PZC Russisch stadje toneel van etnisch geweld Britse terreurverdachten opgepakt Spotprenten waren motief voor aanslag met kofferbommen Mensenrechtenorganisatie: pogroms tegen Kaukasiërs Qatar Airways wil blokkade Libanon breken Reuzin krijgt eindelijk damesschoenen Japan wil toetreden tot Internationaal Strafhof maandag 4 september 2006 MnnrRemco Reiding 1 KONDOPOGA- Honderdenne- gen mensen zijn dit weekeinde "gearresteerd na massale etni sche rellen in het Russische r Kondopoga. Jongeren riepen ra- L cistische leuzen en maakten jacht op Kaukasiërs. Zij staken hun winkels in brand en beko- 1 gelden hun marktstallen met I- flessen en stenen. \De aanleiding was een vechtpar- dinsdag, tussen bezoekers en "-fóersoneel van het Tsjetsjeense "(restaurant Tsjaika. Twee Rus- n sen die daarbij om het leven 'Hkwamen, werden zaterdag be- ''igraven. Tweeduizend betogers "'trokken vervolgens de straat op. 'j Zij eisten dat de autoriteiten im migranten uit de Kaukasus zou- Vden uitwijzen of een onderzoek ijpouden instellen naar hun ver- hmeende criminele activiteiten. De gemeenteraad van Kondopo- »-.ga vroeg het parlement van de "■regio Karelië alle Kaukasiërs 4weg te sturen. -(Honderden Russen, veelal jonge il ren met kaalgeschoren hoofden, ^•richtten vernielingen aan en (plunderden. Zij waren gewa pend met ijzeren staven en molo tovcocktails en zochten naar winkels en woningen van Kau kasiërs om in brand te steken. Ook restaurant Tsjaika ging in vlammen op. Leden van de nationalistische Beweging tegen Illegale Immi- 1 gratie (DPNI) spraken jongeren - toe. Zij zouden uit Moskou naar "Kondopoga zijn gereisd om de "(dood van de twee Russen te wre- ken en rellen uit te lokken. De Website van de DPNI riep vrij- I willigere op naar het stadje aan I de Finse grens te gaan om de in- 'i woners te steunen. 1 De politie arresteerde gisteren 109 relschoppers. Velen waren j dronken. Twintig jongelui zit ten nog vast. De situatie op straat blijft gespannen. Emir salafisten zou zich hebben overgegeven i ALGIERS - De stichter van de g beruchte Algerijnse beweging I Salafistische Groep voor Predi- king en Strijd (GSPC), Hassan it Hattab, heeft zich volgens het Algerijnse dagblad L'Expresion t overgegeven aan de autoritei- ten. De krant stelde gisteren dat 3 Hattab niet, zoals vaak in Alge- i rije is gemeld, dood is. !j Hij zou onder bescherming van de regering in de buurt van Tizi Ouzou, ten oosten van Algiers, wonen. Hij heeft zich volgens de krant onlangs overgegeven in het kader van de amnestierege ling van de Algerijnse regering. L'Expresion stelt ook dat het re gime wil dat Flattab meer extre misten van de GSPC overhaalt zich over te geven. De salafisten zeggen de ailerpuurste vorm van de islam na te streven door het leven aan het begin van de is lam tot voorbeeld te nemen. De Algerijnse GSCP is in de jaren negentig berucht geworden door talrijke wreedheden, aan slagen en ontvoeringen en de groep wordt in verband ge bracht met het terreurnetwerk Al Qaeda. Hattab was een van de oprich ters en was leider of 'de emir', Hij werd drie jaar geleden opzij geschoven. De GSPC wordt nu geleid door Abdelmalek Dour- kal. ANP/EFE Haider wakkert taalstrijd aan KLAGENFURT - De extreem rechtse Oostenrijkse politicus Jórg Haider heeft gisteren de taalstrijd in Oostenrijk aange wakkerd met paginagrote kran tenadvertenties met de tekst 'Ka- rinthië zal eentalig zijn'. j Haider, de regeringsleider in de deelstaat Karinthië, voert al teng campagne tegen de tweeta lige Duits-Sloveense plaats naamborden die het Oostenrijk se hooggerechtshof heeft opge legd in plaatsen met een sub stantiële Sloveense minderheid. Haider wil Duitstalige borden, met eventueel een klein bordje m het Sloveens erbij. Waarne mers zien de campagne als een Poging om stemmen te trekken bij rechtse kiezers. Haiders Bondgenootschap voor de Toe komst van Oostenrijk dreigt de kiesdrempel van 4 procent niet J te halen bij de parlementsverkie- zingen op 1 oktober. ANP/DPA De president van de regio Kare lië, S. Katanandov, noemde de woede van lokale .bewoners ge rechtvaardigd. Flij zei echter dat het geweld een gevolg was van 'hooligans die een doorsnee conflict een etnisch karakter probeerden te geven'. Russische mensenrechtenorgani saties beschuldigen de autoritei ten er voortdurend van racis