PZC Zorgen om kernreactor Petten Zwijnen op de Veluwe rukken op Tien gewonden bij treinongeluk Amersfoort koopkracht gezin ChristenUnie trekt miljard uit voor Stop direct waar je mee bezig bent... Mogelijk een scheur in het koelwatersysteem Kamer wil snel inzage in rapport Schipholbrand woensdag 6 september 2006 3 x 3 3026,- gegarandeerde besparing 3x3 €2591,- gegarandeerde besparing AMERSFOORT - Tijdens een botsing tussen een ran geerlocomotief en een reizigerstrein op station Amers foort gisterochtend, zijn tien mensen gewond geraakt. Volgens een woordvoerster van de spoorwegpolitie hebben de twee machinisten verwondingen aan hun gezicht. De getroffen reizigers hebben onder meer last van rug- en nekletsel. Alle gewonden zijn naar een zieken huis vervoerd. De reizigerstrein, met bestemming Alk maar, was aan het vertrekken toen deze in botsing kwam met de locomotief. De treinen ontspoorden niet. De dubbeldekker stond gisteravond half op het rangeerterrein en half langs het perron. De spoorwegpolitie is een onderzoek be gonnen naar de oorzaak van het ongeval. Omdat het ongeluk gebeurde terwijl beide treinen met lage snel heid reden, viel de ravage volgens de woordvoerster mee. Spoorbeheerder ProRail meldde rond 16.00 uur dat het treinverkeer langzaam was hervat. In een reac tie laat reizigersvereniging Rover weten dat ze zich zorgen maakt 'over de afnemende veiligheid van trein reizigers'. Rover verwijst naar twee eerdere inciden ten die dit jaar plaats vonden. foto Marnix Schmidt/ANP rj^r Karen Zandbergen PETTEN - In het koelwatersys teem van de kernreactor in Pet ten zitten vervormingen en mo gelijk een scheur. Volgens staats secretaris Van Geel van milieu is de reactor nog wel veilig, die Donner pakt geweld tegen ambulances aan DEN HAAG - Mensen die zich agressief gedragen tegenover ambtsdragers en hulpverleners kunnen een hogere straf aan hun broek krijgen. Het Open baar Ministerie (OM) is bezig een richtlijn hiertoe aan te pas sen, zoals de Tweede Kamer on langs had gevraagd. blijft dan ook gewoon door draaien. Het ministerie onder zoekt nog deze maand of er een scheur in het koelsysteem zit. Al in 2002 beklaagde de actie groep Meldpunt Nucleaire Vei ligheid zich bij de Kernfysische Dienst over zwakke plekken in de koeling. De dienst liet metingen uitvoe ren en vond niets. Nu heeft de reactorexploitant wel afwijkin gen gevonden en een kras die mogelijk het begin is van een scheur. Het koelsysteem is be langrijk, omdat bij het opwek ken van kernenergie een enorme warmte vrijkomt. Als die niet goed wordt afgevoerd, kan de reactorkern in het ergste geval uitdrogen en smelten. Als dat ge beurt hebben we een nucleaire ramp, maar van zo'n dreiging is volgens het ministerie en de ex ploitant van de reactor geen sprake. Zorgelijk Het Meldpunt Nucleaire Veilig heid vindt de situatie zorgelijk. Volgens deze actiegroep moet het complex in Petten worden stilgelegd totdat duidelijk is wat er aan de hand is. De afwijkingen zitten in een deel van het systeem dat bij de bouw van de reactor, 45 jaar ge leden, volledig in beton is gego ten. Het primaire koelsysteem is een gesloten circuit met honderddui zend liter water die met hoge snelheid langs de splijtstof in de reactor wordt gepompt. Daarbij wordt het water opgewarmd en radioactief. Van de primaire koelwaterlei ding gaat het hete water naar warmtewisselaars, waar de warmte overgedragen wordt aan koelwater uit het Noordhol lands Kanaal, dat vervolgens in de Noordzee bij Petten terecht komt. GPD Vindt u het moeilijk om een keuze te moken tussen al die aanbiedingen als u nu een auto gaat kopen? Bij Opel hoeft u niet te kiezen. Wij bieden tijdelijk 3 jaar lang een gratis financiering aan plus 3 jaar garantie én ook nog een gratis set winterhanden bij aanschaf van een nieuwe Opel*. Een uniek aanbod dat u veel geld bespaart. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl Vrouw betrapt met illegale aap ELST - Een Duitse vrouw is maandag aangehouden op de paardenmarkt in Eist, zo bevestigde een woordvoerder van de Algemene Inlichtingen Dienst gisteren. Ze liep rond met een Japanse makaak, een aap die in Nederland alleen gehouden mag worden als daar ontheffing voor is aangevraagd. De vrouw had die niet en had ook geen eigendomspapie ren bij zich, waardoor ze direct een boete van tweehon derd euro moest voldoen. ANP Haagse inburgeraars naar ADO DEN HAAG - Ongeveer 450 nieuwe Hagenaars die deelne men aan een inburgeringscursus bezoeken de komende tijd zes thuiswedstrijden van ADO Den Haag. In het ka der van de I-Iaagse Ontmoeting maken de nieuwe Hage naars deze avonden kennis met een typische vrijetijdsbe steding van inwoners van Den Plaag. Het bezoeken van de wedstrijden is een initiatief van Rabin Baldewsingh, wet houder van Burgerschap. Baldewsingh wil Haagse burgers stimuleren om met el kaar in gesprek te gaan en samen activiteiten te onderne men. Als tegenprestatie voor de support van de nieuwe Hagenaars brengen spelers en staf van ADO Den Haag een bezoek aan inburgeringslessen. ANP School wil niet onder hoogspanning GUTTECOVEN - De Vrije School Sittard weigert te ver huizen naar een gebouw onder hoogspanningsleidingen in het dorp Guttecoven bij Sittard. In een brief aan het stadsbestuur van Sittard-Geleen liet de school gisteren weten dat de magneetvelden onder de leidingen de kinde ren blootstellen aan veertigmaal de maximale landelijk toegestane norm voor magnetische golven. Het bestuur van de Vrije School verwijst naar een brief van staatssecretaris Van Geel van 3 oktober 2005. Daarin staat dat kinderen van 0 tot 15 jaar, die langdurig in de directe omgeving van bovengrondse hoogspanninglijnen verblijven, een statistisch verhoogde kans hebben op het krijgen van leukemie. ANP Paard deelt doodschop uit HEGELSOM - Een 71-jarige man uit het Limburgse He- gelsom is gistermiddag overleden na een trap van een paard. Dat heeft de politie gemeld. De man was in zijn stallen aan de Tongerloseweg bezig met zijn paarden, toen een van hen hem schopte. De man overleed ter plekke. ANP Bajespersoneel aangehouden DORDRECHT - Drie werknemers van penitentiare inrich ting de Dordtse Poorten in Dordrecht zijn aangehouden, omdat justitie hen verdenkt van drugshandel. „Het onder zoek, dat nog loopt, moet uitwijzen of de verdachten be trokkenheid bij drugshandel binnen de muren van de PI kan worden verweten", aldus het Openbaar Ministerie (OM) in Dordrecht gisteren. Bij doorzoeking van woningen trof de politie bij twee ver dachten een hennepkwekerij aan. Het OM doet geen mede delingen over de exacte functies van de gevangenismede werkers. ANP ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3 aanbod. Het geld is onder meer bestemd voor een verhoging van de kin derbijslag en een extra belas tingkorting voor alleenstaande ouders. Dankzij een kindgebon den budget kunnen gezinnen die dat willen, gebruikmaken van kinderopvang. Dat staat in het concept-verkie zingsprogramma 'Duurzaam voor elkaar', dat de Christen- Unie gisteren heeft gepresen teerd. De partij wil verder 3 mil jard reserveren