigarettenpeuk. Hier mee mengt de raad zich in het nog lopende strafrechtelijk on derzoek naar de brand, aldus de minister. „Ik geef u in overwe ging genoemde conclusie niet op te nemen in uw rapport." Het kabinet zou verder onder meer bestrijden dat het gevange nispersoneel in het detentiecen trum slecht geoefend zou zijn en dat de brandveiligheid van het complex niet voldeed aan de gel dende normen. Fractieleider Halsema van GroenLinks zal vandaag in de Kamer vragen de uitgelekte brief van het kabinet nu al open baar te maken, zodat iedereen er volledig kennis van kan ne men. ANP door Margit Spaak en Robert Verkerk NIJMEGEN - Tienermeisjes drinken meer alcohol naarmate ze vaker naar de televisiesoap Onderweg Naar Morgen (ONM) kijken. In het afgelopen seizoen van ONM dronken de acteurs ook twee keer zoveel als hun col lega's in de soap Goede Tijden Slechte Tijden (GTST). GTST kreeg in 2004 kritiek omdat de acteurs zo veel dronken. Onderzoekers van de Radboud Universiteit in Nijmegen heb ben in opdracht van de stichting Alcolhol Preventie (STAP) on derzoek gedaan naar de relatie tussen het kijken naar soaps en drinkgedrag onder 12- tot 19-ja- rigen. STAP concludeert uit de gisteren gepresenteerde resulta ten dat vooral tienermeisjes een verwrongen idee van de werke lijkheid krijgen doordat ze op te levisie aldoor maar zien dat er alcohol gedronken wordt. In ONM is elke vijf minuten een acteur met een drankje te zien. In GTST was dat vorig seizoen elke tien minuten. De alcohol maakt bijna altijd deel uit van een plezierige sociale situatie. Het komt maar zelden voor dat de negatieve consequenties te zien zijn. Wat STAP vooral zor gen baart, is dat de onder jonge- ren populairste acteurs ook het meest drinken op televisie. De Nijmeegse onderzoekers on dervroegen bijna 2200 leerlin gen van diverse middelbare scholen. Van hen kijkt bijna 30 procent zeer regelmatig naar GTST, terwijl 14,5 procent gere geld ONM inschakelt. ANP Achttien nieuwe partijen gemeld Genieten Genieten DEN HAAG - Alles aan de nieuwe Ridderzaal is Nederlands. Behalve de stof van de troon en het er achter hangende baldakijn. Het donkerrode zijde velours is in Lyon vervaardigd op een 19e-eeuws weefgetouw. „Geen fabriek in Nederland kan dat ma ken", zei architect Askon Eden van de Rijksgebouwendienst gisteren. Met de grootste herinrichting en renovatie sinds 1904 (kosten 3,5 miljoen euro) is de Ridderzaal met glans klaar voor Prinsjesdag. Op Open Monunumentendag, het komend weekeinde, is de zaal die dienst deed als nationaal archief, ziekenhuis en oefenlokaal van een miltai- re school, te bekijken. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Hoge Raad staat de uitlevering van een Ne derlandse terrorismeverdachte aan de Verenigde Staten toe. De Amerikanen verdenken hem van samenzwering tot het ple gen van aanslagen op Ameri kaanse militairen in Irak in 2003. De advocaat van de verdachte, V. Koppe, verzet zich tegen de overdracht van de Nederlander van Irakese afkomst aan de VS. Volgens de raadsman toont het Openbaar Ministerie (OM) in de ze kwestie weinig respect voor de Nederlandse strafrechter. Het OM was namelijk zelf ook al een strafzaak tegen de ver dachte in Nederland begonnen voor dezelfde strafbare feiten als waarvoor de VS hem willen berechten. De Nederlander vreest nog steeds dat hij in de VS geen eer lijk proces krijgt. Verder is hij bang tijdens zijn detentie daar te worden gemarteld. Koppe: „Daar heeft de Hoge Raad ech ter niet over geoordeeld. Die heeft alleen gekeken of de uitle vering juridisch mogelijk is." Eerlijk proces ten en of hij de kans op marte ling loopt. Op basis hiervan zal Donner oordelen of de uitleve ring wel of niet mag. Als de be windsman uiteindelijk toestem ming geeft om de Nederlander aan de VS uit te leveren, dan kan Koppe dit besluit nog met een kort geding bij de rechter aanvechten. Filmopnamen De verdachte vertelde tijdens een eerdere behandeling van zijn uitleveringszaak voor de rechtbank, dat hij was gedwon gen tot het maken van filmopna men in Fallujah in oktober 2003. Naar aanleiding van deze beelden werd hij in Amersfoort De Nederlander was destijds naar zijn geboorteplaats gereisd voor zijn bruiloft. Eenmaal daar is hij naar eigen zeggen door Ira kese strijders ontvoerd en ge dwongen filmopnamen te ma ken van explosieven die werden ingegraven op een openbare weg. Deze zouden tot ontploffing wor den gebracht als Amerikaanse militairen de weg zouden passe ren. Een onderzoeksjury in de Ameri kaanse hoofdstad Washington heeft de Nederlander vorig jaar al in staat van beschuldiging ge steld voor onder meer betrok kenheid bij aanslagen op Ameri kaanse militairen in Irak. Het was de eerste keer dat iemand in de VS voor terroristische acti viteiten in Irak wordt aange klaagd. ANP Advertentie van onze kunstredactie DEN HAAG - Hij greep naast de Libris Literatuurprijs en de AKO Literatuurprijs, al gold hij voor beide als favoriet, maar ein delijk mag Tommy Wieringa zich dan toch de gelukkige win naar noemen van een Nederland se literaire prijs van aanzien. Zijn Joe Speedboot, werd giste ren bekroond met de F. Borde- wijkprijs voor proza. Juryvoorzitter Anton Korteweg noemt het boek dé literaire ver rassing van 2005. „Wat een feest", aldus Wieringa in een eerste reactie vanaf Aru ba. De auteur - dit jaar ook lid van de jury die de beste litera tuurverfilming gaat kiezen op Film by the Sea in Vlissingen - krijgt de prijs van 5000 euro op 14 december uitgereikt in het Letterkundig Museum in Den Haag. Joe Speedboot, een tragi komedie over vriendschap, is ook genomineerd voor de NS Pu blieksprijs 2006. Schrijver Jacq Vogelaar krijgt de Constantijn Huygensprijs toe gekend voor zijn hele oeuvre, waaraan een geldbedrag van 10.000 euro verbonden is. Hij schreef poëzie, proza, verhalen, essays, romans en een kinder boek. Dit jaar verscheen zijn bijna 700 pagina's tellende boek Over Kampliteratuur, zijn eigen 'klei ne bibliotheek' van literatuur over goelagkampen en Duitse concentratiekampen. De Jan Campertprijs voor poë zie gaat naar Esther Jansma voor haar bundel Alles is nieuw. De dichteres en archeologe won in april ook al de driejaarlijkse; A. Roland Holstprijs voor haar gehele oeuvre. Ze heeft zes dicht bundels op haar naam staan en ontving de VSB Poëzieprijs 1989 voor Hier is de tijd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3