Van Gelder berispt gemeenten PZC Flink deel vlasoogst slecht door regen 15 CDA-programma kan Zeeuwser en socialer lokale overheden stellen bescherming goederen boven redden mensenlevens Natuurouders testen water Yerseke Moer met leskist Nieuwe commissaris mag tot 70e blijven Gezocht: duizendpoot donderdag 7 september 2006 ffrnr Fmst Jan Rozendaal GOES - Het verkiezingspro gramma van het CDA kan wel wat Zeeuwser en socialer. Dat bleek gisteravond tijdens de bij zondere algemene ledenvergade ring van het CDA Zeeland in Goes. Er werden flink wat amen dementen aangenomen om het programma bij te spijkeren. In een reeks provinciale bijeen komsten krijgen leden van het CDA de gelegenheid om via amendementen veranderingen te opperen voor het programma ^'■Vertrouwen in Nederland, ver- trouwen in elkaar'. Gisteren was de beurt aan Zeeland. Het in groten getale opgekomen CDA-kader toonde zich in grote lijnen tevreden met de koers die de partij tot 2011 heeft uitgestip peld. Uit de aangenomen amen dementen sprak wel zorg om de regio. De leden spraken zich on omwonden uit tegen een vierde verdieping van de Westerschel- de en voor het vitaal maken van de Deltawateren door ze recht streeks met elkaar te verbinden. Ook moet het Europese program ma Natura 2000 zodanig wor den bijgesteld dat ecologie en economie beter in balans ko men. Als het aan de Zeeuwse leden ligt, wordt de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele meteen in het verkiezingspro gramma opgenomen. Zorgen over het verdwijnen van de waterschappen - na een lan ge discussie ontdekte gedepu teerde H. van Waveren dat in het verkiezingsprogramma ex pliciet staat dat dit niet de be doeling is - en het vertrek van rijksdiensten uit Zeeland leid den niet tot amendementen. Wel werd onderstreept dat het stre ven naar minder regels en min der bureaucratie de burger moet helpen, zonder dat daarbij ge meente- en provinciebesturen buitenspel worden gezet. De in Goes aanwezige CDA-le- den toonden niet alleen een Zeeuws maar ook een sociaal ge zicht. Ze pleitten voor een ver blijfsstatus voor uitgeprocedeer de asielzoekers die nu in de ille galiteit dreigen te verdwijnen. Heftig werd gediscussieerd over de afschaffing van de no claim in de zorg. Net als de afdelingen Friesland en Brabant wilde Zee land daar ook wel aan. A. Bak ker, mede-opsteller van het ver kiezingsprogramma, waar schuwde dat dan een financieel gat van een miljard euro ont staat, waardoor het CDA-beleid niet kan worden betaald. „Dat is een miljard dat is weggehaald bij de zieken en de zwakken in de samenleving", reageerde ie mand. „Dat is het CDA onwaar dig." De leden kozen voor solidariteit tussen gezonden en zieken door het amendement voor afschaf fing van de no claim te steunen. Na zeven aangenomen amende menten merkte afdelingsvoorzit ter L. Coppoolse op dat de partij leiding had aangedrongen op te rughoudendheid met amende menten. „Dan moeten ze niet om de mening van de leden vra gen", was de reactie uit de zaal. HnnrEmileCalon MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenteraden kregen gisteren een fikse veeg uit de pan van I commissaris van de koningin W. van Gelder. Hij stelde dat het be- i schermen van materiële goede ren veel meer prioriteit krijgt j dan het redden van mensenle- Van Gelder verwees daarbij i naar het geld dat de raden be- R schikbaar stellen voor brand- 53 weer en geneeskundige hulpver- j lening. Die laatste dienst wordt in vergelijking tot de gemeente- lijke brandweer zeer zwaar on- 1 derbedeeld, terwijl de regionale •:i brandweer ook al jaren onderbe- mand is. H De kritiek van Van Gelder op de wel erg zuinige beleid van ge- meenteraden als het gaat om de financiële steun voor de regiona- le hulpdiensten is niet nieuw. 