PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuw moet zichzelf redden bii stormvloed Bush erkent bestaan CIA-kampen Ondernemer PZC r J® Duizelingwekkende kleuren Van Schijndel uit VVD-fractie gezet Kat in het nauw Van georganiseerde evacuatie zal niets terechtkomen Nieuwe variant tbc is praktisch ongeneeslijk 21 19 Israël heft blokkade Libanon op 8»7'\'\688"5555'50l Wolkenvelden en een enkel buitje, maar mnmiddag droog en later opklarend. Irtaxima rond 19graden. 248e jaargang no. 211 donderdag 7 september 2006 los nummer €1,25 De eerste de beste Voor Parador vloeren en wanden ga je naar: Hubo De Bezige Hand ButeuxsCraat I2, Oost-Souburg Te! 01 18 461241 v/oensdag gesloten internet: www.pzc.nl De zeewering bij Borssele, een van de hoogste dijken van Zeeland. foto Lex de Meester In de bijlage Kust en Veiligheid Laat de natuur ons maar verdedigen Onder NAP en toch op ons gemak Wie wil er nou geen zicht op zee? I doorRinusAntonisse I en Ben Jansen MIDDELBURG - Bij een dreigende dijkdoorbraak in Zeeland kan geen sprake zijn van grootscheepse eva- i cuaties naar gebieden bui ten de provincie. Er is te weinig tijd die te organise- i ren. De Zeeuwse bevolking moet zich goeddeels zeil' zien te redden. I Tussen het moment waarop be trouwbare voorspellingen be schikbaar zijn over een gevaar lijk hoge waterstand en het tijd stip waarop die zich voordoet, zit maar zes uur. Ter vergelij king: de autoriteiten in New Or leans hadden vorig jaar negen tien uur om zich voor te berei den op de komst van de orkaan Katrina. V'erplaatsing van grote groepen Zeeuwen over flinke af standen is ook al praktisch on mogelijk, omdat aangenomen moet worden dat het dan bar slecht weer is: windkracht 10 of meer en veel neerslag. Boven dien valt te betwijfelen of we gen begaanbaar zijn. Dit bete kent dat Zeeuwen hun toe vlucht moeten zoeken op hoger gelegen delen in de omgeving, zoals duinen, binnendijken en op kreekruggen gelegen dorps kommen. Dit beeld komt naar voren uit een gesprek met bestuurders en hoofden van hulpdiensten over een scenario waarbij op een aan tal plaatsen dijken bezwijken. Draaiboeken De conclusie: de provincie, de gemeenten, de waterschappen, de politie en de brandweer heb ben - anders dan in 1953 - draai boeken klaarliggen, maar zijn zich bewust van hun beperkte mogelijkheden om de bevolking van bedreigde gebieden fluks te evacueren. Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen: „Het komt voor een belangrijk deel op improvisatie aan."Com- missaiis van de koningin W. van Gelder: „Het zou goed zijn dat burgers zich eens afvragen: hoe kom ik hier weg in geval van nood." GENEVE - Er is een nieuwe, le vensbedreigende variant van de tbc-bacterie ontdekt, waar te gen geen enkel medicijn effec tief lijkt. Dat zegt de Wereldgezondheids organisatie (WHO) in een waai'- schuwing aan alle betrokken overheidsdiensten. De organisa tie rept over 'een ernstige bedrei ging van de volksgezondheid'. Epidemiologen van de WHO en de Amerikaanse Centers for Di sease Control (CDC) kwamen de nieuwe variant, geclassificeerd als 'XDR-TB' (extreme drug re sistance) begin dit jaar op het spoor. Er waren tot nu toe twee tuberculosetypen bekend: de 'ba nale' soort die goed reageert op de medicijnen als isoniazide en rifampicin, en de MDR-TB (mul- tidrug-resistent TB), waarvan de behandeling kostbaarder en tijdrovender is. Gebleken is, dat de nieuwe variant niet reageert op het merendeel van de MDR-TB medicamenten, meldt de WHO. XDR-TB komt vooral voor bij aidslijders en seroposi- tieven. GPD door Fons Kockelmans DEN HAAG - VVD-leider Mark Rutte heeft Tweede Kamerlid Anion van Schijndel gisteren uil dc fractie gezel. De WD heeft dat bekendgemaakt. nutte had Van Schijndel ter ver antwoording geroepen over scherpe kritiek die het Kamer lidhad geuit op het WD-verkie- fcingsprogramma en op Rutte felf. Van Schijndel eiste dat de VVD het programma zou aan passen en dreigde met overstap pen naar een andere