Camperbezitters laken Recron PZC PZC Nerf, tint en schimmel bepalen de vorm Openluchtfilm dient als ijsbreker Natuurregels Europa ernstige bedreiging voor visserijsector ,11 Terneuzen geprezen voor aanleg overnachtingsplaatsen kampeerauto's ST0KKE DEALER rastelevn woensdag 6 september 2006 jjnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Het aanwijzen van tien overnachtingsplaatsen voor kampeerauto's maakt van Terneuzen een vooruitstrevende gemeente op het gebied van toe risme en recreatie. Terneuzen vervult, als ze het voorgenomen beleid doorzet, een voorbeeld functie voor andere gemeenten en zorgt er mede voor dat cam perbezitters niet naar het buiten land hoeven vluchten. l.Die complimenten brengt H. van Dongen uit Zevenhuizen de [gemeente Terneuzen over. De fervente 'camperaar', zoals Van Dongen zichzelf noemt, reageert op de volgens hem misplaatste kritiek van de vereniging van Recreatie Ondernemers Neder land (Recron). De recreatieon dernemers stellen dat het 'regu leren van wild kamperen op ge meentelijke parkeerterreinen schadelijk is voor het toeristisch •product Zeeland'. De Recron rept over oneigenlijke concur- irentie, illegale afval(water)loz'in- gen, ongewenste passanten en ioneigenlijk gebruik van de plaat sen door caravangebruikers. Van Dongen, die vele medestan ders heeft getuige de website www.camperforum.nl, vindt dat de Recron appels met peren ver- d. Volgens hem kamperen ters van campers niet, jmaar brengen zij in een gepar keerde auto de nacht door. Mo- iderne kampeerauto's hebben Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAfMDEREÜM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mall: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gas, water, licht en een afvalber- ging en hebben daarom geen camping nodig. Als ze in Neder land niet op parkeerplaatsen mo gen overnachten, rijden ze door naar Frankrijk of Duitsland waar de laatste jaren veel over nachtingsplaatsen zijn ingericht om aan de massale vraag te vol doen. De Nederlandse midden stand, horeca, culturele en spor tieve voorzieningen lopen zo een behoorlijk bedrag aan inkom sten mis, betoogt Van Dongen. Andere site-bezoekers voegen er nog aan toe dat campers buiten het kampeerseizoen vaak ner gens terecht kunnen. In het hoogseizoen worden ze op veel campings geweerd, omdat ze niet langer dan één of twee da gen blijven of omdat de cam pingeigenaar bang is dat zijn keurige grasperkje kapot wordt gereden. In zijn brandbrief aan de Recron meldt Van Dongen dat kampeerautobezitters geen vervuilers zijn. De speciale plaatsen trekken, leert jarenlan ge ervaring hem, ook geen onge wenste passanten of illegale ca ravans. De gemeente Terneuzen gaat wildkamperen juist tegen met goede regelgeving. Camper eigenaren weten, als de parkeer plaatsen definitief zijn aangewe zen, juist precies waar ze aan toe zijn. De bezitters van kam peerauto's hoeven volgens Van Dongen echt niet voor een dub beltje op de eerste rang te zit ten. Terneuzen kan, net als veel gemeenten in het buitenland, be- taalpalen plaatsen om kosten voor afvalverwijdering of hef fing van toeristenbelasting te voldoen. Tien jaar Wethouder J. van Schaik (ver keer en parkeren) is dat echter niet van plan. „Ach, dat duurt tien jaar voor je de plaatsing van die palen er weer uit hebt. Terwijl wij de aanwijzing van overnachtingsplaatsen juist zien als service aan de kampeerauto- bezitters." De wethouder gaat er vanuit dat na jaren delibere ren nog dit najaar tien officiële overnachtingsplaatsen in Ter neuzen, Axel, Sas van Gent en Westdorpe worden ingericht. Hij verwacht dat de bezwaren van de Recron en Vakantie-Ei land De Braakman ongegrond worden verklaard, omdat ze zich niet richten op te verwach ten overlast van de aan te wij zen plaatsen. Rommelmarkt iZENDIJKE - Openbare basis school De Schuttershoek in IJ- jndijke houdt zaterdag een Rommelmarkt in het schoolge bouw aan de Schutterstraat, kinderen kunnen zich uitleven met een bungeerun en een springkussen. Dweilorkest De Deurzakkers, Johnny Groosman en het trio Staf, Edwin en John- hy zorgt voor de muzikale om lijsting. De rommelmarkt is van 13.