1 Gisteren, tijdens het Zeeuwse lij Veiligheidscongres, uitte hij die kntiek echter zeer openlijk, Enigszins sarcastisch zei hij dat het misschien wel erg Zeeuws is om goederen boven mensenle- ;,i vens te stellen. Dat is voor hem moeilijk te ver- teren, zei hij aan het slot van een debat over de veiligheidsre- rl gio' Burgemeester J. Lonink (Temeu- zen) had op dat moment de aan- 1 wezigen ook al gewaarschuwd dat er twee rapporten liggen Zoutplant gedijt op hoger peil in Yerseke Moer door Rinus Antonisse HEINKENSZAND De proef met verhoging van het waterpeil in natuurgebied Yerseke Moer is een succes. Het aantal vondsten van verschillende zoutplanten is met een grote sprong gestegen (in 140 proefvlakken van 260 naar 343). Hoofd ecologie M. Jacobusse van beheerder Het Zeeuwse landschap spreekt van een 'on- ïubbelzinnige toename van Jjjna alle voorkomende zout planten'. Het gunstige resultaat van de door enkele boeren be twiste peilverhoging heeft hem aangenaam verrast. Hij had zo zijn twijfels, maar hydrologen hadden de ontwikkeling voor speld. Afname van kwel in de sloten, maar in de weilanden méér zoute kwel. Dat is uitgeko men. In sloten en drinkputten in de Yerseke Moer - als vrij onge rept restant van het oeroude Zeeuwse polderland zeer waar devol - zitten volop groene kik kers en dat was in de oude situa tie ondenkbaar. Er zijn signalen dat drinkputten verzoeten. Het meest bijzondere van de Yer seke Moer is de aanwezigheid op grote schaal van binnendijk- se zoutvegetaties. Er zijn in Noordwest-Europa geen verge lijkbare gebieden meer. Door het opzetten van het peil wordt meer zoet regenwater in het ge bied vastgehouden. Jacobusse vreesde voor verzoeting, met als gevolg afname of verdwijnen vanzoutminnende planten. Die wees is dus niet bewaar heid, integendeel. Jacobusse con stateert dat in de proefvakken oe zoutplanten gemiddeld met eenderde zijn toegenomen. Het gaat om soorten als zeeaster, zil te rus, schorrezoutgras, zee kraal, aardbeiklaver, behaarde j boterbloem en veldgerst. Het pias-dras worden van een thnk deel van het gebied in de winter zou nadelig kunnen zijn voor overwinterende ganzen. En ook voor boeren in de omgeving, me dan meer wintergasten op bezoek zouden krijgen. Afgelo- Pen winter is dat nauwkeurig ge volgd. Het onderzoek toonde aan dat het aantal winterganzen 111 de ferseke Moer niet is afge nomen. In vergelijking met het omringende landbouwgebied ®aaf het oude waterpeil gehand haafd moest blijven, pakte het I aantal overwinterende ganzen zelfs iets gunstiger uit. waaruit onomstotelijk blijkt dat de geneeskundige hulpverlening bij rampen en de regionale brandweer dringend extra men sen nodig hebben om hun wette lijke taken uit te kunnen voe ren. Dat zijn rapporten van drie jaar geleden en ondertussen hebben die diensten alleen maar taken erbij gekregen. De gemeenten zullen hoe dan ook met extra geld over de brug moeten ko men, aldus de voorzitter van de veiligheidsregio. Eerder op de dag, tijdens zijn voordracht, pleitte Van Gelder voor een actievere houding van de overheid bij het voorlichten van de burgers over wat ze zelf kunnen doen in geval van een ca lamiteit. Hij wees daarbij naar voorbeelden in andere landen. Koninkrijkjes Zelfredzaamheid van burgers is volgens hem alleen te bereiken als ze goed zijn voorgelicht. Dan zijn ze ook in staat anderen te helpen tot het moment dat de hulpdiensten ter plaatse zijn. Hij hield de aanwezigen voor dat bij elke calamiteit het enige tijd duurt voor die hulpverle ners ter plekke zijn. „In die tus sentijd moeten mensen weten wat ze wel en niet moeten doen om zichzelf en anderen te hel pen." Lonink op zijn beurt hield een pleidooi om de hulpverleningsor ganisaties aan te passen aan be hoeften van de burgers. En niet eigen belangen te behartigen en eigen koninkrijkjes te bouwen. Tegen de aanwezige burgers zei hij: „U mag verwachten dat de hulpdiensten de samenwerking zoeken en niet de individuele be langen." Natuurouders van de Wemeldingse basisscholen konden gisteren als