School leert omgaan met drugs PZC PZC Drugspreventie begint in huiselijke kring Gesteggel over starterswoningen 13 Renesser strandpaviljoen toneel van bluesfestival Afdeling verslavingszorg Emergis gaat docenten Pontes Pieter Zeeman trainen Claim van Reimerswaal afgewezen dinsdag 5 september 2006 BENESSE - Zompige Louisiana swamp blues, dampende Texas swing en rauwe boogie. Het komt zaterdag 9 september alle maal langs tijdens het bluesfcsti- ,al bij Strandpaviljoen De Bran ding in Kenesse. Vier bands ge ven act de présence. De aftrap van bet bluesfestijn wordt verzorgd door Dust, be staande uit Hans Trommel op bas, Dennis Rozema op drums, slaggitarist Ton Meijer, toetse nist Dirk Wagner, gitaargigant Martin Roos en zanger Piet Wit vliet. Na Dust is het podium voor de Rhythm Bombs. Een band be staande uit vijf ervaren muzi kanten die alles in huis hebben wat blues zo intrigerend en in spirerend maakt. De band heeft een voorliefde voor de zwarte blues en staat te boek als een ij- zersterke live-act. Een veelzijdi ge band die alle bluesvarianten beheerst. Als derde staat gepro grammeerd Jeu de Blues, een pu re swingende bluesband van Flakkeese bodem. Zangeres Len ny staat centraal in de menge ling van blues, funk, rock en jazz. Zij wordt bijgestaan door een ritmesectie van slaggitarist, bas en drum, en een solosectie van gitaar en mondharmonica. Het bluesfestival wordt afgeslo ten met een dampend concert van publiekstrekker Magic Da ve and the Wheelers. De piano heeft de hoofdrol en de muziek van de vijfkoppige band is ener giek en snel. Magic Dave kan bo gen op ruime ervaring. De band speelde onder meer in de be roemde Cavem Club in Liver pool, waar ooit de Beatles hun zegetocht begonnen. Ook was de band te gast bij Barend Van Dorp en te zien bij Yorin (nu RTL7 red.) Het bluesfestival zaterdag 9 sep tember bij strandpaviljoen De Branding, te vinden bij de duino vergang bij pension/café Zee- rust, begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. ZIERIKZEE - De afdeling ver slavingszorg van Emergis be gint dit najaar met een speciale training van docenten en mento ren van de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee. De training maakt deel uit van een driejarig project 0111 de aandacht voor drugsgebruik onder jongeren te verbeteren. Het project wordt betaald dooi de gemeente Schouwen-Duive- Qand. De bedoeling is ook de twee hoogste groepen uit het ba sisonderwijs te betrekken bij het initiatief, maar daarvoor ont breekt het tot dusver nog aan geld, alclus preventiemedewer ker W. Tanis-Goedegebure. De scholengemeenschap Pieter Zeeman staat niet bij alle ouda-s hoog aangeschreven waar het gaat om de aanpak van drugsgebruik onder jongeren. Te veel wordt gedaan alsof het probleem op school niet bestaat en ook de hulpverlening laat te wensen over, luidt de kritiek. Ta- nis vindt dat wat te kort door de bocht, maar erkent dat er bin nen het voortgezet onderwijs Iveelal uit onkunde vaak te ge makkelijk over wordt gedacht. „Er is de laatste jaren veel ge beurd op Schouwen-Duiveland. Ook op school zijn die proble men al langer bekend. Dat los je niet even op met het stellen van een paar regeltjes en sporadisch wat aandacht in het lesprogram ma." Met een gerichte training van docenten en mentoren wil Emer gis de kennis over alcohol- en drugsgebruik vergroten. Ze krij- Schaakmiddag voor senioren SCHARENDIJKE - Schaaklief hebbers op leeftijd kunnen van af morgen terecht in gebouw De Hoeksteen in Scharendijke op de tweewekelijkse schaakmidda gen voor senioren. De schaakmiddagen zijn een ini tiatief van de seniorenschaak- groep, die onderdak heeft gevon den bij de contactmiddagen van ouderenbond Anbo. Gepland staan twintig schaakmiddagen tot juni 2007. Per middag wor den twee tot drie spelrondes ge schaakt met steeds wisselende tegenstanders. Wie meer wil weten kan bellen met Piet Romijn (0111-672534) of morgen een kijkje komen ne men. Gebouw De Hoeksteen is te vinden naast de kerk aan het Bethlehemplein. