De wind vormt het echte risico 17 donderdag 7 september 2006 Slaaphuisjes op het strand bij Westduin: veilig, zelfs als het stevig stormt. foto's Lex de Meester Op elk tijdstip kan er iets dramatisch gebeu ren. Zelfs als mensen den ken dat ze uitermate veilig wonen. Dat ondervond ook een Cana dees echtpaar. Het emigreerde kort na de verkiezing van Ro nald Reagen tot president van de VS naar een veraf gelegen ei land omdat het vreesde dat Ca nada meegesleept zou worden in een kernwapenoorlog. Dat be wuste eiland, midden in de At lantische Oceaan, was volgens hen het veiligste gebied op aar de. Niet dus. Nog geen jaar la ter vochten daar, op de Falk- land-eilanden, Britse en Argen tijnse troepen een hevige strijd uit. In theorie is wonen in Zeeland veilig. De Deltadijken zijn be stand tegen een storm die eens in de vierduizend jaar de Neder landse kust kan treffen. De kans dat een zwaardere storm over Zeeland raast wordt daar mee niet uitgesloten. Commissa ris van de koningin Wim van Gelder wordt niet moe te bena drukken dat het harder kan stor men dan in '53, het water een hoger peil kan bereiken en dat de waterafvoer vanuit de rivie ren massaler kan zijn dan tij dens die bewuste februarida gen. In theorie kunnen die drie factoren samenvallen. Het kan dus erger dan in '53. Veel erger, herhaalt hij regelmatig. Toch waant iedereen zich veilig achter de Deltadijken. Maar ook de mensen die 's zomers niet achter maar vóór de zeewe ring wonen, zoals in de befaam de slaaphuisjes op het Nolle- strand bij Vlissingen. Petra Tim mermans uit Zwolle bijvoor beeld, samen met haar vriend en twee kinderen begin augus tus huurster van een van de blauwwitte huisjes, voelde zich zo veilig als maar kon. „De vloedlijn ligt immers vele me ters verderop. Zelfs bij springtij kan het water volgens de ver huurder de huisjes niet berei ken." Slaaphuisje Calamiteitencoördinator Hans van der Sande van Waterschap Zeeuwse Eilanden meent dat wonen in een slaaphuisje, hoewel ze aan de zeekant van de duinen staan, zeer veilig is. Hij benadrukt wel dat die vei ligheid seizoensgebonden is. „Want de kans dat 's zomers het water tegen die huisjes beukt, is verwaarloosbaar klein. Ze staan immers op een fiks opge spoten deel van het strand." Als hem gevraagd wordt waar het veilig wonen is in Zeeland wijst Van der Sande opvallend genoeg een gebied aan waar niemand woont: het Verdron ken Land van Saeftinge. Dat ligt volgens hem zo hoog dat zelfs bij een extreme storm er hoogstens een klein laagje wa ter op staat. Het ligt zelf veel ho ger dan de polders die daar ach ter de dijk liggen. Ook andere hoog gelegen gebieden zoals de duinen, het Sloegebied, opgespo ten tot 5,5 meter boven NAP, en het hart van Middelburg zijn volgens hem uitermate veilig als het gaat om hoog water. De regio's rondom de Oosterschel- de eveneens, vervolgt hij. „Die worden immers dubbel be schermd: de Stormvloedkering en de dijk die de scheiding vormt tussen Oosterschelde en vaste land." Deskundigen zijn het er over eens dat Zeeland goed is be schermd tegen overstromingen als gevolg van een storm. Het echte risico, aldus Rob Sluijter en Job Verkaik van het KNMI, vormt de wind. Die kan op elk moment van het jaar onvoorstel bare verwoestingen en leed aan richten. Ook 's zomers. De recen te geschiedenis geeft hen daarin gelijk. Waterhoos Zo vielen op 25 juni 1967 als ge volg van een tornado bij Chaam en Tricht maar liefst elf doden en tientallen gewonden. Meer dan honderd woningen worden die middag verwoest en een camping bijna letterlijk omge ploegd. Vijf jaar later raasde op 11 augustus een waterhoos over Ameland. Tientallen tenten en caravans werden met inzitten den en al door de hoos opgezo gen en honderden meters verder neergesmeten. Het resultaat: vier doden en meer dan negen tig gewonden. Op 12 mei 1983 verraste een zware storm tal van waterspor ters. Tientallen pleziervaarders raakten op de Zeeuwse wateren en het IJsselmeer in de proble men. Enkele mensen verdron ken. De kans dat op een (na)zomerse dag een waterhoos een Zeeuwse camping treft, is volgens de bei de meteorologen moeilijk in te schatten. Als ze naar alle na tuurlijke risico's kijken die ver bonden zijn aan wonen in Zee land, denken ze dat het tijdelijk wonen op een camping langs de kust het meest risicovol is. „Ver geleken met bewoners van hui zen zijn campinggasten toch minder beschermd." Van der Sande is juist de tegen overgestelde mening toegedaan. Volgens hem kan je op een cam ping meestal een windhoos wel zien aankomen en een goed heenkomen zoeken. Het echte gevaar zit hem in het onder schatten van het gevaar. „Het risicobesef neemt af." Dat was een paar jaar geleden goed te zien op de Boulevard in Vlissin gen. Bij een stevige storm na men ouders zelfs hun kleine kin deren mee om naar de golven te kijken. Het waaide echter dus danig hard dat die kinderen let terlijk omver werden geblazen. Van der Sande: „Door de steeds betere beveiligingmaatregelen treedt er een tegendraads effect op. Het wordt voor individuen steeds lastiger risico's goed in te schatten." Emile Calon De hoogste dijk in Zeeland is de Westkappelse zeedijk: 12,5 meter en een breedte van 81 meter. Deze zware dijk is al in de eerste helft van de 16e eeuw aangelegd en voortdurend aangepast. Dat gebeurt ook nu en volgend jaar, als de glooiing wordt verzwaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28