Opkrikken dorpshuis vergt tijd PZC In Ouwerkerk houden ze van een feestje Reünieconcert in Noordgouwe Met de rondgaande of de wentelploeg Plan Samsam van PvdA nog altijd levensvatbaar Introductie hatha yoga 15 HnnrEsme Soesman KERKWERVE - Dorpshuizen als webcentra, als een spinnen web waarin alles samenkomt wat relevant is voor die specifie ke kern. De PvdA Schou- wen-Duiveland is er van over tuigd dat er nog altijd veel winst met het verder uitbouwen van dorpshuizen valt te beha- |en. Ook beheerder J. Hobé van servicecentrum 't Zuudende in Kcrkwerve is, aan de vooravond van het nieuwe dorpshuizensei- zoen, positief. Hobé is vol vertrouwen over de potentie van het Kerkwerfse ser- vicecentrum, al staat nog lang niet alles - en zeker niet na de stille zomer - op de rails. Lo- S gisch, meent Hobé. Er moet eerst flink worden geïnvesteerd. „Bij het MFC, waar ik ook be heerder ben, heeft het een paar jaar geduurd voor het ging lo- pen. Nu gaat het in Kerkwerve 1 eigenlijk pas écht beginnen", kondigt de beheerder aan. Zo is er ondertussen contact gelegd met de Zierikzeese supermarkt Golff en met vleesboerderij Boot. In samenwerking met de ze partijen wordt gekeken hoe een boodschappendienst in het servicecentrum concreet is in te vullen. Vrijwilligers worden doorlopend gezocht. „Hoe meer hoe liever." Opdat werk over meerdere hoofden kan worden verdeeld. Maar ook omdat een grotere betrokkenheid weer extra mensen oplevert. „Gaan mensen er eenmaal in geloven, dan komen er steeds meer." Wel en wee De PvdA Schouwen-Duiveland is bijzonder geïnteresseerd in het wel en wee van de Kerkwerf- se ontmoetingsplek. De partij j lanceerde begin dit jaar het - op Friese leest geschoeide - plan Samsam. Daarin wordt het 1 dorpshuis als webcentrum neer gezet. waar mensen - bijvoor- i beeld voor te verrichten taken in en om eigen huis - een beroep kunnen doen op elkaar. Ondersteunende activiteiten (on der meer bezorg- en vervoers- Z1ERIKZEE - Mensen die hun licht willen opsteken over hatha yoga kunnen dinsdag 5 en 12 september voor een introductie avond in het MFC in Zierikzee terecht. Hatha yoga is de meest ingebur gerde yogavorm. Instructrice Karin Roelofs geeft uitleg over I de basisprincipes. Aanwezigen kunnen deelnemen aan een les en er is gelegenheid voor het stel len van vragen. Bij hatha yoga gaat het om de beleving en niet om de presta ties. Er zijn geen voorwaarden voor leeftijd, conditie en li chaamsbouw. Opgeven of meer informatie is te vinden via www.karinroelofs.nl of 0111-415657. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl diensten), informatieve bijeen komsten, sport- en ontspan ningsactiviteiten concentreren zich alle in datzelfde dorpshuis. „Buurthuizen", corrigeert M. Wegbrands - die dertig jaar lang in Friesland heeft ge woond. Zij is niet bekend met de Te Plak servicecentra waar de PvdA zich door heeft laten in spireren, maar weet wel - nu ze door Mieke van der Jaqt WILHELMINADORP - Puik ploegweer, was het zaterdag. Dat is weieens anders geweest tijdens de Zeeuwse Ploegkam- pioenschappen, die ook nu weer op de zware klei van de Wilhemi- napolder werden gehouden. Er waren dit jaar meer ploegers met antieke trekkers dan met moderne combinaties. De ouder wetse rondgaande- en heen- en weergaande ploegen, vinden bij steeds meer beoefenaars liefheb berij. Toch waren het de moder ne combinaties die in Wilhelmi- nadorp de Zeeuwse voorronde ploegden voor de Nederlandse kampioenschappen van volgend jaar. Ook de