Groen beleggen wint snel terrein Robots dompelen stad in verwarring PZC Karretje op een zandweg Schade voorkomen met preventiecheck Ondernemers krijgen meer oog voor hun maatschappelijke verantwoordelijkheid profijt i Groen beleggen en sparen ivin- ne„ gestaag terrein op traditio- „eie beleggingsvormen. Dankzij de fiscale bevoordeling van in- testeringen in groenfondsen heb ben ze de wind in de rug. jrfnnr Jasper van de Kerkhof den haag - Het zijn groeicij- fcrs waar je 'u' tegen zegt: het af gelopen jaar nam de inleg van - oeld in groene fondsen en spaar- ivormen toe met gemiddeld 25 procent tot ruim 5,1 miljard eu ro. Ter vergelijking: in dezelfde periode groeide regulier beleg gen met tien procent en regulier sparen met zes procent. Goed nieuws voor Luuk Hans, directeur van marktleider Rabo Groen Bank. De bank financiert milieuvriendelijke innovaties in onder meer biologische land bouw, glastuinbouw en op het gebied van duurzame energie. Sinds 1995 stimuleert de fiscus zulke investeringen met een be lastingvrijstelling voor groene beleggingen en spaarvormen. Sindsdien is er heel wat veran derd. vindt Hans. „Aanvanke lijk waren beleggers vooral uit op belastingvoordeel en bedrij ven op een goedkope lening. Maar de belegger van nu wil we ten wat er met zijn geld gebeurt en ondernemers krijgen meer oog voor hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. Het mi lieubewustzijn en de betrokken heid zijn gegroeid." Kinderziektes Een in het oog springend pro ject dat de Rabobank medefinan- ciert is een 'energieleverende kas' in het Gelderse Bemmel. zij een innovatief dak, zeer efficiënte warmtewisselaars en warmte- en koudeopslag in on dergrondse lagen moet deze kas voorde kweek van kantoorplan- ten minder energie verbruiken dan ze oplevert. „Dit jaar lukt dat vanwege kinderziektes nog niet, maar volgend jaar zeker wel", garandeert directeur Stef Huisman. Projecten als deze vereisen hoge [aanloopkosten, waarvoor veel ondernemers terugschrikken. Huisman is dan ook kleinscha lig begonnen. „We steken eerst een teen in het water om te kij ken hoe het gaat. Maar de be langstelling van collega's voor dit project is overweldigend. Al le glastuinders lijden onder ho ge energierekeningen, iedereen staat open voor alternatieven. In dat opzicht is de proef al ge slaagd." Probleem is wel hoe de milieuwinst van pakweg een af- val-energiecentrale of windmo lenpark inzichtelijk te maken. „Termen als 'vermeden C02-uit- stoot' of 'verhoging biodiversi teit' zeggen niemand wat", er kent Hans. „Maar waar het om gaat is dat iedereen het milieu belangrijk vindt. Verbetering van het milieu moet niet worden uitgedrukt in boekhoudkundige kosten, maar vooral in maat schappelijke winst." Bedreiging Technologisch baanbrekende projecten als de energieleveren de kas zijn belangrijk voor de beeldvorming. Hans: „We wil len laten zien dat groenfinancie- ring niets van doen heeft met geitenwollensokken maar dat er economisch en maatschappelijk relevante projecten mee worden gefinancierd. Ook grote con cerns als Shell, Akzo en Philips nemen milieuoverwegingen se rieus." De grootste bedreiging voor groene projecten komt uit politiek Den Haag. In 2002 wil de het eerste kabinet Balkenen de de fiscale begunstiging af schaffen, maar de Tweede Ka mer stak daar een stokje voor. Hans: „Stimulering en bewust wording zijn hard nodig, het is nog veel te vroeg om over aan passing van de fiscale regeling te praten." Beleggingen in zoge noemde 'groene fondsen' wor den fiscaal gestimuleerd door een belastingvrijstelling. Het fis cale voordeel kan oplopen tot 2,5 procent ten opzichte van ge woon sparen of beleggen. Rentevergoeding Dankzij het fiscale voordeel kun nen beleggers