pzc Onderzoek huur dorpshuis Vloeren? Doorbraak in discussie over landgoedplan Ondernemer Het boek van Doeleman is geschreven toestemming Fractie Alert wil duidelijkheid over gemiddelde huurprijs N651 tijdelijk afgesloten -i Geachte werkgever, Kip Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl f.mail:redactie@ pzo.nl postbus 31,4460 AA Goes Arivertentie-exploitatie: Cd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ews-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 7 september 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland www.murremoens.nl bezoek onze showroom voor het grootste vloerassortiment van Zeeland MURREMOENS AFWFfiKSVSTÉMFN ZMF hekelt kokkelvisserij jw» Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie gaat vrijwel zeker mede na mens de Vogelbescherming in beroep tegen de afgegeven ver gunning voor de visserij op kok kels in de Oosterschelde, maar de ZMF wil eerst van minister Veerman van Landbouw weten waarom hij 'haast heimelijk' een vergunning heeft gegeven. Volgens de ZMF gaat minister Veerman met het afgeven van de vergunning voorbij aan 'sig nalen dat de kokkelvisserij aan de Oosterschelde belangrijke schade zal toebrengen'. De orga nisatie doelt dan met name op een groot probleem waarmee de Oosterschelde kampt: zandhon- ger. De stormvloedkering in de Oosterschelde-monding zorgt er voor dat er minder water in de zeearm stroomt, de waterdruk is verminderd, waardoor de voor de Oosterschelde zo kenmerken de zandplaten afkalven. En dat komt mede doordat er minder slib bezinkt. Het vissen op kok kels dreigt het afkalvingsproces Ie versterken, aldus de ZMF, en daar is bij het afgeven van de vergunning niet genoeg reke ning meegehouden. De ZMF waagt Veerman om een open dialoog over de toekomst van de kokkelvisserij in de Zeeuwse del- la. Het kabinet heeft 1 januari 2005 die vorm van visserij in de Waddenzee verboden. Secretaris J. Holstein van de producentenorganisatie kokkel visserij zegt in een reactie de ver dere gang van zaken af te wach ten, De vergunning zit naar zijn pordeel stevig genoeg in elkaar om een rechtszaak bij de Raad Van State te doorstaan. Zolang van State geen vonnis kan er worden ge- (Advertentie) C)RVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Mediterrane amandelsoep en Paella of Risotto Florentine en Gegratineerde nectarines €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren; 0118 - 886 866 Markt si Middelburg 70118 886 886 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente raadsfractie van Alert wil een onafhankelijk onderzoek naar de huidige gemiddelde huur prijs van de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. De oppo sitiepartij houdt vol dat het col lege zich van andere cijfers be diend, waardoor het lijkt alsof de gebruikers na verkoop van de accommodaties aan Zeeuw- land niet véél meer gaan beta len. Volgens wethouder R. van der Wekken baseert Alert zich echter op verkeerde gegevens. Alert heeft de huurverhoging al eerder aangekaart. Het ant woord van burgemeester en wet houders blijft onbevredigend. De fractie van oud-wethouder van financiën J. van Felius houdt staande dat de gemeente met de verkoop en vervolgens te- rughuur van de dorpshuizen geen 266.325 euro bespaart, maar slechts 55.977 euro. Alert gaat daarbij uit van de hui dige jaarlijkse huurinkomsten uit de dertien dorpshuizen en twee multifunctionele centra (mfc). Daarvoor staat 125.695 euro in de boeken, aldus Van Felius. Terwijl de toekomstige huurin komsten worden becijferd op ruim drie ton. Doorgerekend naar het totale vloeroppervlak dat beschikbaar is in de accom modaties, komt Alert uit op een gemiddelde huurprijs van 9,35 euro per vierkante meter. Het college praat nu over 17 euro. Dat bedrag wordt na de ver koop verhoogd tot 25 euro. Vol gens de berekening van Alert dus 2,5 keer meer dan de huidi ge prijs. Wethouder Van der Wekken (CDA) werpt tegen dat Alert in haar rekensommetje de op brengst van het mfc in Zierikzee buiten beschouwing laat en daarmee in de