EEÜWSE COURAN Aanval op troepen in Kandahar PZC Nicolaï: formulier overheid straks in begrijpelijke taal Prinses schrikt niet van dubbelzinnige tekst piiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiil Honkbal voor betere kansen n Veiligheid 100 digitale foto's Kodak Express Ür°i3 verschoore.nl Geen Nederlandse soldaten gewond bij beschieting tijdelijke basis Verbijstering over zwangere drankrijdster 17 Ondernemer 19 Afdrukken van 100 digitale fata's aaneengesloten op 1 CD 248e jaargang no. 210 woensdag 6 september 2006 los nummer €1,25 jljl ngrffiJS3SBË!T3En©l® waardebon getc MIDDELBURG VLISSINGEN SOUBURG van onze redactie buitenland den HAAG - De tijdelijk door Nederlandse militai ren bewaakte Canadese le gerbasis in de Afghaanse provincie Kandahar is de af gelopen dagen twee keer aangevallen. Aan vijandelij ke kant zijn waarschijnlijk meerdere doden gevallen, zo meldde het ministerie van Defensie gistermiddag. Aan Nederlandse zijde raak- te niemand gewond en bleef de materiële schade be perkt. derd Nederlandse militairen be waken sinds vorige week het Ca nadese kamp ten zuiden van Uruzgan. Dat is nodig omdat de Canadese militairen deel nemen aan een groot offensief tegen de Taliban dat dit weekeinde be gon. Hoe lang de Nederlanders de Candese basis onder hun hoe de houden, is nog niet duidelijk. De Nederlandse militairen in Uruzgan hebben overigens hun mobiele telefoon moeten inleve ren. De commandant van de Ne derlandse troepenmacht heeft daartoe besloten uit wees dat guerrillastrijders uit de gsm-sig- nalen de Nederlandse soldaten kunnen volgen, aldus een woord voerder van het ministerie van Defensie gisterochtend. Het le ger was ervan uit gegaan dat mo biel bellen in Uruzgan niet mo gelijk was. Tot vorige week was dat ook zo. Toen breidde het te- lecombedrijf Roshan zijn gsm-dekking uit tot in de Af ghaanse provincie, zonder dat de Nederlandse legerleiding daarvan op de hoogte was. De commandant van de troepen macht heeft daarop een mobiel tjesverbod uitgevaardigd, om dat via het netwerk anders pre cies zou kunnen worden gezien waar de Nederlanders zich be vinden. Die informatie zou bij guerrillastrijders terecht kun nen komen. Militairen kunnen nog wel via een vaste lijn naar huis bellen. Dat verloopt via een satellietver binding. E-mailen is ook moge lijk, al is het binnenkort afgelo pen met het verzenden van bijla gen zoals digitale foto's, omdat die ook in verkeerde handen zou den kunnen vallen en strategi sche informatie zouden kunnen geven. GPD I Maandagavond werd kamp Mar- tello een half uur lang door zo'n honderd strijders onder vuur ge- nomen met klein kaliber wa- pens, raketgranaten en mortie- ren. De Nederlandse militairen J beantwoordden het vuur en zet- ten ook Apache-gevechtsheli- I kopters in. Die gebruikten hun i boordkanon om een opslag- I plaats van de aanvallers te ver nietigen. Gisterochtend werd het kamp opnieuw aangevallen. Volgens Defensie ging het toen I om een kleinere actie, waarbij i de basis opnieuw werd bestookt met klein kaliber wapens en en- kele raketgranaten. Deze twee- de aanval beschadigde niets aan J Nederlandse zijde. Offensief Over verliezen aan de kant van de Afghaanse strijders kon De fensie niets melden. Ruim hon- MIDDELBURG - „Hoe haal je het in je hoofd om met een kind van zes maanden in je buik en een zoontje van twee jaar op de achterbank met zoveel alcohol op achter het stuur te kruipen?" Politierechter A. Janssens-van Kampen kon gisteren bepaald geen begrip opbrengen voor het gedrag van een 34-jarige zwan gere vrouw uit Goes, die op 29 juni dronken achter het stuur van haar auto kroop. De vrouw had drieënhalf keer zoveel alcohol gedronken als toe gestaan. De Goese werd hier door bij verstek veroordeeld tot zevenmaanden rijontzegging en |00 euro boete. De officier van justitie zag daarmee zijn eis in gewilligd. Kamer wil gratis bus en trein voor ouderen Vmbo-leerling Jeffrey Wit krijgt van prinses Laurentien de Taalkr8!