partij Rutte noemt dit 'niet te tolere ren'. Hij heeft Van Schijndel gis termiddag voor de keuze gesteld om zijn brief in te trekken en zich 'voor 100 procent te com mitteren aan de WD', of om zijn zetel beschikbaar te stellen. Van Schijndel wilde op geen van beide mogelijkheden in gaan, waarop Rutte besloot hem uit de fractie te zetten. Hij zal ook verwijderd worden van de WD-kandidatenlijst, waar hij op een 35e plaats stond. Van Schijndel (46) kwam vorig jaar tussentijds in de Tweede Kamer. Hij lag geregeld over hoop met de WD-fractie we gens het innemen van afwijken de standpunten. Hij dreigde de afgelopen dagen over te stappen naar de partij EénNL van Mar co Pastors en Joost Eerdmans. Van Schijndel profileerde zich op de rechterflank van de WD. ANP Heineken scoort met licht biertje in Amerika Harde kritiek op Van Vollenhoven Plet kabinet heeft per brief de harde kritiek in het nog niet formeel vastgestelde onderzoeksrapport over de brand in het cellencomplex op Schiphol op een aantal punten feitelijk weerlegd. De ministers Donner (Justitie) en Dekker (Vrom) nemen in de brief onder meer de werk wijze van voorzitter Van Vollenhoven van de raad onder vuur. Donner wilde niet aangeven of het verhaal klopt. Schrobbering voor gemeenten De Zeeuwse gemeentraden geven het beschermen van ma teriële goederen meer aandacht dan het redden van men senlevens. Met die constatering gaf commissaris van de koningin Van Gelder de gemeenten gisteren onder uit de zak. De raden geven telkens meer geld aan de gemeentelij ke brandweer dan aan de geneeskundige hulpverlening; ook is de regionale brandweer al jaren onderbe- mand. Uit rapporten blijkt ook dat die laatste twee dringend extra mensen nodig hebben. Van Persie leidt Oranje naar zege Het Nederlands voetbalelf tal heeft ook de tweede kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioen schap in 2008 gewonnen. In Eindhoven was Oranje gisteravond met 3-0 te sterk voor Wit-Rusland. Ar- senal-speler Robin van Per sie maakte de eerste twee doelpunten. Liver- pool-spits Dirk Kuijt (foto) zorgde in blessu retijd voor de derde treffer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22 en 23 (Advertentie) LONDEN - Finalist van de Turner Prize, Ivan Davenport, staat voor zijn vijftig meter lange schilderij getiteld 'Poured Lines: South- wark Street' in Southwark, Oost-Londen. Het kunstwerk, een van de grootste buitenschilderijen ooit in Groot-Brittannië, is volbracht in twee jaar tijd en toont een duizelingwekkende combinatie van meer dan 300 kleuren. foto Geoff Caddick/EPA JERUZALEM - Israël maakt vandaag om 17.00 uur (Neder landse tijd) een einde aan de zee-en luchtblokkadc van Liba- Mn. Dat maakte het kantoor van de Israëlische premier Ehud Olmcrt gisteren in een verkla ag bekend. Olmert was gisteren op de hoog te was gebracht door de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Condoleezza Rice en secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties dat 'de ■Mernationale strijdmacht ge- feed is om de controleposten bij de havens en luchthavens van Libanon over te nemen', aldus |e verklaring. Libanon had eerder op de dag log laten weten de blokkade te fllen doorbreken tenzij die bin nen twee dagen zou worden op- braèl begon de blokkade een ®gna de ontvoering op 12 juli p twee Israëlische militairen °orde Libanese beweging Hez- ah. De luchthaven van Bei- Net werd gebombardeerd en ^ePen mochten Libanese ha- £ns met meer aandoen. De 34 'gen durende oorlog die volg- e na de ontvoering kostte meer n 1100 Libanezen en 160 Is- rae" s het leven.ANP/RTR door Lotte Boot WASHINGTON - In een onge kend felle en openhartige toe spraak erkende en verdedigde president Bush gisteren het be staan van geheime CIA-gevange- Ook maakte de Amerikaanse president bekend dat veertien terreurverdachten die vastzaten in CLA-gevangenissen zijn over geplaatst naar Guantanamo Bay. Onder hen bevindt zich Khalid Sheikh Mohammed, de Goesenaar (40) verdacht van