Krachten tegen Castro groeien Techniek maakt brandweerman tot een wandelende snuffelpaal Misdaadpotentie valt te voorspellen Online priesters voor katholieken VS Dissidente Delgado verwacht toename internationale druk op regime 4 september 1956 maandag 4 september 2006 door Ferdi Schrooten Op je twaalfde met je moe der naar de psychiater, die je aan de misdaadmeter legt. De uitkomst bepaalt wel ke personen en gelegenheden je voortaan moet mijden. Alle maal om misdrijven te voor komen. Het kan, denkt Nol Herlé. Hij promoveert op het voorspellen van iemands mis daadpotentie. De 77-jarige jurist zal het waarschijnlijk zelf niet mee maken. In de toekomst kun nen wetenschappers de kans bepalen dat iemand misdrij ven kan gaan plegen, denkt Herlé. Zijn 'empathie-analy- se' werkt als een test met een leugendetector en meet lichaamssignalen: bloeddruk, spierspanning, hartritme en transpiratie. Bij de test krijgt iemand filmbeelden te zien. Die stemmen normale men sen afwisselend vrolijk, ver drietig, of boos. Bij afwijken de meetresultaten is er iets mis met iemands vermogen om zich in te kunnen leven in andermans gevoelens, „Empa thie is te meten", zegt Herlé. „Stel, je laat zien dat een man zijn vrouw slaat. Als iemand daarnaar kijkt en extase ver toont, is dat niet best. Hij zou afkeer moeten voelen." Gewaagd Op 15 september promoveert Herlé aan de Universiteit Til burg op zijn onderzoek naar de relatie tussen empathie en criminaliteit. Een gewaagd onderwerp, geeft hij toe. Me nig wetenschapper voor hem is verketterd wegens onder zoek naar aangeboren kans op criminaliteit. „Als je het verkeerd uitlegt, klinkt het al gauw een beetje fascistisch." Herlé stelt het belang van de gemeenschap voorop. „De be scherming van het individu is doorgeschoten. We bekijken achteraf of iemand over de schreef is gegaan. We beoorde len in het strafrecht iemands daden en leiden daaruit zijn intenties af en of die boosaaf dig waren. Maar waaroij doen we dat niet vooraf, doo risicotaxatie?" Door psychofysiologische me tingen - waarbij iemands gees tesgesteldheid gemeten word aan de hand van lichamelijk signalen - is volgens Herlé d psychopaat te herkennen Maar wat te doen met ie mands criminogene 'handi caps' die door de test aan he licht komen? Iedereen me een 'onvoldoende' uit voor zorg maar ophokken gaat Her lé te ver. Maar als eenmaal be kend is dat iemand een nei ging kan hebben tot het ple gen van bepaalde delicten kan hij wel worden 'gehol pen' om die niet te plegen. Herlé verwacht wat dat be treft veel van technologie waarmee mensen bijvoor beeld te allen tijde kunnei worden gevolgd. „Neem eei terrorist. Als het gevaarlijk! dat die in aanraking kom met bepaalde personen, dai moet je maar zeggen dat hi die mensen nooit mag ontmoe ten. Volg hem met satelieten Luistert hij niet en begeeft hi zich toch op verboden gebied dan grijp je in." Zo ook bij mensen met een bo vengemiddeld risico op he plegen van zedenmisdrijven „Als het volgens je handicap: niet goed is om in bepaalde si tuaties met vrouwen of kinde ren in aanraking te komen dan moet je die mijden. Kon je te dichtbij, gaat een alarn af. Negeer je dat, dan word ji opgehaald." Van Herlé mag de misdaad test worden toegevoegd aar de medische bezoekjes dit mensen in hun kinderjaren nu al afleggen bij consultatie bureau, GGD en schooldok- ter. „Mijn moeder neemt mr dan op mijn twaalfde mer naar de psychiater. Preven tief. Dan hoor ik mijn handi caps en wordt me verteld wal ik niet meer mag." Het klinkt als science-fiction. Herlé „Het is een gestileerd beeld. Maar het kan." GPD door Lotte Schuurman Binnen drie jaar zijn er vrije verkiezingen op Cuba en zijn alle politieke gevangen vrij gelaten. Dat is de verwachting van de Cubaanse dissidente Gi- sela Delgado. De internationale druk zal volgens haar alleen maar sterker worden. „En tege lijkertijd groeien de interne krachten." Daarmee doelt zij op mensen zoals zijzelf, Cubanen die vechten voor vrijheid. Delga do doet dat met een netwerk van onafhankelijke bibliothe ken. Dat maakt haar automa tisch een vijand van de commu nistische regering. Gisela Delgado verzet zich al ja ren tegen Castro's regime en on dervindt daarbij flinke tegen stand. Maar hoop en geloof hou den de Cubaanse op de been. „De verandering kan elk mo ment komen. De regering ver keert al een tijdje in een crisis, want ze heeft te maken met in ternationale en nationale druk. Ons netwerk breidt zich uit, dat is gevaarlijk voor de staat." Delgado coördineert een net werk van zo'n 85 particuliere 'bi- bliotecas independientes'. Deze onafhankelijke bibliotheken zijn verspreid over het hele ei land. Vaak is het alleen een be hoorlijke boekenkast, soms een uitgebreide collectie. Het pro ject werd in 1998 geboren, na dat president Fidel Castro had gezegd: „Er zijn geen verboden boeken in Cuba, er is alleen geen geld om ze te kopen." Buitenlandse organisaties stu ren de boeken op en ook toeris ten nemen ze mee. Populair is politieke literatuur, over Cuba, communisme en bijvoorbeeld de val van het communisme in Oost-Europa en de overgang naar een democratie. Objectieve educatie Door censuur is het op het com munistische eiland moeilijk om aan algemene literatuur te ko men, terwijl Gisela Delgado juist 'objectieve educatie' aan de Cubanen wil geven. „Zonder doctrines, helemaal neutraal, zo Dissidente Gisela Delgado verlaat de kerk van Santa Rita in Havana. Binnen drie jaar zijn er vrije verkiezingen op Cuba en zijn alle poli tieke gevangen vrijgelaten. Dat is haar verwachting. De internationale druk zal volgens haar alleen maar sterker worden. „En tegelijker tijd groeien de interne krachten." foto Niurka Barroso/ANP dat iedereen zelf kan bedenken wat hij eruit haalt." Haar tijdschriften, kranten en boeken vertonen dan ook weinig gelijkenis met de exemplaren die te vinden zijn in de staatsbi bliotheken of op de boeken markt op de Plaza de Armas, in het centrum van hoofdstad Ha vana. Lofliederen op Che Gueva ra en Fidel Castro en boeken van Castro's kameraden Emest Hemingway en Gabriel Garcia Marquez voeren daar de boven toon. „Met de onafhankelijke bi bliotheken openen wij de deu ren voor vrije informatie en daarmee open je automatisch de poorten naar een democratie", zegt Delgado. Maar juist omdat het project het informatie-isolement wil door breken, is de staat ertegen. „De staat wil alle stromen van infor matie onder controle houden. Hij heeft een monopolie op infor matie. We hebben vier televisie kanalen, verschillende radiozen ders, kranten en ze zijn allemaal van de staat. Ieder mens heeft het recht op informatie. Maar deze dictatoriale staat interes seert zich niet voor mensenrech ten." Plet bibliotheekwerk is niet zon der gevaar. In 2003 werden 75 critici van het regime, opgepakt, onder wie elf bibliothecarissen. Een van hen was Giselda's man, Hector Palacios, een actief lid van de oppositie. „We waren voorbereid, want de dag ervoor was de arrestatiegolf al begonnen. Toen ik het gepiep van de autobanden op straat hoorde, wist ik dat het zover was. Vlak daarna stormden der tig