Pentagonproject opent Muziek Monumentaal PZC Big bands zijn dominant op muziekfestival Dichter Robert Burns inspireert muziekgroep woensdag 6 september 2006 swbi Tak 'N Djola. Het festival Muziek Monu mentaal in Zierikzee is on losmakelijk verbonden met de Open Monumentendag. De zater dag geldt dan ook steeds weer als hoogtepunt van het festival met tal van optredens op diver se locaties in de monumentale binnenstad van Zierikzee. Verder krijgen traditiegetrouw de ridderzaal in Slot Haamstede en de Jacobuskerk in Renesse een optreden toebedeeld. Deze tnini-toernee met als afsluiting een optreden in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis wordt dit keer gemaakt door een aangepast ensemble van Conjunto Bela Epoca met aller lei soorten tangomuziek uit ver schillende delen van Zuid-Ame rika. Het ensemble heeft een aangepaste samenstelling, om dat twee van de vaste musici op uitnodiging in Argentinië optre dens verzorgen in deze periode. Het Gilde van de Torenblazers blaast de derde festivaldag van af de Zuidhavenpoort open. Het verdere programma heeft een hoog Big Band-gehalte dit keer. Zo zijn er optredens van de Klei ne Big Band Bosco uit Breda en treedt vervolgens ook Big Band De Nieuwe Veste in volledige be zetting op. In het verlengde hiervan liggen bovendien de dixie en jazz die zes oud-mariniers op de Schuit haven ten gehore komen bren gen. Onder de naam Second Opi nion Dixielandmusic treden zij aan in hun traditionele witte uniformen. De Zeeuwse percussiegroep Tak'n Djola ('Geef mij vuur') be hoort tot de vaste gasten tijdens dit festival en zal ook zaterdag weer West-Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse ritmes laten weerklinken. Andere Zeeuwse gasten dit keer zijn de leden van Interscaldis Pipes and Drums die op verschillende locaties in de binnenstad hun kenmerken de doedelzakgeluid laten horen. Verder is er 's middags een kin dervoorstelling in de Gerefor meerde Kerk in de Sint Domus- straat. Onder de titel In een gro te paddestoel wordt, doorspekt met bekende kinderliedjes, een sprookje opgevoerd met muzika le begeleiding van de band Muzi- kaèl. Het festival wordt zater dagavond afgesloten in de Gere formeerde kerk aan de Domus- straat met een muziek- en poë zieprogramma van Noortje Korst (piano) en Annemiek van der Geijn (zang). Zij treden op als duo Muse Connaction. De uitsmijter is toebedeeld aan ope rettevereniging Baronie met een meezing-programma van beken de operettemelodieën. Ali Pankow e omschrijving con- eert volstaat niet voor de eerste mani festatie van de elfde editie van Muziek Monumentaal donderdagavond in de Gere formeerde Kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Weliswaar treden er vijf gere nommeerde musici aan om dit eigen, kleinschalige nazo merfestival op Schou- wen-Duiveland te openen, maar zij hebben meer te bie den dan muziek. Componist Wout Kwakernaat uit Breda spreekt dan ook liever over een project, het Pentagonpro ject om precies te zijn. De titel verwijst naar het enorme bureau van defen sie van de Verenigde Staten, het Pentagon en naar de strijd in Irak in combinatie met zijn fas cinatie voor het getal vijf. „Plet Pentagon is gebouwd in de vorm van een vijfhoek of penta gram en een vijfhoek symboli seert ook de vijf elementen: vuur, lucht, aarde, water en geest", vertelt de componist. „In het oude Mesopotamië was het teken 3500 jaar voor Christus al bekend en het wordt gezien als de eerst bekende ontwikkeling van geschreven taal. Het teken stond in later tijden voor ko ninklijke macht naar de vijf hoe ken van de wereld." De afgelopen twee jaar heeft Kwakernaat zich naast de ma gie rond het getal vijf intensief beziggehouden met de toestand in en rond Irak. Een ernstige ziekte kluisterde de componist geruime aan het ziekenhuisbed. „Ik dacht dat mijn leven voorbij