om te zorgen dat er meer mensen aan de slag ko men en dat ze langer blijven wer ken. Het geld is speciaal be doeld voor lage inkomensgroe pen, jongeren, oudere werkne mers, gehandicapten, herintre ders en langdurig werklozen. De koopkracht van AOW'ers met een aanvullend pensioen tot 18.000 euro per jaar wil de Christenunie op peil houden door de uitkering te koppelen aan de loonstijging en door een ren. Hypotheekrente Net als de PvdA wil de Christen- Unie de hypotheekrenteaftrek beperken tot een tarief van maximaal 42 procent (nu is dat 52 procent). Voor wie al een hy potheek heeft, geldt de maatre gel niet. Het eigenwoningforfait (een belasting op het bezit van een huis) gaat omlaag. Er komt een belastingkorting voor het on derhoud van oudere huizen. Ouderen en chronisch zieken krijgen een compensatie voor de duurdere zorgpremie. De partij trekt hier 300 miljoen voor uit. Ook wil de partij de no claimre geling in de gezondheidszorg af schaffen. Om het milieu te verbe teren investeert de Christen- Unie 1 miljard in duurzame energie, openbaar vervoer, duur zame landbouw en natuur. Ook milieubelastingen moeten zor gen voor een schoner milieu. ANP Dat zei minister Donner (Justi tie) gisteren in de Tweede Ka mer. Hij is net als de hele Twee de Kamer bezorgd over het toe nemende geweld tegen bijvoor beeld ambulancepersoneel. De vakbond CNV sloeg hierover eer der al alarm. Dit voorjaar heeft Donner een plan van aanpak ge- maakt, om dit tegen te gaan en i aan te kunnen pakken. Opnieuw een hogere strafmaat invoeren, wat LPF-Tweede Ka merlid Joost Eerdmans bepleit, biedt volgens Donner echter geen oplossing. Ook de andere I gartijen zien hier nu niet veel in. De LPF'er wil dat mensen die I ambulancepersoneel uitschel- den, een boete krijgen van 500 I euro. Slaan of schoppen moet I Volgens hem standaard leiden tot een strafeis door het OM van I één jaar. I Donner ziet meer heil in andere maatregelen, zoals het stimule ren om aangifte te doen. Met en- I kele ziekenhuizen zijn afspra- ken gemaakt dat personeel dat I anoniem kan doen. ANP pagina 4 I ambulancepersoneel neemt patiënt niet serieus Bond wil geen reclame overdag I voor dikmakers DEN HAAG - De Consumenten. bond en de Nederlandse Hart- l stichting willen een verbod op de uitzending van tv-reclame voor ongezonde voeding over dag en in de vroege avond. Ook mogen kind-idolen alleen nog worden ingezet om gezonde voe dingsmiddelen aan te bevelen. De organisaties deden deze aan bevelingen gisteren aan minis ter Hoogervorst van Volksge zondheid bij de presentatie van 'Hollands Welvaren', een bro chure waarin aandacht wordt gewaagd voor de invloed van re clame op het ongezonde voe dingspatroon van veel kinderen. Het aantal te dikke kinderen van 4 tot 15 jaar is de afgelopen tien jaar verdubbeld. Inmiddels is 14 procent van de jongens en 17 procent van de meisjes te dik. De initiatiefnemers benadruk ken dat ook fictieve kinderhel den, zoals tekenfilm- en stripfi guren, moeten worden geweerd uit reclame voor dikmakende voeding. GPD A'ISycHlfeAJ IT H»J IETS- Vooie. OE- "ZUS J'fc=_ door Fons Kockelmans DEN HAAG - De ChristenUnie wil de komende vier jaar 1 mil jard euro uittrekken om de koop kracht van gezinnen met kinde ren te verbeteren. hogere belastingkorting. Om de oudedagsvoorziening op termijn betaalbaar te houden, moet die voor een groter deel dan nu uit de belastingen worden betaald. Dat betekent dat rijkere oude ren ook een aandeel moeten leve- (Advertentie) door Roel Klein APELDOORN - Wilde zwijnen dringen komende