-ketting uitgereikt. van onze redactie binnenland ZWOLLE - Natuurlijk was geen enkele leerling nerveus voor het bezoek van prinses Laurentien aan de Van der Capel- len scholengemeenschap in Zwolle. Tot dat de hooggehakte prinses daadwerke lijk de vmbo-klas binnenstapte. „Het was nog nooit zo stil in de klas", merkte directeur Jaap Slob naderhand op. Ronald Houben kreeg zowaar even de kans om een paar woorden te wisselen met de prinses. Ze stond pardoes voor zijn neus toen hij tijdens de workshop 'Gruwelijke teksten maken' op het punt stond om een T-shirt te bedrukken. Ape trots wilde Ronald het uiteindelijke resul taat wel eventjes aan de prinses tonen. En, eerlijk is eerlijk, Laurentien verblik te of verbloosde geen seconde toen ze de tekst op het T-shirt onder ogen kreeg. 'Pas op, zwenkt uit!', had de vrijpostige puber op de voorkant gedrukt, met een flinke pijl ter verwijzing naar de onder kant van het shirt. Laurentien kon de re delijk pikante tekst wel waarderen. In het kader van het project Taalkr8!, dat de prinses persoonlijk kwam introduce ren in Zwolle, worden jongeren juist ge stimuleerd om zo creatief mogelijk met de Nederlandse taal om te springen. Dat gebeurt aan de hand van diverse work- DEN IIAAG - Een ruime meer- i derheid in de Tweede Kamer wil nog dit najaar experimente- 'j reu met gratis of bijna gratis ra openbaar vervoer voor 65-plus- Een PvdA-motie, die zulke expe rimenten voorstelt, kreeg giste ren de steun van SP, Groen- Links, D66, ChristenUnie, SGP, LPF en de groepen Nawijn en Van Oudenallen. Een groot aan tal van deze partijen pleit in zijn verkiezingsprogamma voor gratis openbaar vervoer voor ouderen. Minister Peijs (Ver keer, CDA) is er niet voor. Gra tis ov is volgens haar geen taak van de rijksoverheid. Bovendien is het in haar ogen niet nodig om ouderen en gehandicapten fflet een goed inkomen of pen sioen voor niets te laten reizen. Volgens PvdA-Kamerlid S. Dijksma zijn de voordelen van gratis openbaar vervoer in veel andere Europese landen echter allang' bekend. „Nederland bleef achter." Het stads- en streekvervoer krijgt nu na jaren lange bezuinigingen 'eindelijk weer eens een impuls', zei frac tiegenoot L. Roefs. Een mo- ue-Roefs om gehandicapten ook ln aanmerking te laten komen voor gratis ov, haalde het niet. ingewijden verwachten dat dit Kabinet geen werk meer zal ma ken van de experimenten. ANP ROTTERDAM - Honkballen om de kansen van jonge Antillianen in de 'gewone' maatschappij te vergroten. Coach en coördinator Ramon Sey- mor gelooft erin, want volgens hem leren de jon geren omgaan met teleurstelling, krijgen ze dis cipline en raken ze gemotiveerd. Ongeveer veer tig jongeren, grofweg tussen de zestien en der tig jaar, doen inmiddels mee aan het project van de gemeente Rotterdam, dat een week gele den begon. Een delegatie van de gemeente be zocht de jongeren gisteren op het terrein van de honkbalvereniging Sparta/Feyenoord. Daar za gen ze tien jongeren in groenwitte outfits en sloegen ze zelf ook een balletje. „Honkbal is een grote sport op de Antillen", legt Seymor uit. „Het spreekt ze aan, evenals de kleding, die best bling-bling is. Het teamaspect leert de jon geren werken in een groep." De deelnemers heb ben geen werk en zitten vaak niet meer op school. De jongens en meisjes pikken de sport snel op, vindt gelegenheidscoach Raily Legito (international en speler van Neptunus). „Een aantal van hen heeft beslist talent, maar dat we ten ze zelf nog niet." foto Guido Benschop/ANP door Sandra Donker DEN HAAG - Uren puzzelen bo ven onbegrijpelijke formulieren van de overheid is straks verle den tijd. Veelgebruikte, moeilij ke documenten, zoals de aan vraag voor de AOW, huursubsi die of thuishulp, worden de ko mende maanden herschreven in begrijpelijk Nederlands. Minister Atzo Niciolaï (Bestuur lijke Vernieuwing) wil zo een einde maken aan de ergernis die veel Nederlanders voelen als zij papieren van de overheid moe ten invullen. Hij schrijft dat in reactie op de nota Heerlijk Hel der Hollands van GroenLinks. Daarin staat dat 2,5 miljoen mensen moeite hebben, met lan ge en moeilijke teksten. Zelfs de helft van de Nederlanders be grijpt de troonrede van konin gin Beatrix niet. Nicolaï laat een test ontwikke len waarmee formulierenma kers kunnen nagaan of hun schrijfsels niet te ingewikkeld zijn. Zij kunnen daarvoor ge bruik maken van de 'schrijfwij zer begrijpelijke formulieren', die ook via internet te raadple gen is (www.begrijpelijkeformu- lieren.nl). Daarin staan tips als: maak korte zinnen, vermijd for mele taal, jargon en wetenschap- r.