ploegers van Goe- ree-Overflakkee doen in de Zeeuwse wedstrijd mee. Openingsvoor De deskundige jury vond dat er goed ploegwerk werd afgele verd. Rond het middaguur trok ken de deelnemers, die 's och tends hun ploegen al op de staat van het stoppelveld hadden afge steld, hun openingsvoor. De ju ry beoordeelde die apart, waar na het hele lapje zo recht en zo regelmatig mogelijk moest wor den omgegooid. De uitslag: Bij de twee-schaar wentelploegen waren slechts twee deelnemers. Freek Boude- ling uit Anna Jacobapolder won met een ploeg van Cappon en een John Deere-trekker. De cate gorie drie- en meerscharige ploe- een paar weken in Zeeland ver blijft - dat Zeeland heel wat van de levendigheid van de Frieze dorpshuizen kan leren. In die buurthuizen komen alle activi teiten samen, typeert zij de mul tifunctionele opzet ervan. Mooi voorbeeld Voor P. d'Anjou van de PvdA is Kerkwerve een mooi voorbeeld gen werd gewonnen door Simon Baas die zich ook bediende van een Capponploeg achter een John Deere. Er waren negen deelnemers. Categorieën Bij de antieke tractoren waren de categorieën verdeeld in rond gaande en heen- en weergaande ploegen met respectievelijk ze- van het op een natuurlijke wijze groeien van zo'n bijzondere dorpsvoorziening. In Kerkwerve staat reeds een klusjeskaarten bak op tafel; daar heeft het Sam- samplan niet aan hoeven bijdra gen. „Het moet ook van mensen zelf komen. Ieder dorp heeft zijn eigen cultuur en sfeer en zal dus zijn eigen uitwerking heb ben." Zo zal een boodschappen- ven en acht deelnemers. Bij rondgaande ploegen won W. van Dijke uit Wolphaarts- dijk met een twee-schaar Rans- omes, getrokken door een Some- ca-trekker. J. van Nieuwendijk uit Sommelsdijk werd de heen- en weergaande winnaar op een Fendt met erachter een eenscha- rige Hert-wentelploeg. De Nederlandse kampioenschap- dienst in Renesse, waar voldoen de winkelaanbod is, als overbo dig worden ervaren. In Noord- gouwe niet. Om zich te laten informeren over het reilen en zeilen van het servicecentrum in Kerkwerve gaat de PvdA vrijdag 15 septem ber bij Hobé op werkbezoek. De partij wil een vinger aan de pols houden. pen van 2006 worden 27 en 28 oktober gehouden in het Bra bantse Reusel. Voor Zeeland ploegen daar de beste ploegers van vorig jaar: Freek Boudeling, die ook volgend jaar zal deelne men, Jaap de Vlieger uit Nieu- werkerk, Frank Standaert uit Terneuzen, Johan van der Wek ken uit Kerkwerve en Jan van der Velde uit Ellemeet. Ook het gemeentebestuur zal het project in Kerkwerve eerst onder de loep houden alvorens te kijken wat er op Schou wen-Duiveland op dit vlak nog meer valt te doen, geeft wethou der R. van der Wekken desge vraagd aan. Vooralsnog staat dit echter niet bovenaan de plan ning van burgemeester en wet houders. agenda STREEKACTIVITEITEN zierikzee - Gemeentehuis, 19.00 uur: Openbare vergadering van de com missie Openbare Ruimte (o.a. wegenon- derhoud, starterswoningen Nieuwer- kerk); Gewonden na steekpartij in St-Maartensdijk SINT-MAARTENDSIJK - In de nacht van zaterdag op zondag vond er, buiten bij een café aan de Markt in Sint-Maartensdijk, een steekpartij plaats. Hier bij zijn een 34-jarige man en een 35-jarige man, beiden uit de gemeente Tholen, neergesto ken. De beide mannen zijn overge bracht naar ziekenhuizen in Ber gen op Zoom (de Lievensberg) en Roosendaal (Fransiscus). De 35-jarige man kon na behan deling het ziekenhuis verlaten; de 34-jarige man moest worden geopereerd maar verkeert niet in levensgevaar. In