PZC Opnieuw ambulanciers belaagd Van Hoof wil meer werk voor Polen 3 Coalitie zet kroonjuwelen van D66 overboord Medewerkers doen aangifte van bedreiging en vrijheidsberoving Gewonden bij botsing waterbus Dineren voor het goede doel levert flink wat op Noord-Brabant kiest volkslied Corso Zundert is springlevend Interland Nederland tegen Rusland blijft verlicht Verwijdering secretaris PNVD van studie was juist maandag 4 september 2006 iHnnr Karen Zandbergen ,DEN HAAG - De rol van voor keurstemmen bij verkiezingen voor de Tweede Kamer veran- I dert niet en de gemeenteraads verkiezingen blijven (vrijwel) al lemaal op dezelfde dag. Minister Nicolaï van Bestuurlij- ke Vernieuwing haalt deze week wetsvoorstellen voor deze veran- deringen van zijn voorganger Pechtold (D66) terug. Van de D66-kroonjuwelen blijft niets over. Van de plannen voor bestuurlij ke vernieuwing staat alleen nog de gekozen burgemeester op het lijstje. Dat principiële punt heeft de opruiming van Nicolaï overleefd, maar Pechtold - nu ambteloos lijsttrekker van D66 - is daarover niet opgelucht. „Ik ben bang dat hij de gekozen bur gemeester er alleen niet heeft uitgehaald om te laten zien dat hij niet alle plannen weggooit", reageerde hij. Met het verlagen van de drem pel voor voorkeurstemmen hoop te Pechtold als minister meer mensen bij de politiek te betrek ken. De afgelopen verkiezingen kwamen alleen (toen nog LPF-kandidaat) Nawijn en de ChristenUnie-kandidate Huizin- ga-Heeringa door hun voorkeur stemmen in de Kamer. Volgens Nicolaï brengt het geva ren met zich mee als laag ge plaatste kandidaten met een paar duizend stemmen al de Ka mer in komen. Een belangenver eniging of het dorp waarin je woont is dan al genoeg, vreest de minister. Het leek erop dat het wetsvoor stel in de Kamer een meerder heid zou krijgen. Het versnipperen van de ge meenteraadsverkiezingen stuit te in de Tweede Kamer vooral op kritiek. Pechtold hoopte dat het spreiden van verkiezingen voorkomt dat verkiezingen door de landelijke politiek worden overheerst - zoals nu wel het ge val is. Ook hier ziet Nicolaï niets in. GPD Van onze redactie binnenland DUIVEN - In de nacht van za terdag op zondag heeft zich opnieuw een incident voor gedaan waarbij personeel van een ambulancedienst is be dreigd. In Duiven bij Arnhem hield de politie gisteren een 40-jarige man aan die twee am bulancemedewerkers in zijn huis zou hebben vastgehouden en bedreigd. De ambulance rukte uit, omdat ide vrouw van de Duivenaar onwel was geworden. Toen het personeel besloot dat de vrouw niet mee hoefde naar het zie kenhuis, werden de man en en kele buurtbewoners boos. De Duivenaar belemmerde de ver plegers om naar buiten te gaan. Pas toen de politie kwam, kon den de ambulanciers weer ver trekken. Zij deden aangifte van bedreiging en vrijheidsbero ving. Noodklok Op 9 augustus luidde CNV Be- drijvenbond de noodklok over de agressie waarmee ambu lancepersoneel vaak wordt ge confronteerd. Het weekeinde daarvoor werd in Amsterdam een ambulancemedewerker mishandeld, terwijl hij zijn werk deed. Dit was het zo veelste incident in een lange reeks. Ook in Amsterdam had de medewerker besloten dat hij een onwel geworden vrouw het beste ter plekke kon behan delen. Volgens voorzitter J Jongejan van de Bedrijven- bond komt de agressie vaak voort uit verkeerde verwachtin- crr jjj DORDRECHT - Vijftien passa- 12 giers van een waterbus zijn gis- iö teren licht gewond geraakt door 101 een aanvaring met een steiger lif op de Nieuwe Maas in Krimpen 'J; aan den IJssel. gen en voorstellingen van het werk van de ambulancemede werkers. Jongejan pleit daarom voor een voorlichtingscampagne. De cam pagne moet mensen duidelijk maken dat ambulancehulpverle ners een