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gen inzicht in cle talrijke stimu lerende en verdovende middelen die in de handel zijn en leren mo gelijke verslavingsgevallen op school signaleren. Daarnaast worden ook de be staande regels op de Pieter Zee man tegen het licht gehouden en waar nodig aangepast. Tanis: „Daarbij kijken we wat verder dan alleen simpelweg welke sancties er op het gebruik van al cohol en drugs binnen school staan. We proberen het breder te trekken, bijvoorbeeld door af spraken te maken over wat er ge beurt met iemand die is be trapt." Na de training wordt het onderwijzend personeel bij het samenstellen van speciale les pakketten voor klassikale be handeling drie jaar begeleid door Emergis en de GGD. Ook wordt een stuurgroep gefor meerd, waarin alle belangheb benden (ook ouders en leerlin gen) zijn vertegenwoordigd, al dus Tanis. De bedoeling is dat de Pieter Zeeman het preventie beleid nadien zelfstandig voort zet. In de Oosterschelderegio is de afgelopen vijf jaar ervaring opgedaan met het project. Met name het Calvijncollege in Goes slaagt er volgens Tanis goed in om het preventie-onderwijs le vend te houden. Oostburg is tot dusver de enige Zeeuwse ge meente waar het project tevens op de basisscholen is gehouden. Naast Schouwen-Duiveland heeft Emergis ook voor het voortgezet onderwijs in Terneu- zen een pakket in voorberei- ding. Zaterdag werden jongeren tijdens een schuurfeest in Dirksland gewezen op de gevaren van alcohol en drugs. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ze zijn nog niet binnen of de verhalen komen los. Over 'stek kers' die je gewoon via internet of bij sommige sportscholen kunt kopen. Zoonlief was hyperactief, terwijl hij an ders amper vooruit te branden was en moeder viel er van af. „Geweldig, een wondermiddel! Totdat ik er achter kwam wat het was." Acht moeders en drie vaders zitten rond de tafel in een doorsnee rijtjeswoning in Zierikzee voor de eerste homeparty van Emergis Verslavingszorg op Schou wen-Duiveland. Uitgestald in hun mid den liggen acht aluminiumkoffertjes. Het doorzichtige deksel toont een keur aan soft- en harddrugs die op de markt verkrijgbaar zijn. Van sigaretten en al coholische versnaperingen in populaire kleine flesjes, naar Red Buil (coffeïne), smartdrugs, viagra, tot lolly's met hasjolie, wiet, xtc, cocaïne en heroïne. De meeste deelnemers aan de informa tiebijeenkomst kijken hun ogen uit. Van sommige middelen heeft iedereen wel eens gehoord of - in mindere mate - geproefd. Maar dat er 'zovéél te krijgen is', opent ogen. Laat staan het effect hiervan. Het enige dat ontbreekt in de presenta tie, benadrukt preventiemedewerker Wini Tanis-Goedegebure, is een fruit machine. „Gokverslaving kan ook een hoop ellende veroorzaken. Zo'n gokkast neemt alleen zo lastig mee naar een ho meparty. Het initiatief, dat zich nog het beste laat vergelijken met een Tupperware- party, begint langzaam voet aan Zeeuw se grond te krijgen. Op Tholen zijn er inmiddels vijftien geweest, Schou wen-Duiveland heeft het stokje voor zichtig overgenomen en ook in de ge meenten Borsele, Reimerswaal en Noord-Beveland staan de eerste bijeen komsten in de startblokken. De bedoe- Emergis Verslavingszorg heeft speciale koffertjes met daarin een keur aan soft- en harddrugs en alcoholische versnaperingen. foto Dirk-Jan Gjeltema ling