Met een arm minder valt te leven Bouwen aan je bekkenbodem eetlust ouderen niet De wondere wereld waarin wij leven Nieuwe eetrichtlijn voor diabetici Door papieren rompslomp staat elke dag nog in teken van het busongeluk Roma in Eindhoven waar ze niet meer kan werken na haar busongeluk [n een paar seconden werd haar hele leven op z'n kop ge- {et. De bus waarmee Debbie m der Putten uit Helmond vo- :ig jaar op weg was naar Span je, raakte van de weg en viel wil. Ze verloor even het bewust- tijn en werd wakker zonder rechterarm. Debbie wil verder net haar leven, maar door de japieren rompslomp staat alles jog elke dag in het teken van iet busongeluk. i ilk heb niks hoor mam. Ben al- !een m'n arm kwijt." Zo belde Debbie van der Putten begin uli 2005 naar huis, kort nadat laar bus verongelukte. En zo iet ze het meer dan een jaar la- er nog steeds. Debbie is een ras- gtimist. Een glas is altijd half- |l, niet half leeg. Met een arm ninder, heb je er altijd nog een- je over. En gelukkig was ze feh links. I Helmond en omgeving staat nu bekend als 'dat meisje van liet busongeluk'. En dat vindt ze Kreselijk. Ze is veel meer dan lat. Ze voelt zich nog gewoon Rjzelfcle Debbie. Een vrolijke Ineid die houdt van uitgaan, lansen, winkelen. Al weet ze öonders goed dat het nooit meer écht hetzelfde zal zijn. Veters strikken, een boterhammetje Smeren, de hondenriem omdoen, Jbveral heb je twee handen voor ■•nodig. Haar moeder is altijd dichtbij„Ik moet alles opnieuw [eren. Deze week ben ik 21 I geworden. Maar ik was op m'n 1 Zestiende zelfstandiger dan nu." Debbie is een leuke meid om te zien. Een beetje klein en dun. Ze s modieus gekleed. De rech termouw van haar strakke bruine blouse is losjes opgerold 6n het laatste stukje van haar arm steekt er nog net onderuit. Ze heeft wel een prothese, maar □ie vindt ze niet mooi genoeg, [n de zomervakantie van 2005 jvas Debbie met drie vrienden m een bus van Solmar Tours uit jjaarheeze op weg naar de fffjaanse kust. Wat er precies ^gebeurde, zal waarschijnlijk altijd onduidelijk blijven. Maar 4 I door Rob Zomer Zo af en toe bekruipt mij het gevoel dat we in een vreemde wereld leven. Aan de ene kant moet er groots en meeslepend geleefd worden, willen we 'het avon- tuur' meemaken, reizen we naar verre onbekende oorden voor die ene unieke beleving. Anderzijds willen we ons i daar niet op voorbereiden, geen uitzoek- of voorwerk L doen. Geen moeite of energie in de voorbereiding; het eten moet goed zijn en alles even orden telijk en vertrouwd als thuis. Op zich zou dit allemaal niet zo erg zijn als we dan ook maar de consequenties van deze handelwijze op de koop toe zouden nemen, j Dit vergt verantwoordelij k- i j heidsbesef, het nemen van ei- i j gen verantwoordelijkheid en I dat blijkt lastig. j Als het niet gaat zoals ver- II wacht moet er een schuldige worden gezocht. Het reisbu- reau had niet verteld dat het eten toch echt anders was en i maag- en darmproblemen heel normaal zijn, gezien de omstandigheden in de bezoch- i te onherbergzame oorden, i Vele uren per dag klimmen en klauteren bleek in de prak- I tijk toch ook niet iets voor on- t getrainden met het nodige overgewicht. Maar dat het I niet geworden is wat ver- j wacht werd, is toch echt te wijten aan de slechte voor- lichting is het excuus na af- i loop. Een ander is verant- woordelijk en de schuldige i moet benoemd worden. Zelf zijn we dat uiteraard niet. De ander had moeten waar schuwen en zonodig de juiste voorzorgsmaatregelen moe ten treffen. I Simpel Waar hadden we dan reke ning mee moeten houden? II Het antwoord is simpel. Eigenlijk met alles, om maar te zorgen dat negatieve uit- homsten zich niet voordoen. 