patiënt bijvoorbeeld eerst moeten stabiliseren, voor dat hij of zij kan worden ver voerd. Ongeruste getuigen be grijpen in veel gevallen niet waarom de patiënt niet ogen- blikkelijk naar een ziekenhuis wordt gebracht. ANP Man steekt zichzelf in brand EIJSDEN - Een 33-jarige inwoner van Maastricht heeft zichzelf in brand gestoken, toen hij zaterdagmiddag werd aangehouden door de politie. Dat gebeurde volgens de po litie in Eijsden, nadat de man vlak daaxwoor een auto en een woonhuis aan de Schoolstraat met een bijl had toege takeld. De politie heeft dat gisteren gemeld. Bij zijn arrestatie wist de man zich los te rukken, goot een fles wasbenzine over zijn kleding en stak zichzelf in brand. Daarbij liepen zowel de man als de agenten brand wonden op. De verdachte en een van de agenten moesten voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht worden overgebracht. ANP Dodenweg N50 gaat tijdelijk dicht KAMPEN - Drie maanden lang zullen de vele duizenden dagelijkse weggebruikers van de N50 tussen Zwolle en Kampen op zoek moeten naar een alternatieve route. Rijkswaterstaat sluit de weg dan volledig af in verband met een grondige metamorfose. De aanleiding is een reeks dodelijke ongevallen waarbij in 2005 alleen al vijf weggebruikers het leven lieten. De weg krijgt een derde baan die afwisselend door beide rij richtingen gebruikt wordt. ANP Prinses Mabel en prins Friso krijgen een Aids Fonds-lintje opgespeld als zij arriveren bij het Amsterdam Diner. De gewonde passagiers zijn in Dordrecht van boord gehaald en overgebracht naar het Albert Schweitzerziekenhuis in Dord recht. De 59-jarige kapitein van de ferry wilde volgens de politie in Krimpen aan den IJssel een tussenstop maken op het traject Dordrecht-Rotterdam. Hierbij botste hij met de boeg van het schip tegen de steiger. De wa terbus liep aan de voorzijde een fikse deuk op, maar sloeg niet lek.De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De waterbus had twintig opva renden, van wie zeventien passa giers en drie bemanningsleden. ANP door Hans Jacobs AMSTERDAM - Uniek. Indruk wekkend. Heel leuk. De konink lijke waardering voor de veer tiende aflevering van het Am sterdam Diner werd op verschil lende manieren tot uitdrukking gebracht. Prinses Mabel en prins Friso sloten zich moeite loos aan bij de ruim twaalfhon derd eetgasten in de fraai aange klede Hein eken Music Hall. Daar stonden niet alleen gezel ligheid en goed voedsel cen traal, maar vooral aandacht voor aids. Eten voor het goede doel is in de Verenigde Staten tot kunst ver heven. De opbrengsten van lief dadigheidsdiners daar zijn vaak gigantisch. Het Amsterdam Di ner, in 1992 op kleine schaal be gonnen op de Dam, is het succes volle kleine Nederlandse broer tje, maar in ons land wel de grootste in zijn soort. Dat bleek wel aan de recordopbrengst za terdag van 460.000 euro boven de 1,7 miljoen euro van de voor gaande diners. De formule is ijzersterk. Be drijven sponsoren het diner, an deren 'kopen' tafels en nodigen gasten uit, vrijwilligers zorgen voor de bediening, artiesten - bijvoorbeeld Liesbeth List en Ramses Shaffy - treden belan- foto Cynthia Bol I/ANP geloos op. Ministers, Kamerle den en BN'ers zorgen voor kleur en cachet. Zaterdag kwam ex- zelfs 'koninklijke goedkeuring' in de aanwezigheid van Mabel en Friso. Beiden zetten zich al langer in voor de bestrijding van aids. Minister Wijn was beschikbaar om loten te vei'kopen, samen met onder anderen Wouter Bos en Mark Rutte. GPD door Hans van Soest gelegenheid) een aantal nieuwe sectoren aan waar Oost-Europe- DEN HAAG - Deze maand wijst se werknemers makkelijker aan staatssecretaris Van Hoof (Werk- de slag kunnen. je. Eigenlijk had het kabinet het liefst de hele