rekort aan hbo'ers bij politie Ondernemer Kogelregen 'voor Allah9 Na 42 jaar afscheid van De Zandput J ongeren wetboek is handige dikke pil PZC )peradiva arnay (88) verleden loger opgeleiden nodig omdat criminelen steeds slimmer worden beurskrant voor zakelijke adverteerders Contacta 2006 'Sferen? van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kun je een boe te krijgen voor het niet op slot zetten van je fiets? Mag je een Breezer op straat drinken? En wat is eigenlijk de Grondwet? Kinderen, maar ook volwasse nen, weten nauwelijks welke wetten er in Nederland gelden. Voor hen verschijnt het Wet boek voor Jongeren, waarvan minister Donner (Justitie) van daag het eerste exemplaar in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag in ontvangst neemt. Het Wetboek voor Jongeren be staat uit een papieren editie en een interactieve internetversie. „Je moet het niet zien als een directe vertaling van de wet. Aan de hand van voorbeelden zijn wetten die relevant zijn voor kinderen toegankelijk ge maakt", aldus D. Akkermans, directeur van Lenthe Publis hers, de uitgever van het jonge- renwetboek. Het boek is opge deeld in een aantal thema's waaronder veiligheid, commu nicatie, geld, alcohol en seks. Het idee ontstond volgens Ak kermans naar aanleiding van een uitzending van het Jeugd journaal. „Een leerlinge uit groep acht kon een juridische vraag niet snel beantwoorden en vroeg zich af waarom er wel een Kinderbijbel en een kinder encyclopedie is, maar geen kin derwetboek." Het wetboek richt zich op kin deren van twaalf jaar uit groep acht van de basisschool tot middelbare scholieren van achttien jaar. Een speciaal in het leven geroepen jongerenpa- nel hield tijdens het tot stand komen van het wetboek de voortgang in de gaten. „Ik vind het erg interessant", zegt de 14-jarige Floris Hoo- genboom. Bij strafwerk komt volgens hem het Wetboek voor Jongeren goed van pas. „Scho len mogen de straf zelf bepa len, maar je hoeft dat niet op te volgen", weet hij. „Alleen mag de school dan de consequenties bepalen", klinkt het daarna iet wat teleurstellend. Vooral op de website had het jongerenpa- nel de nodige kritiek. „Dat heb ben ze goed aangepast", vindt Floris. ANP WGGGNGR dagbladen middag w ■leidelijk steeds meer zon en droog, makke tot matige zuidwestenwind. Vrij arm met maxima rond 24 graden. )Se jaargang rio. 209 sdag 5 september 2006 nummer 1,25 Australië rouwt om Steve Irwin jÜNCHEN-De befaamde ope- il zangeres Astrid Varnay (88) is deren in een ziekenhuis in Mii- J hen overleden. jf "i in Stockholm geboren so- 1 aan maakte twee decennia ng furore op de planken van 1 lerahuizen in de hele wereld. may blonk uit in Wagner- en rauss-vertolkingen. Ze maak- haar debuut in New York in il.ANP/DPA sluit. „42 jaar is niet niks. Dit is het einde van een hele periode, maar daar moet je maar niet bij nadenken", zegt Henricus Krij- nen geroerd. Zijn echtgenote vindt het heel erg om afstand te doen van de stacaravan. „Ik heb echt zitten brullen." Thuis wacht een serviceflat met een balkon. „We zullen het buitenle ven enorm missen." 'Al kom je met honderd cara vans', reageerde toenmalig eige naar De Vlieger in 1964 op de vraag of hij plaats had. Ze we- van onze redactie buitenland AMMAN - Een Nederlandse toe rist is gisteren gewond geraakt toen een gewapende man in de Jordaanse hoofdstad Amman het vuur opende op westerse va kantiegangers. Daardoor is een Britse toerist om -het leven gekomen en zijn nog vijf anderen gewond ge- I raakt. De dader, een Jordaniër, is aangehouden. Buitenlandse Zaken in Den Haag bevestigde dat een Nederlander tot de ge wonden behoort. Zijn toestand is stabiel, liet een woordvoerder weten. Het incident deed zich voor bij het Romeinse amfithea ter in de Jordaanse hoofdstad. De