is een kettingreactie onder ouders van kinderen in de risicoleeftijd van 10 tot 15 jaar teweeg te brengen, zodat ze zich zelf ook aanmelden voor en de wer ving doen van zo'n ouder-informatieses- sie in huiselijke kring. In Zierikzee zijn ouders samen op uitno diging van Shirley, moeder van een dochter van 13 en een zoon van 15. Kin deren in de risicoleeftijd, de periode waarin ze het meest vatbaar zijn voor een ongewis experiment met mogelijke grote gevolgen, vormen de grote ge meenschappelijke factor. Een paar deel nemers weten zeker - of hebben op z'n minst het vermoeden - dat zijn of haar kind drugs gebruikt en alcohol drinkt. Anderen zijn puur benieuwd te horen wat er op dat gebied allemaal speelt. Vooral ook hoe ze kunnen herkennen dat hun kind 'gebruikt' en hoe daar het beste mee kan worden omgegaan. Shirley heeft het emotioneel zwaar wan neer ze voor het gezelschap, in het ken nismakingsrondje, kort haar'beweegre denen voor de homeparty toelicht. „Ik ben dit gaan doen, omdat ik niet wil dat andere ouders ook moeten meemaken wat ons is overkomen. Je wereld stort in, een stukje diep van binnen sterft. Ik heb het niet zien aankomen", vertelt de gastvrouw over het uit de hand gelopen experiment met druggebruik van haar zoon. Ervaringen Wini benadrukt voor alle zekerheid nog maals dat het niet de bedoeling is in de groep te diep op persoonlijke gebeurte nissen in te gaan. Uitwisseling van erva ringen houdt de drempel om mee te doen lager, aldus de preventiemedewer- foto Marijke Folkertsma ker. „Dat weet ik", gaat Shirley verder. „Maar als ik er zo maar eentje kan hel pen, dan heeft deze bijeenkomst voor mij al zin gehad!Desirée vertelt over haar zeventienjarige zoon die door een leerkracht ziek thuis werd gebracht. „Een griepje", zo dachten ze op school. Eenmaal boven in zijn bed belde moe der haar echtgenoot, omdat hun zoon bijna nooit ziek is. De man voelde di rect nattigheid en vroeg zijn vrouw nog eens goed naar hem te kijken. De wijde pupillen en het spugen zeiden vader ge noeg. Die joint was hem niet goed beval len! Op Schouwen-Duiveland wordt net gedaan alsof drugsgebruik onder jongeren niet bestaat, ervaart Desirée. Met name de houding van de Pontes Pie ter Zeeman wordt op de avond door di verse deelnemers onder vuur genomen. Ad heeft zich vooral verbaasd over hoe Shirley en haar man Wijnand bij school en hulpverlening 'keer op keer hun neus hebben gestoten'. Vanaf 14 jaar speelt de privacywetge ving een rol mee en dat maakt aanpak zonder medewerking van het kind extra lastig, legt Wini uit. Ad: „Maar het is toch je kind!Na bijna drie uur zet Wini er een punt achter, de tijd is te kort om alle vragen te beantwoorden. Drie deelnemers geven zich na enige aarzeling op als kandidaat om de vol gende homeparty te organiseren. Ande ren willen eerst thuis overleggen. Haar Schouwse missie staat in ieder ge val op de rails, constateert ze tevreden. Iedereen gaat beladen met folders en een kleine reminder in de vorm van Zeeuwse babbelaars naar huis, in de hoop dat er thuis over wordt doorge sproken. En voor de gastvrouw, net als bij een echte Tupperwarepartyeen leuk cadeautje. Belangstellenden voor een homeparty kunnen contact opnemen met de afde- linq Verslavinqspreventie van Emerqis, 0118-625113. Luijben mogelijk in Tweede Kamer DEN HAAG - Hij houdt serieus rekening met een zetel in de Tweede Kamer. Al maandenlang scoort de SP in de pei lingen 15 tot 20 zetels; volgens de laatste peiling van TNS Nipo zelfs 23 zetels. Fons Luijben (64) uit Walsoox-den: staat achttiende op de kandidatenlijst. „Plet is dus heel realistisch om dat als een verkiesbare plek te beschou wen." Luijben is Statenlid