Veel natuurgebieden zijn ziek Kleinschalig kamperen in opmars Financiële hulp ouders scholieren; blijkt broodnodij Verdroging, vermesting, watervervuiling, versnippering, licht- en geluidhinder Als de herfststormen komen, is de dijk klaar Hotelschool Bergen op Zoom in ruimtenood AIdbftfslijt, pdptw kdi4vyi! Werkzaamheden aan het eind van de Kastelijnsweg. door Maartje Huijben SINT MAARTENSDIJK - Bergen zand, greppels en provisorische dammetjes van slik en stenen. Wie gaat uitwaaien op de dijk bij het strandje aan de Pluimpot, waant zich op een slagveld. Op de anders zo rustige plek, wordt met man en macht gewerkt aan dijkverzwaring. Vanaf de punt bij Görishoek zijn de kra nen goed te zien. Op werkdagen en zelfs af en toe op zaterdag draaien ze lustig in het rond. Het lijkt wel een productielijn. Kraan één maakt de dijk vlak, kraan twee pakt de oude dijkbekleding (de haringman- blokken) op en zet haar achter zich neer. Kraan drie deponeert ze op de vrachtwa gen. Kraan vier zorgt voor een gestroom lijnde laag grind. Kraan vijf zet de nieuwe dijkbekleding, zogeheten betonzuilen, op het grind. Kraan zes zorgt weer voor een egale grindlaag en kraan zeven plaatst een volgende rij betonzuilen. Vrachtwagens en tractors rijden af en aan om de materialen aan te voeren. Bovendien moeten de werk lui ook nog eens rekening houden met het getij. Flinke klus Het verstevigen van de dijk is een flinke, niet alledaagse klus. Dit jaar wordt op Tholen een stuk van circa 3,5 kilometer lang onder handen genomen. „In totaal is dat ongeveer 64.000 vierkante kilometer glooiing. Het verschil tussen hoog en laag water is ongeveer drie meter", weet Oli vier Sinke van Rijkswaterstaat. „Een dijk is veel breder dan wat de mensen ervan zien. Helemaal onderin zit een steencon structie. Dat is een rij paaltjes met daar te genaan een betonnen rand. Hier komt de dijkbekleding tegenaan. Om het geheel te verstevigen brengen we aan de andere kant van de paaltjes blokken steen aan." Dijkverzwaring betekent niet dat de dijk wordt opgehoogd. Alleen de bekleding wordt vervangen. Ondanks de Oosterschel- dekering is dat nodig. „Vanwege de kracht waarmee de golven tegen de dijk slaan", meldt Sinke. „De steenconstructie is vol gens de hedendaagse eisen te zwak. Een dijk moet bestand zijn tegen een storm die statistisch gezien eens in de vierduizend jaar voorkomt. De huidige haringmanblok- ken zijn te dun en liggen stijf tegen elkaar. Daardoor kan water moeilijk de dijk in, maar als het gebeurt, kan het water er niet uit. Hierdoor krijg je een enorme kracht van binnenuit waardoor de betonnen blok ken, die toch zo'n 140 kilo wegen, uit de dijk kunnen klappen." Het projectbureau Zeeweringen, waar wa terschap Zeeuwse Eilanden, waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Rijkswaterstaat in vertegenwoordigd zijn, gebruikt daarom een andere techniek. Op de kleilaag van de dijk komt een doek waar wel water, maar geen grond doorheen kan. Daarop komt een laag grind die als filter dient. „Die zorgt ervoor dat de dijk niet weg spoelt", weet Sinke. Op de grindlaag ko men betonzuilen van verschillende maten. Ze liggen niet stijf tegen elkaar. „Die ope- foto Robert van den Berge ningen zijn belangrijk, want het water kan er in, maar nog belangrijker, het kan er ook weer uit." Zuinig Om de kosten te drukken worden op som mige plekken de huidige haringmanblok- ken opnieuw gebruikt. „We zijn zuinige Zeeuwen, we gooien niets weg", lacht Rien Vroegop van waterschap Zeeuwse Ei landen. „Op sommige stukken dijk zetten we de haringmanblokken op zijn kant. Welke stukken dat zijn, hangt af van de golven. Daar zijn allerlei rekenmodellen voor. De overige blokken voeren we af naar een depot in Sint Philipsland. Vol gend jaar gaan we daar namelijk aan de slag en dan kunnen we ze weer hergebrui ken. De blokken die kwalitatief niet meer in orde zijn, worden gebroken. Die komen onder aan de dijk te liggen." Veiligheid Projectbureau Zeeweringen hoopt de werkzaamheden voor 1 oktober af te ron den. „Dan begint het stormseizoen", meldt Vroegop. „Mocht blijken dat we het niet redden, dan slaan we stukken dijk over. Wat opengebroken is, maken we in orde. De veiligheid is prioriteit nummer één, maar we gaan er vanuit