het logeerhuis Een schor is veiliger dan een dijk PZ Bouwen met de Hoop Terneuzen svrz PZC U bent mantelzorger van een persoon met dementie en heeft even behoefte aan rust en ruimte voor uzelf? SVRZ reikt u daarbij de hand, met een unieke voorziening: De woonconsument, daar draait het om bij Projectontwikkeling Zeeland B.V. Zoveel mensen, zoveel wensen. Uw wensen en behoeften staan centraal in ons ontwikkelingsproces. Projectontwikkeling Zeeland B.V. is als vooraanstaande Zeeuwse ontwikkelaar uitstekend in staat uw wensen te vertalen naar uw woning. Zo geven wij klachtgericht en met een focus op kwaliteit invulling aan consumentgericht bouwen. Met onze uitgebreide kennis van de Zeeuwse woonmarkt creëren we woon- en leefomgevingen waarin mensen zich thuis voelen. We ontwikkelen, maar altijd met oog voor de wereld van vandaag én morgen. Om blijvend tegemoet te komen aan de wensen van onze kopers, denken we vooruit en zoeken we de dialoog met u. We richten woningen en hun omgeving zo in dat veranderingen alle vrijheid krijgen. Meer keuzevrijheid, een uitbreiding van onze dienstverlening en transpiratie gedurende het hele proces staan daar in centraal. Projectontwikkeling Zeeland B.V. heeft een heldere visie op ontwikkelingsplanologie. We werken samen met coalities met uiteenlopende lokale en landelijke partijen en hebben oog voor de belangen van onze partners, Als dochteronderneming van de toonaangevende. Landelijk opererende projectontwikkelaar AM Wonen kunnen we gebruik maken van de daar aanwezige expertise op het gebied van gebiedsontwikkeling. Marketing en zorgconcepten. Zo realiseren we in Zeeland Wonen op Maat voor vandaag én morgen. ZEÉLAWD Mensen met dementie zijn er, vanaf 20 november 2006, voor een korte of langere periode welkom. Hun partner of andere naaste kan daardoor met een gerust hart even afstand nemen van zijn of haar vaak zware verzorgingstaak. Het logeerhuis van SVRZ: is gesitueerd op het terrein van Ter Valcke, centrum voor zorg en reactivering in Goes staat open voor mensen met dementie uit heel Zeeland biedt plaats aan maximaal zes personen, met voor ieder een eigen kamer met sanitair en een gezamenlijke huiskamer Veelzijdige zorg op maat Ter Valcke beschikt overeen aantal uitstekende voorzieningen, waaronder: een gevarieerd activiteitenprogramma een restaurant en Grand-café een welvoorziene winkel Ook de logés kunnen hiervan gebruikmaken. De deskundige mede werkers van het logeerhuis streven ernaar hun gasten een zo prettig mogelijk verblijf te bieden. Huiselijkheid en aandacht voor persoon lijke wensen en behoeften staan daarbij centraal. Indicatie Voor het logeerhuis is een indicatie voor verblijf en behandeling van het CIZ (Centrum Indicatiestélling Zorg) nodig. Meer weten? Joris Haeck.de maatschappelijk werker van Ter Valcke, vertelt u graag meer over de mogelijkheden en voorwaarden. Telefoon: 0113 31 53 41. E-mail; j.haeck@svrz.nl. Het logeerhuis van SVRZ. Dat doet een mens goed! Logeerhuis SVRZ Louise de Colignyiaan 4.13 4461 SP Goes Telefoon: m oo. E-mail: terwalcke@svrz.nl De Hoop Terneuzen opereert in alle segmenten van de bouw: wegenbouw, waterbouw en woning- en utiliteitsbouw. Als producent en toeleverancier zijn wij al sinds jaar en dag betrokken bij grote en kleine waterbouwkundige projecten in heel Nederland en België. Ruwe materialen als stortsteen, slakken, zand en grind en eindproducten als betonnen zeeweringblokken worden ingezet in het gevecht tegen het water. In tal van oever- en bodembeschermingwerken en prestigieuze projecten zoals de Deltawerken, de Maaslandkering en de oeverbestortingen in de Westerschelde is De Hoop een betrouwbare partner. Bouwen aan veiligheid, met De Hoop Terneuzen! TERNEUZEN Correspondentieadres: Postbus 19, 4530 AA Terneuzen Duitslandweg 2. 4538 BK Terneuzen waar de mens iemand is 11 donderdag 7 september 2006 Wijlen gedeputeerde Thijs Kramer kreeg je niet gauw op de kast. Maar over de bewering dat door ontpolderen de kans op overstromingen toe neemt, kon hij zich heel erg opwinden. Want dat was volgens hem stemming makerij waar niks van klop te. Mensen die zich vanuit ver schillende hoedanigheden bezig houden met aanleg van nieuwe getijdennatuur en ver nieuwende ontwerpen voor zee weringen, onderstrepen dat. Meer ruimte geven aan het wa ter maakt het juist veiliger. Marten Hemminga, directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap, lanceerde het idee van de brede, beschermende kustzone. Een eerste dijk met daarin gaten. In de strook