verband met de steekpartij is gistermiddag rond vier uur een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden, nadat hij zich bij de po litie had gemeld. Over de aanleiding voor de steekpartij is nog niets bekend. De 39-jarige man is in verzeke ring gesteld. door Esme Soesman NOORDGOUWE - Een klassiek concert met een nostalgisch randje. In de Driekoningcnkerk in Noordgouwe geven Dik de Koning. Hans van der Maas en Adriaan Kesteloo zaterdag 9 sep tember een reünieconcert. Aan leiding is het hernieuwde con tact tussen drie oud-leerlingen van Pieter Zeeman in Zierikzee. Ze waren zo'n beetje de 'Jip en Janneke' van Oosterland: Nelly Kesteloo en Hans van der Maas. Altijd samen in de weer, op straat en op school. Om op de middelbare school uiteindelijk verkering te krijgen. „Aan-uit, aan-uit. Zoals dat gaat als je 16, 17 bent. Vlak voor het eindexa men hebben we elkaar de bons gegeven", blikt Kesteloo op die tijd met haar jeugdliefde terug. Overeenkomsten Zij ging haar ding doen. Van der Maas ook. Tot ze elkaar via de website www.schoolbank.nl („Dat soort dingen ga je na je veertigste doen", lacht Keste loo) weer troffen. Er bleken aar dige overeenkomsten te zijn. Bei den zijn in 1991 getrouwd en hebben (althans de oudste twee, want Van der Maas heeft nog een derde) kinderen van dezelf de leeftijd. Muziek bleek een andere paral lel te zijn. Van der Maas is musi coloog en muzikant. Nelly volgt met haar dochter gitaarles bij Dik de Koning. Die eveneens een schoolopleiding aan Pieter Zeeman heeft gevolgd. Om ver volgens gelijktijdig met Van dei- Maas aan het Rotterdams Con servatorium te gaan studeren. Al met al genoeg redenen om een muzikaal feestje rondom het weerzien op te zetten. „Maar ja, ik speel wel gitaar. Maar niet goed genoeg om dat aan publiek te laten horen", verhaalt Keste loo over de muzikanten die za terdag hun opwachting maken. Haar zoon Adriaan (14), die sinds zes jaar keyboard, orgel en piano speelt, neemt de hon neurs voor haar waar. Leuk, want ook hij zit nu weer op de Zierikzeese middelbare school Pieter Zeeman, zo breit Keste loo het cirkeltje rond. Het drietal speelt stukken van onder meer Scarlatti, Mozart, Buxtehude en Bach. Van der Maas speelt een deel van het re- pertoire dat hij 24 september i ook zal spelen tijdens een con- i eert dat hij geeft in Parijs. De ij oud-Oosterlander werkt als ac- cordeonist en dirigent en is als j docent en hoofd van de afdeling muziek verbonden aan het Koor enhuis in Den Haag. Sinds een aantal jaren heeft Van der Maas het eigen trio (accordeon, gitaar i en bas) French Touch dat zich onder andere toelegt op Franse-' jazz. In het Quiteto Tango Extre- mo, waarmee hij veel in binnen- en buitenland optreedt, speelt Van der Maas accordeon en ban- 1 doneon. Dik de Koning is nog al- tijd in Zeeland actief; als gitaar- 1 docent en als solist of begeleider bij allerlei soorten concerten. Het reünieconcert in Noordgou- j we begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. Ruim duizend gasten bezoeken Akkerfestijn KOEWACHT - Het was zater dag een gezellige boel tijdens de elfde editie van het jaarlijkse Akkerfestijn. De minibraderie in verzorgingstehuis De Lange Akkers aan de Koewachtse Beu kenlaan trok meer dan duizend bezoekers. Op het binnenpleintje van het te- huis werd een rommelmarkt ge^ houden. Verder waren er kraam- pjes waar bloemstukjes en door bewoners zelfgemaakte spullen werden verkocht. Binnen, in de bomvolle zaal. was het een