Raad verlangt daadkracht 11' KRAS.NL PZC PZC Jaren wroeten in kilo's aardewerk Zeeuwse Milieufederatie hekelt toestemming kokkelvisserij 113 Pleidooi voor weren auto's Jacob Catsweg Veers college belooft voortzetting Singelproject Domburg GAR DAMEER GARDAMEER Gastvrij TIROL KARINTHIE Ontdek TOSCANE Topvoordeel ANDORRA donderdag 7 september 2006 .frnrSfllma Osman fiRIJPSKERKE - Het Veerse raadslid W. Bartels (DTV) wil dat auto's worden geweerd van de Jacob Catsweg bij Grijpsker- ke. De weg wordt door veel fiet sers gebruikt als snelste verbin ding naar Middelburg. Volgens Bartels zijn fietsers van- wege hardrijdende automobilis ten op de smalle weg niet veilig. Vorige week raakte op de Jacob Catsweg een veertienjarig meis je ernstig gewond. Voor Bartels is dat aanleiding om bij het Wa terschap Zeeuwse Eilanden, de wegbeheerder, aan te dringen op maatregelen. Hij vraagt het waterschap om de weg af te slui ten voor motorvoertuigen, behal ve bestemmingsverkeer. Een paar jaar geleden kwam de Dorpsraad Grijpskerke al met dat verzoek. „Er wordt al vijf jaar over gepraat", aldus Bar tels. Het waterschap studeert op alternatieven, laat waterschaps bestuurder B. van de Hoef we ten. Vorig jaar mislukte een proef met het instellen van een dertigkilometerzone. Automobi listen hielden zich niet aan die snelheid. Maatregelen voor de Jacob Catsweg worden nu mee genomen in een aanpak van het middengebied van Walcheren. Daar zijn verkeersstromen door aanleg van de rondweg bij Kou- dekerke behoorlijk veranderd. De waterschapsbestuurder ver wacht op korte termijn meer dui delijkheid te hebben. Een van de alternatieven zou kunnen zijn om de weg op bepaalde uren van de dag - als de scholie ren er fietsen - af te sluiten voor niet-bestemmingsverkeer. Gespreksgroep voor lotgenoten huiselijk geweld MIDDELBURG - Vrouwen die slachtoffer zijn van huiselijk ge beld kunnen vanaf volgende week terecht bij een lotgenoten groep. De lotgenotengroep is een initia te van het Advies- en Steun punt Huiselijk Geweld Zeeland. De groepen komen bijeen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en in Toonbeeld in Temeu- :zen. iDe lotgenotengroep is bedoeld voor wouwen die slachtoffer zijn van huiselijk geweld. Ze Ikrijgen tips om met de situatie om te gaan en ze leren inzicht te krijgen in hun eigen gedrag en het gedrag van de partner of het 'familielid dat gewelddadig is. De groepen worden geleid door deskundigen van Emergis, Blijf van m'n lijf en het Algemeen Maatschappelijk Werk. Na een algemene introductie spreken mensen in kleinere groepjes met een hulpverlener. Slachtoffers kunnen vrijblijvend en zonder jafspraak binnenlopen. De groepen komen maandelijks bijeen. De eerste bijeenkomst is op 12 september in Middelburg. Aanmelden kan via ashgz zee- landnet.nl of 0118- 612992, maar is niet noodzakelijk. Meer informatie op www. huiselijkge- weldzeeland.nl. N651 afgesloten ELLEMEET - De N651 tussen Sersookerke (S) en Ellemeet is vandaag afgesloten voor door gaand verkeer. Op het traject wordt de wegmar kering verbeterd. De weg blijft wel toegankelijk voor aanwo- nenden, transporten naar de daar gevestigde bedrijven en de hulpdiensten. Het overig ver keer zal worden omgeleid. Schooldirecteur overleden na aanrijding KRABBENDIJKE - De 53-jari- ge A. Dekker, die dinsdagavond op de Schapendijk bij Krabben- dijke werd aangereden door een auto, is in een ziekenhuis in Ant werpen overleden. Het slachtoffer, directeur van deJulianaschool in Krabbendij- ke, was met zijn vrouw aan het I wandelen toen hij in het donker over het hoofd werd gezien door een 43-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal. Die jman is door de politie verhoord. Het is onbekend of hij vervolgd wordt. Zaterdag is er vanaf 9.30 uur gelegenheid om afscheid van de overledene te nemen in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Krabbendijke. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mai|: web@pzc.nl door Edith Ramakers DOMBURG - De gemeenteraad van Veere verlangt meer daad kracht van het college van B en W. Dat bleek gisteravond in de uitgestelde vergadering over de voorjaarsnota. De raad kreeg in elk geval de toezegging van het dagelijks be stuur dat er dit najaar een haal baarheidsonderzoek komt naar het Domburgse Singelproject. „We komen met alternatieve voorstellen van het vorige plan, dat spaak is gelopen", zei wet houder J. Bostelaar. De voortzetting van het Singel project Domburg was niet de enige concrete toezegging. Ook wilde de gemeenteraad meer dui delijkheid over de manier waar op de gemeente wil streven naar een groei van het aantal inwo ners naar 22.500. „Het is te simpel als het college dat alleen maar denkt te berei ken door meer woningen te bou wen", zei P. Overmeen van de fractie van de WD. „We consta teren toch een forse leegstand in verschillende kernen." Ook het CDA wees daarop en vroeg aan dacht voor werkgelegenheid en onderwijs, waardoor jonge ge zinnen en jongeren zich kunnen vestigen in Veere. Bostelaar beloofde een brain stormsessie over de woning bouw, waar deskundigen en ver tegenwoordigers van de provin cie voor uitgenodigd zullen wor den. Hij zei dat het een lastig probleem is. Ook biedt het colle ge in maart de gemeenteraad een notitie aan hoe het de bedrij vigheid en de economie wil sti muleren. De fractie van de PvdA/GroenLinks en de WD wezen erop dat Veere sneller Amateur-archeoloog S. Thier zoekt soms dagenlang naar dat ene, laatste potscherfje. door Selma Osman MIDDELBURG - Zijn nieuwsgierig heid wint het altijd weer van de de ver veling. Vijf- tot zeshonderd kilo pot scherven zijn er door de handen van Middelburger S. Thier gegaan. De belo ning na een jaar wassen en bijna twee jaar puzzelen: 36 hele of bijna complete potten. Ln het archeologisch depot in Middelburg puzzelt Thier intussen stug door. „Het is kicken als je zo'n pot ziet groeien." Nog niet de helft van de vondst is onder zocht. Duizenden aardewerkscherven werden in de zomer van 2003 gevonden op een akker in Grijpskerke. Ze kwa men uit een sloot die was verbreed tot watergang. Amateur-archeoloog Thier was erbij en hielp assistent provinciaal archeoloog H. Jongepier met het gra ven. De potten komen waarschijnlijk uit een rituele kuil, want in de put wer den ook botresten gevonden. Thier vindt het nog altijd fascinerend om stukjes aardewerk uit een paar eeu wen voor de jaartelling in zijn handen te houden. „Ik vind het fantastisch om dat weer toonbaar te maken." Het helpen met opgraven en het wassen van al die stukjes - een jaarlang, hele maal in zijn eentje - hebben ervoor ge zorgd dat hij aan het spul zit 'vastgebak ken'. „Ik heb dat beeld van die put en al die stukjes die ik heb gewassen in mijn hoofd zitten." Dat komt hem bij het puzzelen goed van pas. De potscherven zijn door hem gesorteerd totdat hij bakken met een be paalde kleur, versiering, bodems en ran den had. Als kind was hij zeker geen liefhebber van legpuzzels, maar het driedimensionaal puzzelen gaat hem on verwacht goed af. „Het is een grote grij ze brij, toch krijg ik het eruit", zegt hij. Soms is het dagenlang zoeken naar dat ene, laatste stukje. Daarin schuilt met een het verschil met een legpuzzel: „Dan zit dat stukje er gewoon tussen." De vondst is volgens Thier uniek in Ne derland. „Nooit eerder werd zo'n grote concentratie potten op één plek gevon- foto Ruben Oreel den." Vier dagen per week zit de gepen sioneerd opticien bij het archeologisch depot tussen de scherven en het tape. „De beheerder zei laatst: 'Als het zo doorgaat kom je wel aan de honderd potten'." De bijna onmenselijke klus van Thier zorgt ervoor dat straks een aantal potten in elkaar kan worden ge lijmd om ze