erach ter heeft het getij toegang en kan schor opslibben. Daarach ter een sterke zeewering. Ont polderen en veiligheid combine ren. „Het is totaal verkeerd om te denken dat de veiligheid wordt aangetast", zegt hij zonder een spoortje van twijfel. „De vei ligheid wordt zelfs groter, door dat je zorgt voor een schorbuf fer die door opslibbing mee groeit met de zeespiegelrijzing en als een soort mega-golfbre ker dienst doet. Meegroeien met de kustlijn is dé manier om de len van Zeeland veiliger te ma ken." In de plannen voor ontpolderen van de Hedwigepolder en een deel van de Prosperpolder bij het Verdronken land van Saef- tinge is sprake van het maken van bressen in de huidige zee dijk of het zelfs helemaal verwij deren van de dijk. Voordat de graafmachines aan de gang kun nen gaan, moet er éérst een nieu we waterkerende dijk worden aangelegd. Kleidek Als voorwaarde voor het ont werp geldt de Nederlandse norm van een overschrijdings kans van eenmaal in de 4000 jaar (uitgaande van de situatie in 2060). Dit komt neer op een waterstandshoogte van plus 7.10 meter NAP. Herleid tot de Vlaamse normen is dat plus 9.40 meter TAW (Tweede Alge mene Waterpassing). Er is een kleidek van 60 tot 80 centimeter voorzien. Leo Adriaanse en Rob Termaat van Rijkswaterstaat Zeeland houden zich bezig met het Euro pese project ComCoast. Slimme oplossingen verzinnen om kust gebieden beter te beschermen tegen overstromingen. In Zee land zijn er twee proefprojecten in beeld. Bij Ellewoutsdijk gaat het om het overslagbestendig maken van de zeedijk. In Perk- polder is een combinatie van nieuwigheden aan de orde: ont polderen en vorming van een schorbuffer, het opwerpen van een woonterp, het zodanig in richten van een gebied dat over vijftig jaar een golfoverslagbe- stendige dijk tot de mogelijkhe den behoort. Het gebied achter de dijk wordt nu al ingericht met woningen op terpen of pa len in een nat natuurgebied (met licht getij). Voor de twee medewerkers van Rijkswaterstaat staat vast dat aan het almaar blijven ophogen van enkele zeeweringen een ein de komt. Zij kunnen zich uitste kend vinden in de gedachte om langs de kust brede zones als verdediging tegen de zee te ont wikkelen. En daarbij tegelijk in te spelen op de economische kansen die het water biedt. „Aansluiten bij natuurlijke pro cessen is niet alleen om natuur te maken. Het is op de lange ter mijn pure noodzaak en in de brede zones kun je fantastische dingen doen. Je kunt er als men sen ook oogsten en genieten", stelt een enthousiaste Adriaan se. Hij erkent dat er wel een he le omslag in denken nodig is. „Ontpolderen is niet alleen maar agrarische grond inleve ren voor natuur. Integendeel." Ook Adriaanse en Termaat mer ken als vanzelfsprekend op dat de veiligheid voorop moet blij ven staan. „Maar je moet kijken wat er daarnaast gedaan kan worden met de kustzone." Het project Perkpolder zien ze als prachtig voorbeeld. Uit veiligheidsoogpunt biedt de brede kustzone meer zekerheid dan de schijnveiligheid die is ge creëerd met hoge dijken. Breekt zo'n dijk door, dan zijn de (eco nomische) gevolgen enorm. Ge beurt er iets in de brede kustzo ne, dan is dat makkelijker op te vangen. „Je maakt bovendien een nieuw voorland dat meestijgt met de zeespiegel en golfremmend werkt", betoogt Adriaanse. „Het zal niet goedkoper wor den, maar wel veiliger. Veer krachtig veiliger dan de veilig heid van één dijk." Ze zien het graag als een moder ne inlaag. Immers: onze voorou ders legden achter bedreigde zeedijken dikwijls voor de ze kerheid een tweede dijk; het ge bied tussen de dijken werd de inlaag, waar meestal vee gehou den werd. Sieperdaschor De praktijk is soms wel weer barstiger dan de theorie. In 1990 brak bij een zware storm de dijk van de Selenapolder door. De boeren verlieten het ge bied en het ontwikkelde zich tot een nieuw stukje Saeftinge, het Sieperdaschor genaamd. Met de zeedijk van de Hedwigepolder als deltakering. Inmiddels zijn na de doorbraak zestien jaar verstreken en nog altijd is de dijk niet voorzien van een sterke steenbekleding. Plannen volop, maar nooit uitge voerd. Rinus Antonisse In de omgeving van Ellewoutsdijk is de discussie over wel of niet ontpolderen nog niet uitgewoed. foto's Lex de Meester In een aantal dijken zitten gaten, ofwel coupures. Nodig op plaatsen waar een weg of spoorlijn passeert. Bij dreigende overstroming kunnen ze met balken ol' een schuif worden gesloten. De breedste coupure ligt in de Schroeweg, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34