mensensmokkel VROUWENPOLDER - Een pa trouille van de kustwacht heeft dinsdagavond op de Noordzee tien mijl uit de kust van Vrou wenpolder op een zeiljacht vijf Aziatische mensen gevonden. De schipper, een veertigjarige Goesenaar is aangehouden op verdenking van mensensmok kel. Het was gisteravond nog niet bekend waar het schip naar op weg was; wel was duidelijk dat het een uitgaande koers voer. De Goesenaar en de Aziaten zijn ingesloten. man die ervan verdacht wordt het brein te zijn achter de aan slagen van 11 september. Niet eerder erkende de Amerikaanse regering het bestaan van een ge heime Cl A-programma. Tijdens zijn toespraak onder streepte Bush dat hij niet van plan was het CLA-programma te ontmantelen. Volgens hem zijn dankzij het toepassen van spe ciale ondervragingsmethodes nieuwe aanslagen op de VS en iri de rest van de wereld voorko men. „Dit programma heeft ons gehol pen massamoordenaars van de straat te houden", verklaarde hij. Hij benadrukte dat die me thodes niet in strijd zijn met het Amerikaanse en internationale recht. „De VS martelen niet", zei hij letterlijk. Dat de veertien verdachten nu zijn overgeplaatst, heeft volgens Bush te maken met het feit dat de ondervragingen zijn afge- OOST-SOUBURG - Een 45-ja- rige fietser uit Middelburg en een kat zijn gisterochtend rond zeven uur gewond ge raakt bij een ongeval op het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg. Toen de kat overstak, kon de fietser hem niet ontwijken; doordat het dier bij de botsing vast kwam te zitten tussen de voorvork en de spaken, sloeg de Middelburger over de kop. De fietser liep daarbij schaaf wonden op; hij heeft zich bij de EHBO laten behandelen. Pogingen om de kat te bevrij den mislukten. Een toevallig passerende brandweerman waarschuwde zijn collega's in Oost-Sou burg; die wisten de kat los te krijgen door de spaken van het wiel door te knippen. Een medewerker van de dierenam bulance bracht het gewonde dier daarna naar een dieren arts, die via de chip in het lichaam van het dier de eige naar wist te achterhalen. „Ik neem aan dat de kat terug is gegaan naar de eigenaar", zegt de medewerker van de die renambulance. „Het ging in elk geval redelijk goed met het dier, dat viel erg mee." foto Peter Sneltjes rond en de verdachten kunnen worden berecht. Ook zei hij dat het besluit van het Hoogge rechtshof - dat de behandeling van terreurverdachten door de Bush-regering illegaal verklaar de - de bewegingsvrijheid van de Amerikaanse regering in de strijd tegen het terrorisme had beperkt. Tribunalen Bush deed een beroep op het Congres om het instellen van mi litaire commissies en tribunalen mogelijk te maken, zodat de veertien terreurverdachten en 445 andere gevangenen die op dit moment in Guanatanamo Bay vastzitten, kunnen worden berecht. Onder de voormalige CLA-gevan- genen bevinden zich ook ver dachten van de aanslagen op het fregat de USS Cole en de Amerikaanse ambassades in Ke nia en Nairobi. Bush zei dat de verdachten allemaal volgens de Geneefse Conventies behandeld zullen worden. Niettemin was hij fel over een aspect van artikel 3 van de Ge neefse Conventies dat ertoe zou kunnen leiden dat Amerikaanse ondervragers door terreurver dachten beticht zouden kunnen worden van oorlogsmisdaden. „Alleen omdat ze hun werk doen. Dat is onacceptabel." Pre sident Bush zei zijn wetsvoor stel direct bij het Congres te zul len indienen. GPD WeGeNeR dagbladen (Advertentie) O Noteert u mij voor oen proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik goa( daarbij éénmalig toostommlng voor auiomallscho incasso van dil bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,55)'. l er kwartaal met automatische incasso (€59,75)'. er jaar met automatische incasso 229.20)*. lisPZC-pa at zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk op vmw.ioc.nl/abonneten. bel gratis OSOO -0231231 of stuur deie bon naar PZC. afdeling lererssemce Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1