Autarkisch Polynesië is droom Japan is verdeeld in Masako- en Kiko-fans PZC Ambulancepersoneel neemt patiënt niet altijd even serieus Donkere wolken pakken zich samen boven aards paradijs Immigranten tegen ontvolking van de Spaanse dorpen 6 september 1956 woensdag 6 september 2006 van onze redactie binnenland Ambulancepersoneel wordt steeds vaker be dreigd. Afgelopen weekeind nog in Duiven, meldde de po litie. Getuigen hebben een an dere lezing. De verplegers zouden klachten van een pa tiënt niet serieus hebben ge nomen. Ze doet zelf de deur open. Bleekjes van een doorwaakte nacht. In en rond haar wo ning liepen het afgelopen weekeinde de gemoederen op. Het draaide om haar, maar zelf kan ze stukken niet naver tellen. De meeste tijd was ze bewusteloos, zegt ze. Aan tafel vertellen Miranda, haar man en een buurtbewo ner hun lezing. Ambulance personeel drie kwartier in huis vastgehouden en be dreigd? Grote onzin. Miranda verliet afgelopen zaterdag rond middernacht het jaarlijk se buurtfeest, in een legertent in de straat. Ze had, zegt ze, drie, vier wijntjes op. Buiten zakte ze in elkaar en raakte bewusteloos. Een buurtbewoonster - ver pleegkundige - ontfermde zich over haar. Toen ze niet bij wilde komen, werd 112 ge beld. „De verplegers straal den in alles uit dat ze er geen zin in hadden", vertelt de oog getuige uit de straat. „Waar schijnlijk dachten ze dat Mi randa teut was. De een kwam sjokkend aanzetten. De ander bleef eerst in de auto." De verplegers suggereerden, aldus de buurtbewoner, dat het aanstellerij was. „Ze zei den dat Miranda alles kon ho ren en de volgende ochtend zou navertellen. Ze wilden haar op het trottoir leggen en gaan." Na protest van omstan ders werd ze naar huis gehol pen. „Ze beweerden dat Mi randa heus wel zelf kon lo pen. Ze hadden haar vast bij haar broeksband en ze werd als een zoutzak voortge sleept." De Düivense is val® flauw gevallen als ze van v®. me naar koelere omgevinj gaat. Ze heeft lage bloeddruk zegt ze. „Medisch gezien had den de verplegers gelijk toe ze constateerden dat ik nis j naar het ziekenhuis hoefde", zegt Miranda. „Ik kom van-i zelf wel een keer bij." Ook haar man weet dat. Maa de twee is eerder op het bait gedrukt: als Miranda lange dan vijf minuten bewusteloos blijft, is actie geboden. wilde dat de verplegers zou. den wachten tot de huisarts er was", zegt Miranda's echt genoot. „Ze wilden vertrek, ken, maar mijn vrouw lag steeds bewusteloos. Ik zei: 'Als jullie nu gaan, hebben ju], lie een probleem', waarmee lij bedoelde dat ik dan een] klacht zou indienen." De verplegers drukten daar op de noodknop op hun porto foon in. Volgens Miranda's man stond de voordeur opea en heeft niemand de verpis- gers de weg versperd. Maar volgens woordvoerster Spij ker van Hulpverlening Gel derland Midden ontstond 'zo wel binnen als buiten he; huis een situatie die als be dreigend werd ervaren' en to- ren de verplegers 'doordal ze niet weg konden, niet beschik baar voor andere noodoproe pen'. Op straat hadden zich feestgangers verzameld dit ook niet te spreken wara over de gang van zaken, Deis hulp geschoten politie zette de straat af, vertelt een buurt bewoner. „Als je 112 belt, ver wacht je dat je hulp krijgt, Al hadden ze haar bloeddruk op genomen, maar ze voeldenal leen haar pols", zegt Miran da's man. Miranda: „Je mod in zo'n beroep ook mensen kennis hebben. Ze hadden meer moeite kunnen does mijn man gerust te stellen", Hulpverlening Gelderland Midden wilde niet op de de tails van het incident ingaan GPD door Conny van Gremberghe Frans Polynesië is een aards paradijs. Toch gebruikten de Fransen dit hemelse oord in de Stille Oceaan drie decennia lang als een nucleaire speeltuin. Tot 1996, toen president Chirac - onder grote internationale druk - besloot een eind te ma ken aan de proeven en een mora torium afkondigde. Frans Poly nesië zou vervolgens tien jaar lang extra fondsen krijgen