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) alles voor uw baby Lange Vorststraat 26 - 28 Goes Tel.: 0113 - 22 76 23 Frans de Pooter met zijn houtdraaiwerk. door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - Fraai hout draaiwerk van Frans de Poöters hand is uitgestald op de vloer, tafels en sokkels. Aan de wanden hangen aquarellen van historische boerderijen, gemaakt door de in 2002 overleden J. Risseeuw uit Cadzand. En komend weekeinde stelt Anneke van Eck-Steyaert uit IJzendij- ke geabstraheerde olieverfschilderijen met herkenbare elementen ten toon. De drie kunstenaars zijn niet de eersten en zeker ook niet de laatsten die dit jaar werk tentoonstellen in 't Kerkje, zoals Waterlandkerkje in de streek heet. Al de hele zomer wisselen regionale ama teur-kunstenaars elkaar af: van enkele dagen tot enkele weken exposeren ze kunst en ambaehtswerk in de dominee Stuerboutkerk. Met afwisselende tentoonstellingen die de Stichting Oude Zeeuwse Kerken en Commissie Waterlandkerkje samen stelt, kreeg het Nederlandse hervormde kerkje een nevenfunctie, waardoor het godshuis vaker toegankelijk is voor be zoekers. Onder de noemer 'Hout een tweede leven' exposeert De Pooter er nu houtobjecten, van zeer fijn klassiek draaiwerk tot vrij werk, vervaardigd met de hand en neigend naar abstrahe ren. Nog maar vijf jaar geleden kwam hij in contact met het 'Vlaamse Gilde van Houtdraaiers'. Hij was meteen ver kocht, ging cursussen volgen in Gent om zich de verschillende technieken ei gen te maken en begon met hout- draaien. Hij vertelt enthousiast over zijn hobby, die steeds serieuzer vormen aanneemt. Over de verwerking en toepassing van de diverse houtsoorten - hij gebruikt meestal hout uit de streek - en specifie ke kenmerken als structuur, nerf en tint. Over schimmel, die voor een fraaie tekening zorgt. Over het zoeken naar stukken met zo'n bijzondere tekening, naar een wortelstuk of een kleine onvol komenheid die hij kan gebruiken om een accent te leggen. Esdoorn, essen, berken, noten, ebben, kastanje, acacia, appel- en perenhout passeren de revue. „Hout is een mooi na tuurproduct, dat in grote verscheiden heid aanwezig is. Laatst kreeg ik twee taxusbomen van tachtig jaar oud. Ik. vind het boeiend om die bomen met be hulp van een draaibank een tweede le ven te geven", betoogt De Pooter. Zijn werk bestaat uit bolle en holle vormen: schalen, kommen, karaffen en doosjes. Ze hebben vaak openingen en ingan gen. „Ik maak altijd gebruik van de vorm van het stuk hout. Vormen zijn voor mij heel belangrijk. Ook een gewone gladde schaal moet iets bijzonders hebben." Een klein wit object blijkt niet van hout maar van mergpijp gemaakt. Voor de ex-slager heeft die materie natuurlijk geen geheimen. Vijfentwintig aquarellen van histori sche boerderijen en schuren uit de omge ving, bezit van diverse families, vormen foto Camile Schelstraete een schat aan dankbaar documentatie materiaal voor liefhebbers van het land leven en heemkundigen. Vooral omdat tweederde er niet meer is, omdat ze of wel ingestort ofwel afgebroken zijn. Risseeuw (1918-2002), boer en archi tect, heeft zich in de laatste jaren van zijn leven ingespannen om de fraaiste boerderijen van West-Zeeuws Vlaande ren vast te leggen. Net op tijd, omdat in de jaren negentig er velen van verdwe nen zijn. Een tekening van de Catshoeve in Groe- de, gemaakt op 16-jarige leeftijd, geeft aan dat hij al vroeg belangstelling had voor zowel tekenen als plaatselijk erf goed. Risseeuw was dan ook bestuurs lid van de heemkundige kring en het Streeklandbouwmuseum. Hij was te vens een van de eersten die zich inzette voor het behoud van oude boerderijen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Tentoonstelling aquarellen t/m 6 septem ber, houtdraaiwerk t/m 8 september, olie verfschilderijen 9 en 10 september in de Ne derlands Hervormde Kerk van Waterland kerkje. Openingstijden: wo. do. en vr. 13.00-16.30 uur, za. 11.00-16.00 uur, zo. 13.00-16.00 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Wijkbewoners of dorpe lingen die elkaar ongedwongen leren kennen tijdens het gezamenlijk bekijken van een film in de open lucht. Dat is het idee achter een proef van de gemeente Terneuzen, de plaatselijke Stichting Welzijn en cultuurstichting Scoop. De eerste rolprent draaide gisteren bij het Rivierenhuis in de Terneuzense wijk Zel- denrust. Vrijwilligers en bestuursleden vreesden vóór Million Dollar Baby begon nog dat ze alleen met elkaar moesten