dat we voor die tijd klaar zijn." In april volgend jaar begint het bureau met het verstevigen van het stuk dijk tus sen de Oesterdam en Poortvliet. Ook de dijk in Kramer- en Prins Hendrikpolder op Sint Philipsland is dan aan de beurt. door Edith Ramakers DOMBURG - Door de afschaf fing van de Wet op de Open luchtrecreatie op 1 januari 2008 kunnen gemeenten twee vliegen in een klap slaan. De kleinschali ge kampeerboeren breiden uit van 15 naar 25 tenten/caravans en tegelijkertijd wordt het kam peerterrein en de landelijke om geving aantrekkelijker ge maakt. Dat is de visie van de Ve- kabo afdeling Walcheren en de land- en tuinbouworganisatie ZLTO. In een notitie hebben beide orga nisaties aangegeven hoe zij de kwaliteitsimpuls voor kleinscha lig recreëren op het platteland willen bereiken. De visie werd gisteren aangebo den aan wethouder W. van Ta- tenhove van de gemeente Veere. De Vekabo en de ZLTO zien een groei in populariteit van klein schalig kamperen onder vooral ouderen en gezinnen met jonge kinderen. Het plattelandstoerisme is bo vendien een goede aanvulling op het totaal aanbod van ver- blij fsrecrea tie en levert een bij drage aan het vitaal houden van het platteland. De organisaties onderstrepen dat niet alle kampeerboeren wil len uitbreiden. Op Walcheren zijn op dit moment 170 kampeer boeren actief, die een bezettings graad van honderd procent in het hoogseizoen hebben. Gemid deld bereiken ze over de hele verhuurperiode een bezettings graad van 60 procent. De boeren die uit willen breiden moeten er ook iets voor over hebben. De ZLTO en de Vekabo pleiten voor een 'verevening', dat komt voort uit het voor-wat-hoort-wat principe. De kampeerboeren moeten wil len investeren in bijvoorbeeld de opwaardering van het land schap of de restauratie van een gebouw met cultuurhistorisch waarde op hun eigen kavel. Ze kunnen ook kiezen voor een col lectief doel in de omgeving. Drinkput Voorbeelden voor verevening die genoemd worden zijn: de aanleg van een drinkput, de restauratie van een wagen schuur, of de aanleg van een wandelpad over de akkers. Daarvoor is maatwerk nodig. De provincie Zeeland wil een bijdrage van ten minste 5000 eu ro van de kampeerboeren ont vangen die een inspanning ver richten voor de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland en 8000 euro als de vereveningsin vestering op de eigen kavel ge beurt. In de Veerse gemeente raad wordt de visie van de kam peerboeren deze maand onder werp van gesprek. „Het college is voorstander van 25 kampeermiddelen voor kampeerboeren, maar we moeten het nog eens worden over de voorwaarden waaron der die verruiming tot stand komt", zei Van Tatenhove. Me dio volgend jaar zal duidelijk zijn hoe Veere de wet in zal voe ren. Van Tatenhove adviseerde om ook met de campingeigena ren die aangesloten zijn bij de Recron, de belangenorganisatie voor recreatieondernemers, in overleg te treden. Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. i«r Want waar vertrouw je je eerste ingevingen voor een verhaallijn aan toe? Natuurlijk, MB I papieren karton papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. dinsdag 5 september 2006 bllJ door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Steeds meer ge zinnen die financiële steun no dig hebben voor hun schoolgaan de kinderen, kloppen aan bij de Stichting Leergeld Vlissingen. Dat blijkt uit het jaarverslag 2005. Inmiddels heeft de stich ting haar werkterrein vergroot en is de naam veranderd in Stichting Leergeld Walcheren. De economie mag dan wel weer aantrekken, voor (eenouderge zinnen met een minimuminko men blijft het moeilijk om de kinderen dezelfde dingen te la ten doen als hun klasgenoten. Als er geen enkele andere oplos sing is, biedt Leergeld hulp door bijvoorbeeld de contributie voor de sportvereniging te betalen of een voorschot te geven voor het schoolgeld. Vorig jaar deden negentig gezin nen een beroep op de organisa tie. In 2004 vroegen 69 gezinnen hulp. Per gezin konden meerde re aanvragen worden ingediend. Het merendeel (142) van de aan vragen in 2005 had betrekking op de contributie van een sport vereniging. In 51 gevallen werd een bijdrage gevraagd voor deel name aan schoolreisjes. Het mee laten doen van school gaande