Mosselsector snakt naar rust Twee-eenheid van zang en dans elicht HZ-CuIt biedt uitgebreid programma mi m pi mi W3011 Muzikale gasten bij duizendste concert Bl0f donderdag 7 september 2006 17 Staten herdenken Thijs Kramer MIDDELBURG - In de eerste zitting na de zomerpauze herdachten Provinciale Staten gisteren de begin augustus in Peking bij een verkeersongeluk om het leven gekomen PvdA-gedeputeerde Thijs Kramer. Partner en familiele den waren op de tribune aanwezig. Commissaris van de koningin W. van Gelder hield een herdenkingsrede. Hij beklemtoonde dat Zeeland de gedeputeerde nog node zal missen. Kramer was gepassioneerd bezig met zijn werk, waarbij hij veranderingen niet zag als een bedreiging, maar als mogelijkheid tot vernieuwing. Als aansprekend voorbeeld noemde Van Gelder het plan Waterdunen (na tuur, recreatie, kustverdediging) in West-Zeeuws-Vlaan- deren. De commissaris omschreef Kramer als een eigen zinnige bestuurder, overtuigd van het eigen gelijk, 'zoals het een politicus betaamt.' Maar ook iemand die rekening hield met anderen en het vermogen had te schakelen tus sen theorie en praktijk. Tweede woning niet toegestaan DOMBURG - De Raad van State heeft beslist dat een wo ning aan de Van Voorthuijsenstraat in Domburg niet als tweede woning mag worden gebruikt. Dat betekent dat ei genaar J. Vreke voor permanente bewoning moet zorgen. De gemeente wil het gebruik van huizen als tweede wo ning tegengaan, omdat bij permanente bewoning meer draagvlak ontstaat voor allerlei voorzieningen in de ge meente en voor de middenstand. Vreke, die in Blaricum woont, kreeg wel twee keer ontheffing om het huis slechts als tweede woning te gebruiken. Toen hij in 2003 voor de derde keer ontheffing aanvroeg, weigerde de gemeente die op grond van het nieuwe beleid. Vreke stelde dat de gemeente rekening had moeten hou den met het feit dat hij twee keer eerder wel ontheffing had gekregen. Hij vindt ook dat het huis niet geschikt is voor permanente bewoning, tenzij er een dure verbou wing plaatsvindt. De Raad van State is het daarmee niet eens en stelt vast dat de huidige woning voldoet aan de minimumeisen die in het Bouwbesluit voor woningen zijn geformuleerd. Ook stelde Vreke dat de gemeente niet con sequent is omdat momenteel in Domburg appartementen worden aangeboden als tweede woning. De Raad van Sta te zegt daarvan dat het om nieuwe huizen gaat, die dus voor een breder draagvlak zorgen of ze nu permanent of tijdelijk worden bewoond. De vergelijking met bestaande woningen gaat dus niet op. Aanhoudingen Dreischor DREISCHOR - De politie heeft dinsdagavond na een kort handgemeen in Dreischor twee inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland aangehouden. Even voor elf uur werd een ruit van een woning aan de Renkumstraat inge gooid. De verklaring van de aangever en getuigen wezen in de richting van een twintigjarige man, die in de buurt op bezoek was. De agenten belden aan bij het huis waar hij zich zou ophouden. De deur werd opengedaan door de 42-jarige moeder van de verdachte. Zij verklaarde van niets te weten en wilde de deur weer sluiten. Door één van de bewoners werd de politie alsnog binnengelaten. Daar zagen ze de 20-jarige man. Hij werd aangehouden, tot woede van zijn moeder. De vrouw vloog één van de agenten aan, die daarbij een lichte verwonding opliep. In verband met het opstootje dat ontstond, besloten de agen ten assistentie van collega's in te roepen. Uiteidelijk werd ook de vrouw afgevoerd naar Torentij d in Middelburg. kunst Deze week waarschuwde