Jeugdcaravan krijgt laatste kans parkeerruimte 1 Ik ben nieuwsgierig, veelzijdig, kleurrijk, leerzaam, informatief. PZC Veere krijgt meei Zoeken naar gemotiveerde mensen Hé verplegende Zin in een werkvakantie? de Zonnebloem9 papieren karton Schoorse hangjongeren beloven beterschap Veel activiteiten tijdens achtste Wemeldingedag Meer informatie? Apdpiee en l^nhn! maandag 4 september 2006 door Frank Balkenende SCHORE - De jongeren die sa menkomen in een caravan aan de Schoorse Boomweidelaan krijgen voorlopig het voordeel van de twijfel. De hangplek mag van de gemeente Kapelle blij ven, zij het onder strikte voor waarden. Lawaai tot diep in de nacht, geseheur met auto's en brom mers over het sportveld, pizzakoeriers die 's avonds laat een bestelling kwamen af- 1 ever en. Een aantal omwonen den had het even gehad met- de hangplek op het speelpleintje, dat zich pal achter een rijtje hui zen aan de Boomweidelaan be vindt. Politie en gemeente werden re gelmatig gebeld, „Vooral dat ge- scheur met auto's en opgevoerde brommers irriteerde me mate loos. Kinderen konden niet meer veilig op het sportveld spe len en de jongeren stuurden ook kleine kinderen weg. Van de zo mer was het niet meer nor maal", zegt bewoner M. Meesen. Spuigaten Ook volgens andere bewoners, die -anoniem willen blijven, liep het de spuigaten uit. „Vooral in hét weekeinde was het een ka baal. Ons. grootste verwijt rich ting gemeente is dat ze die jeugd caravan gedogen op een locatie die veel te dicht bij onze huizen ligt." De gemeente vond ook dat het uit de hand liep. Regelmatig lichtten jongeren de metalen hekjes om met hun voertuigen het terrein op te kunnen, zodat ze een rondje op het aangrenzen de sportveld konden draaien. De gemeente besloot de hekjes dan maar in een extra dikke klomp beton te verankeren. Die werden doodleuk afgezaagd toen bleek dat de nieuwe aan winst, een betere caravan, niet het speelplein op kon. De oude caravan hadden ze gesloopt, waarbij het nogal een rommeltje was geworden. Ook zouden be zoekers van de caravan hun be hoefte doen in de bosjes. Volgens de Kapelse wethouder L. Kosten (SGP, jeugdzaken) zijn er in een gesprek tussen de jongeren en Stichting Jeugd werk Kapelle stevige afspraken gemaakt. „Er is een reglement opgesteld en we hebben voor de naleving daarvan de verant woordelijkheid neergelegd bij twee sleutelfiguren. De caravan blijven we voorlopig gedogen, maar als het weer uit de hand loopt, is het einde oefening." Ook wordt nagegaan wie er nu precies de jeugdcaravan bezoe ken. Volgens omwonenden wordt de voorziening ook door veel jongens uit Hansweert ge frequenteerd. „Als dat zo is, moeten ze op Hansweert maar een caravan neerzetten. Wij hoeven hier geen opvang te zijn voor een buurdorp", zegt Meesen. Voor haar hoeft de caravan niet weg als blijkt dat er overwegend Schoorse jongeren komen. „Als ze maar rekening houden met omwonenden." Dat gaan ze doen, zegt M. de Vis ser, één van de twee sleutelfigu ren onder de vaste bezoekers. „We begrijpen dat het hinder lijk is als de muziek hard staat, dat we niet over een sportveld moeten scheuren en dat we die paaltjes niet hadden moeten af zagen. Aan de andere kant zijn er ook omwonenden die direct de politie bellen, terwijl ze ook eerst naar ons kunnen toeko men. Met ons valt gewoon te pra ten, hoor." De Visser is 'aansprakelijk' en zal er op toezien dat het regle ment wordt nageleefd. Dat is vrij strikt: geen geluidsoverlast, het drinken van bier bij uitzon dering, geen drugsgebruik, geen auto's op het terrein en de boel schoonhouden. Het terrein is in middels opgeruimd, de hekjes moeten nog worden terugge plaatst. Behoefte Hij onderstreept dat de caravan in een behoefte voorziet. „Er is verder niks te doen op het dorp. Hier kijken we samen tv of klet sen een