was, maar ik ben er weer boven op gekomen en toen is de aan drift ontstaan iets aan de we reld na te laten. Zo ben ik op het idee van het Pentagonproject ge komen," vertelt Kwakernaat. Hij heeft zich daarbij als compo nist een dwingende vorm opge legd, waarin het getal vijf weder om een grote rol speelt. Zijn stre ven is de totale compositie op te bouwen met vijf hoofdstukken die alle weer in vijf delen zijn op te splitsen. Het bouwmate riaal van het stuk bestaat voor- Componist Wout Kwakernaat uit Breda. namelijk uit pentachord (vijf op een volgende tonen) met de kwint (een interval in vijf stap pen). „Vakgenoten vroegen me vaak of ik wist waar ik aan be gon met mezelf zo vast te leg gen, maar ik heb heel bewust voor deze structuur gekozen." Actualiteit Inmiddels zijn er overigens al meer werken gereed dan er aan vankelijk gepland waren. Vol gens de componist verandert het Pentagonproject voortdurend: er worden delen uitgehaald en er worden stukken aan toege voegd, voor een deel ook afhan kelijk van de actualiteit. „De laatste compositie tot nu toe dateert van enkele weken ge leden. Die maakte ik naar aan leiding van die bomaanslag op 17 augustus op de markt in Bag dad", vertelt Kwakernaat. Hij is oorspronkelijk uitgegaan van muziekstukken voor vijf pia no's, een viool en slagwerk. Daar is hij om financiële reden op teruggekomen: het aantal pia no's is gereduceerd tot drie. De vijf musici worden met hun in strumenten tijdens hun optre den in de Nieuwe Kerk opge steld in de vorm van een penta gram. Waar Kwakernaat zich in de composities een keurslijf heeft opgelegd, heeft hij zichzelf in stijlen meer vrijheid gegund. De muziek die ten gehore wordt ge bracht, is een mengvorm van klassieke muziek met folklore en een beetje popmuziek. Het eerste deel van het Penta gonproject dateert van decem ber 2003. Opstijgende kruisra ketten vanuit verschillende loca ties weerklinken in de muziek. In het verloop van het stuk wordt de spanning groter. De muziek wordt steeds iets com plexer-. In een volgend deel weerklinkt een periode waarin min of meer enige vrede heerst in Irak. Plet is veel vrolijker van karakter. Kwakernaat wisselt de muzika le vertaling van het oorlogsge weld, het marcheren van de mili tairen, de ontreddering van de slachtoffers en de situatie van Saddam Hoessein af met compo sities waarin Irakese melodieën de hoofdrol spelen. Hij gaat daarbij terug in de tijd naar het oude Mesopotamië, het land tus sen de Eufraat en de Tigris met de oude goden. Troost Biedt de componist zijn gehoor ook enige troost met het Penta gonproject ondanks dat er in Irak beslist nog geen vrede heerst? „Men zou troost kunnen putten uit de wijze waarop dit project wordt uitgevoerd. Met musici van verschillende natio naliteiten, om te beklemtonen dat er geen enkele aanleiding is om oorlog te voeren als je met elkaar muziek kunt maken", zegt Kwakernaat. Zelf bespeelt hij een van de drie piano's. De andere pianisten zijn de Nederlandse Jetje van Wijk en Tanya Novomirskaya uit Turkmenistan, Latif Al Obai- di uit Irak verzorgt de percussie en Salar Asid, een Koerd, be speelt de viool. „Dit Pentagonproject is weer eens een geheel ander begin dan voorgaande jaren", erkent voor zitter Plans Erbrink van Muziek Monumentaal. Traditiegetrouw dansen gemaskerde fantasiefigu ren op stelten dit festival open. Om budgettaire redenen is dat onderdeel geschrapt. Het kost Erbrink en programmeur Wim Timmermans heel wat inspan ning de eindjes aan elkaar te knopen. „Doelstelling van dit festival is nou eenmaal dat mooie dingen door zoveel mogelijk mensen ge hoord en gezien moeten worden. Daarom houden we vast aan die gratis toegankelijkheid voor al le optredens", zegt Timmer mans. Overigens wil hij mensen die wat ruimer in de slappe was zitten graag de gelegenheid ge ven een vrijwillige bijdrage