om een regionale economie op te bouwen die minder sterk zou leunen op het moederland. Die tien jaar zijn nu om en het geld - ruim zes miljard euro - is op. Van een economische omme zwaai is weinig terechtgeko men. „Oscar is terug", kopte Tahi- tipresse, de énige echte krant van het eilandenrijk vorige maand, toen president Oscar Te- maru weer eens was terugge keerd van een reis naar het ver re moederland. Temaru kwam met lege handen terug, want zo wel in Frankrijk als in de Vere nigde Staten had hij vergeefs ge bedeld om financiële steun voor zijn missie om op Tahiti en de andere eilanden een meer zelf- voorzienende economie op te bouwen. Temaru, leider van de naar onaf hankelijkheid strevende partij Tavini Huiraatira, werd in 2004 president van Frans Polynesië, nadat een jaar daarvoor de Franse regering de eilanden groep de status van overzees land had toegekend in plaats van overzees gebiedsdeel. Te maru staat nu voor een bijna on mogelijke taak om zijn missie - een autarkische Polynesië - te volbrengen. Het ontbreekt hem aan geld, internationale steun en politieke vaardigheden om andersdenkenden op de eilan den voor zijn ideeën te winnen. De voorbije week zorgde hij op Tahiti voor bestuurlijke conster natie door het onderwijssys teem aan te vallen. Temaru had gezegd dat hij het op Franse leest geschoeide onderwijs op de eilanden maar 'niets' vond. „Kinderen leren van half acht tot negen uur niets. Ze zouden beter de lessen om negen uur la ten beginnen, zodat kinderen 's ochtends van hun vader lex-erx hoe ze in een broodboom of palmboom moeten klimmen", meldde de president. Onderwijs gevenden vonden Temaru's kri tiek belachelijk. „De president vergeet dat deze kinderen in de 21e eeuw leven", liet de Conser vatieve Partij onmiddellijk in een verklaring weten. De regionale economie van de 118 Frans Polynesische eilan den is amper ontwikkeld en drijft grotendeels op geïmpor teerde goederen, toerisme en Franse steun. Door die steun is het gemiddelde inkomen op de eilanden - en vooral op het hoofdeiland Tahiti - met bijna 18.000 dollar veel hoger dan op andere eilanden in de Stille Oceaan. Ook de openbare voor zieningen, onderwijs en medi sche zorg, zijn kwalitatief goed te noemen. Daar hebben de Fransen in tweehonderd jaar ko loniaal bestuur wel zorg voor ge dragen. Anders ligt het met sectoren als de landbouw en de visserij. Die zijn door dat kolonialisme vrij wel om zeep geholpen. De vis rechten werden jarenlang ver kocht aan Japanners, die de zee om de eilanden zowat leegvis ten. De eilanders gaven zelf de brui aan het vissen. Pogingen van Temaru om de inheemse vis serij weer aan de gang te krij gen slaan amper aan. Op de bo venwindse eilanden van de ar chipel (Tahiti, Moorea, Raiatea, Huahine en Bora Bora) mag dan alles groeien wat in de (vul kanische) grond wordt gesto ken, de eilanders zijn het telen van voedingsgewassen groten deels verleerd. Alleen op Huahi ne is de akkerbouw nog als van ouds. Een paar keer per week vertrekt er een schip van de ka de in Fare richting Papeete met aan boord vers geoogste yams, taro, andere groenten en fnxit. Onder Temaru's voorganger Gaston Flosse. is de akkerbouw deerlijk verwaarloosd. De vroe gere president hield zich liever Oscar Temaru, president van Polynesië, wil van het eilandenrijk een zelfvoorzienende Staat maken. De landbouw is echter jarenlang ver waarloosd; alleen op het eiland Huahine worden voldoende voedingsmiddelen geteeld, die wekelijks op de lokale markt worden verhan deld. foto Conny van Gremberghe met zaken als toerisme bezig. Flosse wist Franse en Ameri kaanse hotelketens (Sofitel/Accor, Sheraton en de Intercontinental Groep) zover te krijgen luxe resorts te bou wen. Met de hotels kwamen ve le banen. Flosse stond ook aan de wieg van de luchtvaartmaatschappij AirTahiti Nui in 1996, die tegen woordig de toeristen zelf haalt in de Verenigde Staten en Frankrijk en