kinderen aan sociale of culturele activiteiten is één doel stelling van de stichting. Daar naast heeft Leergeld een signale rende functie naar de overheid. En dat lijken ze bij de gemeente Vlissingen, waar Leergeld al rijf jaar werkt, nog niet goed in de gaten te hebben, zeggen I. van Gelder en J. de Looff van de stichting. „We heten niet voor niks Leer geld. De gemeente lijkt het soms wel makkelijk te vinden dat wij bestaan. Maar eigenlijk vervul len wij de functie die zij zou moeten uitvoeren. Vlissingen heeft wel geld voor sociaal-cul turele activiteiten van kinderen van ouders met een minimumin komen. Maar de mensen moeten eerst zelf dat bedrag voorschie ten. En dat kunnen ze nu net niet. Bovendien maakt cl meente het geld over aanï ouders, met het risico dat hei'l drag ergens anders voor I bruikt wordt. Wij storten ba® de rekening van de voetbal* of de school." Met- de uitbreiding naar ijl Walcheren, moet Leergeld]! zoek naar meer geldschiel® „We worden niet gesub* eerd". verduidelijkt De L® „Daarom is het zo beland! dat we vaste sponsoren vin» We hopen dat er bedrijvecB particulieren zijn die een toe® ging willen doen voor bij* beeld twee of drie jaar. Z«F we voor de kinderen de conté!" tie ook kunnen blijven betale| Milieuvriendeli) afwassen van aangroei boten OUDDORP - Er valt grote lieuwinst te behalen i nieuw te ontwikkelen boten» serette die de fouling (aanga onder de waterlijn) van schip verwijdert. Dat is een van de conclusiesi| het onderzoek clat Marina Zélande naar milieuvriendeli: anti-fouling in zout water he verricht. Zonder borstels, laserstralen en hogedruksth kan de scheepshuis milieuvré delijk en effectief gereinigd' den. De anti-fouling en hetvj die tijdens het reinigen van scheepshuid afkomen, wore apart opgevangen. Wel moe; de schepen meerdere keren p jaar naar de wasserette. Het de kant halen van het sd moet daarom zo snel f het totale proces niet meerei een minuut of twintig magi ten. Het rapport bespreekt schillende, volautomatische voeringen van de wassen; waaronder een demontabele i verplaatsbaar is. Die zou dt enkele clubs of ondernemers men gekocht kunnen worden door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Veel Zeeuwse natuurgebieden zijn er slecht aan toe. Ze lijden aan één of meer kwalen als verdroging, ver mesting en verzuring, vervui ling van het water door te veel voedingsstoffen, versnippering, bodemverontreiniging. Ook heb ben sommige gebieden last van licht- en geluidhinder. Aanpak van de knelpunten kost komen de zeven jaar ruim 45 miljoen eu ro. Dit blijkt uit het rapport Van ruigtes naar parels, waarin de provincie de milieutekorten in de belangrijkste honderd na tuurgebieden heeft onderzocht. Die blijken zich in tachtig gebie den in meer of mindere mate voor te doen (één of meer milieu tekorten). De overvoeding van het water (met als gevolg algen- explosies, ook wel 'groene soep' genoemd) doet zich vrijwel over al voor. Ook is in grote delen sprake van verdroging. Her en der doen zich problemen voor met vermesting van cle bo dem, bodemverontreiniging (vooral van brandstoffen en be strijdingsmiddelen), lichthinder en geluidhinder. Flink wat ge bieden zijn versnipperd, dat wil zeggen: ze worden doorsneden door barrières voor planten en dieren zoals wegen, spoorlijnen, beschoeide kanalen, grootschali ge akkers en stadsuitbreiding. Geluidhinder komt met name van industriegebieden en daar naast valt de invloed van het ver keer op dammen en bruggen op. Een aantal wegen door natuur gebieden vormt duidelijk een probleem (zoals die door de zuid kust van Schouwen en de Kop van Schouwen). De duisternis in de natuurgebieden wordt in toe nemende mate door lichtbron nen van buitenaf aangetast. De provincie vindt verbetering van de milieukwaliteit in en rond de natuurgebieden noodza kelijk. Daarvoor worden ook voorstellen gedaan. Veel opper vlaktewateren moeten worden gebaggerd. Grond- en opper vlaktewater moet op diverse plaatsen beter worden vastge houden. Vermeste bodems moe ten worden afgegraven (ge plagd). Door middel van fauna passages kan versnippering door wegen worden aangepakt. Plaggen Per milieuthema is aangegeven in welke volgorde problemen moeten worden bestreden. Voor aanpak verdroging staat