agenten het huis binnen. Het leek wel of ze een terrorist kwa men arresteren. Het was duide lijk een signaal naar de bevol king: 'Dit gebeurt er als je je mond opendoet'." Hector Palacios werd veroor deeld tot 25 jaar gevange nisstraf wegens 'staatsgevaarlij ke activiteiten'. „De eerste zes maanden van opsluiting waren loodzwaar. Hij zat in een verduisterde cel van anderhalf bij twee meter, met een ce menten plateau om op te slapen. Er was een gat in de muur waar een streepje licht doorheen viel. Een gat in de grond diende als wc, vlak daarnaast was een kraantje. Het was er veertig graden en extreem vochtig", al dus Delgado. Haar man ligt nu al ruim twee jaar met allerlei chronische klachten in een zie kenhuis, dat streng wordt be waakt. Omdat haar man alle verant woordelijkheid op zich nam, ging zijn echtgenote wij uit. Maar ook thuis is ze kwetsbaar. Ze heeft te maken met politie-in- vallen en iedere nacht wordt ze wakker gebeld door anonieme bellers. Schelden Regelmatig dreigt de politie met gevangenisstraf. Maar het aller ergste zijn de 'veroordelingsbij eenkomsten', betogingen van Castro-aanhangers voor het huis van contrarevolutionairen, Gisela Delgado laat foto's zien van een woedende menigte on der haar balkon. „Urenlang roe pen ze de ergste beledigingen. Mensen komen zelfs helemaal uit andere steden om mij uit te schelden." De druk op de dissidenten zal volgens haar nu alleen maar toe nemen, maar het gevecht voor het vrije woord zal ze niet opge ven. „Ja, we betalen een hoge prijs, maar we willen niet stop pen. In elke revolutie heb je men sen nodig die zich opofferen, die bereid zijn hun leven te geven voor hun idealen. Ook al zit mijn man in de gevangenis en moet ik zo leven, wij zijn in ie der geval twee vrije indivi duen." ANP door Holly McKenna Sommige katholieken in de Verenigde Staten vinden hun kerk te ouderwets. Ande ren zijn gescheiden, buiten het huwelijk zwanger ge raakt of homoseksueel. En dan heb je nog katholieken die behoefte hebben aan een priester, maar er in hun buurt geen kunnen vinden. Voor iedereen die de officiële kerk liever mijdt, bestaat nu de mogelijkheid om een pries ter te 'huren'. Zij moeten daarvoor naar www.rentapriest.com surfen; een website met de namen van 2500 katholieke priesters en inmiddels bekend is als 'God's Gouden Gids'. Vrijwel alle priesters die zich op deze website aanbieden, hebben hun parochie verlaten vanwe ge de strenge opvattingen van de rooms-katholieke kerk be treffende het celibaat. Ze zijn getrouwd of hebben relaties, ook met andere mannen. Maar zij verrichten nog steeds dopen (tegen vergoe ding) en begrafenissen (gra tis). Een huwelijksinzegening in New York kost rond de 435 euro, in andere staten ligt de prijs lager. „We verrichten het werk van Jezus, daar de kerk dat ogen schijnlijk niet doet", zegt Louise Hagget. Haggett is directrice en op richtster van de organisatie CITI ('Celibacy Is The Issue' vrij vertaald 'Het gaat om het Celibaat'), die de website runt. Verleden jaar zegenden de aangesloten priesters 3000 hu welijken in. Populair De organisatie maakt zich te vens sterk voor afschaffing van het verbod voor priesters om te trouwen. Volgens Hag get is de site door het grote te kort aan priesters razend po pulair. Uit onderzoek van de Ameri kaanse Conferentie van Bisschoppen blijkt dat 27 procent van de parochies in de VS geen eigen priester heeft. De huidige priesters worden steeds ouder, kerken sluiten hun deuren en er worden steeds minder nieuwe pries ters ingewijd. „De kerk is zich