schutter riep Allah aan toen deze circa veertien schoten loste op een Jordaanse gids, vier Brit ten, een Nieuw-Zeelander en de Nederlander. De aanslag is de eerste sinds 9 november, toen zelfmoorddaders bloedige aan slagen pleegden in drie hotels in Amman. ANP/AFP/DPA/RTR (Advertentie) (Advertentie) ielg vestigt ieeuws record Icoholdelicten Reddingsplan voor Het Zwin Universiteit moet strenger zijn Studenten worden in de toekomst meer afgerekend op ta lent, ambities en prestaties. Onderwijsminister Van der Hoeven wil dat universiteiten strenger selecteren. Aan het begin van het academisch jaar presenteerden de uni versiteiten, verenigd in de VSNU, een eigen plan van aanpak om het aantal uitvallers bij op leidingen te verminderen. Mosselkweek op zee geen succes De proef van de Rotterdamse uitvinder P. Buizer met het kweken van mosselen op dobbers voor de Zeeuwse kust is geen succes geworden. Het voedselaanbod voor mosselen bleek voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust het ma gerst. Buizer zet zijn proef voort in een stroom- geul tussen de Noordzee en de Waddenzee, waar de voedselsituatie beter zou moeten zijn. Safin in vorm Marat Safin lijkt na een lange periode van blessures terug aan het tennisfront. De Russische levensgenie ter liet gisteren in de derde ronde van de US Open wei nig heel van de Belg Olivier Rochus: 6-3 6-2 6-3. De winnaar van de editie van 2000 treft nu de Duiter Tommy Haas, die de Ameri kaan Ginepri in vijf sets ver- O sloeg. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 6; Buiten land: 7; Economie: 8; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21, 23 en 25 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)" O per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. per jaar met automatische incasso 229.20I* mel gratis PZC-paraplu 8'I711688"555530" het alfabet van Zeeland nonze redactie binnenland 'ELDOORN - Er zijn Ringend meer politiemen- jjj H nodig met een hbo-oplei- ng, omdat criminelen iieds slimmer opereren en isdaadonderzoeken als- aar omvangrijker en inge wikkelder worden. Maar de ji irpsen investeren daar vol- j' ns de Politieacademie el te weinig in: het aantal litiemensen met een io-opleiding stagneert. it zei hoofdcommissaris I. am, bestuursvoorzitter van de litieacademie in Apeldoorn, It teren bij de opening van het >uwe studiejaar. Volgens Stam hebben de korpsen de afge lopen jaren te veel gekeken naar kwantiteit en te weinig naar kwaliteit van het personeel. In de roep om meer blauw op straat hebben veel korpsen geko zen voor korte en veelal lagere opleidingen. Van de Raad van Hoofdcommissarissen moet een op de vijf politiemensen binnen vier jaar een hbo- of academi sche opleiding hebben. Over twintig jaar moet zelfs de helft van de politiemensen hoger op geleid zijn. Op dit moment volgt echter maar zeven procent van de politiemensen een hogere op leiding. Stam is ook bezorgd of de korp sen wel in staat zijn de hoger op geleiden vast te houden. Hbo'ers en academici bij de politie zijn geliefd bij het doorgaans veel be ter betalende bedrijfsleven. Stam denkt dat de salariëring van hoger opgeleiden bij de poli tie beter moet. „Doel is dat de politie zich blijvend kan verze keren van kwaliteit in politie- kunde en politiekennis. Crimine len worden steeds intelligenter, zaken omvangrijker en terroris me staat dicht bij huis." Om het onderwijsniveau verder op te krikken, krijgt de Politieacade mie vijf nieuwe leerstoelen. Samen met de Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding (NCTb) wordt gewerkt aan een lectoraat 'terrorismebestrij ding'. Ook komt er een aparte leerstoel 'forensische opspo ring'. Daarbij wordt samengewerkt met het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), de Hogeschool