PZC Kats wil geen enkel monument G EE N W\\"\EHv ByoNS s "TRAND* Lever je oude mobieltje in en geef een hersenpatiënt een betere toekomst. Hersenstichting Nederland Gedeputeerde moet op zoek naar andere plek gedenkplaats verdronken dorpen Veerman wijst schadeclaim Reimerswaal af Veel natuurgebieden in Zeeland zijn ziek hldhMriik, pdpies en l(dr*bonr dinsdag 5 september 2006 door Frank Balkenende KATS - De meerderheid van de Katsenaren wenst helemaal geen monument voor de verdron ken dorpen in Zeeland, of dat nu om het fel bekritiseerde 'to ren' van kunstenares Lydia Schouten gaat of om een ander ontwerp. Die conclusie trok gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) gisteren na een pittige hoorzit ting in dorpshuis De Vriend schap in Kats. Door hun hand op te steken, maakte tachtig pro cent van de aanwezigen in de goed gevulde zaal duidelijk dat ze liever geen enkel monument voor de verdronken dorpen aan de Zeedijk bij Kats zien ven-ij zen. Veel inwoners willen, als ze de gang naar het strandje aan de Zeedijk maken, op geen enke le manier worden herinnerd aan watersnoden en de oudere inwo ners zeker niet aan de ramp van 1953. Die maakt nog steeds veel emoties los, bleek gisteren. Van Waveren stelde vast dat de meerderheid in Kats zowel plaats als ontwerp afwijst. Hij gaat nu een 'nieuwe afweging maken', waarbij Kats als vesti gingsplaats voor een monument lijkt afgevallen. „Het lijkt me niet verstandig het monument op deze plaats door te zetten." De gedeputeerde wil het idee echter niet afschrijven, liet hij na afloop weten. „Provinciale Staten hebben besloten dat zo'n monument er moet komen en dat besluit voer ik uit." Het is goed mogelijk dat het provincie bestuur, gezien de gevoelens in Kats, voor een andere plek en, eventueel, een aangepast of an der ontwerp kiest. Van Waveren 'sluit dan ook geen enkele optie uit'. Enkelen deden al wat sugges ties: „Bevestig een granieten ge denkplaat op de toren van Wes- terschouwen. Het dorp is ver gaan, alleen de toren staat er nog. Een prima plek om te ge denken", zei H. van der Maas. Anderen vonden dat het monu ment maar bij het watersnood museum in Ouwerkerk moet worden neergezet. Daar staat al een monument voor de slachtof fers van de ramp van 1953. De provincie verkiest juist een ande re plek om onderscheid te ma ken tussen de laatste waters nood en zondvloeden uit vroe ger tijden. De gedeputeerde was gisteren naar Kats gekomen om de me ning van de bevolking te peilen. Die was de laatste weken al wel duidelijk. Tegen de bouwvergun ning die de provincie had aange vraagd bij de gemeente Noord-Beveland was bezwaar gemaakt door de leiders van het Katse verzet, D. Tazelaar en J. Schuurman Hess. Zij hadden een handtekeningenactie op touw gezet, waarbij bijna het he le dorp tekende. De stapel hand tekeningen vergezelde het be zwaarschrift. Een spandoek vertolkt de gevoelens van de meerderheid van de Katse bevolking: je aan de Zeedijk. geen monument voor de verdronken dorpen bij het strand- foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Reimerswaal krijgt van het Rijk geen schade vergoeding voor het beëindigen van de mechanische kokkelvisse rij in de Waddenzee. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer gemeld. Volgens hem claimt de gemeente kosten die geen di rect gevolg zijn van het besluit om de mechanische kokkelvisse rij te verbieden. Vorig jaar heeft Reimerswaal bijna 345.000 euro aan nadeel compensatie geclaimd. Dat geld was uitgegeven aan een riool- persleiding voor twee kokkelver- werkende bedrijven in Yerseke. Door het besluit om de mechani sche kokkelvisserij te beëindi gen, is de voorziening volgens de gemeente onbruikbaar. Van daar dat het geld is teruggeëist. Op aandringen van onder ande ren CDA-Kamerlid Buijs heeft Veerman in december aan de Tweede Kamer toegezegd dat hij de situatie van Reimerswaal onder de loep zou nemen. Hij is tot de conclusie gekomen dat een schadevergoeding niet op zijn plaats is. Onbruikbaar Weliswaar is de rioolleiding on bruikbaar geworden door het ka binetsbesluit tot beëindiging van de kokkelvisserij, maar de investeringen waren toen al ge daan. Had het kabinet een an der besluit genomen dan was de gemeente het geld ook kwijt ge weest. De gemeente heeft het geld teruggevraagd om mensen te kunnen helpen die als gevolg van het kabinetsbesluit hun baan zijn kwijtgeraakt. Veer man schrijft de gemeente dat hij zich de gevolgen van de beëindi ging van de mechanische kokkel visserij voor de lokale werkgele genheid in Yerseke realiseert, maar dat ook daarvoor een ver goeding niet op zijn plaats is. Hij wil zich wel inspannen om Zeeland op een andere manier tegemoet te komen. Hij wil geld uit het Waddenfonds vrijmaken voor een verdere verduurza ming van de schelpdiervisserij. Projecten