eersten de leskisten voor brak water uitproberen. door Rinus Antonisse VLAKE - Als een soort smaakpolitie tes ten ze de kwaliteit van het slootwater. Het zoutgehalte ligt rond 1600 milligram per liter. Dat is aardig hoog. De zuur graad krijgt een acht. Die schommelt rond normaal. In natuurgebied Yerseke Moer gingen na tuurouders gisteren aan de slag met de splinternieuwe 'brakwaterveldwerkkis- ten'. Een mondvol voor een handzaam krat met materiaal om zelf het water te onderzoeken. Onderdeel van een lespak ket voor de basisscholieren over brak wa ter. Met uiteraard een emmertje en een schepnet. En waar dient dat touwtje met een soort anker eraan voor? Dat blijkt voor het ophalen van planten te zijn en het werkt prima, leert de praktijkproef. Er zit ook een logboek bij, waarin de be vindingen van het onderzoek genoteerd kunnen worden. De veldwerkkist is ont wikkeld in opdracht van het regioteam Zuiver Zeeuws Water door het consulent schap natuur- en milieueducatie. Regio team-voorzitter R. Klippel is er blij mee. Hij vindt het belangrijk dat kinderen zich bewust worden van de bijzondere kwaliteiten van de brakwatergebieden in hun omgeving. Als aanzet is vorig jaar al een schoolplaat verschenen. Natuureducatie Het uitproberen van de veldkisten ge beurt door natuurouders van de Wemel dingse basisscholen. Voor Miranda Dour- leijn is het haar eerste actie, Marike Dij- kema is al drie jaar natuurouder. Vol ent housiasme gaan ze met de attributen aan de slag. Ze hebben de indruk dat het ma teriaal voor kinderen een paar spannen de uurtjes oplevert. Met een emmertje water uit een sloot putten, diepte en leng te meten, kijken of er rommel ligt, plan ten opvissen, met een schepnet in de weer zijn: het zijn opdrachten die spelen derwijs kunnen worden uitgevoerd. „Zelf doen is de kracht, en met materiaal dat je niet zo vaak gebruikt", vertellen Dijkema en Dourleijn. Ze vinden het zelf zeker zo interessant, ook om via het wa ter eens nader kennis te maken met de Yerseke Moer. „Echt zo'n gebied dat je moet leren kennen om de waarde ervan te ervaren." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Een flink deel van de vlasoogst is dit jaar let terlijk in het water gevallen. Als gevolg van de langdurige re genval van de laatste weken is veel vlas dat op de velden lag te roten aangetast door het water en heeft daardoor veel van zijn sterkte verloren. Een derde van de vlasoogst moet als verloren worden beschouwd. „Het vlas was zeer goed ge groeid", zegt G. Mortier van Mortier Vlas in Sint-Jansteen. „Na het plukken van het vlas hebben we in juli niets kunnen doen omdat het te droog was. Vervolgens zijn we in augustus gaan rapen, maar toen ging het vrijwel onafgebroken regenen. We hadden nog vier dagen no dig, dan was alles binnen ge weest." Het vlas dat tijdig is bin nengehaald, is van een goede kwaliteit. De rest is een stuk minder waard geworden door dat het veel van zijn sterkte heeft verloren. M. van der Bilt van Van der Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil ver wacht dat de slechte oogst voor nogal wat vlassers een ramp is. „Het is niet te verzekeren en van het Rijk hoeven we ook niets te verwachten. De minister van Landbouw vindt dat we on ze eigen broek moeten ophou den. Maar ik denk dat voor som mige bedrijven de bretels niet stevig genoeg zullen zijn. De vlasindustrie kan hierdoor in de problemen komen. Het gaat niet alleen om de deels mislukte oogst, maar ook om werkgele genheid." Mortier spreekt van een 'geluk bij een ongeluk'. „Het heeft niet alleen hier veel geregend. Ook in Frankrijk en België is een groot deel van de vlasoogst ver loren gegaan." In Frankrijk wordt 80.000 hec tare vlas verbouwd, in België zo'n 10.000 hectare en in Ne derland is dat 4000 hectare. Door de dreigende schaarste aan vlas hopen de vlassers dat de prijzen omhoog gaan, waardoor de slechte oogst wat gecompenseerd