te exposeren. „Door de ener gie die ik hierin steek, komen leuke din gen naar boven. Anders zou dat nooit gelukt zijn. Dan werd genoteerd dat in Grijpskerke zoveel kilo aardewerk werd gevonden." Als Thier eenmaal boven de stukjes zit, vliegt de tijd voorbij. Hij heeft er, eer lijk waar, nooit de balen van. Het lang zame tempo waarin hij de potjes op bouwt, houdt het tegelijkertijd span nend. „Je kunt er niet mee stoppen. Ik ga door tot het materiaal op is." door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) gaat vrijwel zeker mede namens de Vogelbescher ming in beroep tegen de dinsdag afgegeven vergunning voor de visserij op kokkels in de Ooster- schelde, maar de ZMF wil eerst van minister Veerman van Land bouw weten waarom hij 'haast heimelijk' een vergunning heeft gegeven. Volgens de ZMF gaat minister Veerman met het afgeven van de vergunning voorbij aan 'sig nalen dat de kokkelvisserij aan de Oosterschelde belangrijke schade zal toebrengen'. De organisatie doelt dan met na me op een groot probleem waar mee de Oosterschelde kampt: zandhonger. De stormvloedkering in de Oos- terscheldemonding zorgt ervoor dat er minder water in de zeearm stroomt, de waterdruk is verminderd, waardoor de voor de Oosterschelde zo kenmerken de zandplaten afkalven. En dat komt mede doordat er minder slib bezinkt. Het vissen op kokkels - die net in het zand zitten - dreigt het af kalvingsproces te versterken, al dus de ZMF, en daar is bij het af geven van de vergunning niet ge noeg rekening meegehouden. De ZMF vraagt Veerman om een open dialoog over de toe komst van de kokkelvisseiij in de Zeeuwse delta. Het kabinet heeft 1 januari 2005 die vorm van visserij in de Wad denzee verboden in ruil voor in- agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; KOUDEKERKE 19 locaties. 13.00-17.00 en 19.00-21.00 uur: Kunst route, beeldende kunst van 24 kunste- MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Koorkerk, 15.00 uur: Miniconcert orga nist Rudi de Munck; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie; ZOUTELANDE - Catharinakerk, 20.00 uur: Zomeravondconcert fanfare Luctor et Emergo. stemming van D66 met het bo ren naar gas. Secretaris J. Hol- stein van de producentenorgani satie kokkelvisserij zegt in een reactie de verdere gang van za ken af te wachten. De vergunning zit naar zijn oor deel stevig genoeg in elkaar om een rechtszaak bij de Raad van State te doorstaan. Zolang de Raad van State geen vonnis heeft geveld, kan er worden ge vist. In totaal is 2300 ton kokkel vlees vergund, waarvan ruim 2100 voor kokkelschepen en de rest voor handmatige kokkelvis sers. De vrees van de ZMF en Vogel bescherming dat in afwachting van een uitspraak sneller wordt gevist, is volgens Holstein onge grond. De sector heeft een vis- plan dat loopt tot einde vergun ning, eind november. „Wij hou den ons daaraan", verklaart Hol stein. een visie moet opstellen voor het Walcherse platteland dan 2010 zoals in de voorjaarsnota staat. Het gaat over de mogelijk heden die voortvloeien uit de aanwijzing van gedeelten van Veere tot nationaal landschap. Wethouder Bostelaar reageerde dat 2008 ook haalbaar is en zeg de raad toe tussentijds over de gesprekken met milieuorganisa ties en de provincie te informe- 8-/15-daagse autoreis Noord-ltalië Vrijwel iedere zaterdag van 23/9 t/m 14/10 gezellig gemoedelijk middenklasse hotel In het centrum van het plaatsje Castelletto di Brenzone gelegen 200m van het strand en 50m van de haven het hotel beschikt over receptie, bar, lift, restaurant zandstranden en watersport- en zwemmogelijkheden prachtig wandelen en fietsen in de prachtige natuur het heerlijke klimaat met prachtige landschappen leuke stadjes zoals Malcesine, Sirmione en Riva del garda Reisnummer AUTO 17.759, zie www.kras.nl/17759 Boekenmarkt in Veere op monumentendag VEERE - In Veere