ook de ge meente Reimerswaal de Tweede Ka mer voor de toekomst van de mossel sector in Yerseke als gevolg van Natu- ra 2000. De sociaal-economische gevol gen van een teloorgang van de schelp dierenbranche zouden voor onze ge meenschap onoverzienbaar zijn, schrijft burgemeester A. Huisman. Klap „In Yerseke komt de klap hard aan", bevestigt J. Holstein, secretaris van zo wel de kokkelproducenten als van de vereniging van importeurs van schelp dieren. „Vijftien jaar geleden was de Nederlandse mosselsector net zo groot als die in Italië, de tweede in Europa. Nu staan we op een achtste plaats. In Engeland is in die tijd de groei acht honderd procent geweest en in Ierland zeshonderd procent. Die landen heb ben gigantische subsidies gehad uit de Europese pot. Dan is het voor Yerseke toch niet te verteren dat juist als ge volg van Europese regels de mosselsec tor zich helemaal naar het buitenland dreigt te verplaatsen?" Het pleidooi van de mosselbranche vindt gehoor bij Veermans eigen CDA. „Je moet de ruimte opzoeken die de Europese regels bieden", vindt Twee de Kamerlid R. Jager. Hij voert volgen de week het woord als de Kamer de batteert over Natura 2000. „Het over leg gaat vooral over de aanwijzingebe- sluiten en niet zozeer over de instand houdingsdoelen. Wij zullen in ieder ge val aanvoeren dat zo weinig mogelijk nieuwe gebieden aan Natura 2000 wor den toegevoegd, zowel op land als in watergebieden." Volgens Jager is Nederland veel te star in de toepassing van de Europese milieuregels. „Er wordt uitgegaan van een kwalitatieve norm, terwijl de na tuur dynamisch is. Het is te eenzijdig om het aantal scholeksters in een ge bied alleen maar te relateren aan de visserij. Natuurlijke processen, kli maatverandering, die dynamiek zit er nu niet in. Verder is de referentie voor het herstel van vogelsoorten subjec tief. Herstel ten opzichte van wat? De Middeleeuwen? De negentiende eeuw? Ik denk dat we de minister wel zo ver krijgen dat hij in Brussel ervoor gaat pleiten dat rekening wordt gehouden met de dynamiek het ecosysteem." De Tweede Kamer debatteert donder dag over de Europese Vogel- en Habi tatrichtlijn en Natura 2000. Hnnr Ernst Jan Rozendaal Het heeft er even naar uitgezien dat mosselvissers in rustiger vaarwa ter terecht zouden komen. Overheids steun voor innovatie en een wapenstil stand met de natuurbeweging moes ten de mosselsector rust geven. Maar het Europese beschermingsproject Na tura 2000 doet de gemoederen weer op lopen. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) heeft meer dan eens gegarandeerd dat de mosselsector niet hetzelfde lot zal tref fen als de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee, die begin vorig jaar werd verboden. En in de Tweede Ka mer sprak de minister de afgelopen maanden herhaaldelijk de verwach ting uit dat natuurbeschermers en vis sers elkaar niet meer voor de rechter tegen zullen komen. Maar dat is pre cies wat gaat gebeuren als Veerman zijn plannen voor Natura 2000 door zet, betoogt de Producentenorganisa- Natura 2000 tie van de Nederlandse Mosselcultuur. „We verwachten procedure op proce dure", zegt voorzitter A. Verbree. Natura 2000 verplicht Europese lidsta ten beschermde leefgebieden aan te wijzen voor planten en dieren. Voor elk gebied worden instandhoudings doelstellingen geformuleerd. Kort voor de zomer heeft Veerman het aan wijzingsbesluit voor Natura 2000-ge- bieden aan de Kamer gestuurd, met een eerste aanzet van instandhou dingsdoelen. De mosselsector is zich rotgeschrokken. „Natura 2000 zou geen nieuw