te leveren en zet hij daartoe met plezier een collectebus neer bij de uitgang. Erbrink moet eerlijk bekennen daar eigenlijk een beetje moeite mee te hebben, maar anderzijds: 'alle beetjes helpen'. Bovendien is de voorzit ter ook de jaarlijkse bedeltoch ten langs de talrijke sponsors al aardig gewend geraakt. Ali Pankow De Keltische muziekgroep Burnsout geeft vrijdaga vond een concert in de Vier schaar van het monumentale stadhuis in Zierikzee. Een schot in de roos is de titekvan dit twee de optreden tijdens Muziek Mo numentaal. De naam van groep verwijst naar de Schotse dichter Robert Burns (1759-1796). Hij verzamel de tijdens zijn leven vele Schot- se melodieën en voorzag die van nieuwe teksten. De Schotten vie ren zijn geboortedag op 25 ja nuari traditiegetrouw met een zogeheten Burns Night. Plet muzikale echtpaar Joop en Lieke Biegelaar uit Etten-Leur nam enkele jaren geleden het ini tiatief tot een Burns Supper. Vanuit de muzikale omlijsting van die avonden is de muziek groep Burnsout ontstaan. Joop Biegelaar tekent voor de arran gementen en hij heeft inmiddels een gevarieerd repertoire opge bouwd. De zes muzikanten bespelen on der meer: doedelzak, blokfluit, lowwhistle, cister en mandoline. Ook dit concert is vrij toeganke lijk, maar gezien het beperkt aantal beschikbare plaatsen, doen belangstellenden er goed voor dit optreden vooraf een kaartje te halen bij het VW-kantoor in Zierikzee. ROTTERDAM Pre Party Rotterdam Rumble. Met King Louie One Man Band (USA). Waterfront, wo 21.00 Richard III. Ro Theater. Shakepeares Richard HI is een portret van een gewelddadige opportu nistische carrièremaker als tragische held. Ri chard heeft er alles voor over om aan de macht te komen. Zijn weg naar de troon gaat over lij ken. Rotterdamse Schouwburg, wo, do, vrij za 20.15 uur. Rode haring. Door Frans van der Horst. 1 huis, 220 stoelen gestapeld, 12 knopen, 160 m breed strand, 8 ton, 10 mensen. Rotterdamse Schouw burg, wo 17.00 uur. Wunderkeuze: Welcome in my backyard. Wun- derbaum. Uitgangspunt is de vraag hoe ver je kunt gaan met het toelaten van vreemdelingen c.q. asielzoekers in je persoonlijke leven. De asielzoekers, die zich in een tuin van een woon huis verzamelen, zijn uitgeprocedeerd, kunnen nergens meer heen behalve naar binnen, steeds dichter op de huid van hun weldoeners. Rotter damse Schouwburg, wo, do, vrij za 20.30 uur. Rotterdam Rumble. Derde editie van het rock 'n' roll festival. De Rotterdam Rumble concen treert zich op de luchtige punkrock'n'roll. Met Paul Collins Beat, Supercharger e.v.a. Water front, do vrij en za. Tania Kross. Liederen van Tsjaikovski, Stra vinsky, Rachmaninov, Obradors, Gustavino, Mompou en Oswin 'Chin' Behilia. m.m.v. Ernst Munneke - piano, Randall Corsen - piano. Con cert- en congresgebouw de Doelen, Jurriaanse Zaal do 20.15 uur. Voices. Bonachela Dance Company. Rafael Bon- achela tekent voor twee stukken met zes dan sers; een verbeelding van gebruik, betekenis en kracht van de stem. Met muziek van Matthew Herbert. Theater Lantaren Venster vrij en za 20.30 uur. Zooi. Dansgroep Krisztina de Chatel gaat aan de slag met de Roteb uit Rotterdam. Zooi speelt zich af op de haventerreinen van de RDM in Heijplaat; toeschouwers gaan er per boot naar toe. Rotterdamse Schouwburg, vrij, za, zo en ma 20.15 uur. 06 Europa Festival: UK. Jazz - en geïmprovi seerde muziek, experimentele elektronische mu ziek, singer songwriter, moderne dans, theater en film uit Europa. De tweede editie staat in het teken van United Kingdom, Diverse loca ties, o.a in Theater Lantaren/Venster, Rotown en Laurenskerk vri, za, zo, ma en di 21.00-3.00 uur. Gergiev Festival Rotterdam. Het festival heeft als thema Vrijheid. Naast de vier concerten die Valery Gergiev dirigeert, biedt het programma film, kamermuziek, liedrecitals, tentoonstellin gen, een debat