ervan bewust dat er min der priesters zijn dan twintig jaar geleden, maar stelt dat het aantal nog groot genoeg is om aan alle behoeften van de gelovigen tegemoet te ko men", aldus Ron Menty van het Rooms Katholieke Bis dom van Albany. Vrijer „Sommige katholieken ma ken gebruik van 'rent-a-priest' vanwege de re gels, vooi'schriften en ver wachtingen die de kerk hen oplegt", aldus Menty. „En soms voelt een priester van buiten de gemeenschap zich vrijer bepaalde diensten te verrichten. Volgens Haggett worden getrouwde priesters door 21 kerkelijke instellingen in de VS erkend. „Maar de kerk zelf doet dat niet, omdat deze geestelijken hun celibataire gelofte gebroken hebben", zegt Ken Goldfarb, woord voerder van het Rooms Katho lieke Bisdom van Albany. Richard Hasselbach, die na dertien jaar priesterschap in het huwelijk trad, zegt dat steeds meer mensen zich van de kerk afkeren vanwege 'Ro- mes inflexibiliteit en rigidi teit'. Zelf helpt hij mensen die door priesters seksueel mis bruikt zijn. In zijn eigen huis verzorgt hij de eucharistievie ring en huwelijken zegent hij ook in bij de mensen thuis. Ro me staat dat allemaal niet toe. Priester Bob Scanlan trouw de Jim en Mary Ann Graves uit Illinois in hun tuin, die zij via rent-a-priest gevonden hadden. Beiden zijn katholiek opge voed, de eerste keer voor de kerk getrouwd en later ge scheiden. Sanren hebben ze acht kinderen. „We hebben nooit een nietigverklaring overwogen", zegt Mary Ann Graves. „Geloof is een relatie onder houden met Jezus. Dat heeft niets te maken met regels en dogma's", stelt Hasselbach. „Eens een priester, altijd een priester." RTR JAZZCONCERT - De politie heeft hard opgetreden nadat een jazzconcert in Tivoli in Utrecht uit de hand was gelo pen. Toen bleek dat een 'was bordnummer' op verzoek van de directie niet zou worden op gevoerd, volgden heftige pro testen vanuit de zaal. Uiteinde lijk dreef de politie de jonge ren naar buiten, waar nog een aantal ruiten sneuvelde en ra ke klappen vielen. ZUSTERHUIS - Het bestuur van de Godshuizen in Middel burg wil een zusterhuis laten bouwen bij het Gasthuis. Ver der wil het bestuur de verpleeg- prijzen met 14 procent verho gen; ,ook de tarieven voor d operatiekamer 'moeten word^ herzien. Het ministerie vaj Economische Zaken moet daai voor nog toestemming geven.. ZOMER - Zeeland heeft ea slechte zomer achter de rug Slechts twee dagen - 28 mei a 9 juli - kregen het predikaat zo merse dag, dat wil zeggen da de temperatuur die dag tot ba ven de 25 graden steeg. 0o! viel er meer regen dan nor maal. In De Bilt was de zonae van 1956 de op drie na koudslt van de afgelopen tweehonderd- vijftig jaar. Hoofdredactie: Peter Jansen Dlck Bossetter (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel; (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-inail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@ pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 6 229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertenliewezen. J Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren I Behoort tot WGGGNGR door Ferdi Schrooten Jaarlijks raken tientallen, zo niet honderden, brandweer lieden tijdens bluswerkzaamhe den oververhit. Ze zijn er dagen ziek van en kunnen in het erg ste geval zelfs in coma raken. Een nieuw hightech bluspak van TNO, vol sensoren, slaat alarm wanneer de brandweer man ten prooi dreigt te vallen aan oververhitting. Begin juli nog raakte een brand weerman bij het blussen van een vuilbrand in Alkmaar onwel door oververhitting. Door de