beleid bevatten", verklaart Verbree, die giste ren met een delegatie naar Den Haag is getogen om voor zijn zaak te plei ten. „Wij constateren de voorstellen een forse achteruitgang betekenen voor de mosselsector." Hadden de mosselvissers aanvankelijk Even leek het of de mosselindustrie niet, net als de kokkelsector ten onder zou gaan. Nu de plannen voor Natura 2000 bekend zijn geworden, is de mosselsector zich andermaal rotgeschrokken. foto Willem Mieras de indruk dat nog een onderzoek zou volgen naar mosselculturen op perma nent overstroomde banken in de Wad denzee, uit de voorstellen van Veer man leidt de producentenorganisatie nu af dat die hoe dan ook verboden ge bied worden voor vissers. Star Naar hun mening rammelt de argu mentatie. De vaststelling van de Natu ra 2000-gebieden en de formulering van doelen voor behoud of herstel van bijvoorbeeld de vogelpopulatie is veel te star. Zo is een grens getrokken tus sen de Noordzee-kustzone en de Wad denzee. Voor het laatste gebied is een herstelopgave geformuleerd voor de ei- der, een trekvogel die zich van de grens in een ambtelijke nota natuur lijk niets aantrekt. Maar de herstelop gave beperkt de vissers wel in hun mo gelijkheden, omdat ze het voedsel van de eider zouden wegvissen. Ook voor de topper is een herstelopgave gefor muleerd voor de Waddenzee, terwijl deze vogel leeft van zoetwatermosse len die hij vindt in het IJsselmeer, waarvoor die opgave niet geldt. Bovendien kiest het ministerie ver schillende perioden als referentie voor het herstel van de vogelstand. Op zich is de mosselsector niet tegen Natura 2000. De doelstellingen daar van moeten'de basis vormen van be heerplannen waarin precies staat wat vissers wel en niet mogen in een ge bied. Zijn de beheerplannen eenmaal van kracht, dan hoeven de vissers geen honderdduizenden euro's meer uit te geven aan onderzoeken die be wijzen dat zij in het betreffende ge bied geen schade aanrichten. Nu lijkt echter de pap te worden ge stort nog vóór de beheerplannen wor den opgesteld. „Een nuancering komt er dan niet meer", aldus Verbree. „Zo belanden we toch steeds weer voor de rechter." Waarmee het ideaal dat vis sers zich met natuurbeheer bezighou den en natuurbeschermers met visse rij weer ver weg lijkt. Met hulp van de overheid is de mossel sector die weg al ingeslagen. In het ka der van het besluit Ruimte voor zilte oogst doet de sector onderzoek naar een duurzame mosselproductie. Verbouwing „Wij zijn aan het verbouwen", ver klaart Verbree. „In de tussentijd moe ten we de winkel openhouden. Geef ons de gelegenheid die verbouwing in gang te zetten en draai niet tegelijker tijd de sector de nek om. Geef ons even rust. Het enige dat wij vragen is dat Veerman zijn eigen beleid van Zil te oogst ook vertaalt in Natura 2000. We zitten hier niet als Calimero zielig te doen. We pleiten gewoon voor hand having van het beleid dat twee jaar ge leden is ingezet." De Nieuwe Kerk in Middelburg was gisteravond de locatie van de Zeeuwse première van The Recital door danshuis Station Zuid. foto Lex de Meester j door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het laatste licht van de dag valt door de he- ïuelhoge ramen. Op het podium, ingeklemd tussen de machtige pilaren van de Nieuwe Kerk in Middelburg, ligt een man, ogen schijnlijk levenloos. Een vrouw m het zwart doolt rond. Een tweede vrouw staat met haar rug naar het publiek, volmaakt Kalm. Ondertussen neemt het pu- hhek plaats. Het is een veelbelovend begin van The recital, de dansvoorstel- mg van Station Zuid die