beetje." Volgens De Vis ser bestaat de vaste kern uit tien jongeren in de leeftijd van 15 tot 22 jaar. Het gros woont in Scho- re, maar er komen ook wel eens paar vrienden uit Plansweert, zegt hij. „Het is echter geen voorziening voor Hansweert." De Schoorse bevolking kan zich binnenkort over de caravan uit spreken. De gemeente polst het dorp in een enquête die in het Schoorse Krantje wordt afge drukt. Zonodig komt er een ge sprek tussen de caravanjeugd en omwonenden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Meer dan der tig organaisaties probeerden za terdag op de Markt in Middel burg nieuwe vrijwilligers te wer ven. Ze zijn schaars, de mensen die zich belangeloos willen inzet ten. En echt goede en gemoti veerde vrijwilligers zijn hele maal moeilijk te vinden. Het anti Discriminatie Bureau Zeeland kan er over meepraten. Dat heeft op dit moment geen enkele vrijwilliger. Jochen Dek ker staat achter het kraampje folders uit te delen, maar hij wordt betaald. Het bureau is een beetje ingedut, vertelt hij. De afgelopen jaren kwamen en gingen de vaste krachten. Met als gevolg dat alles opnieuw moet worden opgebouwd. „Ik zou heel graag meer aan voorlichting op scholen willen doen", vertelt hij. „Vooral op ba sisscholen. Maar niet iedereen is daar geschikt voor." Echt nodig Het bureau is echt nodig in Zee land, vindt Mekker. Discrima- tie, of dat nu op basis van ras, seksuele gaardheid, geloof, leef tijd, handicap of sekse is, be staat nog steeds. Ook in Zee land. „Zeeland volgt de landelij ke trend. Ook hier krijgen al lochtone jongeren moeilijker Jochen Dekker probeert op de Middelburgse Markt vrijwilligers te werven. Zijn anti Discriminatie Bu reau Zeeland heeft geen enkele vrijwilliger. foto Ruben Oreel een stageplek of een baan. Dat is overal hetzelfde. Verder hoor je verhalen dat op het platte land mensen van buitenlandse afkomst worden weggepest, maar ik ken daar uit Zeeland geen voorbeelden van." Burgemeester Koos Schouwe- naar, die meeluistert, wél. „Ik zeg niets", zegt hij. Vier jaar ge leden werd in Arnemuiden een vrouw van Marokkaanse af komst bedreigd. Bij het discrimi natiebureau is daar niets over bekend, zegt Dekker. Hij ver moedt dat er veel meer gediscri- meerd wordt dan ze horen op het kantoor in Vlissingen. Ook het publiek lijkt het antidiseri- matiebureau een beetje te zijn vergeten. „Vorig jaar hadden we tachtig meldingen. Als ik met mensen praat, hoor ik wel alle maal verhalen. Ik zou graag meer meldingen willen krijgen." Ook bij het buurkraampje zijn ze driftig op zoek naar mensen. Vrijwilligersgroep Candle is ac tief in de Middelburgse Stromen- wijk. Ze zijn er voor de buurt, vertelt Erik Bolle. „Vorig jaar hebben we 25 mensen geholpen. Sommige hulp is eenmalig, dan ruimen vrijwilligers bijvoor beeld de. tuin op. Soms is hulp structureel, wanneer mensen re gelmatig een kopje koffie gaan drinken bij iemand uit de buurt of een wandeling met ze gaan maken." Ze vullen een gat dat de regulie re zorg heeft laten vallen, vindt Bolle. Sommige mensen redden het niet meer alleen. „Er is best veel behoefte aan hulp. Het gro te probleem is om dat boven wa ter te krijgen. Soms lukt dat." Voor de burenhulp van Candle hoeft niet betaald te worden,. „Wij doen het uit roeping, hoe wel dat een beetje een zwaar woord is. We vinden dat je iets voor je medemens over moet hebben. Inderdaad, eigenlijk zou dat vanzelfsprekend moeten zijn. Niet voor alles hoeft met een de portemonee worden ge trokken." Uurtje in de week Het idee is anderhalf jaar gele den ontstaan. Verschillende ker ken zijn betrokken bij Candle, hoewel het geen kerkelijke orga nisatie is. „We hebben nu twaalf vrijwilligers, maar we zoeken er meer. Ze moeten wel gemotiveerd zijn. Het kost heus niet veel tijd, vaak maar een uur tje in