kan wor den. Regiotelevisie via satelliet onzeker DEN HAAG - Het staat nog niet vast dat de programma's van Omroep Zeeland vanaf eind november ook via de sa telliet worden doorgegeven. Dat zal dinsdag blijken tij dens de stemmingen in Tweede Kamer. Een meerderheid is wel voor, maar PvdA en ChristenUnie zijn fel gekant te gen de bezuiniging van 11 miljoen euro op de publieke om roepen die ermee gepaard gaat. Volgens minister Van der Hoeven (CDA, Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen) kan het één niet los worden ge zien van het ander. „Je kunt de switch over (omschake ling, red.) van analoge naar digitale ethertelevisie niet uit voeren zonder die bezuiniging in te boeken." PvdA-Ka- merlid Van Dam spreekt van een 'rare en onacceptabele vorm van chantage'. Oplichter krijgt elf maanden cel MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Middel burg bekende gisteren dat hij oudere mensen had besto len en opgelicht. De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde hem voor zestien diefstallen en oplich tingen conform de eis tot elf maanden gevangenisstraf. De Middelburger zat nog in zijn proeftijd van een eerdere veroordeling voor oplichting, toen hij opnieuw in de fout1 ging. Ouderen in Middelburg en Vlissingen werden met name in juli bestolen en opgelicht, nadat hij vorig jaar in maart ook al slachtoffers had gemaakt. Zelfs zijn raads man M. Kalle zei dat zijn cliënt heel 'lage' feiten had ge pleegd. waaiwoor hij straf verdiende. De verdachte had; eerst ingewoond bij zijn grootouders, maar ook die willen hem niet meer. De advocaat pleitte ervoor een deel van de celstraf voorwaardelijk op te leggen, maar die kans had de Middelburger volgens de rechter al lang verspeeld. Maljers in commissie ontpoldering MIDDELBURG - Oud-zakenman en geboren Zeeuw F. Maljers treedt op als voorzitter van de commissie die al ternatieve plannen voor ontpoldering beoordeelt. Hij is daarvoor als 'onafhankelijk persoon' door het dagelijks' provinciebestuur gevraagd. Eerder werd bekend dat als. deskundigen voor de commissie zijn aangezocht de hoog-' leraren W. Wolff (Groningen), C. Heip (Yerseke) en P. Mei- re (Antwerpen). Tot nu toe zijn zes ideeën aangedragen1 die ontpolderen langs de Westerschelde moeten voorko men. Of ze bruikbaar zijn om de aangetaste getijdenna- tuur in de zeearm te herstellen, moet de commissie aange ven. Maljers (1933, Middelburg) was topman van Unile ver en grossierde in commissariaten (onder meer KLM; Philips en Roompot Recreatie). Recent zat hij de commis sie voor die adviseerde over de schadeloosstelling voor de kokkelvissector (wegens het visverbod in de Waddenzee). Forse celstraffen voor overvallers MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 25-jarige Terneuzenaar en een 27-jarige man uit Zaamslag voor diefstal met geweld veroordeeld tot cel straffen van respectievelijk 33 en 35 maanden. Een 27-ja- rige Terneuzenaar kreeg 20 maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Een 29-jarige Vlissinger kreeg' wegens medeplichtigheid 28 maanden gevangenisstraf: De gewelddadige overval, waarbij een Vlissinger in zijn ei gen woning werd toegetakeld en gegijzeld, vond plaats op 1 maart. De buit viel tegen: honderd gram wiet. foto Ronald den Dekker R. de Ligt van het consulentschap legt uit dat voor het ten doop houden van de leskisten bewust gekozen is voor de na tuurouders „Nu eens geen kinderen met schepnetjes in de weer. Ik merk dat de ouders heel enthousiast bezig zijn. Dat kunnen ze mooi overbrengen op de kinde ren." De drie leskisten werden gisteren over handigd aan C. van de Kreeke van stich ting het Zeeuwse Landschap. Daarmee kunnen scholieren onder begeleiding van de natuurouders veldwerk verrichten in de terreinen van de stichting. De activi teit is goed inpasbaar in het scholenwerk dat Het Zeeuwse Landschap in de hele provincie uitvoert. Ook de centra voor