hit te van de brand en de hoge bui tentemperatuur kreeg hij in zijn beschermende kleding last van warmtestuwing en ging 'neer', zoals dat in brandweertermen heet. Niet bepaald iets waar brandweerlieden naar buiten toe over praten. „Het is toch een macho-cultuurtje", zegt Eric Mol. Hij is een van de TNO-onderzoe- kers, die in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken een nieuw hightech pak heb ben ontworpen. Sensoren in het pak meten de hartslag van de drager, de tem peratuur van zijn huid en zijn al gehele lichaamstemperatuur. Aan de hand van de resultaten is vrij nauwkeurig te bepalen of een brandweerman nog veilig zijn werk kan doen. Mol en zijn collega Ronald Heus laten een grafiek zien. Als de lichaamstemperatuur - de on derzoekers spreken van 'kern- temperatuur' - van een gezond mens van 37 graden Celsius met één tot twee graden oploopt, kan de brandweerman al te maken krijgen met een vermin derd denk- en concentratiever mogen. Riskant „Dat kan al behoorlijk riskant zijn als je in een brandend pand zit", zegt Mol. Vanaf een graad of 39 neemt de kans op warmtestuwing toe. Dat gebeurt bij grote hitte van buiten in combinatie met be schermende kleding, waardoor de lichaamstemperatuur extra oploopt. Bovendien verrichten brandweerlieden bij het blussen van branden zware inspanning. „Niet voor niks mogen ze maar twintig minuten in een bran- TNO Soesterberg werkt aan een hightech brandweerpak met sensoren, waardoor de commandant op afstand kan zien wie in een brandend pand oververhit dreigt te raken. foto David van Dam/GPD dend pand zijn", zegt Mol. Het is geen garantie dat de brand weerman overeind blijft. „Hij kan net flink gesport hebben of zwaar werk hebben verricht, waardoor hij al met een hogere temperatuur en hartslag aan de klus begint", zegt Mol. Volgens hem komen er veel klachten van brandweerlieden over de op lopende hitte in hun bluspak- ken. „Maar straks kan de bevel voerder dus op afstand op zijn laptop zien wanneer het kritiek wordt." Het grote probleem bij hittestu- wing is dat de brandweerman zelf doorgaans te laat opmerkt dat hij oververhit raakt. Mol: „Zijn oriëntatievermogen raakt aangetast, hij denkt dat de vloer schuin loopt en gaat zwalken. Dichtbij een brand en zeker in een brandend pand, is dat levensgevaarlijk. En als hij veilig weer buiten komt, voelt hij zich toch vaak nog dagen gammel." Het was nog een hele klus om het pak te ontwerpen, zegt Mol. „Alle sensoren moeten zo in het pak zitten dat iemand het aan kan trekken en dat dan vanzelf temperatuur en hartslag geregis treerd worden. Een brandweer man heeft bij een noodklus geen tijd om eerst allerlei sensoren op te plakken en een hartslagme ter rond zijn middel te doen." Vooral het bepalen van iemands kerntemperatuur is lastig. „Dat kun je normaal het beste rectaal doen, via de anus dus. Maar je kunt je voorstellen dat dit voor ons pak geen optie was", zegt Mol. Ook communicatieappara tuur is niet zomaar in het pak te verwerken. Een geluidssignaal heeft geen zin door alle herrie bij een brand. Daarom heeft het pak een trilalarm. Trillen bete kent: terugtrekken. Begin Mol denkt dat het sensorpak nog maar het begin is. „Bluspak- ken zullen in de toekomst hele maal vol zitten met slimme tech nologie. Er komen zenders voor positiebepaling via de satelliet, zodat de commandant exact weet waar iemand is en senso ren die gevaarlijke stoffen in de lucht detecteren. De brandweer man wordt straks een wandelen de snuffelpaal." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4