de week. Maar we moeten wel van de persoon op aan kun nen. Het liefst moeten ze het een tijdje vol kunnen houden. We kunnen het niet gebruiken als mensen na een paar keer niet meer komen opdagen," door Selma Osman VEERE - Dagjesmensen hoeven volgend jaar in Veere niet lan ger eindeloos te zoeken naar een parkeerplaats. Als het aan het dagelijks gemeentebestuur ligt, heeft het stadje volgend jaar een fraai parkeerterrein met bijna driehonderd plaatsen langs het Kanaal door Walcheren. Veerenaren klaagden vorig jaar hun nood over het gebrek aan gratis parkeerplaatsen sinds in het centrum betaald en vergun- ningparkeren werd ingevoerd. De Veerse gemeenteraad drong aan op maatregelen. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een klein par keerterrein op de hoek Kanaal- weg Westzij de/Veerseweg. Hier kunnen straks zestig auto's en een paar bussen staan. Deze uit breiding was eerder gepland, maar werd vertraagd door be zwaren van omwonenden. Het college komt daarnaast met een verbeterplan voor het parkeer terrein langs het kanaal in Veere. Slechts een deel van dit terrein is nu verhard. Het overi ge stuk kan alleen bij droog weer worden gebruikt. Boven dien ziet het gebied er rommelig uit. r Door een betere verharding,] lering, toilet en beplanting; te brengen, denken B en W, goede parkeervoorziening de rand van het centrum telJ nen maken. De aanpak van terrein levert Veere 160 tot extra parkeerplaatsen op. Om bezoekers vervolgt voet Veere te laten verkei moeten ook de wandelpaden; de omgeving worden verbet Te denken valt aan een bt omheining langs het voet over de Torenwal. Verder voorgesteld om het Lutjesstre mooier te maken. Het strai achter de Torenwal aan oever van het Veerse Meer is p pulair bij de Veerse jeugd, G; en stenen worden vervang door zand en schelpenpad! Verder moeten er bankjes men en en betere trap. Het Veerse college vr; raad 426.000 euro beschikt: te stellen voor deze maatre len. Maandag 11 septemb buigt de commissie Ruimtelij Ontwikkeling zich over plan. Het parkeerterrein lat het kanaal kan in het voorji van 2007 opengaan. De gems te moet nog wel een oplossr vinden voor de jongeren diei een deel van het terrein ken als ontmoetingsplek. WEMELDINGE - De dorpsge meenschap van Wemeldinge houdt zaterdag 9 september, sa men met de verenigingen en de middenstand voor de achtse keer de Wemeldinge(n)dag. Vanaf 10.30 uur is er vanalles door het hele dorp te doen, maar eerst trekken de kinderen met een lawaaioptocht door het dorp. De burgemeester, S. Kra mer zal vervolgens op 10.00 uur de feestelijkheden openen. Er is een jaarmarkt met een standwerkersconcours, er zijn demonstraties van verschillende sporten, de brandweer facili- teert waterspelen voor de school jeugd en in de jachthaven ktu nen oude en nieuwe schepa worden bekeken. Ook bij t| jachthaven staat een helicopa waarmee rondvluchten kuna worden gemaakt. Muziekvere] ging OKK heeft wel tien collegt verenigingen op bezoek om ij 120-jarig jubileum te vieren. 1 Er is bovendien een premie! van de minimusical Knier!; door -toneelgroep Als een dij De premiere is om 10.30 uur-: de reprises vervolgens om 13'. 15.35, 17.45 en 19.45 uur. A een Dijk speelt in de feestte: op het dorpsplein, waar het te sendoor ook voortdurend mui kaal goed verzorgd zal zijn. Wil jij de Zonnebloem helpen om 7.200 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van ruim 7.000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 65 of kijk op www.zonnebloem.nl Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98.510 E-mail info@zonnebloem.nl lnternetwww.zonnebloem.nl Oók deze krant werd gedrukt op verantwoord en gerecycled papier. Meer weten? Kijk op onze website. informatiecentrum www.papierenkarton.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38