1 Het niet-verantwoordelijk I zijn en de zoektocht naar ver- antwoordelijken is inmiddels 1 een wijdverbreid probleem Debbie van de Putten bij ijssalon haar baantje overgenomen. ergens in Zuid-Frankrijk verloor de buschauffeur opeens de macht over het stuur. De dubbeldekker met 69 inzitten den klapte om. Twee passagiers werden gedood, 31 mensen raakten gewond, van wie zes ernstig. Debbie was een van die zes. Voor alle slachtoffers staat vast dat de buschauffeur in slaap is gevallen of in ieder ge val een black-out heeft gehad. Het Franse vonnis zit ingewik kelder in elkaar. De chauffeur (van een Belgische chartermaat schappij) is volgens Debbies ad vocaat Raaijmakers uit Hel mond veroordeeld voor ernstig roekeloos rijgedrag. Hij kreeg een geldboete en een voorwaar delijke rij-ontzegging van twee jaar. De Helmondse is een spraakwa terval.. Ze vertélt in detail wat ze nog weet van het ongeluk. „Het gekke is dat ik normaal al tijd heel snel in paniek raak. Ik hoef maar een klein sneetje in m'n vinger te hebben en ik ga al van"m'n stokje. In de bus bleef ik heel rustig. Toen ik bijkwam, tintelden de vingers van m'n rechterhand. Dacht ik. Ik wilde met m'n linkerhand m'n rechter pakken maar voelde niks. Ik greep naar mijn onderarm, nog door Claudia Sondervan KOUDEKERKE - Een rijtje bol le buiken die door hun eigena ressen puffend omhoog getild worden. Liggend op een veel te dun matje. Met stijve heupen, stramme dijbenen en pijn in hun rug. De tijden van die zwan- gerschapsgym zijn voorbij, als het aan Mar ja Henderikx en An- net van de Kreke ligt. De buiken zijn bij de Zwanger- Fitcursus van de Koudekei'kse fysiotherapeuten bij voorkeur nog lang niet zo bol. Idealiter moet het knoopje van de spijker broek maar net los. Zestien we ken zwanger moet je zijn, wil je meedoen aan de zwangerschaps- gym naar de laatste wetenschap pelijke inzichten. Zeven maanden in je zwanger schap ben je eigenlijk al te ver om nog goed te voelen waar je de spieren moet zoeken die Van de Kreke en Henderikx trainen. Zij concentreren zich op de spie ren van onderbuik en bekkenbo dem. Die vormen samen het hangmatje waar het ongeboren kind in zijn vruchtwatei'badje in rust. Zijn en blijven die spieren sterk, dan levert dat de zwangere een reeks voordelen op die tot ver na de bevalling plezier brengen. Dezelfde spieren in vex*waarloos- de staat leiden tot die typische vrouwenkwaaltjes als de waggel- gang in de laatste maand, de be ruchte 'zwakke blaas', vex-keerd uitdxdjven van de baby, bekken- of bandenpijn en invalidex'ende bekkeninstabiliteit. Bij dat laatste woord vertrek ken de fysiotherapeuten hun ge zichten. „Dat woord is achter haald. Het is waar dat tijdens de laatste periode van de zwanger schap het hormoon relaxine wordt aangemaakt waardoor bindweefsel in het bekken soepe ler wordt. Dat is nodig om het kind doorgang te vexienen. Zo lang de spieren om dat bekken heen krachtig genoeg blijven, is die verweking geen probleem," zegt Henderikx. „Actief blijven in de zwangerschap, ik kan het niet genoeg benadrukken. Deze cursus leert je ook op welke ma nieren je goed kan blijven bewe gen. Ook na de bevalling, zodat je snel weer fit bent," En je zonder teveel ongemak en risico zelf je kind van commode naar badje en weer terug kan til niks. Iemand scheen mijn kant op met het lampje van zijn gsm en toen zag ik dat mijn arm eraf was. Overal zat bloed." Overmoedig Debbie werd door een andere passagier bovenop de bus getild. „Het was meteen duidelijk dat ik er slecht aan toe was. 'Er gaat hief iemand dood', hoorde ik ie mand schreeuwen. 'Moet m'n arm niet afgebonden worden?', vroeg ik kalm. Opeens kwamen er wel zes of zeven riemen naar boven. Ik zat grapjes te maken met iemand die naast mij op de bus was komen zitten. Ik was len. Niet onbelangrijk, aange zien kraamhulp nog maar mond jesmaat wordt verstrekt. „Goe de bekkenbodemspieren zijn als het sluitlaken van vroeger," ver gelijkt Henderikx. „Dat gaf een steuntje, maar dat kunnen die spieren ook." Vaste prik Dat bekkenbodemspieren be staan en dat het zaak is die sterk te houden, is de generaties vrouwen van beneden de vijftig jaar genoegzaam bijgebracht. Het kantelen van het bekken en het aanspannen van de spieren in het kruis is vaste prik bij zwangerschapsgym en de incon- tinentietraining. Dat het min stens zo belangrijk is om die bek kenbodemspieren te kunnen ont