genoegen nemen met een relatief lage rentever goeding op hun inleg. Dat stelt de banken in staat met het be legd vermogen goedkope lenin gen te verstrekken aan groenpro jecten als windmolenparken, biologische landbouw en de toe passing van duurzame energie. De fiscale regeling geldt uitslui tend voor particuliere beleggers tot een bedrag van 52.579 euro. Voor institutionele beleggers (bijvoorbeeld verzekeraars) zijn groenfondsen niet interessant. Groenfondsen worden aangebo den door vrijwel alle grote ban ken en een aantal gespecialiseer de financiële instellingen als Triodos Bank en ASN Bank. Al leen projecten met een zoge noemde groenverklaring van het ministerie van Vrom kunnen tegen een voordelige rente wor den gefinancierd. Groenfondsen zijn verplicht minimaal zeven tig procent van het beheerde ver mogen in dergelijke projecten te steken, op straffe van een forse geldboete. GPD Directeur Luuk Hans van Rabo Groen Bank: „We willen laten zien dat groenfinanciering niets van doen heeft met geitemvollensokken maar dat er economisch en maatschappelijk relevante projecten mee worden gefinancierd." foto GPD donderdag 7 september 2006 NS kampen met materieeltekort DEN HAAG - De NS kampen nu al met een materieelte kort op de lijn Amsterdam/Brussel. Oorzaak is echter niet de nieuwe dienstregeling en het sterk gestegen reizigers- vervoer in Nederland, maar een 'probleempje' met het on- derhoudsschema van Belgische locomotieven die de wa gons op de Beneluxroute trekken. Volgens een woordvoer der van de NS zijn er in België tijdelijk te veel locomotie ven in onderhoud, waardoor de NS niet langer een dienst regeling van één trein per uur kunnen garanderen. Het tekort aan locomotieven is ook het gevolg van een ver woestende brand in de elektromotoren van een Belgische loc. GPD Werknemers willen meer vakantie DEN HAAG - Veertig procent van de werkenden is niet tevreden over het aantal vakantiedagen. Gemiddeld heb ben werknemers dertig vakantiedagen. Vooral de groep die niet verder komt dan 24 vrije dagen is ontevreden. Dat blijkt uit de tweemaandelijkse Mobiliteitsindex van uitzendorganisatie Randstad. De waardering voor de werkgever gaat gelijk op met de te vredenheid over het aantal vrije dagen. Hoe minder vrije dagen iemand heeft, hoe kritischer hij is over zijn baas. Verder blijkt dat vrouwen minder tevreden zijn met de hoeveelheid vrije tijd dan mannen. GPD/Novum Endemol praat met zes partijen DEN HAAG - Endemol, de maker van Big Brother en Mil joenenjacht, heeft een lijstje samengesteld van zes investe ringsmaatschappijen die geïnteresseerd zijn in een mana gement buy-out ter waarde van 1,8 miljard euro. Dat meldt The Daily Telegraph. Apax, Cinven, CVC, Permira, Providence en KKR zullen de bazen van Endemol ontmoeten, voorafgaand aan een formele veiling van de activiteiten. GPD/Novum TNT begint nieuwe postdienst DEN HAAG - TNT begint een nieuwe postdienst in Ne derland. Via zijn dochteronderneming Netwerk VSP be gint het post- en expressbedrijf per 1 januari 2007 met de dienst next week delivery van geadresseerde post. De dienst richt zich op de bezorging binnen Nederland van grote partijen voorgesorteerde en geadresseerde post. Hiermee speelt TNT naar eigen zeggen in op de verande rende vraag van klanten naar bezorging van grote volu mes geadresseerde post tegen scherp geprijsde tarieven die geen grote haast hebben GPD/Novum HP-bestuurder moet weg na lekken DEN HAAG - Bestuurder G. Keyworth van computergi gant Hewlett-Packard kan een nieuwe bestuurstermijn wel vergeten. Dat maakte zijn bedrijf gisteren bekend na dat een intern onderzoek duidelijk maakte dat hij gelekt had uit de beraadslagingen van het bestuur naar de pers. Keyworth is gevraagd