kijken. Maar net voordat trainer Clint East wood boksster Hilary Swank leert hoe ze moet vechten om te overleven in de ring, komt een tiental wijkbewoners een kijkje nemen. Op een kleedje, een meege brachte stoel of vanaf een fietszadel kij ken ze naar het filmdoek. De bestuursle den en vrijwilligers van de wijkvereni- ging zitten klaar om ze na de film nog even vast te houden. Even laten zien hoe gezellig het wijkgebouw is, even kletsen om de buurt en haar bewoners beter te leren kennen en hopen dat mensen zin krijgen om vaker deel uit te maken van de bevolking van het Rivierenhuis. En misschien ook eens een handje toeste ken bij een activiteit voor de jeugd, de ouderen of alle buurtbewoners. Vrijwilli gers heb je tenslotte nooit genoeg. Wijkbewoners - en andere gezelligheids zoekers - die de film gisteren hebben ge mist, krijgen dinsdag 12 september nog een kans. Niet om Clint te zien, want vol gende week draaien ze bij of in (bij slecht weer) het Rivierenhuis Ray, de film over het leven van Ray Charles. Maar wel om de warmte van de wijk te ervaren. Ook inwoners van Koewacht (vanavond bij of in de Vlaschaard) en de Terneuzense binnenstad (morgen en don derdag 14 september bij of in De Trian gel) kunnen elkaar ontmoeten tijdens een filmavond. foto Camile Schelstraete Boete voor uitvoer softdrugs MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 28-jarige inwoner, van Beveren (B) voor de uitvoer van softdrugs veroor-, deeld tot 500 euro boete. De Belg had 23 juni in een grows- hop 129 gram hennep gekocht en werd in Sas van Gent aangehouden. Een drugsbestrijdingsteam van de politie observeerde de auto, waarin de verdachte zat. De man zei een voorraadje van dertig gram wiet voor zichzelf te wil len hebben. De rest zou hij onder vrienden verspreiden. Zijn raadsman P. de Ferm had er een wrang gevoel bij, omdat de beleidsmakers in België een verkeerd signaal af geven. „Uw cliënt wist drommels goed dat hij deze hoe-; veelheid softdrugs niet de grens over mag nemen. Het ro ken van een jointje wordt nog gedoogd, maar dit was veel te veel", reageerde de politierechter. Nog sprankje hoop voor voetveer HULST - Er is nog een sprankje hoop voor de pleitbezor gers van een permanent fietsvoetveer tussen Oost-Zeeuws- -Vlaanderen en Zuid-Beveland. Wethouder C. de Kraker. (Verkeer en Vervoer) van Hulst zegde gisteravond in de' vergadering van de raadscommissie Ruimte toe, dat het college van burgemeester en wethouders de mogelijkheid, wil bekijken om het fietsvoetveer bij Perkpolder in te pas-: sen in het .plan voor de aanleg van een jachthaven, een: golfbaan en (recreatie)woningen in het gebied in de kop- van Hontenisse (Plan Perkpolder). De Kraker deed de toe-; zegging op aandrang van de 'fracties van de SP en het CDA. Op verzoek van die eerste partij werd gisteravond! kort gepraat over de wenselijkheid en haalbaarheid van! een vaste veerverbinding voor fietsers en voetgangers tus sen de twee Zeeuwse gebiedsdelen. Dat gebeurde aan dei hand van het boekje 'De tragikomedie van de fietsvoet- veerkwestie Kruiningen-Perkpolder' van SP-lid A. Broek- Clingenaar moet rijbewijs missen MIDDELBURG - Een 34-jarige drankrijder uit Clinge was volgens officier van justitie D. Jeras een gewaar schuwd man. De officier eiste gisteren in Middelburg zes maanden rijontzegging en 650 euro boete. Politierechter A. Janssens-van Kampen kwam de verdachte iets tege moet en bepaalde de straf op zes maanden rijontzegging, waarvan twee maanden voorwaardelijk en 650 euro boe te. De Clingenaar werd 19 juni aangehouden in Sint-Jan steen met een alcoholgehalte van 590 microgram: tweeën half keer zoveel alcohol als is toegestaan. Natuurkeurmerk garnalensector COLIJNSPLAAT - De garnalensector werkt met natuur organisatie stichting De Noordzee en de Waddenvereni-t ging aan een milieukeurmerk voor de garnalenvisserij op. de Wadden- en Noordzee. Uit een voorstudie is gebleken; dat het behalen van het keurmerk mogelijk is, meldden al le betrokkenen gisteren. Het gaat om het internationaal; erkende MSC-keurmerk, waarbij MSC staat voor Marine- Stewardship Council. Met name de bijvangst van jonge- schol en tong moet sterk verminderen om aan de eisen' van MSC te voldoen. Een keurmerk voor duurzame, na-, tuurvrienclelijke garnalenvisserij is ook in het belang van de vissers, onderkent de sector, omdat belangrijke afne mers als supermarkten dit steeds vaker vragen. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De invoering van nieuwe Europese natuurregels vormt een ernstige bedreiging voor de Nederlandse vissers, met name de schelpdiersector. Het Productschap Vis en de ge meente Reimerswaal hebben de noodklok geluid bij de Tweede Kamer, die volgende week het project Natura 2000 behandelt. Europa wil dat alle lidstaten be schermde leefgebieden aanwij zen voor planten en dieren. Be staande activiteiten zouden daar in beginsel niet onder moe ten lijden. De jurisprudentie over de mechanische kokkelvis serij en het uitzaaien van mosse len en oesters wijst echter op het tegendeel, aldus het Product schap Vis in een brief aan de Ka mer. De belangenorganisatie vreest 'nog meer economische schade voor de visserijsector en verlies aan werkgelegenheid', als de Ka mer binnenkort instemt met de doelen die het kabinet heeft ge formuleerd voor Natura 2000. Die zouden veel strenger zijn dan in omringende lidstaten. Reimerswaal schrijft de Kamer leden 'ernstig bezorgd' te zijn over de toekomst van de schelp dierbranche. „Zoals u waar schijnlijk bekend zal zijn, vindt het overgrote deel van de aan de schelpdiervisserij gerelateerde bedrijven zijn basis in onze ge meente, en dan met name in Yer- seke. Het zal u duidelijk zijn dat de sociaal-economische gevol gen van een teloorgang van de schelpdierbranche voor onze ge meenschap onoverzienbaar zou den zijn." Naast de mossel- en de kokkel sector zijn volgens het Product schap Vis ook de kleinschalige vissers in de Voordelta in ge vaar. Het zeereservaat dat daar komt als natuurcompensatie voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte valt onder de aan te wijzen gebieden in het kader van Natura 2000. Volgens het Productschap zullen kleinschali ge, gemengde kustvissers in de Voordelta 'als gevolg van een ri gide en vergaande implementa tie van Natura 2000' veertig pro cent aan onvervangbare visgron den verliezen. „Het voortbe staan van deze bedrijven is daar mee in het geding en daarmee; ook de bestuurlijke afspraken in het kader van het zeereservaati om maatregelen te nemen met: zo min mogelijk maatschappelijk kepijn." Volgende week woensdag debat-'; teert de Kamer met minister* Veerman (CDA, Landbouw, Na-- tuur en Voedselkwaliteit) over de Europese natuurregels. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13,30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge;, 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten,] handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur; Anbó; koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljard ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45; uur; Gymnastiek; GROEDE - Slijkstraat, 17.00 uur: Acro-] batiek door leerlingen Duitse hoge-. school voor de kunst; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie-J ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en, handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten;. 10.30 uur: Bibliotheek, fysio gym; 11.30j uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer be wegen voor ouderen; Activiteitencentrum Korenmarkt, 14.00j uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30: uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen-! komst; De Vlaschaard, 21.30 uur: Openlucht filmvoorstelling; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo-i keren en bieden; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.0Ó! uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog;] 14.00 uur: Kaarten, biljarten; Sint Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en- spelmiddag en diverse handwerktech-j nieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00' uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten,- fietstocht; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur:' Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli-j huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uurr Volksdansen; Ziekenhuis De Honte, 19.30 uur: Info bijJ eenkomst over longziekten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur- Jeugdcentrum Meetpoint; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14,00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37