de zuid kust van Schouwen bovenaan, gevolgd door de Vogel en Hengstdijkse Putting, de Kapel- se en de Yersekse Moer. Plaggen is het eerst aan de orde op de vroongronden en in de Zeepedui- nen van de Schouwse Westhoek, in de Manteling van Walcheren en de Kriekenputten (Clinge). Er is één gebied dat op alle on derdelen als 'zeer ernstig' wordt aangemerkt: de wallen van Aar denburg (68 hectare). De kosten van deze maatregelen voor de periode 2007-2013 zijn becijferd op 45,1 miljoen euro. Het grootste deel moet gestoken worden in het schoonmaken van het oppervlaktewater (bijna 26 miljoen euro). De provincie gaat ervan uit dat zij zelf bijna 6 mil joen euro moet ophoesten en dat bijna 13 miljoen euro van der den (waterschappen, gemeen ten, rijkswaterstaat, particulie ren) komt. Voor het Rijk blijft ex- een bedrag van cix-ca 25 miljoen eui-o. Of dat geld er komt, is een kwestie van ondei-handelen. Netwerk Totaal is 150.000 hectare in Zee land doorgelicht. Het gros ervan behoort tot de zogeheten Natura 2000-gebieden, het Eui-opese netwerk van belangrijke leefge bieden voor planten en vogels (waax-voor meestal ook de vogel- en habitatrichtlijnen gelden). Het onderzoek is gedaan op grond van landelijke richtlij nen, in overleg met de ministe ries van LNV en VROM en de terrein- en waterbeheerders. Naast de honderd onderzochte natuurgebieden zijn er in de pro vincie nog vele kleine natuui-ge- bieden. Ook daar laat de milieu kwaliteit te wensen over. Maar ze zijn niet meegenomen in het onderzoek. Vanwege de geringe oppervlakte zijn milieumaatre gelen doorgaans niet doelmatig. Een uitzondering is gemaakt voor enkele bijzondere kleine ge bieden, zoals kreekrestanten in Zeeuws-Vlaanderen met natte schrale graslanden. weten hoe het er dan voor staat." Het ROC West-Brabant, waar de hotelschool onder valt, maakte eerder bekend een flink verhuisplan in petto te hebben. Het hoofdgebouw van het Mar- kiezaat College zou van Roosen daal naar Bergen op Zoom ver kassen en de economische oplei dingen zouden in Bergen op Zoom worden geconcentreerd. Volgens Engelen zijn deze plan nen echter in de ijskast beland, omdat de instantie er zelf nog niet aan uit is, maar ook omdat er geen locatie in Bergen op Zoom op het oog is. Kleinschalig Engelen zegt dat de middelbare hotelschool in ieder geval klein schalig wil blijven: 450 leerlin gen is het maximum. Maar vol gens het afdelingshoofd is dat niet ingegeven door de capaci teit van de voox-malige Canisius- school. „Het is absoluut niet ons streven om door te groeien naar zevenhonderd leerlingen of zo. Hoe meer leerlingen scholen heb ben, hoe minder contact er is met die leexiingen. Ze worden nummers en dat willen wij niet. Wij houden het graag overzichte lijk." De groei van het leerlingenaan tal stelt de hotelschool, behalve wat betreft huisvesting, niet voor andere facilitaire proble men, aldus Engelen. Zo zijn er volgens hem voldoende compu ters. „Het is niet haalbaar om voor élke leerling een computer in huis te hebben." door Ad Goddrie BERGEN OP ZOOM - De toe loop van leerlingen op de mid delbare hotelschool is zo groot dat de instelling kampt met ruimtenood. Voorlopig zijn twee klaslokalen in een kantoorge bouw in de directe omgeving in gebruik; in november komen er twee semipermanentc lokalen op het terrein van de school aan de Meeussenstraat. De hotelschool, die in 2002 de deuren opende in de voormalige Petras Canisiusschool, telt nu 406 leerlingen. Op zich is het ge bouw daar op berekend, zegt af delingshoofd Ton Engelen. „Maar het probleem is dat de leerlingen niet evenredig zijn verdeeld over groepen. We kun nen dus nog wel wat meer leer lingen hebben, alleen zitten we qua aantal groepen vol." Noodlokalen Daarom heeft de school tijdelijk twee lokalen ingericht in een kantoorcomplex aan de Zuid oostsingel. „Daar blijven we tot november, daarna kunnen we te recht in twee lokalen die op ons terrein aan de Meeussenstraat komen. De vergunningpx-ocedu- re loopt daar nu voor." Volgens Engelen is de ondex-wijs- instelling dan voorlopig uit de brand. „Want die lokalen blijven tien jaar staan. Over een paar jaar kijken we dan wel hoe het daar na verder moet. Je kunt nu niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32