herfst vaker en massaler dorpen en steden op de Veluwe binnen. Er zullen niet alleen meer confrontaties plaatsvinden tussen burger en everzwijn, ook de (wroet)schade die de dieren aanrichten neemt fors toe. Dat is vooral een gevolg van de extreem hoge aantallen - vijf tot zesduizend - wilde zwijnen op de Veluwe. „Heel verschrik kelijk zo veel als er zijn", zegt ja ger Henk Bosboom van de Wild- beheer Eenheid Vale Ouwe. Die heeft al 180 varkens afgescho ten. Dat moeten er 427 worden. „Probeer als de bliksem het tij te keren anders ben ik bang dat het uitloopt op een ecologische ramp", stelt Geert Groot Bruin- derink, als wetenschapper ver bonden aan de Universiteit van Wageningen. Hij vreest voor verspreiding van virussen als de varkenspest, doordat grote aantallen dieren in een relatief klein gebied le ven. Volgens Groot Bruinderink houden faunabeheerders de ho ge aantallen kunstmatig in stand. „Er ontstaat daardoor een veel te grote wroetdruk op de Veluwe. Het aantal zwijnen is in twintig jaar verviervou digd. Geen wonder dat ze overal opduiken", legt Groot Bruinde rink uit. Hij vindt dat het aantal bosvarkens terug moet worden gebracht tot achthonderd. „Dat kan door extra te jagen of door helemaal te stoppen met jagen, waardoor de de grote aantallen op natuurlijke wijze verdwij nen." Voetbalvelden De everzwijnen zorgden in de af gelopen weken al voor veel wroetschade in Apeldoorn, Epe en Vierhouten. Voetbalvelden, een plantsoen bij een serviceflat en tuinen werden omgeploegd tot knollenveld. Ook vinden er na zonsondergang regelmatig aanrijdingen plaats. Staatsbos beheer ziet de everzwijnen steeds vaker dicht bij de snel weg A28. „Als ze daar op de weg komen voorzie ik een bloed bad", voorspelt de Nunspeetse boswachter Mark Karsenmeijer. De provincie Gelderland ziet het minder somber in en ver wacht veel van de nieuwe reflec torpaaltjes die het wild moeten afschrikken. De reflector draait rond op de windvlaag van passe rende auto's. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet zo snel mogelijk inza ge krijgen in het kritische rap port van de Onderzoeksraad voor Veiligheid naar de Schip holbrand. Een verzoek daartoe van GtoenLinks werd gisteren de hele Kamer aangenomen. Voorzitter prof. mr. Pieter van Vollenhoven van de Raad zei gis teren dat het definitieve rapport 'heel snel' afgerond zal zijn, ver moedelijk half september. Van Vollenhoven is de opmerkingen van de betrokkenen die zijn ge hoord voor het onderzoek nog aan het verwerken. Hij bena drukte dat hij niet 'aan het on derhandelen' is met de ministe ries over de uitkomsten van zijn bevindingen, zoals sommige mensen vrezen. „Waarheidsvin ding is heel belangrijk. Ik ben niet in gesprek om conclusies milder te maken", zei hij tegen het NOS Journaal. „Er moet een goed rapport komen. Het gaat er om dat de feiten kloppen." Plet televisieprogramma Nova heeft beslag weten te leggen op een conceptrapport en berichtte daarover maandagavond. De raad concludeerde dat tijdens de fatale brand minder doden zouden zijn gevallen als de mi nisteries van Jusititie en Vrom zich aan de wetten en regels had den gehouden. Bij de brand in het cellencomplex op Schiphol vielen vorig jaar oktober elf do den. De ministers die het meest onder vuur liggen in het rap port, Piet Hein Donner van justi tie, Sybilla Dekker van Vrom en Rita Verdonk van vreemdelin genzaken, wilden nog niet reage ren op de conclusies die worden getrokken. Zij wachten de defi nitieve versie af. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3