van Amsterdam en de Universi teit van Amsterdam. Justitieminister Donner, ook in Apeldoorn aanwezig, wees er op dat door de vele veranderingen de politie inmiddels de meest fa voriete werkgever van Neder land is. Donner benadrukte opnieuw de noodzaak tot samenwerking, waarbij hij kort het zeer omstre den kabinetsplan aanstipte om alle 26 korpsen in één Neder landse politie-organisatie op te laten gaan. Die structuur staat volgens hem onder meer voor ef ficiënte samenwerking, snelle in formatie-uitwisseling en een goedkopere organisatie. GPD dDDELBURG - Een 38-jarige 'i tvoner van Maldegem (B) jieft een recordaantal alcohol- isdrijven in Zeeland op zijn ham staan. 15 september Terwijl u geniet van een hapje en een drankje, showen mannequins u doorlopend onze nieuwe wintercollectie. wij nodigen u uit om hierbij, in onze zaak, aanwezig te zijn. De modeshow begint om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Graag tot ziens in Yerseke. Handtekening: PZC bv gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens, In de colofon leest u er meer over. Kijk op www.pic.nl/ebonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4160 WB Goes moest zich gisteren in voor de zevende jer verantwoorden voor dron- lin rijden. De verdachte weiger- op 17 mei in Terneuzen de aastest, nadat hij op 5 februa- al in de Scheldestad met 430 icrogram (twee keer de alco- illimiet) in zijn auto was be- apt. ilitierechter M. Meeuwisse ver- irdeelde de man tot tien maan- in rijontzegging en 800 euro lete. Met pijn in het hart nemen Maria Krijnen-de Crom (86) en Henricus Krijnen (88) na 42 jaar afscheid van camping De Zandput in Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel door Selma Osman VROUWENPOLDER - Zodra de zon zich laat zien, hup met de koffie naar buiten, frisse zee lucht opsnuiven. Maar op 17 sep- (Advertentie) tember is dat voorgoed voorbij. Dan zegt het echtpaar Krijnen uit Bergen op Zoom zijn stacara van in Vrouwenpolder na 42 jaar vaarwel. Ze zijn 88 en 86. „Het is tijd om te stoppen." Maria Krijnen-de Crom heeft als gevolg van diabetes nog maar een gezichtsvermogen van vijf procent. Lastig in een staca ravan. „Mijn man moet nu veel doen, maar die is al 88. Vroeger gingen we vissen en fietsen. Nu is het vooral stoffen, eten koken en buiten zitten." En dus namen ze deze zomer een emotioneel be ten het nog precies: „Het werd plekje 28, tegen de duinen." Op hun huidige standplaats, pal achter de slagbomen, liepen toen nog koeien. Met de groei van De Zandput moesten ze ja ren later verkassen. „De sfeer werd anders", vertelt de Bra bantse oud-spoorwegbeambte. „Vroeger trok je veel met elkaar op. Je moest wel. Nu zit ieder een op z'n eigen, in een luxe ca ravan met televisie en radio." Vissen doet hij al een jaar of vijf niet meer. Maar in de beginja ren op De Zandput kon het niet op. „Toen had ik kabeljauwen van zes, zeven of acht kilo aan de haak. Nu kun je hier geen scholleke meer vangen. De pij- lerdam heeft het strand ver zand." Legerbus Hun eerste onderkomen was een omgebouwde Amerikaanse le gerbus. Krijnen verplaatste de wielen naar het midden en haal de de neus eraf. Zijn vrouw deed de inrichting. Al vrij snel moest het ding weg. „Eigen bouw mocht niet meer van de ge meente Veere, omdat iemand een knalrode 'post'bus had neer gezet." Na de vut werd op de Rai de meest luxe stacaravan be steld. Die is na 23 jaar nog steeds in tiptopconditie. „De eer ste bekleding zit er nog in", zegt zij trots. Op 17 september komt aan ruim een half leven op de camping een eind. Niet stilletjes, maar met een feest. Dat is emotioneel een zware dobber. „Zelf zouden we het liefst de deur dichtdoen, de buren gedag zeggen en de sleutel inleveren." K rm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1