spannen is minder bekend. „Maar reuze belangrijk als de verloskundige je zegt dat je per sen moet. Als je niet weet hoe de die spanning weer moet losla van vorig jaar. Zus Brigit (r) heeft foto Rene Manders/GPD overmoedig. Toen eindelijk de ambulance kwam, riep ik dat ik wel naar beneden kon springen. Geen idee clat zo'n bus drie me ter hoog is." Het afgelopen jaar stond in het teken van het onge luk. Ze ging van advocaat naar verzekeraar en van gemeen te-ambtenaar naar psycholoog. Ze kan niet verder zonder scha devergoeding. En die krijgt ze niet zo lang Solmar geen aan sprakelijkheid voor het ongeluk erkent. Enkele slachtoffers zijn bezig een civiele rechtszaak aan te spannen tegen Solmar. En de verzekeringsmaatschappij heeft een bedrijf in Nederland aange ten, kun je kleine scheurtjes in die spieren krijgen." Ook zoge naamde bandenpijn kan komen door verkeerd aanspannen van spieren, weet Van de Kreke. Voor vrouwen die met een kei zersnede bevallen is de cursus eveneens aan te raden, vindt zij. Temeer omdat er aandacht gaat naar die spier dje onder de plek van de snede ligt: de onderste buikspier. De spier die je voelt als je je navel naar binnen trekt, wijst Van de Kreke. „Vaak wor den de gekruiste en de bovenste buikspieren wel geoefend, met sit-ups, maar die onderste wordt vergeten. Dan krijg je wel een strakke buik, maar met een ontsierend schootje onderaan.!' De cursus volgt het gebruikelij ke pad van negen bijeenkom sten, waarbij de partner de laat ste keer ook welkom is. Er wordt gepuft, maar niet alleen om de regulering van de adem haling onder de knie te krijgen. steld die alle claims van gedu peerden afwikkelt. Om priva- cy-redenen krijgt Solmar van dit bedrijf verder geen gegevens over de slachtoffers. En dus zit Debbie nog altijd thuis bij haar ouders op de bank. Als ze wil douchen moet ze naar haar zus in Brouwhuis. Thuis heeft ze alleen een bad en de gemeente wil geen aanpassin gen in het huis aanbrengen zolang niet duidelijk is hoe groot haar schadevergoeding zal zijn. Ze is opgeleid voor een baantje in de horeca, maar dat kan ze wel vergeten. Van haar uitkering alleen kan ze geen aangepaste auto betalen. Fiet sen kan ze niet met één arm, dus is ze altijd afhankelijk van an deren. Debbie heeft nog veel contact met andere passagiers uit de bus. Vooral met Niels van 15 jaar die ook zijn arm verloor. Hoe hun armen geamputeerd werden is en blijft een raadsel. Misschien zijn ze eraf gehakt door een sclxerp deel van het raam. Vreemd blijft wel dat twee xij en tussen hen in mensen zaten die alleen een tand door de lip hadden. „Voor Niels is het veel erger", zegt Debbie. „Hij is nog een pu ber. Ik heb al een vriendenkring en ik weet al wel een beetje wie ik ben of wil zijn. Mijn vriend Roy en ik kregen twee maanden voor het ongeluk een relatie. In het begin was ik bang dat hij uit medelijden bij mij bleef. Sinds kort maken we weer gewoon ru zie. Dus weet ik dat het wel goed zit tussen ons." De Helmondse hoopt het onge luk eindelijk eens achter zich te kunnen laten. Maar er is altijd wel weer iets of iemand die haar ex'aan hexinnert. Zelfs op vakan tie in Egypte een paar maanden geleden. „Ik lag lekker aan het strand tijdschriftjes te lezen die ons mam had meegenomen. Al les was heerlijk ontspannen tot ik die bladzijde van de Aktueel omsloeg. Er stond een artikel in over busongelukken met een gro te foto van ónze bus. Dan zit ik toch opeens weer in Frankrijk bovenop die bus, te wachten op een ambulance." GPD Warming up en lichte fitheid- training' worden gevolgd door spierversterkingsoefeningen en aandacht voor lichaamshouding en beweging. Op ritmische mu ziek. Geen aerobics voor zwan- geren, maar liggen op een matje is er ook niet bij. Wel rollen op een grote zachte bal en rekken en strekken met de latex dyna- bands. De cursus is ontwikkeld door de Nederlandse Vereniging voor Fysiotherapie bij Bekken- problematiek en pre- en postpar tum gezondheidszox'g, een spe- cialisatietak van de landelijke beroepsvereniging van fysiotlxe- rapeuten. Niet