voor mosselkweek kunnen ook profiteren van ande re subsidieregelingen Buijs noemt de laatstgenoemde opmerkingen positief, maar hij is niet tevreden over de weige ring van Veerman om het verlies aan werkgelegenheid te compen seren. „Daarover ga ik opheldering vragen. Ik wil dat de minister naar een andere manier zoekt om in Yerseke banen te creëren. Misschien kan hij daarover in overleg met zijn collega van So ciale Zaken." Burgemeester Huisman van Rei merswaal noemt het besluit van Veerman 'buitengewoon jam mer'. Hij wil eerst uitzoeken of wel de hele claim van de gemeen te in behandeling is genomen, omdat volgens hem een aanzien lijk hoger bedrag is gevraagd. Verder wil hij nagaan of nog een vorm van beroep mogelijk is. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Veel Zeeuwse natuurgebieden zijn er slecht aan toe. Ze lijden aan één of meer kwalen als verdroging, ver mesting en verzuring, vervui ling van het water door te veel voedingsstoffen, versnippering, bodemverontreiniging. Ook heb ben sommige gebieden last van licht- en geluidhinder. Aanpak van de knelpunten kost komen de zeven jaar ruim 45 miljoen eu- Dit blijkt uit het rapport Van ruigtes naar parels, waarin de provincie de milieutekorten in de belangrijkste honderd na tuurgebieden heeft onderzocht. Die blijken zich in tachtig gebie den in meer of mindere mate voor te doen (één of meer milieu tekorten). De overvoeding van het water (met als gevolg algen- explosies, ook wel 'groene soep' genoemd) doet zich vrijwel over al voor. Ook is in grote delen sprake van verdroging. Her en der doen zich problemen voor met vermesting van de bo dem, bodemverontreiniging (vooral van brandstoffen en be strijdingsmiddelen), lichthinder en geluidhinder. Flink wat ge bieden zijn versnipperd, dat wil zeggen: ze worden doorsneden door barrières voor planten en dieren zoals wegen, spoorlijnen, beschoeide kanalen, grootschali ge akkers en stadsuitbreiding. Geluidhinder komt met name van industriegebieden en daar naast valt de invloed van het ver keer op dammen en bruggen op. Een aantal wegen door natuur gebieden vormt duidelijk een probleem (zoals die door de zuid kust van Schouwen en de Kop van Schouwen). De duisternis in de natuurgebieden wordt in toe nemende mate door lichtbron nen van buitenaf aangetast. De provincie vindt verbetering van de milieukwaliteit in en rond de natuurgebieden noodza kelijk. Daarvoor worden ook voorstellen gedaan. Veel opper vlaktewateren moeten worden gebaggerd. Grond- en opper vlaktewater moet op diverse plaatsen beter worden vastge houden. Vermeste bodems moe ten worden afgegraven plagd). Door middel van h passages kan versnipp door wegen worden aangep; Per milieuthema is aangeg in welke volgorde proble moeten worden bestreden aanpak verdroging staat de; kust van Schouwen bovi gevolgd door de Vogel Hengstdijkse Putting, de se en de Yersekse Moer. I is het eerst aan de orde op] vroongronden en in de Zeep nen van de Schouwse Westfc in de Manteling van Walctt en de Kriekenputten (Clirlj Er is één gebied dat op alle; derdelen als 'zeer ernstig' k aangemerkt: de wallen vanj denburg (68 hectare). De kosten van deze maatregt voor de periode 2007-2013: becijferd op 45,1 miljoen e; Het grootste deel moet gesto! worden in het schoonmaken het oppervlaktewater (bijm miljoen euro). De provincies ervan uit dat zij zelf bijna 6: joen euro moet ophoesten ec bijna 13 miljoen euro vanó den (waterschappen, gen® ten, rijkswaterstaat, partial ren) komt. Voor het Rijk blijf een bedrag van circa 25 mik euro. Of dat geld er komt, isi kwestie van onderhandelen. Netwerk Totaal is 150.000 hectare inZ: land doorgelicht. Het gros behoort tot de zogeheten Nat 2000-gebieden, het Eurójj netwerk van belangrijke leelt bieden voor planten en voj (waai-voor meestal ook devo; en habitatrichtlijnen Het onderzoek is gt grond van landelijke riek nen, in overleg met de mini: ries van LNV en VROM en terrein- en waterbeheerders. Naast de honderd onderzot: natuurgebieden zijn er in dep vincie nog vele kleine natuir bieden. Ook daar laat de mik kwaliteit te wensen over. ka ze zijn niet meegenomen in ij onderzoek. Vanwege de gem oppervlakte zijn milieumaaï gelen doorgaans niet doelma: Een uitzondering is gemai voor bijzondere kreekrestar.; in Zeeuws-Vlaanderen. De Hersenstichting Nederland maakt zich sterk voor 3,5 miljoen mensen met een hersenaandoening. U kunt daarbij helpen: haal bij de DA drogist een zakje en stuur uw oude mobiele telefoon op! www.hersenstichting.nl 070-360 48 16 Giro 860 Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je je eerste ingevingen voor een verhaallijn aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. Connie Palmen. I papieren karton WrJ.pdpitrtyiltfrhn. ofj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16