gezellig samenzijn-: van bewoners en familieleden, die allemaal een gooi naar de prijzen deden bij het Rad van_ Avontuur. Een accordeonist i speelde verzoeknummers. De kleintjes konden zich laten i schminken of op de foto bij een van de oude legervoertuigen, die bij de oudere bezoekers veel her- inneringen bovenhaalden. Tijdens het Akkerfestijn werden de winnaars bekendgemaakt van de ballonwedstrijd voor kinderen tot twaalf jaar, die in juni werd gehouden. Luc de Schepper uit Zuiddorpe ging er met de eerste prijs vandoor. Volgend jaar mogen ook alle be- woners een ballon oplaten. maandag 4 september 2006 OUWERKERK - Onder het uitstoten van angstkreten deinst de achter drang hekken gepropte menigte als één man achteruit. Slangen, grote harige spin nen en krokodillen. Weer eens wat an ders dan oude ambachten om ie dorps feest mee op te fleuren. De vijfde editie van het Krekenfeest in Ouwerkerk stond in het teken van sensatie en magie. De met camouflagenetten afgedekte die- renkisten die nauwlettend door reptie lenman Les Torrez in de gaten worden gehouden, zetten de toon. De onthulling van de geschubde dan wel behaarde hoofdrolspelers van zijn reptielenspek takel blijkt vervolgens genoeg om het publiek in beroering te krijgen. Variété gaat nooit verloren, vermoedt Kitty Ha gen - vrouw achter organisatiebureau Back Stage Kitty Hagen waar de reptie lenshow onderdeel van is. Neem die reu zenslangen die daarnet op het Ouwer- kerkse podium voorbijtrokken. „Het is eigenlijk alleen een visuele act, want die slang springt echt niet door een hoe peltje. Maar het is de beleving. Het spannende en vooral ook het persoonlij ke wat de mensen raakt." Hagen weet het als geen ander. Ze be werkt het publiek - en dat doet ze al ja ren - succesvol met nauwelijks meer dan haar lonkende ogen en het geijkte fakirinstrumentarium: glas, spijkers, zwaarden en vuur. Ditmaal in de grote feesttent, niet echt een inspirerend de cor voor een staaltje magie. „Ik haal op zo'n moment steun uit mijn eigen ding en uit de muziek. Maar verder zijn het de mensen die het doen en dat ging pii- ma." Elders op de Ouwerkerkse ring werken jongeren zich in het zweet om hun balans te vinden op touw of bal. Want ook zij kunnen zich een dagje cir cusartiest wanen; via een heuse circus workshop. Grootser Het. Krekenfeest gaat steevast gepaard met een grote publiekstrekker op de middag. Het vijfjarig jubileum van het Ouwerkerkse festijn was dit jaar echter reden nog eens grootser dan normaal uit te pakken, vertelt voorzitter Wim in 't Veld. Iets wat leuk is voor jong en oud. En jawel, de acts van Kitty en haar kornuiten blijken het wonderwel te doen. Naast de magische elementen is er onder meer een braderie, demon straties van kettingzaagkunst Peter Ver laan uit Kats en de scheepsmodelbouw club in Vlissingen. En tot in de late uur tjes heel veel muziek. De PKN-kerk doet mee met een rommelmarkt en een spelletje, het dorpshuis is met een expo sitie en muziek bij het evenement be trokken. Die betrokkenheid is gewel dig, bevestigt In 't Veld. Sinds de eerste editie van het Krekenfeest, waar In 't Veld al bij betrokken was, is de jaarlijk se happening goed aangeslagen. Dat is aan meerdere dingen te danken, denkt de organisator. De planning net na het zomerseizoen, de afwijkende tijden (een feestje van twee tot twee uur) en het feit dat de organisatie elk jaar nog met een andere trekker op de proppen heeft we ten te komen. „Maar het dorp leent zich er ook goed voor. We