bekend is of meer Zeeuwse fysiotherapeuten inmiddels de cursus mogen ge ven. Henderikx en Van de Kre ke waren de eersten die de trai ning voor de cursus afrondden. De lessen van de Koudekerkse praktijk vinden plaats in gym zaal Prinsenhove in de Magis- traatwijk in Middelburg. door Margit Spaak Het gebruik van smaakver sterkers verbetert de eet lust van ouderen niet. Dat blijkt uit een onderzoek van voe dingsdeskundige Natasja Essed van de Wageningen Universi teit. Een ander Wagenings onder zoek toonde eerder dit jaar aan, dat ouderen wel beter gaan eten, als hun eten appetijtelijk wordt opgediend in een gezelli ge omgeving. Essed onderzocht de eetlust van bewoners van dx'ie verzorgings tehuizen. De gemiddelde leef tijd van de bewoners was 85 jaar. Plet is bekend dat de smaak bij het ouder worden aan merkelijk vermindert. Essed denkt dat medicijngebruik en het dragen van een kunstgebit het vermogen om eten te proe ven nog verder nadelig beïnvloe den. De onderzoekster verdeel de de senioren in vier groepen. Een groep kreeg eten met extx-a doorTom van Meerten Voor mensen met diabetes verschijnt op 1 oktober een nieuwe voedingsrichtlijn. Nieuw is vooral dat alle ad viezen wetenschappelijk zijn onderbouwd. Dit meldde de Nederlandse Diabetes Federa tie (NDF). Over voeding voor mensen met diabetes bestaat veel dis cussie. Dat leidt soms tot te genstrijdige adviezen van zorgverleners. De nieuwe re gels moeten aan alle onduide lijkheid een einde maken. De lichtlijn bevat nauwelijks nieuwe aanbevelingen, zegt onderzoeker Judith Neter van de Vrije Universiteit Amster dam. „We hebben onder meer geke ken naar de optimale hoeveel heden koolhydraten, vezels, alcohol en de zin en onzin van bepaalde vitaminen en mine ralen." Als voor het baten of schaden toegevoegde smaakstoffen als 'fried chicken', 'roast lamb' en 'chicken soup' (gebakken kip, ge roosterd lamsvlees en kippen soep). In het eten van de tweede groep werd natriumglutamaat (E 621) toegevoegd, een smaak versterker die onder andere be kend is als maggi, aromat en ve-tsin. De derde groep kreeg een combi natie van alle smaakversterkers en de vierde groep kreeg de maaltijd naturel. Geen van de groepen was na zes tien weken beter gaan eten. Vermagering De groep die zowel natriumglu tamaat als extra smaakstoffen kreeg, was zelfs iets afgevallen. Vermagering is onder ouderen een belangrijk gezondheidspro bleem. Anorexia komt geregeld voor. Oorzaak voor het gewichtspro bleem is vooral dat senioren niet meer van hun eten genie ten, omdat ze niet goed kunnen proeven. ANP van bepaalde voeding in de in ternationale literatuur geen harde bewijzen bestaan, dan valt de richtlijn terug op ad viezen van de Gezondheids raad die ook voor gezonde mensen gelden, aldus Neter. Voor diabetespatiënten is een juiste voeding belangrijk bij een goede behandeling van hun kwaal. Iedere patiënt krijgt indivi dueel advies. De richtlijn is daarom in eerste aanleg be doeld voor zorgverleners, zo als diëtisten, artsen en diabe tesverpleegkundigen. Aan de totstandkoming werk ten tal van vakspecialisten mee en ook mensen van de Diabetesvereniging en het Voedingscentrum. Het Diabetes Fonds betaalde de kosten. De NDF is een overkoepelende vereniging van patiënten, behandelaars en wetenschappers. Ze zet zich in voor de verbete ring van de diabeteszorg in Nederland. ANP maandag 4 september 2006 Kou helpt bij pijn EDINBURGH - Dat kou helpt tegen pijn is al lang be kend. Hoe dit precies werkt, beschrijft C. Proudfoot (Uni versiteit van Edinburgh) voor het eerst in Current Bio logy. Koude activeert een eiwit (TRPM8) aanwezig op ze nuwcellen die gespecialiseerd zijn in het waai-nemen van lage temperaturen. Activering van TRPM8 voorkomt ver volgens dat pijnsignalen vanuit andere delen van het lichaam in het ruggenmerg worden doorgegeven aan de hersenen, schrijft Proudfoot op grond van onderzoek bij ratten. Deze kennis kan mogelijk gebruikt worden om nieuwe therapieën te ontwikkelen om chronische pijn te bestrijden. GPD Duim