fout gaat. „Die ne gentigduizend euro staat niet meer apart op de begroting. En de gemeentebegroting is ons uit gangspunt, die klopt, dat is het enige wat telt." Om aan het welles-nietes-spelle- tje een einde te maken, wil Alert de rekenkamercommissie of een accountant naar de cijfers laten kijken. „Want zo blijf je aan de gang", zegt Van Felius. „Waar het ons om gaat, is dat er een be sluit wordt genomen op grond van de juiste gegevens. De huur der betaalt straks hoe dan ook, na de overbruggingsperiode van drie jaar, die 25 euro de vierkan te meter. Dus dat maakt verder niet uit. Maar voor die huurder is het wél afwachten of hij dat bedrag straks nog kan opbren gen en hoe groot het werkelijke gat is waarvoor in die periode subsidie kan worden verkregen. Daarna moeten ze het namelijk zelf zien te rooien." Van der Wekken voelt weinig voor een onderzoek. De verkoop onderhandelingen met woning bouwcorporatie Zeeuwland zijn op een haar na gelopen. Een on derzoek zou alleen maar nog meer vertraging betekenen. De wethouder verwacht volgende maand met een verkoopvoorstel naar de raad te kunnen komen. Daarin staat de huurprijs van 25 euro in ieder geval als vast staand feit opgenomen. Aanrijding in Noordgouwe NOORDGOUWE - Op de Kloos- lerwegin Noordgouwe vond gis- terniiddag rond half één een aan rijding plaats. Een 64-jarige automobilist uit ie gemeente Schouwen-Duive land had te laat in de gaten dat rijn voorganger, een 56-jarige automobilist uit Roosendaal, af remde. De man uit Roosendaal raakte lichtgewond en moest rich laten behandelen bij de huisartsenpost. (Advertentie) Joop Doeleman vertrekt bij Zeelandia. „Het bedrijfsbelang heeft altijd voorop gestaan, de plek van de familie daarbinnen mag geen doel op zich zijn." foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De laatste nazaat van grondlegger H.J. Doeleman verlaat Zee landia. Formeel gaat kleinzoon Joop eind deze maand (dan 62 jaar jong) met pensioen. Morgen wordt hij onthaald op een feestelijke receptie en is de familie geschiedenis geschreven. Van de Doelemannen binnen het bedrijf verbleef Joop altijd het meest op de ach tergrond. Vier jaar was hij toen zijn va der samen met J. Coumou de leiding overnam en Zeelandia in de wederop bouw na de Tweede Wereldoorlog een forse sprong vooruit maakte. Zijn drie jaar oudere broer Herman volgde pa la ter op als algemeen directeur, ofschoon Joops naam eerder op dé loonlijst van de huidige multinational prijkte. Dat was in de tijd dat Herman nog druk was met studeren en de militaire dienst plicht. Joop maakte echter niet zijn opwach ting bij het moederbedrijf in Zierikzee, maar werd op advies van vader als acht tienjarige ondergebracht bij het Rotter damse zusterbedrijf Van Esso. Hij zou er dertig jaar blijven, totdat de banket- tak na een reorganisatie werd samenge voegd met de brooddivisie van de hoofd vestiging. „Ik heb op deze manier het hele bedrijf leren kennen, van postzegels plakken tot de taken van een adjunct-directeur. Dat is me goed bevallen. Het grote voor deel van een baan in Rotterdam boven Zierikzee was dat je in feite blanco kunt beginnen. Ik bedoel, daar wisten ze ook wel wie Doeleman was, maar dat speelde veel minder mee." Joop moest zich in eerste instantie in de straten van Rotterdam (hij ging op kamers) zien te redden met een Solex. Pas later kreeg hij van zijn vader een dienstauto om heen en weer te pende len. Betrokkenheid Zijn betrokkenheid bij Zeelandia voert verder terug dan de dag dat hij werd aangenomen, zegt Joop Doeleman stee vast. „Ik heb er 44 jaar gewerkt, maar uiteindelijk gaat mijn band met het be drijf veel verder terug. Van kinds af aan liep ik 's middags vaak even door de fa briek. Machtig vond ik dat, al die druk te daar. Totdat er op een gegeven mo ment een portier aan de deur werd ge zet. Die man had nog een pet op ook. Daar durfde ik in het begin niet langs."Joop Doeleman lijdt al 45 jaar aan multiple sclerose. De aandoening was de reden waarom studeren er na de middelbare school voor hem