PZC nVeiliqheid Laat de natuur ons maar verdedigen "Toen vorig jaar het schip de Fowairet vastliep besefte ik dat er ook bij mij om de hoek grotere en kleinere ongelukken kunnen gebeuren. Maar wat er dan allemaal kan gebeuren, is mij niet duidelijk. Is er een manier om te weten te komen welke risico's er in mijn eigen woon omgeving zijn? "Sinds begin 2006 is via internet de Zeeuwse Risicokaart te raad plegen. Deze kaart, die gemaakt is door de Rrovincie en alle Zeeuwse gemeenten, geeft een volledig en actueel beeld van de risico's in Zeeland. Door bijvoorbeeld uw gemeente, woonplaats of postcode in te vullen, zoomt u eenvoudig in op uw eigen woonomgeving. Op de topografische kaart staat aangegeven waar problemen kunnen ontstaan met bijvoorbeeld explosieve of giftige stoffen, waar zich routes voor het vervoer van gevaarlijke stoffen bevinden en welk gebied bij een dijkdoorbraak onder water kan komen te liggen. Daarnaast worden kwetsbare objecten, zoals scholen, hotels of kerken getoond. In totaal worden dertien soorten risico's weergegeven. De risicokaart is bedoeld om u bewust te maken van de risico's bij u in de buurt. Uiteraard doen we er, als overheden, alles aan om de risico's zoveel mogelijk te beperken en de rampbestrijding adequaat te organiseren. De kaart geeft u de mogelijkheid na te denken over hoe u zelf kunt bijdragen aan het vergroten van de veiligheid in uw woon-, werk- of leefomgeving. Bij uw eigen gemeente kunt u informatie opvragen over de maatregelen die zijn getroffen om risico's te minimaliseren en hoe u kunt handelen bij een ramp of zwaar ongeval." De risicokaart kunt u raadplegen op: www.zeeland.nl/risicokaart, of op uw gemeentelijke website donderdag 7 september 2006 Twintig jaar geleden, op 4 oktober 1986, liet konin gin Beatrix voor het eerst de schuiven van de pij- lerdam zakken. Zeeland veilig, zei de vorstin. Toch bleef het thema kust en veiligheid hoog op de agenda staan. Zeker in Zeeland, waar herinneringen aan 1953 en ontpolderingsplannen explosieve discussiestof ople veren. In deze bijlage: leven in een veilige delta. Kust foto Lex de Meester Hoe zou Zeeland er zon der dijken uitzien? Het is de klok zo'n duizend jaar terug zetten. In elk ge val een uitgestrekt schorren landschap zonder polders. Hier en daar op hogere plek ken wat plukjes bewoning. Voor een juist beeld is niet eens zoveel fantasie nodig. Zeeland zonder dijken dat is het Verdronken Land van Saeftinge. Een woeste, begroei de vlakte. Doorsneden door kronkelige, brede geulen en smallere kreken. Het ritme van de getijden, twee keer per 25 uur, bepaalt alles. Opgaan, blin ken en verzinken. Saeftinge is daarom ook zo dui delijk dijkloos Zeeland, omdat hier de natuurlijke processen die het landschap vormen, al eeuwenlang ongestoord hun gang kunnen gaan. Met het blo te oog is het niet goed waar te nemen, maar na de duinen is Saeftinge één van de hoogste gebieden in de provincie. Een gevolg van 400 jaar gestage aan slibbing. Laag na laag is afge zet. Het contrast van Saeftinge met de polders is groot. Die zijn op een gegeven moment door de dijken abrupt van de natuurlij ke processen afgesneden. In plaats van de hoogte ingroeien, zakken ze door inklinking van de bodem omlaag, En geen klein beetje: tussen 1200 en nu wel vier meter. De dijken zijn nooit af. Zeespiegelrijzing - nu door de klimaatverandering een tandje méér - en daling van de bodem nopen tot voortduren de aanpassingen. Dat kan zo niet eeuwig door gaan. Die ene barrière tussen zee en land wordt steeds kwets baarder. De belangen van men sen en bedrijven achter de zee wering worden steeds omvang rijker. Als er wat gebeurt - een nieuwe watersnood - is de ellen de uitgedrukt in leed en geld ve le malen groter dan in het verle den. Vandaar dat de roep om een andere aanpak aanzwelt. Meegroeien Het is allang niet meer zómè 's praote, vrijblijvend met de be nen op tafel wat ideetjes heen en weer kaatsen. Integendeel, de laarzen staan stevig in de klei. Meegroeien met de kust, verbrede dijkzones, zeewerin gen die tegen golfoverloop kun nen, terpeneren ofwel bouwen op hoogten - het denken hier over wint snel terrein. Niet lan ger vertrouwen op één dijk. In wezen terug naar vroeger. Wanneer onze voorouders een zwakke schakel in de dijk niet vertrouwden, legden ze er uit voorzorg een dijk achter. Met de inlaag die zo ontstond, deden ze niet veel. Nu kan dat onland economisch prima ingezet wor den. Het hoeft allemaal niet op stel en sprong; er is tijd genoeg om de bescherming tegen hoog water anders in te richten. Ne derland is veiliger dan ooit, zegt ook prins Willem-Alexander. Bedenk daarbij wel: 100 pro cent veiligheid bestaat niet. Kan Zeeland eigenlijk zonder dijken? Zieners, hun blik ge richt op een verre horizon, den ken van wel. Dan met drijvende steden en dorpen en aquacul- tuur in plaats van agricultuur. Nuchtere Zeeuwen vinden het onzin hieraan gedachten te ver spillen. Zonder dijken geen Zee land, zeggen zij. Gelijk hebben ze, want het is de mengeling van natuur en cultuur die de provincie kenmerkt. Ofwel het touwtrekken tussen natuur en mens. Niet stoppen met de dijken dus. Wel weer de natuur meer het werk laten doen. Zoals in Saef tinge. Een voorbeeld van aan slibbing (en daarmee ophoging) en van buffervorming tegen het water. Als er buitendijks geen ruimte voor is, dan zonodig bin nendijks. Voor die vorm van ont- poldering zal de nuchtere Zeeuw begrip hebben. Rinus Antonisse Bestuurders zien het water over de dijken slaan 2 en 3 Zij we gek of juist heel erg dapper? Het Deltaplan is nog lang niet klaar 7 Een lekker breed schor biedt ook veiligheid 1 1 Wonen op het water heeft toekomst 13 Deze maand worden er in Middelburg twi symposia belegd over kust en veiligheid: - donderdag 14 september, organisatie lobbygroep Oesterpartij. - woensdag 27 en donderdag 28 september, organisatie Europese Unie. Deze bijlage is een uitgave var Provinciale Zeeuwse Courant. Vormgeving: Don/a Odijk Eindredactie: Jan van Damme de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25