tisch geweld als hooliganisme af te doen. Het Sova Centrum, dat xenofobische incidenten regis treert en bestudeert, sprak van georganiseerde 'pogroms tegen Kaukasiërs'. Tijdens de rellen zouden zeker negen immigran ten gewond zijn geraakt. Niet-Russen Racistisch geweld komt vaker voor in Rusland en kost vrijwel wekelijks een dodelijk slachtof fer. Vooral Kaukasische en Azia tische immigranten, joden en buitenlandse studenten zijn het doelwit. Vorige week kwamen door een bom elf mensen om op een markt in Moskou, waar voor al mensen uit Centraal-Azië werken. De politie arresteerde onder anderen twee scheikunde- studenten die het explosief in el kaar hadden geknutseld om 'niet-Russen te doden'. GPD van onze redactie buitenland DOHA - De Qatarese lucht vaartmaatschappij Qatar Air ways zal 'binnen de komende 24 uur' de vluchten op de Li banese hoofdstad Beiroet her vatten, ondanks de zee- en luchtblokkade die Israël sinds half juli afdwingt. Dit heeft een woordvoerder van Qatar Airways gisteren ge zegd. Israël wil de zee- en lucht blokkade tegen Libanon handhaven, ondanks VN-reso- lutie 1701 die een staakt-het-vuren en ophef fing van de blokkade eist. Is raël eist eerst doeltreffende maatregelen om te voor komen dat de sjiitische verzetsbeweging Hezbollah nieuwe wapens kan ont vangen. Slechts de Libanese luchtvaartmaatschappij MEA en Royal Jordanian mogen van Israël op Beiroet vliegen. De nog steeds volgehouden zeeblokkade belemmert het herstel van de door de Is raëlische. bombardementen zwaar gehavende Libanese economie. In het Libanese parlement begonnen de volksvertegenwoordigers za terdag een sit-in tegen de zee- en luchtblokkade. ANP/AFP Politie bewaakt na de inval het islamitische opleidingsinstituut Jameah Islamiyah in Crowborough. foto Hugo Phil pott/EPA door Esther Gotink LONDEN - De woning van een radicale moslimleider in Lon den is in het weekeinde be stormd door politie, omdat van daaruit Britse moslims zouden zijn gerecruteerd voor zelf moordmissies en gevechten in Irak en Afghanistan. Ook werd een middelbare school, 70 kilo meter ten zuiden van Londen, doorzocht in verband met moge lijke terreuractiviteiten. Orkaan John zwakt af tot tropische storm MEXICO-STAD - De orkaan Jo hn die vrijdag het schiereiland Baja California aan de westkust van Mexico bereikte, is zaterdag boven land afgezwakt tot een tropische storm. John, die nog windsnelheden tot 96 kilometer per uur bereikt, trekt in een noordwestelijke baan over het smalle schier eiland naar zee. De stad La Paz met tweehonderdduizend inwo ners werd op 60 kilometer gena derd toen John nog een orkaan was in de eerste categorie op een schaal van vijf, met wind snelheden tot 130 kilometer per uur. In de stad werd urenlang de stroom uitgeschakeld uit vrees voor elektrocuties nadat verscheidene elektriciteitspalen door de harde wind waren ge sneuveld. De straten in La Paz stonden blank door de zware re genval. De tienduizend toeristen die in de badplaatsen vertoefden, zoch ten hun heil elders, meestal in de schuilkelders van hun hotels. In het chique toeristenoord in Los Cabos bleek de schade ach teraf mee te vallen doordat het centrum van de orkaan boven land afboog. Nadat de orkaan hier was uitgeraasd, konden de meeste vakantiegangers terugke ren naar hun hotelkamers die zij uit voorzorg hadden moeten ontruimen. ANP/RTR/AFP De woning is van Abu Abdul lah, ex-woordvoerder van imam Abu Hamza, die zelf in de gevan genis zit vanwege het radicalise ren van moslims. Nog geen week geleden zei Abdullah dat hij 'ontzettend graag' Britse troepen in Afghanistan zou wil len vermoorden. Ook prees hij de zelfmoordcommando's die vo rig jaar juli 52 mensen ombrach ten bij aanslagen in het Londen- se openbaar vervoer. Of hij één van de in het weekeinde opge pakte terreurverdachten is, is nog onduidelijk. In totaal wer den zaterdag veertien mensen in en om Londen gearresteerd van- HEFEI - De langste vrouw ter wereld, de Chine se Yao Defen (r), krijgt eindelijk een paar ele gante damesschoenen, maatje 57. Een schoen maker uit het Duitse Vreden die zich heeft ge specialiseerd in grote maten ging naar China om de reuzin, die 2,36 meter lang is, persoon lijk een paar schoenen aan te meten. Voorheen moest de reuzin haar voeten altijd in zwarte krappe herenschoenen persen. „Ik