niet inzat en hij dus al vroeg zijn intrede deed in het familiebedrijf. Als verantwoordelij ke voor het wagenpark van Zeelandia en de kantoorinrichting inclusief de in koop, viel met zijn lichamelijke beper king goed te werken. „De laatste tien jaar heb ik wat meer probleempjes ge kregen, en ging het reizen me steeds moeilijker af, maar je leert er naar le ven. Het is niet anders." Die berusting klinkt ook door in zijn verhouding tot oudere broer Herman, die het later tot de hoogste baas wist te schoppen. „Het gaat gewoon zo." Toch was er wel degelijk sprake van 'gezonde rivaliteit' tussen de vestigingen in Zie rikzee en Rotterdam, grijnst Joop Doele man. „Dat was het kleurverschil. Van Esso was oranje en Zeelandia geel/bruin. Zierikzee deed in broodingrediënten, Rotterdam in ban ket. En je wilde allebei de beste zijn." Wat Herman niet had en Joop wel, was het volledige interieur van grootvaders kantoor. Een brok nostalgie uit de jaren dertig van de vorige eeuw, waar hij tot de laatste dag zuinig op is geweest. Meerdere herinrichtingsplannen heeft hij aan zijn deur voorbij laten gaan. De vraag is in hoeverre de herinnering aan de Doelemannen behouden blijft, nu de laatste telg vertrekt. Wordt de naam over pakweg vijftig jaar ook nog met Zeelandia in verband gebracht? „Ik hoop het wel. We zijn toch onlosmakelijk met elkaar verbon den. Dat geldt ook voor Zierikzee. Ik ben weliswaar de laatste Doeleman die het licht uitdoet, maar ik hoop dat er na mij nog vele anderen komen die het ie dere dag weer aan en uit doen." Overstap Hij sluit ook niet uit dat zijn zoons, bei den werkzaam en woonachtig in Am sterdam, ooit nog de overstap naar Zee landia zullen maken. De opvolging is wel degelijk besproken binnen de fami lie, maar daarbij is nooit sprake ge weest van enige druk op de kinderen. „Het bedrijfsbelang heeft altijd voorop gestaan, de plek van de familie daarbin nen mag geen doel op zich zijn. Het gaat er om dat het bedrijf met de beste personen doorgaat. En dat zit wel goed voorlopig!" door Piet Kleemans DEN OSSE - „Uniek. Een enor me opsteker." Voorzitter J. Beeke van Stichting Landgoe deren Den Osse steekt zijn blijd schap over de bereikte door braak met betrekking tot zijn landgoedplannen niet onder stoelen of banken. Negen jaar geduld lijkt eindelijk te worden beloond. Beeke weet zich verzekerd van raadsbrede steun. Plus de toe zegging van wethouder R. van der Wekken het concept mee te zullen nemen bij het maken van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Nog niet zo lang geleden leek het er nog op dat er geen ruimte zou zijn voor uitvoering van het door Beeke ontworpen landgoed plan Den Osse. Het dossier had al een respectabele omvang be reikt en Beeke zat al negen jaar in de wachtkamer. Eerst werd een oordeel van de gemeente over het plan opgeschort, omdat een beleidsvisie met betrekking tot landgoederen ontbrak op Schouwen-Duiveland. Mei vo rig jaar was de beleidsvisie klaar en was het de provincie die roet in het eten gooide door haar goedkeuring aan de ge meentelijke beleidsvisie te ont houden. Zolang het Provinciaal Omge- vings Plan (POP) - dat het verou derde Streekplan Zeeland moet vervangen - nog niet was vastge steld, werd vastgehouden aan de oude strenge regels. Het POP is er inmiddels en nu is er wél ruimte voor landgoederen. Nu die ruimte er is, wil de Schou wen-Duivelandse politiek dat onder anderen Beeke eindelijk een antwoord krijgt van het ge meentebestuur. Noordkust De fracties zijn eenduidig in hun oordeel: aan de noordkust van het eiland is plaats voor landgoederen. Dus ook bij Den Osse. Leefbaar Schouwen-Dui veland (LSD) is altijd voorstan der geweest, net als de PvdA. Het CDA steunt de plannen ook. „Wij zien dit als een verbetering van de landschappelijke kwali Beleidscursus gemeente ZIERIKZEE - Ambtenaren van de gemeente Schou wen-Duiveland hebben zich bekwaamd in de beleidskun- de. De driejarige opleiding is voor het eerst intern gege ven, met ondersteuning van een aantal gespecialiseerde