Nederlandse ar beidsmarkt opengegooid voor werknemers uit Polen en andere Oost-Europese landen die on langs tot de EU toetx-aden. Maar onder druk van de Tweede Ka mer moest verantwoordelijk staatssecretaris Van Hoof zijn plannen afzwakken. Nog steeds wil hij proberen om de grenzen per 1 januari hele maal te openen. Maar daarop vooruitlopend moet hij nu per sector bekijken of daar geen Ne derlandse wex'kzoekenden wor den verdrongen. Afgelopen voorjaar werd het in de land- en tuinbouw, de bin nenvaart, slachterijen en visfi- leerbedrijven, wetenschappelijk onderzoek en de kleinmetaal al makkelijker om een werkvergun ning voor een Pool te krijgen. Het bedrijfsleven zit volgens hem te spxingen om goede ar beidskrachten. En een tekort aan pex'soneel kan remmend wer ken op de groei van de econo mie. Als voorbeeld haalt het ka binet altijd Groot-Brittannië aan, dat in tegenstelling tot Ne derland wel direct de grenzen opende voor de werknemex's uit de landen die in 2004 lid werden van de EU. Nederland was net als bijvoorbeeld Duitsland bang overspoeld te worden door werk zoekende Polen. Maar inmiddels is men in Groot-Bx'ittannië helemaal niet meer zo onverdeeld positief over die open grenzen. In plaats van de vex-wachtte dei-tienduizend immigranten per jaar werden dat er 450.000. In Engeland woedt nu een verhit debat om de grenzen niet direct open te gooien voor werknemers uit Roe menië en Bulgarije, wanneer die straks tot de EU toetreden. Ondertussen is Van Hoof hier in gesprek met werkgeversorgani saties en vakbonden. Nog deze maand wil hij het merendeel van de arbeidsmarkt versoepe len voor de Polen. Nu moet een bedrijf vaak meer dan tien weken wachten op een werkvergunning, omdat het eerst moet aantonen dat er echt geen Nederlandse werkloze kon worden gevonden voor een vaca ture. Als straks die 'arbeids- markttoets' vervalt, dan duurt een vergunningaanvraag nog twee weken. Havens De bonden in diverse sectoren roex-en zich danig. Om die reden is het onwaarschijnlijk dat Van Hoof bijvoorbeeld de havens of de bouw al deze maand 'open gooit'. Wel lijkt dat te gaan ge beuren voor de grootmetaal en de (semi)overheid. Volgens Van Hoof hoeft nie mand ervoor te vrezen dat de Oost-Europeanen hier Nederlan ders verdringen. Zij moeten im mers wettelijk betaald krijgen volgens het minimumloon of via de cao die in een bepaalde sec tor geldt. GPD ZUNDERT - Ondanks zijn 65-jarige leeftijd is het Zundert Bloe mencorso nog lang niet toe aan zijn pensioen. Elk jaar slagen de buurtschappen er weer in vernieuwende ontwerpen door de straten van het Brabantse grensdorp te laten trekken. Winnaar werd dit jaar de buurtschap Tiggelaar met het ontwerp Leger. Het corso trok gisteren veertigduizend toeschouwers. foto Robin Utrecht/ANP DEN BOSCH - Noord-Brabant kxijgt eindelijk zijn eigen volkslied. Commissaris van de Koningin H. Maij-Weggen legt tijdens de Tweede Kamex-verkiezingen op 22 novem ber de Brabantse bevolking drie nummers voor waaruit gekozen kan worden. De drie nummers zijn: de klassieker Hertog Jan van Bra bant, Het leven is goed in het Brabantse land en Brabant van Guus Meeuwis. Noord-Bx-abant is de enige Nedexiand- se provincie zonder volkslied. ANP Mensensmokkelaars aangehouden MAASDRIEL - De politie heeft in verband met een men- sensmokkelzaak in de Gelderse gemeente Maasdriel drie mannen en een vrouw aangehouden. Een Tsjechische man en vx-ouw van 19 en 20 jaar zitten nog steeds vast, omdat de politie hen van mensensmokkel verdenkt. Een 57-jarige man uit Maasdriel en een 45-jari- ge man uit Den Bosch zijn na verhoor vx-ijgelaten. De poli tie verdenkt de inwoner van Maasdriel ex-van dat hij slachtoffers heeft gehuisvest. De Bosschenaar zou de slachtoffers