en een familievoorstelling. Con cert- en congresgebouw de Doelen vrij, za zo, ma en di. Jubileumfeest Feyenoord Supportersverenging. Met optredens van o.a. Tatjana Simic, Re-Play, Gerard Cox, Jannes, Gebr. Ko, Jurgen Jonkers en Gerard Joling. Ahoy' vrij 20.00 uur. Bharati. Bharati is een show vol dans, muziek en Indiase traditie, uitgevoerd door meer dan 100 dansers, musici, acteurs en acrobaten. Nieu we Luxor Theater vrij en za 20; zo. 14 uur. Muziektheater De vrouwen van Kamp Westkapelle is muziektheater in|j I kader van het Zeeland Nazomerfestival. Zie woensdag. t Industrieterrein Oude Zandweg, Westkapelle, 20.30 um Filmmuziek Flat Earth Society speelt muziek bij een stomme film, i De Oesterprinses is een stille film van Emest Lubitsch ur 1919 over een hilarische vrouw. De Vlaamse componist d Peter Vermeersch schreef nieuwe muziek bij de stommebt g den. d Samen met zijn big band Flat Earth Society zet hij desfe p van satire en absurditeit van de film om naar muziek, Abdijplein, Middelburg, 21.00 uur s VRIJDAG Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag. Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 16.30 en 19.30 uur F V Openingsconcert Gergiev Festival. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valery Gei-giev. Viool Nikolaj Znaider. Berlioz - Ouverture Ben- venuto Cellini (1834-37), Korngold - Vioolcon cert (1937/45), Beethoven - Derde symfonie Eroica (1803-04). Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. De tragische liefde tussen Layla en Majnun. Be- nali en Levy bezingen het tragische liefdesver haal van Layla en Majnun. Een niet te missen concert! Concert- en congresgebouw de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur. U-razende stilstand. CREW. De voorstellingen versmelten live art met elektronische media. De vraag is niet wat wij doen met technologie, maar wat de technologie doet met ons. Rotter damse Schouwburg, vrij en ma 17.00 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. O.l.v. Va lery Gergiev. Schumann - Eerste symfonie Frühling (1841), Sjostakovitsj - Tiende symfo nie (1953). I.h.k.v. het Gergiev Festival Rotter dam. I.h.k.v. het Gergiev Festival Rotterdam. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Kamermuziek. Met Henk Neven (bariton), Hans Eijsackers (piano) en leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Beethoven - An die fer- ne Geliebte (1815); Barber - Dover Beach (1931) en Sjostakovitsj - Pianokwintet (1944). I.h.k.v. Gergiev Festival. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 16.45-18.00 uur. Lou Rhodes presents.... drie jonge singer-song writers: de IJslandse Oddur, Peggy Sue The Pirates en Stephen Junior. 06 Europa Festival UK Theater Lantaren/Venster za 22.00 uur. Wunderkeuze: De Rollende Roadshow. Wunder- baum. In de Rollende Road Show wordt in de agressie eruit gedanst op de muziek van de Gentse elektroband Mascotte. Muziektheater. Rotterdamse Schouwburg, op locatie di 19.30 uur. Popkoor Harmonie Voorwaarts geeft een concert, samen met 1 koor X-tream. Het repertoire bestaat uit muziek van de jaren zeventig® t tachtig. De uitvoering maakt deel uit van het jaarlijkse®, 1 nement Koudekerke uit de Kunst. De Couburg, Koudekerke, 19.30 uur Keltisch J Burns Out presenteert Een schot in de roos. j v Het programma met Keltische muziek is een theatrale en tj c zikale weergave van het werk van de Schotse dichter Rok a Burns. In het kader van Muziek Monumentaal. I Vierschaar voormalig stadhuis, Zierikzee, 20.00 uur a Titanic j De ondergang van de Titanic is een voorstelling in het kajj c van het Zeeland Nazomerfestival. c Zie woensdag. I- Haven, Tholen, 20.00 uur r The Recital The Recital is moderne dans met muziek in het kader van 1 het Zeeland Nazomerfestival. s Zie woensdag. t Nieuwe Kerk, Middelburg 20.00 uur Orgelcyclus De 32e internationale