vrijwillig op te stappen, maar dat heeft hij geweigerd. Hij vindt dat hij is aangesteld door de aandeelhouders en niet door zijn medebestuurders kan worden afgezet. Keyworth zou uit de school hebben ge klapt over een bijeenkomst waarin de lange-termijnstrate- gie van het bedrijf werd besproken GPD door Brenda van Dam Vrijwel iedereen in Neder land heeft een inboedel verzekering afgesloten. Dat is maar goed ook, want de fi nanciële gevolgen van brand, inbraak, waterschade of over spanning kunnen enorm in de papieren lopen. Een inboe delverzekering mag wellicht een veilig gevoel geven, maar voorkomen blijft nog altijd beter dan genezen. Een pre ventiecheck laat zien hoe u in uw woning schade zo veel mo gelijk kunt voorkomen. Verzekeraar Interpolis krijgt jaarlijks 450.000 schademel- dingen. In veel gevallen wordt een expert ingescha keld om de schade vast te stel len. Die let niet alleen op de omvang van de schade, maar kijkt ook naar de oorzaak. „Dat heeft ons inmiddels een schat aan informatie opgele verd: waar zitten in huis pre cies de risico's en hoe kim je schade voorkomen?", vertelt K. van Veldhoven, woord voerder van Interpolis. „Die informatie willen we graag delen met consumenten, om te helpen schade te voorko men." Interpolis stuurt hiervoor een team preventiemedewerkers het land in, die op verzoek gratis een preventiecheck kunnen uitvoeren. Zo'n pre ventiemedewerker loopt in drie kwartier het hele huis door en kijkt naar leidingen, rookmelders, huishoudelijke apparaten, snoeren, meterkas ten, lampen en dergelijke. Al le knelpunten en tips worden in een rapportje gezet en di rect overhandigd. Medewerkers van het preven tieteam zijn nadrukkelijk géén verzekeringsadviseurs. Ze hebben dus niet de inten tie om polissen te verkopen. De adviezen zijn vrijblijvend en het is niet nodig om klant te zijn bij Interpolis om van de actie gebruik te maken. Inmiddels hebben zo'n twee duizend mensen een preven tiecheck aangevraagd. Van Veldhoven: „Je kunt daarbij grofweg twee typen mensen onderscheiden; ofwel mensen die graag iets aan de veilig heid van him woning willen doen, maar niet weten waar ze moeten beginnen. Ofwel mensen die zelf al het nodige verbeterd hebben en willen weten of ze het goed gedaan hebben." De preventiecheck levert overigens géén direct premievoordeel op, zoals bij het Politiekeurmerk Veilig Wonen wél het geval is. In dat geval komt de politie of een erkend PKVW-bedrijf kij ken naar de veiligheid van uw huis. Dan wordt er bij voorbeeld gekeken of de slo ten van ramen en deuren sterk genoeg zijn om inbre kers langer dan drie minuten buiten te houden. Als uw huis aan alle vereis ten voldoet, dan krijgt u het certificaat met bijbehorende sticker dat u op uw raam kunt plakken. De meeste ver zekeraars belonen dit met een premiekorting voor de in boedelverzekering. Tips Vorig jaar ontstond in ruim 125.000 huizen schade door water. Dit kan komen door de afvoerslang van de (afwas machine. Check of deze goed bevestigd is en ook niet lekt. Plaats een waterslot. Verwijder aan het eind van de herfst blad, takken en mos van het dak, uit de dakgoot en afvoerpijpen. Verstopping kan lekkages en vochtplek- ken veroorzaken. In 2005 werd in een op de vijf entwintig huizen in Neder land ingebroken of een po ging daartoe gedaan. Goed hang- en sluitwerk (SKG-keurmerk met min stens twee sterren), dieven klauwen en anti-inbraak- strips kunnen het inbraakrisi co verkleinen. Ook gereed schap, ladders en dergelijke niet in de tuin laten slingeren werkt preventief. In 5500 woningen brak er vo rig jaar brand uit. Plaats een rookmelder op elke verdie ping aan het plafond. Houd het pluizenfilter van de wasdroger goed schoon: hitte en stof zijn