docenten. Voordien werd de cursus buitenshuis gevolgd. Het voordeel van de nieuwe aanpak is dat de lesinhoud zo veel mogelijk kan worden afgestemd op de directe prak tijk. In totaal 33 ambtenaren hebben de cursus met goed gevolg afgerond en krijgen 19 september uit handen van wethouder A. Verseput (Peroneel en Organisatie) hun cer tificaat uitgereikt. Door de cursus hebben ze geleerd waarmee bij beleidsontwikkeling zoal rekening moet wor-, den gehouden binnen bepaalde rechten, plichten en poli tieke verantwoordelijkheden. Ook zijn ze nu beter dan voorheen in staat projectmatig te werken. Zeventien tips in zedenzaak MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft na de tv-uit- zending van Opsporing Verzocht zeventien tips ontvan gen over een poging tot verkrachting in Middelburg. In het programma werd aandacht geschonken aan de zaak waaiün een 21-jarige Middelburgse vrouw op 11 augustus vlakbij de kruising met de Kleverskerkseweg en de Nieuwlandseweg door een onbekende man van haar fiets werd getrokken en vervolgens de bosjes in werd gesleurd. Daar probeerde de man haar te verkrachten. Ook werd ze tot seksuele handelingen gedwongen. De vrouw bleef rus tig en uiteindelijk liet de man haar gaan. Hersenschudding na aanrijding OOST-SOUBURG - Een zeventienjarige jongen uit Oost-Souburg is dinsdagavond gewond geraakt bij een on geval in zijn woonplaats. De jongen werd op het kruis punt tussen de Nagelenburgsingel en Prins Bernhard- straat aangereden door een auto. De jongen gaf de auto mobiliste, een 38-jarige vrouw, geen voorrang. De jongen is, vermoedelijk met een hersenschudding, overgebracht naar het ziekenhuis. Werkstraf voor huiselijk geweld MIDDELBURG - Politierechter B. Duinhof veroordeelde gisteren een 42-jarige inwoner van Oost-Souburg voor huiselijk geweld conform de eis tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De Souburger was nog niet zolang veroordeeld voor geweld in de relatiesfeer of hij zocht op nieuw zijn ex-partner op. Hij kon niet verkroppen dat de relatie was beëindigd en bedreigde haar diverse keren. De situatie escaleerde op 18 juli, waarbij hij ook met spullen in haar woning gooide. Daarbij sneuvelde een wekker. ELLEMEET - De N651 tussen Sersookerke (S) en Ellemeet is vandaag afgesloten voor door gaand verkeer. Op het traject wordt de wegmar kering verbeterd. De weg blijft wel toegankelijk voor aanwo- nenden, transporten naar de daar gevestigde bedrijven en de hulpdiensten. Het overig verkeer zal met be hulp van borden worden omge leid. Advertentie U kunt kiezen. Voortaan kunt u de risico's van arbeids ongeschiktheid zelf nemen. Maar wat is wijsheid? Ga dus eerst naar uwv.nl Mfuyvv Advertentie INFOFIMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDVYE5T>N£D£RiAND WGGeNGR dagbladen teit", aldus CDA-woordvoerster B. Flach-de Geus. Alert! heeft evenmin problemen met land goederen langs de noordkust en hetzelfde geldt voor de VVD. De enige kritische kanttekening komt van GroenLinks. Die frac tie stelt dat wel goed gekeken dient te worden naar de kwali teit van landgoedplannen en ge waakt moet worden voor al te veel steen. GroenLinks hoeft niet bang te zijn volgens Beeke. „Ons staat als stichting een groen parklandschap voor ogen. Een echte groene zone." zeeuwse almanak Sympathieke actie van die Vlissingse basisschool. Vanuit de gedachte dat een biologi sche kip een blije kip is, kre gen de leerlingen de aanspo ring een steentje bij te dragen aan de biologische pluimvee houderij. Adopteer een Kip! Bij zo'n actie hoort natuurlijk het invullen van een heus aan meldingsformulier, waarin de jonge kipsponsors persoons- en adresgegevens moesten in vullen. Dat leidde 's avonds tot enige consternatie in dat Vlissingse gezin. Verontwaardigd ver frommelde de dochter haar formulier. „Ze vragen of ik die kip geslacht wil hebben. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes GENIET VAN 25% KORTING "POE JUBIUEU MSI-I..ECTIE H VAN MOVADO MOVADO HARRY HUTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39