na tuur- en milieueducatie zijn voorzien van een leskist. Het vlas wordt binnengehaald aan het Eiland bij Sint Kruis; door de hevige regenval in augustus moet ongeveer een derde van de oogst als verloren worden beschouwd. foto Camile Schelstraete door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bij het uitzoe ken van een nieuwe commissa ris van de koningin moeten de Zeeuwse Staten in het achter hoofd houden dat de ontslagleef tijd van 65 naar 70 jaar gaat. Omstreeks de jaarwisseling wordt dit van kracht. Minister Remkes (WD, Binnen landse Zaken) gaf dit gisteren aan tijdens een gesprek met Pro vinciale Staten over het wen sen- en eisenpakket en de proce dure voor de opvolging van com missaris van de koningin Van Gelder (CDA). Die gaat op 1 fe- bruaii met pensioen. De minis ter meldde dat iedereen tot 29 september bij hem kan sollicite ren. Hij streeft ernaar dat de nieuwe commissaris op 1 februa ri kan beginnen. Remkes rekent op een voordracht van de Staten waarop twee namen staan. Hij loste alvast een schot voor de boeg. Als de vertrouwelijk heid wordt geschonden en de na men van kandidaten over straat rollen, is het voor hem makkelij ker zich niks aan te trekken van de voordracht van de Staten. Die gang van zaken hekelden de PvdA'er P. Holtring en G. van der Giessen (D66). „De benoe ming van een commissaris moet een zaak zijn van de Staten, net als de burgemeester door de ge meenteraad moet worden be noemd", stelde Holtring. Vrouw Minister Remkes vroeg zich af waarom in de profielschets van de nieuwe functionaris een voor keur ontbreekt voor een vrouw. Bewust niet gedaan, liet CDA'er C. van Beveren weten. „Het maakt ons niet uit." F. Luijben (SP) daarentegen sprak zich na drukkelijk uit voor een vrouw. Gevoel voor de Zeeuwse identi teit en betrokken zijn bij de Zeeuwse samenleving zijn voor name eisen, meldde Van Beve ren. Ervaring met het openbaar bestuur is mooi meegenomen. Nevenfuncties kunnen, mits ze geen belangenverstrengeling op leveren en er niet te veel tijd in gaat zitten. Verdiensten horen in de provinciekas te belanden. M. Wiersma (GroenLinks) hekel de de eenzijdige aandacht die de nieuwe commissaris aan de eco nomische ontwikkeling moet ge ven. „De economie kan niet los wor den gezien van de ecologische en sociale pijlers." Als enige wees Statenlid Van der Giessen^ op de politieke kleur. „Ik ga er-'' van uit dat iemand van CDA of. PvdA wordt benoemd. Dat D66' de post in Utrecht heeft losgela ten. maakt een landelijke afwe-; ging makkelijker." Remkes merkte daarover op dat sprake- moet zijn van 'enig evenwicht.' De Staten stelden de vertrouw wenscommissie in, die bestaat; uit de fractievoorzitters. De SP.' doet niet mee omdat er 'onvolJ doende balans is tussen geheim-; houden en beslotenheid eneri zijds en de door ons gewenste openheid anderzijds', zei Luij ben. Om andere redenen (werk-' druk, gepaste bescheidenheid als je maar één zetel hebt)! neemt ook D66 niet deel aan het werk in de commissie. MIDDELBURG - Om beur ten verzekerden Statenle den dat ze niet zoeken naar het befaamde 'schaap met vijf poten' als nieuwe com missaris van de koningin. Het wordt in elk geval ie mand die in Den Haag, in Brussel en de provincie zelf een partij mee kan blazen, zei minister Remkes (bin nenlandse zaken) gisteren in de Statenvergadering. De fractievoorzitters venti leerden heel wat eisen. Een bloemlezing: een duizendpoot die dui zend bloemen kan laten bloeien (Van der Giessen, D66); een mensenbinder met kwaliteiten (Van Beveren, CDA); zij moet een warm en so ciaal bewogen mens zijn (Luijben, SP); het hoeft geen Zeeuw te zijn als hij het maar wórdt (Roeland, SGP); geen behoefte aan een handelsreiziger, maar aan een commissaris van de mensen (Van Ginkel, CU); het gezicht van Zeeland, een cultureel en econo misch ambassadeur (Hage- man, PvZ).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15