weet dat zij van donkerrood houdt en heb ze daarom rood gemaakt", aldus schoenmaker Georg Wessels (1). Omdat de 34-jarige Defen wegens haar om vang zelf niet kan reizen, zoekt de Duitser haar op in Hefei. De Chinese reuzin behoort tot de tien langste mensen ter wereld. Als 13-jarige was zij al 1,85 meter lang en werd zij door haar straatarme ouders verkocht aan een circus. Wessels weet dat veel lange mensen worden uit gelachen en daardoor heel eenzaam zijn. Boven dien kunnen zij door hun enorme omvang am per bewegen. Ook de langste man ter wereld, de Rus Aleksander Sizonenko, behoort tot de klantenkring van Wessels. De grootste schoen die hij ooit heeft gemaakt was voor de inmid dels overleden Amerikaan Matthew MacGrory. Die had maat 69. foto Diego Azubel/EPA Dorstsensor voorkomt uitdroging AKEN - Ouderen die het risico lopen uit te drogen omdat zij te weinig drinken, kunnen in de toekomst gebruikma ken van een dorstsensor. Duitse wetenschappers testen binnenkort een prototype van zo'n apparaatje. Verloopt dat naar wens, dan is de dorstsensor er over vijf jaar. Het apparaatje meet via contactjes die op de huid geplakt worden onder meer de verhouding van water, vet en bot-" ten in het lichaam. De gegevens worden naar een elektro nisch apparaat gestuurd, dat via een signaal waarschuwt als de drager iets moet drinken. ANP/DPA Missie maansonde volbracht DARMSTADT - De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft gisteren met succes zijn missie naar de maan volbracht. De maansonde Smart-1 werd hierbij uiteinde lijk gecontroleerd verwoest door de sonde op de maan te laten storten. Dat gebeurde kort nadat Smart-1 de laatste foto's van zijn missie naar de aarde had verzonden. De operatie verliep volgens plan, zo meldde het vluchtlei- dingscentrum in Darmstadt. De sonde cirkelde anderhalf jaar lang rond de maan. Flet gevaarte ter grootte van een wasmachine was het eerste Europese object dat op de maan 'landde'. ANP/EFE België wil verbod op neonazi's MECHELEN - De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Dewael, wil wetgeving invoeren die het mogelijk maakt extreemrechtse en neonazistische organisaties te verbieden. Dat zei hij gisteren tijdens een herdenkingsbij eenkomst in Mechelen voor het wegvoeren van joden en verzetsstrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog. In België mogen mensen zich niet schuldig maken aan ra cisme en negationisme, het ontkennen van de vernieti gingskampen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Organisa ties die aanzetten tot haat of racisme zijn nu niet te ver volgen. Via een parlementair initiatief wil Dewael daar nu een einde aan maken. ANP Zwijnenjager schiet moeder dood CARCASSONNE - Een jager heeft zaterdag per ongeluk zijn moeder doodgeschoten tijdens een dxijfjacht op wilde zwijnen in het zuiden van Frankrijk. Een door de 50-jarige zoon afgevuurde kogel ketste af en raakte de twintig jaar oudei'e vrouw recht in het gezicht. De moeder was mee om de rolstoel met haar verlamde man te duwen. ANP/DPA Topterrorist aangehouden in Irak BAGDAD - Een man die geldt als de nummer twee van de terreurgroep van de in juni gedode Al Zarqawi, Ha- med Juma Faris al Suaidi, is in Irak gearresteerd. De na tionale veiligheidsadviseur van Irak, M. al Rubaie, zei gis teren dat Al Suaidi 'een paar dagen geleden' is opgepakt. Hij zou de tweede man zijn van het terreurnetwerk Al Qaeda in Irak, na Abu Ayyub al Masri die de groep leidt sinds de Amerikanen Al Zarqawi doodden. Al Suaidi zou achter de bomaanslag in februari dit jaar op een sjiitisch heiligdom in Samarra zitten. De aanslag ontketende veel geweld tussen sjiieten en soennieten in Irak. ANP/RTR wege vermeende betrokkenheid bij het plannen van terreurac ties. In Manchester werden twee mannen aangehouden, maar vol gens een politiewoordvoerder had dit niets van doen met de Londense invallen. Enkele van de Londense ver dachten bevonden zich op het moment van arrestatie in een Chinees restaurant, dat vanwe ge zijn halal-menu populair is onder moslims. Eigenaar M. Bel- vani vertelde hoe zestig politie agenten zijn zaak binnenvielen en twee uur lang een groep van vijftien klanten ondervroegen. Het restaurant was één van de zeventien panden die politiebe- zoek kregen. Jameah Islamiyah, een islamiti sche opleidingsinstituut