inmiddels met 1100 werknemers is uitgegroeid tot de grootste werkgever op de eilanden. Flosse zag ook veel in de kweek van de beroemde zwarte parels van Tahiti, die overigens vrijwel allemaal ge kweekt worden op de eilanden groep van de Tuamotu's. Schade Jarenlang steeg de export van de waardevolle natuurproduc ten (vooral naar Japan en Hong Kong), tot in 2001 El Nino toe sloeg en de kwekers zware scha de toebracht. De sector is nu - vijf jaar later - de klap nog niet te boven gekomen. Na de aansla gen op het World Trade Center nam het aantal Amerikaanse toeristen met eenderde af en ook in die sector laat het uitein delijke herstel nog steeds op zich wachten. Frans Polynesië is nog steeds een paradijselijke eilandengordel, maar hier en daar zijn sleetse plekken zicht baar. Oscar Temaru vliegt deze week naar IJsland om een conferentie bij te wonen over de opwar ming van de aarde. Als de doem scenario's bewaarheid worden, dan staan de atollen van de Tua motu's op het punt onder water te verdwijnen. Het paradijs wordt van diverse zijden be dreigd, maar de Tahitianen lig gen er niet echt van wakker. Over een week of wat lezen ze in Tahitipresse wel dat 'Oscar weer terug is'. Minstens 7500 dorpen dreigen te verdwijnen door de dramati sche ontvolking van het Spaan se platteland. In het gevecht om te overleven, grijpen de laatste bewoners soms terug op ongewo ne scenario's. In Foz Calanda worden circusartiesten en immi granten in de watten gelegd om wille van het getal. door Henk van den Boom Het dorp ligt lieflijk beschut tegen de berghelling in het ruige woestijnlandschap van Aragón. De toegangsweg ligt er strak geasfalteerd bij, het zwembad glinstert helder onder de bloedhete zon. „We moeten vooral zorgen dat de voorzienin gen en de verbindingen goed zijn", zegt schaapherder en burgemeester Ricardo Sancho. In het zaaltje achter de dorps- bar staat een rij computers met adsl-verbinding. Een paar kin deren internetten zoals hun leef tijdgenootjes in de grote stad. In het gemeentelijk zwembad zoeken moeders met hun kinde ren verkoeling. De mannen zijn aan het werk. 304 inwoners telt het dorp op deze 28 augustus 2006. „We zitten weer in de lift", zegt de burgemeester. „Dankzij de immigranten is het aantal inwoners met 45 geste gen." Voornamelijk buitenlandse im migranten, maar ook mensen uit andere delen van Spanje. „We mikken vooral op jonge stellen, en hopen dat ze kinde ren krijgen. Dat is de enige ga rantie voor de toekomst." Nieuwkomers worden naar Foz Calanda gelokt met een betaal baar huis en de garantie voor een baan. Daar staat tegenover dat ze minimaal vijf jaar in het dorp moeten blijven wonen. Stop De enorme instroom van buiten landers, waar Spanje sinds een paar jaar mee kampt, bracht een aantal burgemeesters op het idee om het probleem van de leegloop van het platteland op een positieve manier te kop pelen aan immigratie. In Agua- viva, een dorp twintig kilome ter verderop, werd dit zo'n suc ces dat er een stop moest wor den afgekondigd. Het ontbrak er aan voldoende huizen en werk. In Foz Calanda is dat punt vol gens Sancho nog niet bereikt, maar feit is dat de populatie al aanzienlijk is 'verkleurd'. Naast de grotendeels vergrijsde inwo ners wonen er nu twintig Argen tijnen, vijftien Colombianen, vijf Marokkanen, twee Roeme nen en twee Fransen. Door de aantrekkelijke voorwaarden zijn ook Spanjaarden uit ande re delen van het land op het dorp afgekomen. Zoals de leden van het kleine circusgezelschap Badin. Voor een symbolisch be drag huren ze een splinternieu we fabriekshal, waar ze letter lijk hun tenten hebben opgesla gen. „Het zorgt voor leven en be drijvigheid", vindt de burge meester. De Argentijnse Natalia (30) en haar vijf jaar oudere man Diego kwamen in 2001 met hun twee kinderen Franco en Iara naar Spanje. „In Argentinië hadden we door de economische crisis geen toekomst meer", vertelt Natalia. Haar man werd in