voor de SP. Hij is door de par tij benaderd met de vraag of hij beschikbaar is voor de Tweede Kamer. „Ik heb in de achterliggende periode aan veel activiteiten van de SP meegedaan. Zo heeft men een beeld gekregen van de mens Luijben." Mocht hij een zetel veroveren, dan zal hij zijn Zeeuwse af komst niet verloochenen. „Je omgeving speelt altijd mee bij je oordeel over dingen. Als Statenlid heb ik in principe ook voor alle Zeeuwen dingen proberen te regelen. Dat zou in Den Haag niet anders zijn." Aandacht voor het fiets-voetveer en het tolvrij maken van de Westerschelde- tunnel noemt Luijben als voorbeelden. „Verder heeft het niet zoveel zin om vooruit te lopen op eventuele aan dachtsgebieden. Mocht ik in de Kamer komen dan zal ik zeker aandacht besteden aan de problematiek van de, 65-plussers." Eenzijdig ongeval bij Kapelle KAPELLE - Op de A58 ter hoogte van Kapelle heeft zich maandagmorgen rond negen uur een eenzijdig ongeval voorgedaan. Een 42-jarige automobilist uit het Belgische Blankenber-- ge raakte met zijn linkerwielen in de berm. Toen hij tegen- stuurde, schoot de man naar rechts de sloot in. De be stuurder en zijn inzittende kwamen met de schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd afgevoerd. Goes bekijkt kruispunt na ongeval GOES - De gemeente Goes bekijkt aan de hand van het politierapport over het dodelijk ongeval afgelopen vrij dag, of het kruispunt Houtkade-Zwembadweg in Goes veiliger moet worden gemaakt voor fietsers. Vrijdagmid dag kwam daar een zestienjarige jongen om het leven toen hij bij het oversteken onder een betonwagen terecht kwam. Wethouder M. Dieleman bezocht gisteren de plek des on- heils. Hij erkent dat de oversteekplaats voor fietsers en automobilisten onoverzichtelijk is. Fietsers kunnen er op twee plaatsen naar de overkant, vlak voor en op de Zwem- badweg. Het is een druk bereden traject. Veel scholieren en studenten van de sportopleiding Cios rijden over deze route van en naar Sportpunt Zeeland. Het kruispunt gaat vrijwel zeker op de schop als de wijk Waterstad wordt ontwikkeld. Die wordt over drie tot vijf-, jaar gebouwd op het te saneren havenindustriegebied. Werkstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een 42-jarige vrouw uit* Terhole voor uitkeringsfraude tot negentig uur werkstraf. De verdachte pleegde in 2003 en 2004 valsheid in geschrif te door niet op te geven dat zij toen in Vogelwaarde sa menwoonde met haar man en door een aanvraagformu lier voor huursubsidie te vervalsen. Daardoor had de vrouw de uitkeringsinstantie voor7 11.000 euro benadeeld. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Reimerswaal krijgt van het Rijk geen schade vergoeding voor het beëindigen van de mechanische kokkelvisse rij in de Waddenzee. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer gemeld. Volgens hem claimt de gemeente kosten die geen di rect gevolg zijn van het besluit om de mechanische kokkelvisse rij te verbieden. Vorig jaar heeft Reimerswaal bijna 345.000 euro aan nadeel compensatie geclaimd. Dat geld was uitgegeven aan een rioolpersleiding voor twee kokkelverwerkende bedrijven in Yerseke. Door het besluit om de mechanische kokkelvisserij te beëindigen, is de voorziening volgens de gemeente onbruik baar. Vandaar dat het geld is te- ruggeëist. Op aandringen van onder anderen CDA-Kamerlid Buijs heeft Veerman in decem ber aan de Tweede Kamer toege zegd dat hij de situatie van Rei merswaal onder de loep zou ne men. Hij is tot de conclusie gekomen dat een schadevergoeding niet op zijn plaats is. Weliswaar is de rioolleiding on bruikbaar geworden door het ka binetsbesluit tot beëindiging van de kokkel visserij, maar de investeringen waren toen al ge daan. Had het kabinet een an der besluit genomen dan was de gemeente het geld ook kwijt ge weest. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De Schou- wen-Duivelandse politiek wil dat het college haar besluit om tien starterswoningen in de Nieuwerkerkse wijk d'Heule II aan projectontwikkelaar Wil- lemsen-Minderman te gunnen nog eens tegen het licht houdt. Volgens de fracties is een keuze voor een ander plan voor de bouw van de starterswoningen veel voordeliger voor de gemeen te. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de vergadering van de adviescommissie Openbare ruimte (OR). Dat er starterswo ningen gebouwd moeten wor den, daar zijn de politieke frac ties en het dagelijks gemeentebe stuur het over eens. Alleen over de vraag wie ze moet bouwen en tegen welke prijs lopen de me ningen uiteen. Er zijn meerdere plannen bij de gemeente ingediend. Het college van burgemeester en wethou ders heeft gekozen voor Willem- sen-Minderman, de projectont wikkelaar die in Zierikzee te kent voor de bouw van Rollandt- hof. Om dat plan uit te kunnen voeren, moest de projectontwik kelaar extra investeren en deed dat ook. Als tegenprestatie heeft de gemeente hem in woning bouwplan d'Heule II ruimte ge gund voor de bouw van tien star terswoningen. Om de projectontwikkelaar in staat te stellen betaalbare wo ningen neer te zetten, is door de gemeente een lage(re) grond prijs gerekend en dat betekent dat de totale grondopbrengst 190.000 euro lager uitpakt dan aanvankelijk gepland was. Dat is in de visie van de politie ke partijen wel een beetje veel van het goede. „Wij zijn daar van geschrokken", meldde WD' er W. Jumelet. Hij bleek be paald niet alleen te staan. Frac tie na fractie sprak ongenoegen uit over de keuze van het colle ge. Waarom het goedkopere plan (hoeveel goedkoper werd niet duidelijk) het niet heeft ge haald, wilde men van wethou der volkshuisvesting W. Renden weten. M. de Pagter-Ten Kate (Chris- tenUnie): „Het plan van Fraanje is naar ons idee heel aantrekke lijk en betrouwbaar." Die me ning was ook de andere fracties toegedaan. Wethouder Renden; was de laatste om dat te ontken-" nen. Alleen kwam het alternatie-* ve plan volgens hem te laat en is- er simpelweg op dit moment-: geen ruimte om beide plannen" uit te kunnen voeren. „Dat staat! duidelijk in de door u als raad; vastgestelde woonmilieuvisie. U probeert het alternatieve plan er hier nu door te fietsen en dat is in strijd met de woonmilieuvi-; sie." Die opmerking viel niet echt lek-T ker bij de commissie, maar Ren-! den hield voet bij stuk en liet: zich niet verleiden tot beloften.. „Ik heb goed naar u allemaal ge-; luisterd en ik leg uw mening; voor aan het college. U zult bin nenkort van ons te horen krij-: gen hoe we met uw advies om- Circus bij begin verkoop huizen MIDDELBURG - Om het begin van de verkoop van woningen in de Mortiere in Middelburg te- vieren, geven de makelaars za terdag een feestje. Natuurlijk worden de 84 nieuwe- woningen gepresenteerd. Er is'; een kopersborrel, er kan een rit- je op een kameel worden ge maakt en er is een kindercircus. - De nieuwe wijk in Middelburg is alweer aan de derde fase toe.; Naast de 84 woningen gaan er'.: zaterdag ook negen vrije kavels in de verkoop. Het circus duurt; van 11,00 tot 16.00 uur en is te vinden op het woonpark. agenda STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Wijnhoeve de Kleine Schorre, 14.00 uur: rondleiding door; wijngaard en wijnkelder inclusief proe--' SCHARENDIJKE - Gebouw De hoek-., steen, 13.30 uur; Schaakmiddag voor se nioren. Den Dekker Muziek; KAPELLE" 0113-330330' www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37