hebben een mooie ring met een groot grasveld. Het is com pact en alles is binnen een relatief klein klein gebied te doen. En, dat speelt ze ker mee: in Ouwerkerk houden mensen wel van een feestje." Gewonde bij eenzijdig ongeval ZIERIKZEE - Op de N59 (Nieuwe Kooiweg) bij Zierikzee is gistermiddag rond kwart voor vier een 87-jarige auto mobilist gewondgeraakt bij een eenzijdig verkeersonge val. Debestuurder uit Burgh-Haamstede reed over de Nieuwe Kooiweg komende uit de richting van Zierikzee. Door nog onbekende oorzaak raakte hij in de rechterbérm, cor- rigeerde en belandde daarop in de linkerberm. Hier draai- de de auto met de motorkap in de richting van de rijbaan, gleed zijwaarts door en botste tegen een boom. De auto draaide vervolgens een halve slag en kwam tot stilstand in een sloot. De man is door de brandweer uit zijn auto ge- haald en met een hoofdwond en een pijnlijke rug, per am bulance, overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Na behandeling kon de man het ziekenhuis verlaten. Zijn auto werd vernield. Inbraak in winkel Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - In het supermarktje De Verrassing j aan de Zomerstraat in Ellewoutsdijk is in de nacht van za terdag op zondag ingebroken. Voor circa vijfduizend euro aan spullen is uit de dorps- 1 winkel gestolen. De dieven hadden het met name voor zien op sigaretten. Ze namen ook een aantal weegschalen. strippenkaarten, postzegelboekjes, inktvullingen voor printers en een zak met bij cle winkel afgegeven post mee. Het supermarktje is ook postagentschap. De inbraak is hoogstwaarschijnlijk tussen vijf en zes uur gisterochtend gepleegd. De eigenaren die boven de zaak slapen, hebben niets van de inbraak gemerkt. De inbre kers zijn binnengekomen aan de achterzijde. Mooi bedrag voor Pink Ribbon BRUINISSE - Ze rekenden op drieduizend eux'o, maar sleepten 3615 euro in de wacht. Het jaarlijkse golf feestje van Ladies' Circle Schouwen-Duiveland in samenwer- king met Golfclub Grevelingenhout en de Bruse vissers heeft een flink bedrag opgeleverd. Het geld is bestemd i voor Pink Ribbon, een stichting die zich inzet om mensen bewust te maken van borstkanker. De zomerafsluiting op Grevelingenhout wordt steevast ge- j bruikt om een toernooi voor een goed doel op poten te zet ten. Dit jaar deden 108 mensen mee. Het winnende team werd gevormd door Robert-Jan van der Voort uit Bergen op Zoom, Casper van Heusden uit Bruinisse en Dirk Kie vit en Carien Cankrien uit Zierikzee. Bon voor slapende bromfietser TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag" op zaterdag bij een alcohol- en snelheidscontrole in Ter- neuzen zeventien bekeuringen uitgedeeld tijdens verkeers controles. Tot even na middernacht stonden agenten in de Willem de Zwijgerlaan. Passanten wezen hen erop dat er even ver- derop een man naast zijn bromfiets lag. De agenten trof- fen een 31-jarige Fransman aan die, met een paar slokken te veel op, op de grond lag te slapen. De man kreeg een be keuring en hij mocht de daaropvolgende acht uur niet rij- j den. Verder werden drie chauffeurs bekeurd voor te hard rijden, drie hadden te veel gedronken, twee hadden geen rijbewijs bij zich, één persoon kon zich niet legitimeren en twee hadden nog een geldboete openstaan. Voor de deelnemers aan het daadwerkelijke ploegen konden beginnen, moesten zij op het terrein hun openingsvoor zetten. Deze werd apart door de jury beoordeeld. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37