-* Probleem in kernreactor Petten In het koelwatersysteem van de kernreactor in Petten zit ten vervormingen en mogelijk een scheur. Volgens staats secretaris Van Geel van milieu is de reactor nog wel vei lig, die blijft dan ook gewoon doordraaien. Het Meldpunt Nucleaire Veiligheid vindt de situatie zorgelijk. Volgens deze actiegroep moet het complex in Petten wor den stilgelegd totdat duidelijk is wat er aan de hand is. Groepshuizen voor dementerenden Een huis waar 's avonds gewoon wordt gekookt, waarna de tafel wordt gedekt. Waar familie en bekenden ook ge makkelijker over de vloer komen. Dat is voor veel demen te ouderen veel fijner dan een verpleeghuis. De Stichting voor Regionale Zorgverlening laat in Beveland- se dorpen zulke groepswoningen bouwen, met gm r,: in totaal honderd woonplekken. Boulahrouz heeft buikgriep Bondscoach Marco van Basten kan vanavond tegen Wit-Rusiand mogelijk geen beroep doen op de van een schorsing teruggekeerde Khalid Boulahrouz. De verdedi ger van Chelsea heeft buikgriep. Wesley Sneijder, die zondagnacht vader werd van een zoon, is wel weer inzetbaar. Hij neemt vermoe delijk de plaats in van Theo Janssen, als links- half. foto Marcel Antonisse/ANP shops, die heel dicht bij de eigen bele vingswereld van de scholieren liggen. „Taal is zo mooi en spannend", drukte ze de scholieren op het hart. De prinses stak overal eventjes haar neus om de hoek. En zag dat het goed was in Zwolle. „Ik vond de grote bevlogenheid van de kinderen opvallend. Ze hebben nu zelf aan den lijve ondervonden hoe rijk en spannend de Nederlandse taal is." GPD Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Kunst: 19, 20 en 21; Uit: 23, 24 en 25 (Advertentie) Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 pelijke uitdrukkingen en maak een goede toelichting. Papieren die aan de eisen voldoen, krij gen een keurmerk. Zinnen als 'In het huidige stelsel wordt het huursubsidiebedrag vastgesteld op basis van feiten en omstan digheden op het moment van toekenning' moeten dan verle den tijd zijn. Veel gebruikt Nicolaï begint met formulieren die veel gebruikt worden, zoals de aanvraag voor de AOW en zorgformulieren. Ook elektroni sche documenten moeten een voudiger. In eerste instantie gaat het om de aanvragen voor een uittreksel uit de Gemeente lijke Basis Administratie voor een verhuizing en uittreksels uit de burgerlijke stand. De WD-bewindsman laat uitre kenen hoeveel tijd en geld er be spaard wordt wanneer de over heid gaat werken met begrijpe lijke formulieren. Hij wil zo meetbaar maken of de maatrege len de administratieve lasten voor burgers verminderden. Dat is een van de doelstellingen van het kabinet. Nicolaï gaat met de ministeries van Financiën en Economische Zaken bekijken hoe hij formulieren die de over heid aan bedrijven stuurt ook simpeler kan maken. GPD Morgen bij de PZC: - Pruiken helpen Sophie overleven (Advertentie) o Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: cu per maand met automatische incasso 20.55]". cu per kwartaal met automatische incasso 59,75)". O per jaar met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu sHrmssHssssso11 het alfabet van Zeeland telefoon. (post)bankrekeningnuminer: Handtekening: J PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. i In de colofon leest u er meer over. Kijk op www.p2c.nl/abonnoren, bel gratis i 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes jq

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1