een brandgevaar lijke combinatie. En ook adapters in het stop contact laten zitten kan cru ciaal zijn. Hierdoor kan over verhitting ontstaan die kan leiden tot brand. GPD robottechnologie is al zo ver voortgeschreden dat het ver- Schil met een mens van vlees en bloed amper te zien is, bleek gis teren tijdens de 'Robotdag' in Eindhoven. Roelof Kleis - Machtig interes hoor, robots. En erg knap ge naakt, zo'n robot die een bal ian trappen, kan dansen of een ranja mixen in alle denkbare fleuren. Maar aan Dirk kunnen vernuftige machines niet Dirk stal gistermiddag show in de Eindhovense Dirk de zwerver. zijn woeste haardos, don- tere zonnebril en vuile hoed op. Wet zijn lange versleten jas en lito schoenen. Nou ja schoenen: ién afgetrapte schoen en één aars. Met staccato robot- duwt hij een winkel door de Hermanus Het ding is be met plastic tassen. Kijk, 'P één ervan staat in :oeieletters zelfs zijn naam: )IRK. laar is Dirk wel echt? Hoort Dirk niet bij de robotshow van de Technische Universiteit Eindhoven? Van de Piazza tot aan het Raadhuisplein pre senteerde de jarige universi teit gisteren het technisch ver nuft van werktuigbouwkunde. Veel robotjes dus, die dingen doen die wij mensachtigen al sinds jaar en dag veel beter kun nen. Zoals de robotarm op de hoek van de Markt en de Nieuw- straat. Op een bureau staat een reusachtige opengewerkte ro botarm die de bewegingen van een gewone arm van vlees en bloed griezelig echt nabootst. Blinkend metaal, schijven, ra dertjes en moertjes. Een echte robot. Of de dansende robot in de Piaz za. Het Philips-machientje stond ooit aan de lopende band televisies te verplaatsen. Toen de fabriek sloot, begon het ding aan een tweede leven op de TU/e. Studenten gebruiken hem nu om hun programmeerlusten op bot te vieren. Hij mag pizza's versjouwen. Of dansen dus, zo als vandaag. Maar tegen half vier heeft de plastic robot er ge noeg van. Het machien geeft er de brui aan. Genoeg gedanst vandaag. Duidelijk een ro- bot.Een eindje verderop in de Heuvel Galerie vermaken kleine driehoekige robotjes kinderen door penalty's te nemen. Van een paar meter afstand ziet de robot kans om lullige schotjes op doel te lossen. Regelmatig over en naast ook nog. Typisch een robot. Broekspijpen Maar hoe zit het toch met Dirk? Het winkelend publiek krijgt er geen hoogte van. Een passeren de TU/e-medewerkster weet evenwel zeker: „Dat is geen ro bot. Zo slim zijn ze nou ook weer niet op de TU/e. Daar zit iemand in. Toch?" Kinderen pro beren in zijn mouwen te kijken, onderzoeken aandachtig de in houd van zijn broekspijpen, pro beren hem recht in zijn gezicht te kijken. Maar Dirk geeft geen krimp. Als iemand hem een muntje toestopt, speelt hij een deuntje op zijn draaiorgel. Maar Dirk is dus niet van vlees en bloed. Dirk is de op afstand bestuurbare creatie van uitvin der Fred Abels en poppenspeel- ster Mirjam Langemeijer. Het Amsterdamse duo boekt veel succes met Dirk. „Alleen lopen Robot Dirk brengt in Eindhoven het publiek in verwarring: is ie nu echt, of...? De technologie is zo ver voortgeschreden dat het verschil met een mens van vlees en bloed soms nog moeilijk te zien is. foto Rene Manders/GPD doet-ie zelf, de rest van de bewe gingen zijn bestuurd", legt Abels uit. En Dirk hoort er dus wel bij. Als verrassingsact is -ie inge huurd voor de robotshow. Abels geniet van het optreden. „Het publiek reageert hier erg vrien delijk en rustig. Dat verschilt heel erg per stad en land. Soms begrijpen mensen het niet. Maar hier is veel interactie." GPD De belangenvereniging van buiten spelende kinderen. Zou moeten [orden opgericht om nog voor de ver dingen aandacht te vragen. Kinde- moeten naar buiten. En een wipkip ze bij lange na niet