Soms gaat het mis met het water Zakelijk Oog voor smaak, oog voor u! elandNet Fijnproevers en oesters dezelfde match als ZeeiandNet en haar klanten! Onderdeel van delta 11 l PZC Telefonie, internet, datacommunicatie. De ontwikkelingen gaan zo snel dat het moeilijk is om zich te houden op alle mogelijkheden. U heeft een goede advisieur nodig; één aanspreekpunt voor uw hele communicatie en automatisering. ZeeiandNet Zakelijk is dat aanspreekpunt. Met korte lijnen en persoonlijke begeleiding. Een bedrijf dat oplossingen ziet en biedt. Regel het goed. Regel het met ZeeiandNet Zakelijk! Eén adviseur, één leverancier, één aanspreekpunt voor alles op het gebied van: Datacommunicatie Telefonie Internet Hosting Hard- en software Systeemintegratie Tel. 0113 377 845 sales@zeelandnetzakelijk.nl www.zeelandnetzakelijk.nl 9 donderdag 7 september 2006 Het klimaat verandert, iedereen zal de gevolgen voelen en zal moeten meedenken over de vraag hoe we Nederland leefbaar houden. foto's Lex de Meester Het was op school zo'n veilig vage definitie. Het klimaat: de gemiddelde toestand van het weer, ge zien over een periode van dertig jaar. Een begrip met een zeker wie-dan-leeft- die-dan- zorgt gehalte. Ver andert het klimaat? Ach we zien wel. De afgelopen twee maanden hebben een voor proefje geboden van wat ons te wachten staat: extre me droogte in juli en buiten sporig veel neerslag in au gustus. Dat is nog eens wat anders dan wisselend be wolkt en hier en daar kans op een bui, zoals we van ons weer gewend waren. De klimaatverandering is niet langer een onderwerp voor bollebozen in wis- en na tuurkunde. Iedereen heeft er mee te maken. Wie in juli vakan tie had bofte; wie vorige maand aan de beurt was had pech. En - het weer in beide maanden in aanmerking genomen - je zult maar boer zijn. Natuurlijk, opwarming van de aarde en zeespiegelrijzing zijn fenomenen die de afgelopen tien jaar al de aandacht hebben gevraagd. De veiligheid die de dammen en dijken van het Del taplan langdurig leken te bie den, blijkt in het licht van deze ontwikkelingen maar betrekke lijk. Steeds bredere en zwaarde re dijken bieden geen soelaas. Er zijn slimme mensen nodig met slimme oplossingen. Zo'n slimme man is Pavel Ka- bat, hoogleraar klimaathydrolo- gie aan de Universiteit Wagenin- gen en wetenschappelijk direc teur van het programma Kli maat voor Ruimte. Dat program ma is opgezet om Nederland kli- maatbestendig te maken. Ka- bat: „Dat betekent werken langs verschillende sporen. Maatregelen treffen om de snel heid en de omvang van de kli maatverandering te verminde ren, beperken van de nadelige gevolgen van klimaatverande ring en zoeken naar de mogelijk heden om die gevolgen op te vangen." Daarbij gaat het voor al om de vraag hoe Nederland robuust moet worden ingericht met het oog op dat nieuwe kli maat. Aan de klimaatverandering zelf valt niets te doen. Kabat: „We zullen ons moeten aanpassen en we zullen moeten nagaan hoe een klimaatbestendig Neder land eruit gaat zien. Je krijgt dan vragen als: hoe gaan we het land gebruiken en hoe gaan we om met onze veiligheid. Dat kan leiden tot antwoorden die haaks staan op de Deltawet." Plet lijdt volgens hem geen twij fel dat de Nederlandse samenle ving moet accepteren dat het af en toe mis zal gaan met de ver werking van grote hoeveelhe den rivierwater en hoge storm vloeden. „De kwestie is dat we moeten afspreken hoe we daar mee om zullen gaan. Wat vin den we nog net aanvaardbaar, wat zeker niet en wat hebben we ervoor over om het niet zo ver te laten komen." Draagvlak Moeilijke vraagstukken. Daar is ook de overheid zich van be wust. Het klimaatbestendig ma ken van Nederland is voor een belangrijk deel een zaak van draagvlak. Er moeten nu maat regelen worden getroffen die over vijftig jaar nodig zijn. Dat betekent dat geld moet worden geïnvesteerd in een toekomst die verder ligt dan veel bestuur ders en politici gewend zijn te kijken. Daarbij komt dat de bur ger er aan de ene kant op rekent dat de overheid met oplossin gen komt, maar er aan de ande re kant weinig voor voelt beper kingen opgelegd te krijgen. Het verheugt Kabat dat de Ne derlandse regering zich in een periode van nog geen twee jaar ervan bewust is geworden dat de klimaatverandering een op gave is die een ingrijpender aan pak vergt dan proberen de uit stoot van broeikasgassen te be perken. „Noem het geluk of toe val, het onderwerp is in Neder land heel snel opgepakt. Het is een goede zaak dat bestuurders en wetenschappers nu samen werken." In Nederland is al eerder door gedrongen dat op een andere manier moet worden omgegaan met water. Dat besef leidde tot beleidsnota's als Ruimte voor de Rivier en Water als Orde nend Principe. Kabat: „Het is dan niet moeilijk om de woor den rivier en water te vervan gen door klimaat. Zo kom je vrij snel en makkelijk uit waar je moet zijn." Dat blijkt bijvoor beeld uit het nationaal program ma Adaptatie Ruimte en Kli maat dat de ministeries van Vrom, Verkeer en Waterstaat, Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit en van Economische Zaken hebben opgesteld. Kabat is er ook tevreden over dat de klimaatverandering en haar gevolgen niet langer uit sluitend het domein van bètawe tenschappers zijn. De conse quenties zullen diep ingrijpen in de samenleving. Kabat: „Het is weliswaar een buitengewoon boeiend weten schappelijk verschijnsel, maar vooral ook een maatschappelijk debat. Mensen zijn eerder ge neigd zich aan de gevolgen van maatregelen aan te passen als ze zich bewust zijn van de nood zaak." Versnippering Waar de rijksoverheid streeft naar een alles omvattende aan pak van de klimaatverandering bespeurt Kabat bij gemeenten, provincies en waterschappen nog veel versnippering. „Daar moet nog echt veel aan gedaan worden." Extra aandacht is naar zijn idee ook nodig voor personen die de overstromings ramp van 1953 hebben meege maakt. „Je kunt tegen die men sen niet zo maar zeggen: we had den u veiligheid beloofd, maar gegeven de situatie gaan we het toch maar anders doen. Je zult rekening moeten houden met de emoties die onder dat deel van de bevolking leven." Ben Jansen In de twaalfde eeuw stellen de mensen zich te weer tegen de aanslagen van het water. Ze werpen dijkjes op. Een overblijfsel van de defensieve bedijkingen uit die tijd is de boomloze Noordmansdijk ten zuiden van Terhofstede in West-Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33