orgelcyclus wordt afgesloten doordi 1 Franse organist Jean- Pierre Lecaudey, na het jubileum»: cert door Jo Ivens. i Lecaudey brengt ondermeer werken van Nicolaus Brute; I Buxtehude. Van Jacques Boyvin speelt hij de Suite du IV 1 ton. Na de Hymne Ave maris stella van De Grigny besluit hijis j drie werken van J. S. Bach: Praeludium in Es, Trio Sonate 1 nr. 1 (BWV552) en de Fuga in Es. 1 Willibrordus Basiliek, Hulst, 20.00 uur i Festival j Muziektalent uit West-Zeeuws-Vlaanderen presenteert ai I tijdens het eerste festival voor lokale bands en deejays. I Het festival is bedoeld voor jongeren van twaalf tot en met; achttien jaar. Het DJ Team Impact uit Oostburg zorgt van! 20.00 uur voor muziek. DJ Ossie (18) en DJ Manu (20) beg- leiden tegen 21.00 uur breakdancers. Coverband Rots z\w bij Metallica, Greenday en Slayer en speelt twee eigen nJ i mers. Rap trio Build 2 Bust (22.00 uur) uit Aardenburg i brengt alleen eigen werk. Scholierencentrum Time Out, Oostburg, 20.00 uur Muziektheater De vrouwen van Kamp Westkapelle is muziektheater in til kader van het Zeeland Nazomerfestival. Zie woensdag. Industrieterrein Oude Zandweg, Westkapelle, 20.30 uur Poptocht Elf bands en diverse dj's werken mee aan Poptocht. Met optredens van Emotional Elvis, Hallo Venray, T99, Ck lition of the Wicked, The Inflatables, El Pino .feVoieteers, Blue China, dj Joost en dj Saturn dj Lady Aida, Mint (B), j Side Shift Harry, Louisiana Men en Rhumba Kings. Diverse locaties, Bergen op Zoom, 21.00 uur Zigeunermuziek Radio Lume is zigeunermuziek met flamenco en jazz. Dit project komt tot stand dankzij een samen werking te het Zeeland Nazomer Festival met andere festivals uit Zuid-Nederland en Vlaanderen. Abdijplein, Middelburg, 21.00 uur ZATERDAG Muziek Monumentaal Het Gilde van de Torenblazer opent Muziek Monumentaal, Verder zijn er optredens van Second Opinion Dixielandiffi sic, De Kleine Big Band Bosco, Tak 'n Djola, Big Band De Nieuwe Veste, De Interscaldis Pipes and Drums, Ensemble Conjunto Bela Epoca, Muse Connaction en de Baronie Ope retteverenigingen Diverse locaties, Zierikzee, 10.30 uur Musical Toneelvereniging Als 'n Dijk uit Goes presenteert de mini- musical Kniertje. Het toneelstuk Op Hoop van Zegen van Herman Heijern®' is met Kniertje de musical op eigen wijze samengevat in I twintig minuten volkstoneel. Het verhaal speelt zich af heil begin van de 20e eeuw. Marktplein, Wemeldinge, 10.30 uur, vanaf 20.00 uur nog. drie voorstellingen Plateau bij de oude sluis, Wemeldinge, 14.0 uur Uitmarkt De Culturele Uitmarkt biedt een overzicht van podiumact teiten. Met optredens van CKB Fluit- en klarinet-ensemble (1105 en 12.00 uur), Ierse dansshow (11.30 en 12.30 uur), Work- J shop Caribische dans, (12 en 13 uur), hiphop/breakdance(i| en 13 uur). Grote Markt en De Maagd, Bergen op Zoom, 11.00 uur Open Dagen Het Ledeltheater presenteert voorstellingen voor de jeugd Met een optreden van Rakelinx (14.00 uur), Ferini speelt te marionettentheater De prinses en de heks voor kinderen wb 4 tot 10 jaar (14.30, 15.30 en 16.30 uur), Kindertheater dooi Rini Fenijn (14.30, 15,30 en 16.30 uur), Jeugdorkest Excel sior (15.00 uur), Beyond The Labyrinth (16.00 uur) en Vanalj les (17.00 uur). Ledeltheater, Oostburg, 14.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag. Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 15.00 en 19.30 uur Orgeldag Vocaal kwartet Syrinx en organist Bram de Wolf sluitend! Nationale Orgeldag af met een gezamenlijk concert. Syrinx bestaat uit Lonne van Liere en Marjo Schillings (so praan), Marco Ketels (tenor) en Marja de Waard (alt). Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 16.15 uur Ghalia Benali (foto) en Sevara Nazarkhan bezingen het tragische liefdesverhaal van Layla en Maji Rotterdam en Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24