signaleert diabetes LONDEN - Het krijgen van het zogeheten carpaletun- nelsyndroom, een aandoening waarbij de zenuw die on der andere de duim bestuurt in de knel komt, kan een vroeg signaal zijn van op handen zijnde diabetes. Dit con stateert M. Guiliford (King's College, Londen) Diabetes Care op grond van een onderzoek onder 8000 personen. Mensen met het carpaletunnelsynclroom blijken 36 pro cent meer kans te hebben binnen negen jaar diabetes te krijgen dan mensen zonder het syndroom. Eerder was al bekend dat mensen met diabetes een verhoogde kans heb ben het carpaletunnelsyndroom te ontwikkelen. GPD Beter gewoon licht in couveuse TOKIO - Continue blootstelling aan (kunst)licht kan bij pasgeborenen de ontwikkeling van de biologische klok verstoren, constateert H. Ohta (Tohoku Universitair Zie kenhuis, Sendai) in het vakblad Pediatrie Research op grond van proeven bij muizen. Mocht dit ook opgaan voor mensen, dan is het verstandig in couveuses het licht volgens een 'normaal' dag-nacht rit me te aan en uit te doen, adviseert Ohta. Een verstoorde ontwikkeling van de biologisch klok leidt niet alleen tot slaapstoornissen, maar ook tot stemmingsstoornissen als depressies. GPD Lichaamsgeur is erfelijk CHICAGO - Lichaamsgeur is tot op zekere hoogte erfe lijk. De lichaamsgeuren van mensen die genetisch aan el kaar verwant zijn, lijken sterker op elkaar dan de lichaamsgeuren van genetisch niet-verwante personen. Dit meldde E. Abies (University of Chicago) op grond van experimenten waarin ratten lichaamsgeuren van mensen moesten hei-kennen. Op elkaar gelijkende lichaamsgeuren zouden bloedverwanten in staat stellen elkaar te herken nen en zo inteelt te vermijden, verklaart Ables de erfelijk heid van lichaamsgeuren uit evolutionair oogpunt. GPD Apneu remt hersenontwikkeling BALTIMORE - Ernstige slaapapneu, het verschijnsel dat tijdens de slaap de ademhaling enige tijd stopt, kan bij kinderen de ontwikkeling van de hersenen zodanig scha den dat hun leex-vei-mogen vermindert. Dit schrijft A. Plal- bower (Johns Hopkins Universiteit in Baltimore) in PLoS Medicine op grond van een vergelijkend onderzoek. Slaapapneu kan onder andere veroorzaakt worden door vergrote neusamandelen. GPD aan het worden. Recente lan delijke vooi-beelden; de Vier daagse te Nijmegen en het in cident met de instox-tende trap in Utrecht. De eerste reactie is niet com passie hebben met de onfor tuinlijke. Nee, de queeste is: wie is ver antwoordelijk en wat heeft deze verantwoordelijke pre cies fout gedaan en/of nagela ten?; wie moet er aansprake lijk worden gesteld en (pu bliekelijk) ter verantwoor ding worden geroepen? Hype Te weinig nieuws voor te veel media zou wel eens een goede verklaring kunnen zijn voor wat ik wel de hype van deze tijd zou willen noemen. In de gezondheidszorg zie je dit ook terug. Ongezond le ven moet kunnen lijkt het wel. De gedachte is dan, ik leef maar één keer dus ik moet er van genieten. Als er dan al problemen van komen worden die wel voor ons opgelost als het zover is. Terwijl voorkomen toch echt beter is dan genezen. Niet roken, iets meer bewe gen en gezonder eten. We weten het allemaal wel, maar het is zo lastig. We zijn zo druk, we moeten zoveel, de verleiding is te groot. De baas, de reclame, de part ner is de schuld en zelf ben ik het slachtoffer. Tja, zo kun je ook voor eigen lijf en leden de verantwoox-de- lijkheid bij een ander probe ren te leggen. Echter, je ondervindt zelf de gevolgen, zou het dan ook niet verstandiger zijn de ver antwoorden jkheid daarvoor te nemen en daarmee het ont staan van px-oblemen voor te zijn? Mr. drs. R. Zomer is voorzit ter van de Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren. Zwangerschapscursus nieuwe stijl: niet op een matje, maar op een bal IVXCGE SlllHtlk V6rbct0rt Annet van de Kreke (rechts) en Marja Henderxkx (links) oefenden afgelopen maanden met Petra uit Middelburg met de nieuwe spierversterkende cursus voor zwangere vrouwen. foto Ruben Oreel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9