Foz Calanda vrachtwagenchauffeur bij een elektrotechnische fa briek en Natalia begon een tele foonwinkel in de dichtstbijzijn de grote plaats. „We hebben een goede beslissing genomen. We hebben het hier naar de zin." Opener Voor haar vriendin, de Colombi aanse Lucia Ortega, is de over stap naar het Spaanse platte land niet zo'n succes. „Wij zijn aan het sparen om zo snel moge lijk terug te gaan naar Colom bia." Het Colombiaanse gezin heeft moeite met het klimaat, de mentaliteit van de dorpsbe woners, en ze missen hun fami lie in Colombia. „De integratie blijft een pro bleem", geeft Sancho toe. „Eerst stonden de dorpsbewo ners sceptisch tegenover de nieuwkomers, maar ze worden steeds opener. Ze zien ook dat dit belangrijk is voor het dorp." De kinderen vinden elkaar een stuk gemakkelijker, aldus de burgemeester. Maar er blijft ver schil, zoals de kleine Mario van elf zegt: „Mijn beste vriendjes zijn de jongens uit het dorp en de nieuwe jongens zijn mijn ge wone vriendjes." GPD door Judith Stalpers Krijgt Japan na veertig jaar weer een mannelijke troon opvolger? Vandaag zal prinses Kiko (39), vrouw van kroon prins Akihito, met een keizer snee bevallen. Het echtpaar heeft twee dochters, maar die kunnen geen keizerin worden volgens de Japanse wet. Wordt de wet gewijzigd dan is prinses Aiko (4), dochter van kroon prins Naruhito en prinses Masako, de eerstaangewezene de kroon te bestijgen. De rivali teit tussen beide echtparen is groot en verdeelt de Japanse bevolking. Het Japanse hof kent twee prin sessen: Masako en Kiko. Zij zijn echter in staat gebleken Ja pan ernstig te verdelen. De Ja panner is pro-Masako of heeft meer sympathie voor Kiko. Aan de vooravond van de ge boorte van een nieuwe telg in het 'Chrysantenhuis', zoals de keizerlijke familie bekend staat, gaat het niet eens meer om de vraag of het een jongen wordt. De vraag wat er daarna gebeurt, houdt eenieder bezig. Verdwijnt Masako van het to neel, met man en kind om een ontspannen en vrij leven als 'gewone' burgers te leiden? Of werpt ze zich op haar toekom stige rol als keizerin van Ja pan? Haar schoonzus neemt nu maar al te gretig de honneurs waar. Loopbaan Het verschil in lot en levens stijl tussen de twee keizerlijke 'schoondochters' is enorm. Waar moet een vergelijking be ginnen? Bij hun tanden die iet wat speels verspringen (Masa ko) of, dankzij een beugel, per fect in het gareel staan (Kiko)? Een ander aanknopingspunt: de 'voor-keizerlijke' loopbaan. De in het geval-Kiko goed ge plande jacht op een kroonprins op de elite-universiteit Gakus- huin, die met zijn vangst in 1989 werd bezegeld. Masako daarentegen joeg met hard wer ken een carrière in de diploma tieke dienst na, die in een val kuil naast de kroonprins ein digde. Ouders met kinderen passeren het Aiiku-ziekenhuis in Tokio, waar de Japanse prinses Kiko van daag - volgens planning - bevallen zal van een mogelijke troonopvolger. foto Kiyoshi Ota/RTR Of is het de goedlachse, intelli gente, dynamische, zelfbewus te Masako tegenover de be scheiden, glimlachende, aan- passingsbehoeftige Kiko, zoals de Masako-aanhang beweert? Dan wel de egoïstische, recalci trante Masako versus de ver trouwensvolle, plichtbewuste Kiko, zoals de aanhangers van de laatste stellen. Prinses Kiko beantwoordt aan het profiel dat het Imperial Household Agency (IHA) - het bureau dat alle gedragsregels voor het hof bepaalt, controleert en sanctio neert - hanteert: slank, schuch ter, volg- en zwijgzaam. Prin ses Masako moest eerst tien ki lo afvallen voordat ze mocht trouwen. Het IHA vond haar zelfs, als 29-jarige, te oud en te vrijgevochten om lid van het keizerhuis te worden. Het was kroonprins Naruhito die zijn keuze voor Masako doordruk te. Hoe de huwelijken verlo pen, is een kwestie van inter pretatie, gissen en waarzegge rij (een niet onbelangrijk ele ment in Japan). Want het IHA laat geen glimp achter de cou lissen toe. Er wordt