in Crowborough, werd door hon derd agenten doorzocht. Vol gens mediaberichten gebruikten Hamza en zijn volgelingen deze plek voor fysieke en spirituele trainingen. Angst Scotland Yard verklaarde dat de recente arrestaties losstaan van de grote anti-terreuropera- tie van 9 augustus, waarbij 24 mensen werden ingerekend. De angst voor terreur in Groot-Brit- tannië lijkt met de dag toe te ne men. Het is niet duidelijk of de politie meer bendes oprolt omdat zij meer bevoegdheden heeft gekre gen, of omdat er echt een groei is in het aantal terroristen dat actief acties en aanslagen voor bereiden. P. Clarke, hoofd van Scotland Yards antiterreurbranche, ver telde dat duizenden moslims in Groot-Brittannië in de gaten worden gehouden vanwege mo gelijke steun aan de voorberei ding van terreuractiviteiten. Dit zijn er veel meer dan werd aan genomen. De Britten twijfelen echter aan de hardheid van de politieinformatie. Maar weinig arrestaties resulteren in een ver oordeling en gevangenisstraf. Na de arrestaties van het afgelo pen weekeinde hult Scotland Yard zich 'in het belang van het onderzoek' in stilzwijgen. GPD door Jessica Smeenk HAMBURG - De mannen die van plan waren eind juli bom aanslagen te plegen op Duitse treinen, werden gedreven door woede over de publicatie van Mohammed-spotprenten in Duitse media. Dat heeft de direc teur van de federale recherche BKA, J. Ziercke, gezegd. „De in Kiel gearresteerde Youssef el Hadjib heeft dat geïnterpre teerd als een aanval van de wes terse wereld op de islam." De verdachten van de mislukte aanslagen - de bommen explo deerden niet als gevolg van een constructiefout - voelden zich volgens Ziercke mede geïnspi reerd door de dood van de ter- reurleider Al Zarqawi op 7 juni in Irak. „De twee hoofdverdach ten geloofden dat het internatio nale terrorisme een van zijn be langrijkste leiders had verlo ren", aldus de BKA-chef. Hij ba seerde zich op verklaringen van de in Libanon aangehouden me deverdachte Jihad Hamad. De twee hoofdverdachten zijn volgens Ziercke pas na hun aan komst in Duitsland geradicali seerd 'door propaganda van Al Qaeda op het internet'. Even eens via het internet kwamen de twee aan instructies voor het vervaardigen van bommen. Bij huiszoekingen trof de politie een handleiding aan die voor 90 procent overeenkwam met de bommen in de koffers. „Zij zijn maar op een punt van de hand leiding afgeweken en dat was de oorzaak van de constructiefo ut." Ziercke bestreed dat de twee slechts dilettanten waren. Zij hebben volgens hem hun actie goed voorbereid, onder meer door uitgebreide bestudering van de dienstregeling van de Duitse spoorwegen. „Zij reken den erop dat hun plan zou sla gen. Dan zouden ook beslissen de sporen zijn uitgewist." Uit de opnamen van beveiligingscame ra's is volgens de BKA-direc- teur op te maken dat de twee sa mengewerkt hebben. Het BKA onderzoekt of de man nen nog meer aanslagen van plan waren. ANP door Thomas Verfuss TOKIO - De Japanse regering heeft besloten het Statuut van Rome te ratificeren, het oprichtingsverdrag van het In ternationaal Strafhof (ICC). Het parlement in Tokio moet er nog mee instemmen. Japan zou bij toetreding tot het ICC meteen de grootste contributiebetaler worden. Nu is dat nog Duitsland. De Japanse toetreding zou enige verlichting brengen in de financiële noden van het ICC, dat in een te klein pro visorisch gebouw vlak bij sta tion Voorburg zit. Al jaren is sprake van getouwtrek om de kosten van een dure nieuw bouw op het terrein van de Alexanderkazerne in Den Haag. Het ICC is geen VN-organi- satie, maar het past de contxdbutiepecentages per land toe die zijn vastgesteld bij de volkex-enorganisatie. Bij de VN zijn de VS de groot ste contributiebetaler, ge volgd door Japan en Duits land. De VS zijn als fel tegen stander niet aangesloten bij het ICC. Japanse toetreding zou ook tot een evenwichtiger wereld wijde spreiding leiden van de inmiddels 102 landen die zijn aangesloten bij het ICC. Dat moet uiteindelijk wereldwij de bevoegdheid krijgen voor de berechting van verdachten van genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Nu zijn vooral landen in Euro pa, Afrika en Zuid- en Mid- den-Amerika onder de 102 le den. Azië is niet voldoende vei'tegenwooi'digd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5