wordt zater dag een boekenmarkt gehouden. De markt valt samen met monu mentendag. De kraampjes staan opgesteld op het grasveld mid den op de Markt. De boeken markt begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Alzheimercafé in 't Gasthuis MIDDELBURG - M. Reinhoudt spreekt zaterdag bij het alzhei mercafé in 't Gasthuis in Middel burg. Reinhoudt is verpleegkundig specialist geriatrie in Zieken huis Walcheren. Hij vertelt over ziekenhuisopnamen van mensen met geheugenverlies. Bezoekers krijgen de gelegen heid om vragen te stellen. Boven dien is er de mogelijkheid om lotgenoten te ontmoeten. Het alzheimercafé duurt van 14.30 tot 17.00 uur. 8-/15-daagse autoreis Noord-ltalië vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 28/10 prachtig gelegen op ca. 500 m van het Gardameer wellnesscenter met o.a. sauna en fitness (tegen betaling) o.a. 2 zwembaden, restaurant en GRATIS parkeergelegenheid het vissersdorpje Malcesine met middeleeuws kasteel Sirmione, schilderachtig dorpje met het bekende fort de fraaie stad Brescia met een aantal Romeinse ruïnes de bekende stad Verona met o.a. de Dom en Arena Gardone Riviera met o.a. Villa Alba en de botanische tuin Reisnummer AUTO 17.691zie www.kras.nl/17691 8-/15-daagse autoreis Oostenrijk Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 30/9 hotel bij drielandenpunt van Oostenrijk, Italië en Zwitserland o.a. restaurant, Stube, cafégedeelte, fitnesshoek en sauna de Wildschönau met haar schitterende natuur en hoge bergen Zillertal waar u vele heerlijke wandelingen kunt maken genieten in het kuurplaatsje Merano met gezellige wijnstuben het leuke belastingvrije stadje Samnaun voor leuke souvenirs het mooie stuwmeer in het Kaunertal en bezoek aan de gletsjer de gezellige hoofdstad van Tirol; Innsbruck met de Altstadt Reisnummer AUTO 17.531zie www.kras.nl/17531 8-/15-daagse autoreis Oostenrijk Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 30/9 vriendelijk familiehotel in het centrum van het Greifenburg o.a. gezellig rustiek ingericht restaurant, Stube en terras geniet van schitterende meren, bergmassieven, ruisende beken, glooiende alpenweiden en historische bezienswaardigheden de Draubrücke en St. Jakobskerk in het sierlijke Villach dagtocht naar het prachtige en grote Karintische Merengebied de mooie Grossglockner Hochalpenstrasse met prachtig uitzicht de Italiaanse sfeer proeven in het leuke plaatsje Tarvisio Reisnummer AUTO 17.562, zie www.kras.nl/17562 8-/15- daagse autoreis Italië Vrijwel iedere zaterdag van 16/9 t/m 28/10 verblijf in het comfortabele hotel Toscane in Zuid Toscane vlakbij het middeleeuwse centrum van Arcidosso o.a. restaurant, bar, terras, fitness en lift de glooiende heuvels met vele wijnranken en prachtige cipressen het adembenemende Siena, met het mooie plein 'Campo' het authentieke Assisi; de stad van de heilige Fransiscus prachtige hoog op een berg gelegen wijnstadje Montepulciano de mooiste kunststad ter wereld; Florence met de magnifieke Dom Reisnummer AUTO 17.812, zie www.kras.nl/17812 8-daagse vlieg-/excursiereis Andorra Spanje Vertrekdata: 17-24/9,1-8-15/10 verblijf in Hotel St.Gothard in het genoemde bergdorp Arinsal op slechts 10 km afstand gelegen van de hoofdstad Andorra o.a. bar, zwembad,sauna,zwembad, minigolf,tennis en zonneterras verblijf in 2-persoonskamer op basis van 7 x ontbijt en diner schitterend excursieprogramma met o.a. het stuwmeer Lac d'Engolasters, prachtige natuurtocht door de Pyreneeën met de Vall de Nuria, het charmante Spaanse stadje Seu d'Urgell, een mooie valleientocht en de hoofdstad Andorra la Vella. Reisnummer EZ 17.494, zie www.kras.nl/17494 Informatie, voorwaarden en boekingen: kras|«^« www.kras.nl 073-5 999 999 ma. t/m vr.; 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze 19 reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13