Grondleggers in beweging Onder NAP en toch op ons gemak van een PZC iS8IS§ De specialisten van Boskalis hebben een wereldwijde reputatie. Met grote landaan winningsprojecten en baanbrekende infrastructurele werken hebben we als 'Hollanders' naam gemaakt als de grondleggers van talloze belangrijke economische ontwikkelingen. Ook in eigen land maken onze mensen dat meer dan waar. Aardebanen voor wegen, spoorwegen en bouwlocaties, tunnels, grondverbetering en -sanering, landopspuiting. En natuurlijk de bagger-, kust- en oeverwerken waar de hele wereld ons van kent. Grondleggers van een land in beweging... Daar mogen we toch best een beetje trots op zijn? Boskalis bv Natte en droge infrastructuur O? Koninklijke Boskalis Westminster nv baggeren opspuiten van terreinen kust- en oeverwerken infrastructuur afgezonken tunnels (water)bodemsanering speciebehandeling Boskalis Dolman bv Boskalis Infra bv J. van Vliet bv A.H. Breijs Zonen bv Aannemingsmij Markus bv Cofra bv 's-Gravenweg 399-405, 3065 SB Rotterdam. Telefoon (010) 288 87 77. Fax (010) 288 87 66. E-mail: n.w.europa@boskalis.nl Internet: www.boskalis.com 5 donderdag 7 september 2006 Een rijzende zeespiegel en lage polders, je kunt je er niet de hele tijd druk over maken. foto's Lex de Meester deren, van vriendelijk naar drei gend, onheilspellend bijna. Als ik naar de verre toekomst kijk, die van onze kinderen en hun kinderen, dan denk ik dat de techniek het misschien wel gaat verliezen. Want ik heb de afgelo pen zomers wel sterk het gevoel gehad dat er iets onomkeer baars aan het gebeuren is in de natuur." De Middelburgse Lilian Bos is architect. Haar vertrouwen in technische oplossingen voor pro blemen is groot. Ze wéét dat Ne derland zonder dijken groten deels onder water zou staan. Ze wéét dat Nederland van voren door de zee wordt bedreigd, van achteren en opzij door het wa ter van de grote rivieren, van on der door opdringend kwelwater van zee en rivieren en van bo ven door neerslag. „Ik steek mijn kop niet in het zand: het probleem is er, maar er zullen ook altijd oplossingen zijn. Van kinds af aan heb ik de Deltawer ken bezocht. De Afsluitdijk, de Veersedam, het Haringvliet. Dat ben ik altijd blijven doen. Ik vind het machtige, imposan te en unieke projecten. Door hun on-Nederlandse schaal maar ook door de complexiteit Buitenlanders die onze provincie bezoeken zijn steevast stomverbaasd als ze, rijdend over een dijk je, aanschouwen hoe zich aan de éne kant het water uitstrekt, terwijl aan de an dere kant, meters onder het zeeniveau, een pittoresk huisje tegen het dijk- lichaam leunt. Zijn die Ne derlanders nou gek of juist heel erg slim en dapper? Carla Kesteloo woont op zo'n dijk - de Vlissingse boulevard. Vanuit het raam aan de voorzij de ziet ze het water beneden zich, op veilige afstand. Het ven ster aan de achterkant kijkt uit op de rode daken van Vlissin- gen. Ergens in haar achterhoofd weet ze dat ze onder de zeespie gel leeft, maar zo ziet het er niet uit en zo voelt het niet. De kun stenares voelt zich hier veilig. En toch... „Ik sta vrij dicht bij de natuur en heb er ontzag voor. Als mens heb ik daar te genover een groot besef van nie tigheid, zeker als ik hier op dit plekje soms uit het raam kijk en de de zee en de lucht erboven van kleur en karakter zie veran- van de vraagstukken waar deze werken een oplossing voor moe ten bieden. Neeltje Jans, dat is gewoon fantastisch." Anouk Meerman (25) uit Vlissin- gen is toevallig pas nog op Neel tje Jans geweest. „Daar liepen een paar meiden rond die echt geen idee hadden wat het was. Zelf heb ik tijdens dat bezoek ook niet precies meegekregen hoe de Deltawerken in elkaar zitten, maar ik weet wel hoe be langrijk ze voor onze veiligheid zijn. De Deltawerken, wereld wijd bekend!' Dat is toch zo'n beetje het visitekaartje van Ne derland! Ze zit in Zeeland best op haar gemak, ,,'t Is dat er de laatste tijd nogal veel regen valt, maar ik heb nog geen natte voeten gehad. Eigenlijk denk ik: als het mis gaat, kan je wel rennen, maar het heeft toch geen zin. Over de dijken maak ik me niet zo'n zorgen. Maar wat er nu met het klimaat ge beurt..." Als kind kon Nel Verhoeven op een uitbrander rekenen als ze het waagde in de duinen te gaan spelen. Toen haar kinde ren klein waren, leerde zij ze op haar beurt dat je daar geen glij baantjes in mag maken. Die dui nen zijn geen speelgoed: ze be schermen ons. Verhoeven is do cent statistiek aan de Roosevelt Academy in Middelburg en ze woont in de Mortierepolder. „Die zit volgens mij anderhalve meter beneden de zeespiegel. Toen wij gingen verhuizen grap ten collega's: zou je geen roei bootje kopen? Maar ik heb ver trouwen in techniek. Ik ben so cioloog en statisticus. Als ie mand mij na een natte augustus maand vraagt'is dit nu wat ze met klimaatverandering bedoe len?' dan zal ik uitleggen dat je op basis van één maand zo'n conclusie niet kunt trekken. De minimale verandering zoals die er nu ligt is echter al reden ge noeg om eens goed te kijken wat er nodig is om ons land in de toekomst voor watersnood rampen te behoeden." Leen Van der Vliet was 39 toen de Ramp zich voltrok. Hij woon de op de President Roosevelt- laan in Vlissingen. Een enkele keer denkt hij terug aan die nacht. Hij was in Middelburg, de avond ervoor. „Toen we te rug naar huis reden dacht ik nog da's een gemene storm." De rest is geschiedenis. Hij heeft er geen angst aan overgehouden. „Ik denk dat het hier wel mee valt. Volgens mij lopen ze in Noord-Holland, in het midden van Nederland, veel meer risi co. Die polders, die liggen pas ver onder het zeeniveau. En dan die rivieren. Er is daar ontzet tend veel binnenwater." In 1995 was de Vlissingse strandwacht Albert Dijkstra als hulpverlener in Venlo, tijdens de watersnoodramp daar. „Die Ramp, dat was voor mij alleen maar een verhaal. Maar in Ven lo kreeg ik een aardig beeld van wat zich toen heeft afgespeeld. Ontreddering. Onverwachte din gen, waar niemand aan gedacht had. Bijvoorbeeld putdeksels: als in een straat één meter wa ter staat, worden de putdeksels al van hun plaats gedrukt dooi de druk vanuit het riool. Je hebt dan dus levensgevaarlijke ga ten, onder water." „Ik woon hier in de stad Vlissin gen, een kwetsbare plek. Daar ben ik me van bewust. We we ten dat we met zijn allen onder de waterspiegel wonen, maar je wordt natuurlijk gek als je daar steeds bij stilstaat." Ondine van der Vleuten Vóór de komst van de deltadijken werden zwakke schakels anders aangepakt. Door achter de zeedijk een tweede dijk te leggen. Het land ertussen wordt inlaag genoemd, veelal met hoge natuurwaarden, zoals de westelijke inlaag bij Colijnsplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29