vier keer wordt opgevoerd tijdens hd Zeeland Nazomerfestival, bisteravond was de - Zeeuwse - Premiere. Station Zuid is het nieuwe danshuis voor de zuide- hjke provincies en heeft zeker in Zeeland een wereld te win nen op het gebied van professio nele moderne dans. e recital is de eerste, zoals het Janshuis zelf zegt, avondvullen- e voorstelling van Station u'd. Dat klinkt nogal overdre ven voor een opvoering van am per vijftig minuten. Toch zit er zoveel in, dat de bezoekers vol daan en veelal onder de indruk de kerk verlaten. Het stuk van choreograaf Step hen Shropshire telt drie dan sers, een violiste, een harpiste en mezzosopraan Elisabeth Colson. De hoofdrol is voor de in het zwart gehulde Amerikaan se danseres Sara Wiktorowicz. De andere vijf, eenvormig ge kleed, ogen als serene schijnge stalten verbeelden, zo wordt dui delijk, haar herinneringen en stemmingen. Alles draait om een verloren liefde, in de per soon van danser Jesüs de Vega. Wiktorowicz herinnert zich hun relatie, de ontmoeting, de toena dering, de strijd, het afscheid. Daarbij ziet ze zichzelf voor zich, met Heieen van Gigch als haar alter ego. Het is een fraaie verbeelding van innerlijke twee spalt, van verwerking en berus ting, van een poging zichzelf te verlossen. De vol symboliek geladen voor stelling is op een sobere wijze theatraal, met op het eind net iets te veel veelbetekenende blik ken. Het is vooral de combinatie met muziek die indruk maakt, zeker op het moment dat Wikto rowicz een pas de deux aangaat met de stem van Colson, die tot grote hoogten stijgt dankzij de akoestiek van de kerk. Een twee-eenheid van dans en zang. Van een heel andere orde gister avond was de hommage die werd gebracht aan Louis Neefs, door een lustig schetterende big band en vier Vlaamse zangers. Het mooiste nummer, Annelies uit Sas van Gent, werd al aan het begin weggegeven, maar daarna klonken - op een wat ma tig bezet Abdijplein - ook mooie versies van onder meer Martine, M'n dorp in de Kempen en zelfs een bluegrass-uitvoering van Zondagmiddag Liliane. The recital wordt nog van avond, morgen en zaterdag opge voerd in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Aanvang: 20.00 uur. Geef ook uw mening over de voorstellingen en concerten tij dens het Zeeland Nazomerfesti val op het forum op de website van de PZC: ivww.pzc.nl. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - HZ-Cult, de or ganisatie binnen Hogeschool Zeeland die allerlei culturele ac tiviteiten op touw zet, heeft voor het nieuwe studiejaar weer een uitgebreid programma met aansprekende activiteiten. De meeste daarvan zijn ook toegan kelijk voor mensen van buiten de hogeschool. De meeste activiteiten spelen zich af op diverse locaties in Vlissingen en Middelburg en doorgaans op dinsdagavond. HZ-Cult stelt haar programma jaarlijks samen aan de hand van een thema. Deze keer is dat rei zen. Het programma licht alvast een tipje op de van de sluier rond het nieuwe Theaterproductie huis Zeeland, dat is voortgeko men uit de organisatie van het Zeeland Nazomerfestival. De nieuwe stichting gaat naast het festival twee voorstellingen per jaar voor het reguliere theater seizoen produceren. Deze reizen door de provincie, onder meer langs dorpshuizen. De eerste voorstelling van Zee- landia gaat Een Zeeuwse meid heten. Het stuk is geschreven door Nirav Christophe en gaat over een drukbezette jonge vrouw uit Amsterdam die op Tholen tot bezinning komt na het overlijden van haar vader. Volgens Ruud van Meijel van Zeelandia is het in elk geval zeker dat