hebben laten wex-ken in zijn parenclub. ANP Oosterhuis lijstduwer van de SP DEN HAAG - Predikant en dichter H. Oosterhuis is bij de komende Kamex-verkiezingen lijstduwer van de SP. De door de partij voorgestelde voorlopige kandidatenlijst kent verder weinig verrassingen. J. Marijnissen is lijst trekker, gevolgd door vijf van de huidige zeven Kamerle den. F. Vex'geer, een van de oprichters van de SP, keert niet terug. A. Gerkens staat nog wel op de lijst, maar op een onvex-kiesbare plek. Nieuwkomex's zijn R. van Raak uit Amstex-dam op plaats zeven en R. Poppe, oud-Kamerlid, op plek twintig. Poppe verliet vier jaar geleden de Kamer, omdat hij zich weer op het actievoeren wilde richten. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - De spelers van het Nederlands elftal hoeven hun interland tegen Wit-Rus- land woensdagavond niet in het donker te spelen. Het personeel van de energiebedrijven dat vori ge week dreigde de stroom af te sluiten tijdens de wedstrijd, heeft dat dreigement ingetrok ken. De werknemers van de grote energiebedrijven Delta, Eneco, Nuon en Essent wilden met hun actie aandacht vragen voor de splitsingswet die binnenkort door de Eerste Kamer wox-dt behandeld. Die wet regelt dat energiebedrijven, zodra die in de nabije toekomst volledig worden geprivatiseerd, afstand moeten doen van hun hoofd netwerken (de elektriciteits- en gasleidingen in de grond). Het kabinet wil niet dat de in frastructuur eventueel in handen komt van een buiten landse opkoper, met als gevaar dat de onderhoud verkwanseld wordt. De energiebedrijven zelf zijn altijd tegen de opsplitsing geweest. Zij vrezen dat zij zo minder waard wox-den en juist eerder worden opgekocht door een grote buitenlandse concur rent. Onomstreden De gezamenlijke ondernemings raden van de concerns zeggen nu dat het nooit echt de bedoe ling is geweest om tijdens de in- tei-land het licht uit te doen. Overigens is de splitsingswet po litiek onomstreden. In de Twee de Kamer waren vrijwel alle par tijen voor en ook in de Senaat te kent zich een ruime meerder- heid af. GPD t *- door Joeke Berg NIJMEGEN - Secretaris N. de Jonge van de PNVD, de partij die afwil van het verbod op seks met minderjarigen, is terecht weggestuurd van de opleiding orthopedagogiek in Nijmegen. Dat heeft de bezwarencommis- sie van de Radboud Universiteit geconcludeerd, liet de universi teit gisteren weten. Het college van bestuur van de universiteit stuurde De Jonge op 15 juni weg, toen het vernam dat de orthopedagogiestudent actief lid was van de 'pedofielen partij'. De Jonge tekende daar op bezwaar aan, waarna een commissie met een onafharxkelij- ke voorzitter de beslissing onder zocht en half augustus het colle ge van bestuur inlichtte. Woordvoerder W. Hooglucht van de universiteit: „Het ver- trouwensklimaat tussen de uni versiteit en ouders die daar met hun kinderen aankloppen is es sentieel voor de therapie en dat moet dus ook onberispelijk blij ven. Bovendien deelt de bezwa- rencommissie de mening van het college van bestuur dat het onverantwoox-d zou zijn om de student op de opleiding te hou den en met probleemkinderen te laten werken." De Jonge laat weten dat hij te- Secretaris N. de Jonge van de PNVD. gen zijn verwijdering beroep aantekent bij het college van be roep voor het hoger onderwijs. Het verbaast hem niet dat de be- zwarencommissie van de univer siteit zijn verwijdering heeft goedgekeurd-. „Het zou erg on waarschijnlijk zijn als de univer siteit haar standpunt zou intrek ken." De Jonge heeft zich inmid dels weer ingeschreven voor de opleiding orthopedagogiek. „Pas als zij mijn inschrijving of ficieel weigeren, kan ik in be roep gaan." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3