geroddeld dat de relatie tussen Masako en Kiko verstoord is. Feit is dat ze elkaar nauwelijks zien. Dat ligt niet aan hun relatie, alswel aan hun echtgenoten. Prins Naruhito, Masako's echt genoot, en prins Akishino heb ben hun meningsverschillen over een keizerlijk leven twee jaar geleden zelfs openlijk geuit. Naruhito liet tijdens een tv-interview weten dat zijn vrouw door bepaalde personen aan het hof in haar persoonlij ke ontwikkeling werd beknot. Masako was op dat moment vanwege 'aanpassingsproble men' al een jaar niet meer in het openbaar verschenen. Akis hino kapittelde zijn broer. Hij had dit thema 'niet met de pers maar met de keizer moeten be spreken'. Naruhito reageerde gelaten. Hij had alleen zijn vrouw willen steunen. Akishi no haalde zijn gram bij het tra ditionele poëziefestival op Nieuwjaar. Ieder lid van het keizerlijk huis leest dan een ei gen gedicht voor. Akishino en zijn vrouw Kiko kozen - be wust? - ooievaren als hoofdthe ma. Drie maanden later, vlak voordat premier Koizumi een wetsvoorstel presenteerde om troonopvolging voor vrouwen mogelijk te maken, maakte het IHA de zwangerschap van Ki ko bekend. Het wetsvoorstel werd ingetrokken. De verhou ding tussen Naruhito en Akis hino is sindsdien ijzig. De sym pathie van het volk ligt bij Naruhito. Hij doet zijn werk als kroonprins met overgave en met veel gevoel. Akishino's directe en openlijke kritiek vindt de Japanner smakeloos en indiscreet. Keizersnee Vandaag wordt het derde kind je van Naruhito en Kiko gebo ren. Met de keizersnee: een stil le verwijzing naar de geboorte van een jongen? Zes september is in de Chinese kalender de dag van de hond in het jaar van de hond, de die renriem die voor een gemakke lijke geboorte staat. De Japan ners verwijzen er graag naar. Op de site van een beroemde waarzegger staat echter een an dere boodschap: het is de 'dag van de jongere zus'. Zou het dan toch een meisje worden? Menig Japanner hoopt er stie kem op. GPD BAGGERMOLENS - De Ne derlandse tijdelijke zaakgelas tigde in Caïro, mr. D.J. Slin- genbex'g, heeft bij de Egypti sche regering mondeling gepro testeerd tegen de weigering van de Egyptische autoriteiten de terugreis mogelijk te maken voor de twee baggermolens die hxin werk in het Suezkanaal hebben beëindigd. Gisteren was het vierde gesprek over de Suezkwestie tussen kolonel Nasser en de commissie-Men- REDDING - Emmy Scheers (15) uit Vlissingen is gisteren door het gemeentebestuur ge huldigd omdat ze op 29 na een jongetje van de verdrin kingsdood redde. Van bur gemeester Kolff kreeg ze als] dank een polshoxloge. En» greep in toen de 1 O-jarigs A.M. Verhage bij het vissëj van de schutsluis in het Ka- naai door Walcheren viel, COASTER - Na drie maande1 is het bergingsbedrijf Tak ge lukt om de gezonken Zweeds coaster Kare uit de vaargeul is: slepen en vast te zetten. De Kla re zonk bij Hoedekensekerk na een aanvaring met de Don- gedijk van de Holland-Amen- kalijn. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 È-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Poslbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 Ét mat li redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 A8 Zferlkzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Poslbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tol 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Allo bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd J overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens I de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax; (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 -Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverterei1 Uitgeverij Pr aan ons vers (abonnemer ivens hebben wij opgenomen in een bestan inienlaaministratie en om u te (laten) informeren overvc de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of dc Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4