de voorstelling vanaf november gaat draaien en on geveer 25 keer wordt opgevoerd, onder meer op 28 november in het Arsenaaltheater in Vlis singen bij HZ-Cult. Op dit moment is er nog wel onzeker heid over wie de regie gaat doen en, als gevolg daarvan, wie het stuk speelt. Daarover moet na het Nazomerfestival, dat zater dag eindigt, meer duidelijkheid komen. Opvallende gasten dit seizoen bij HZ-Cult zijn onder anderen schrijver en nieuwslezer Philip Freriks (9 januari) en auteur Adriaan van Dis, die op 3 april over zijn reiservaringen vertelt. In diezelfde periode verschijnt van zijn hand zowel een nieuwe roman als een essaybundel over reizen en engagement. Daarnaast biedt HZ-Cult onder meer de voorstelling The Young Ones II - Van de frisse door thea tergroep Growing Up in Public (20 november), een kerstconcert van pianist Leen de Broekert en violist Tassilo Erhardt rond Mo zart (12 december), een lezing van astronaut André Kuipers (20 januari) en de dansshow Pla net Dance (15 mei). Verder staat er veel film op het programma, met vertoningen van Big fish, Lost in translation, Broken flowers, Schultze gets the blues, Gerry, The hitcher, Gimme shelter, Fear and loathing in Las Vegas, Motorcy cle diaries, The straight story, 2001: A space odyssey en Lil- ja-4ever. Het seizoen wordt donderdag 28 september geopend met een ma nifestatie in de Timmerfabriek in Vlissingen, vanaf 19.00 uur. Zoals gebruikelijk is een kunste naar gevraagd om samen met HZ-studenten aan de slag te gaan met het thema. Dit seizoen is dat beeldend kunstenaar en fi losoof Loek Grootjans. Het complete programma is bin nenkort op www.hzcult.nl te vin den. Akoestisch begin cultureel seizoen MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg opent vandaag - en niet zater dag, zoals gisteren in het Uit-ka- tem werd gemeld - het culturele seizoen met een akoestisch op treden van Nuff Said-zanger Marijn Slager. Het optreden begint om 15.00 uut. Daarna, van 16.00 tot 17.00 uur, zijn in de bibliotheek de op names van het radioprogramma Leescafé Live (Cool FM), met als gasten Marijn Slager, Leo Hannewijk van Film by the Sea en Maaike Ritsema van het Schuttershoftheater in Middel burg. Het gesprek wordt geleid door Theo Rietveld en Lineke Broos. 29 augustus t/m 9 september nazomerfestival Op de tiende dag van het Zeeland Nazomerfestival worden vandaag twee locatievoorstellingen ge speeld: vanuit de haven in Yerseke De ondergang van de Titanic (20.00 uur) en in Westkapelle De vrouwen van Kamp Westkapelle (20.30 uur). In de Nieuwe Kerk in Middelburg is vanavond de tweede opvoering van de dansvoorstelling The Recital (20.00 uur). Op het Abdijplein zorgt bigband Flat Earth Society voor muziek bij de stille film De Oester prinses (21.00 uur). In de kruidentuin van de Abdij lezen de schrijvers Leo nard Nolens, Anne Vegter en Kristien Hemmerechts vanaf 22.30 uur amoureuze en erotische gedichten en verhalen voor. SPAARNWOUDE - Voor het duizendste concert dat Blof zaterdag geeft in Spaarnwou- de heeft de band enkele gast muzikanten uitgenodigd. Het gaat onder anderen om de Turkse muzikant Omar Faruk Tekbilek, die op het Umoja-album heeft meege werkt aan het nummer Mens, de nieuwe single van Blof. Daarnaast worden Droeh Nankoe (van het Umoja- num mer Een en alleen) en de Por tugese zanger/gitarist Fernan do Lameirinhas verwacht. Het concert in het Spaarn- woudepark kan worden bijge woond door 25.000 mensen. In het voorprogramma staat A balladeer. Sober theatraal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17