genoeg. Maar bur gmeester en wethouders zien kinderen ever veilig binnen. Speelgoedwin- vbers ook. Als de dood dat, als ze bui- !n spelen, krasjes oplopen. En toch, je unt zc magere chips geven, pas van mten spelen worden ze gezond weer tin. de speelgoedhandel houdt niet beweeglijke kinderen. Vooral adse speelgoedwinkels hebben veel sPullen voor binnen dan voor bui- In de herfst wordt weer de verkie- van het Speelgoed van het Jaar ge iden. Een schijnvertoning. Er is al •kozen. Het consumentenpubliek kan e<m uit een lijstje van genomineerde goederen wat aanwijzen dat de ti- aioct krijgen. Speelgoedhandelaren ten, op straat. Bladeren ruimen, paar denkeutels opscheppen om ze verderop onder de rozenstruiken te kieperen. Dat soort echt werk dat jongetjes en toch ook meiden uren kan bezighou den. Maar het werktuig, Nederlands ont werp, dit jaar nieuw op de markt, met ingebouwd vernuft wat verder nergens in buitenspeelgoed is te vinden, werd weggewuifd door de Speelgoed van het Jaarjury. Men heeft er gewoon niet goed naar gekeken. Je zou haast gaan denken dat de speelgoeddeskundigen geen verstand hebben van kinderen. Het werktuig, de Triggy, is om te begin nen een onverwoestbaar driewielertje op luchtbanden, met trappers en een stuurtje. Twee wielen voor, een wiel achter. Daar zijn er meer van en aan de ze is niets bijzonders te zien behalve dat hij degelijk gebouwd is, voor jaren lang gebruik door drie generaties kinde ren. Het heeft een ingebouwd geheim. Trap je achteruit dan remt de driewie ler. Nog niets bijzonders. Pas als het voertuigje stilstaat en de berijder nog steeds achteruit trapt gaat hij opeens achteruit rijden. Eerst remmen, dan in dezelfde beweging achteruit. Dat is niet eerder vertoond. En het maakt dat het kind met de driewieler geweldige capriolen kan uithalen. Precies wat de ontwerpers van Berg Toys in Wekerom op de Veluwe voor ogen stond. Er zou met een fietsje meer moeten kunnen dan fietsen. De naaf in het achterwiel die remt en daarna in de achteruit scha kelt is een jonge Duitse uitvinding, door Berg Toys versimpeld tot een knap maar betaalbaar naafje waarmee het driewielertje kan functioneren als een werktuig dat iedereen in het groot kent. De graafmachine. Het is een sho vel, graafmachine, sneeuwruimer, zaag- seldrager en grind- en schelpenrijder. Eerst kan het kind zijn geluk al niet op met zo'n beweeglijk driewielertje. La- ter (of meteen) kan er de accessoire op. De schepbak. Voor het stuur, voor de twee voorwielen kan aan het fietsje een kunststoffen schepbak worden gemon teerd die door twee hendels wordt be wogen. De ene hendel doet de bak op en neer, de andere verandert de stand van de bak zodat er lading in mee kan of juist uitgekiept kan worden. Het kan telmechanisme ziet er dóódsimpel uit maar is goed uitgekiend. Berg Toys heeft er helemaal een gediplomeerd in genieur voor in dienst genomen die in Delft leerde hoe je goed speelgoed moet ontwerpen. Hoe je over speelgoed den ken moet. Nu het ontwerp van de bak af is en de bak sinds enkele maanden in productie, broedt hij op ander gereed schap dat op de driewieler past. Ik stel een hijskraan voor. Want het fietsje, de Triggy, is het doel niet. Het gaat om bui tenspelen. Met mijn speelgoed van het jaar. Wouter Klootwijk stelden de lijst samen. Ze nomineerden vrijwel uitsluitend speelgoed voor bij de open haard, op de bank en aan tafel. Niks voor buiten. Op een vliegtuigje na, dat buiten vliegen kan als het wind stil is. Deze jury heeft ook een werktuig ter be oordeling aangeboden gekregen. Een ding waar een kind iets mee kan. Werken als een ware kraandrijver. Bui- De Triggy is bovenal om mee buiten te spelen. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23