Evides Industrie water, waterpartner voor Zeeland bij uitstek. dan in 1953 Bron van Kennis PZC Nieuwe wenken voor de jongste dag Als toonaangevende waterpartner voor de industrie in Nederland is Evides Industriewater verantwoordelijk voor de productie en levering van industriewater, gedemineraliseerd en gedestilleerd water, landbouwwater en proceswater. Evides Industriewater heeft verschillende installaties voor industriewater- en afvalwaterzuivering in bezit en beheer. Onder meer in Zeeland. De installaties worden intern ont worpen en gebouwd. Daarna draagt Evides Industriewater langjarig zorg voor de waterlevering. Kortom: Evides Industriewater neemt haar klanten de zorg voor de watervoorziening graag uit handen! Evides Industriewater Schaardijk 150 3063 NH ROTTERDAM Postbus 4472 3006 AL ROTTERDAM tel. +31 (0)10 293 51 72 www.evides.nl industriewater Gosselaar: ...in een of twee we ken droogpompen... Goudswaard: ...makkelijker op- schalen... Captijn: ...giga-noodscenario... foto's Lex de Meester de nieuwe wijk Othene in het oosten onder water. Een laaggelegen woonwijk en Lonink constateert dat die erg kwetsbaar blijkt. „Ik vraag me af of we die wijk daar nu nog zouden bouwen." Carel Colijn, provinciaal directeur Ruimte, Milieu en Water, helpt hem uit de droom. „We bouwen hier haast niet boven NAP." Terug naar het scenario. Evacue ren van de bevolking is nodig, maar dat is niet zo simpel. Van Dok stelt vast dat de A58 niet bruikbaar is voor afvoer van vluchtelingen. Ze is druk doende met het inrichten van plekken waar de mensen opgevangen kunnen worden en denkt daarbij ook al aan opvang voor langere tijd (voldoende water en voed sel, nazorg). „Er is maar één plek die ik zie op de kaart: naar de duinen. Een tijdelijke opvang voor een paar uur", meent Van Gelder. Brandweercommandant Captijn trekt het breder. „De mensen kunnen het best hogere gebieden zoeken. Dat biedt tijd winst." Hell of a job Dan nog lukt het niet in luttele uren de mensen in de bedreigde gebieden tijdig weg te krijgen. Van Dok-van Weele: „Met wind kracht elf mensen evacueren, is a hell of a job. Ik denk dat je ge bruik moet maken van de creati viteit en de zelfredzaamheid van de mensen. Dan is de kans dat je het redt groter. Je kunt je ook be perken tot de zwakste groepen om te evacueren." Lonink ver zucht dat er ook nog zoiets als emoties een rol spelen als men sen horen dat ze have en goed in de steek moeten laten. Politie chef Goudswaard is laconiek: „Als mensen weg moeten, dan kunnen we vrij indringend zijn." Lonink heeft intussen de handen vol aan de situatie bij Dow. Daar moeten de verschillende plants uitgeschakeld worden en dat kan op het nippertje binnen zes uur. „Dat is dan wel een gi ga-noodscenario", merkt Cap tijn op. De burgemeester kan Dow overigens verplichten de fa brieken stil te leggen. Lonink maakt duidelijk dat tegenwoor dig bij nieuwe bouwactiviteiten van het chemieconcern meer ge keken wordt naar de hoogtelig ging. Het is duidelijk: de twintigdui zend inwoners van Vlissingen die met de binnendringende zee te maken gaan krijgen, moeten zelf een goed heenkomen zoe ken. Van Dok-van Weele en haar medewerkers zijn wel druk bezig na te gaan welke sporthal len en andere grote gebouwen höog genoeg liggen om als op vang te dienen voor wie op eigen gelegenheid niet elders op Walcheren terecht kan. De Vlissingse burgemeester hoopt dat de inwoners van haar ge- Tips voor barre tijden. Zorg voor een radio die werkt op batterijen. En dus ook voor batte rijen. Hou altijd enkele kaarsen voor het pakken. En dus ook luci fers of een aansteker. Oefen eens in het vinden van de weg in een pikdonker huis. Leg foto-albums en waardevolle papieren op een hoge en droge plaats. Het doet een beetje denken aan de wenken voor de jongste dag die de vroegere Bescherming Be volking (BB) ten tijde van de Kou de Oorlog verstrekte. Maar ze zijn serieus bedoeld, verzekeren Pieter Jan Mersie en Jeroen Zon- nevijlle, veiligheidsdeskundigen van de provincie. Half volgend jaar kunnen de inwoners van Zee land een folder tegemoet zien over hoe te handelen bij evacua tie. Het kan helemaal geen kwaad dat de mensen daarover eens geïn formeerd worden. Evenals naden ken over 'zelfredzaamheid' bij ca lamiteiten, zoals een watersnood, vinden Mersie en Zonnevijlle. Bijna 55 jaar na de Februariramp van 1953 is de tijd er zeker rijp voor. Deze zomer begon binnen de vei ligheidsregio Zeeland een drieja rig project, waarin de gang van zaken bij grootschalige evacua ties onderzocht wordt. Mersie geeft aan dat onder meer geke ken wordt of er een speciaal alar meringssysteem moet komen, of en hoe evacuatieroutes aangege ven kunnen worden (mogelijk ook via de navigatiesystemen voor in de auto). Een groot probleem bij evacuatie is het regelen van de verkeersaf wikkeling. Vraag is of de politie daarvoor voldoende mensen be schikbaar heeft. Via het project wordt bekeken of het zinvol is ge meentemedewerkers op te leiden om bij evacuatie als verkeersre gelaars te fungeren. „We willen ook graag de evacuatie van een dorp oefenen, uiteraard in samen spraak met de bewoners", zegt Mersie. meente net zoveel veerkracht hebben als bij de inundatie van 1944. Toen ging het leven ook zo goed en zo kwaad als mogelijk door. Aan tafel wordt betwijfeld of je daar wel op mag rekenen. Aan het begin van de 21ste eeuw verwachten burgers dat de over heid in nare situaties klaar staat. Zonneschijn Genoeg gesomberd. Na regen komt zonneschijn. Rijkswater staat en de waterschappen krij gen de gaten in de dijken weer dicht. Gosselaar rekent erop dat de ondergelopen gebieden bin nen één of twee weken zijn drooggepompt. Tijd voor een nabetrachting. Van Gelder oppert wijzigingen in de bouwverordening, zodanig dat woningen minstens drie of vier keer hoogwater kunnen doorstaan. Ook Üjkt het hem zin vol ervoor te zorgen dat bewo ners van huizen op het dak kun nen komen om zich door een heli kopter te laten redden. Van Dok-van Weele en Lonink heb ben vertrouwen in de samenwer king tussen de overheden en de hulpverleningsdiensten. Een con statering die de burgemeester van Terneuzen meteen maar van een relativering voorziet: „In de praktijk loopt alles toch an ders." Rinus Antonisse en Ben Jansen Simulatie dijkdoorbraak ter hoogte van de veerhaven Kruiningen. Bij de eerste vloed blijft het water nog binnen een beperkt gebied. De tweede vloed bedreigt al bijna heel oostelijk Zuid-Beveland. De zee tast voortdurend de duinen aan. Op enkele plekken echter, gelegen op het noordwesten, zorgt het spel van zee, zand en wind voor nieuwe duinvorming, met name bij Oranjezon (Vrouwenpolder) en de Verklikkerduinen op Schouwen. Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27