PZC Druk op Schouwen-Duivelandpas Zierikzee Vocaal mixt uitersten Jong praat met jong over verkeer THE READ SHOP Wethouder stelt termijn aan ontwikkeling Spaar voor tijdschriften MEER DAN LEZEN ALLEEN zeeland nazomerfestival.nl festivalhart flbdij Middelburg Training Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 september 2006 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode I 1844-1998 j Doodgewoon en heel bijzonder editie Schouwen-Duiveland Eenzijdig ongeval door slik door Inge Heuff ZIER1KZEE - Recron Schou wen-Duiveland gaat gericht on dernemers benaderen voor deel name aan de Schouwen-Duive landpas, beter bekend als de toe- listenpas. Wethouder A. Verse- put heeft de brancheorganisatie tot 15 oktober de tijd gegeven n circa vijftig ondernemers te vinden. Als dat aantal niet ge haald wordt, zullen de partijen zich op hun positie moeten bera den. I Deze ondernemers moeten ver- id over het eiland zitten en liefst zoveel mogelijk branches omvatten. Recronvoorman P. van Oost meent dat, als deze ■mensen eenmaal aan de slag gaan met de pas, anderen zullen volgen. De Schouwen-Duive landpas is bestemd voor zowel de toerist als de inwoners van Schouwen-Duiveland. Vandaar dat de naam toeristenpas tij dens het lange traject dat de pas al doorlopen heeft, aangepast is. Kortingen De pas, met. een chipknip, moet onder meer gebruikt kunnen worden voor het betalen van de bus, de parkeermeters en het transferium. Het is de bedoeling dat de gebruikers van de pas be paalde voordelen of kortingen kunnen krijgen bij de deelne mende bedrijven. Ook Zeeuwland en Allévo ne men deel aan de stuurgroep die zich met de invoering van de pas bezighoudt. Zij onderzoe ken welke mogelijkheden de pas kan bieden voor hun huurders, respectievelijk cliënten. Wethouder Verseput is niet van plan eenzijdig de invoering van Relschoppers oudejaarsdag in Krabbendijke worden vervolgd KRABBENDIJKE - Tegen acht van de 35 verdachten van rel- schoppen op oudejaarsdag in Krabbendijke, heeft justitie vol doende bewijzen gevonden voor vervolging. In maart van dit jaar werden 35 mensen, voornamelijk jongeren i uit Krabbendijke, aangehouden nadat de polite een groot aantal getuigen had gehoord. Een grote groep relschoppers stookte niet alleen een vuur voorafgaand aan de oudejaars- viering, ze bekogelden ook de I brandweer en de politie met bierflessen en stenen, toen die een einde wilden maken aan de gevaarlijke situatie. Politie, justitie en de gemeente Reimerswaal hebben het voor val hoog opgenomen, omdat de explosieve situatie op klaarlich te dag uit het niets ontstond en de veiligheid ernstig in gevaar bracht. Vooral het belemmeren van de bluswerkzaamheden wordt de grote groep relschop pers verweten. De acht die nu vervolgd wor den, zijn bijna allemaal minder jarig. Hen zullen alternatieve straffen worden opgelegd. De ge meente Reimerswaal is in ge sprek met Krabbendijkse organi saties om te bezien hoe een der- gelijk incident heeft, kunnen ont staan en hoe het in de toekomst kan worden voorkomen. Lichtgewonde bij brand in pension MIDDELBURG - Bij een brand je in een pension a^in de Neder- straat in Middelburg is gister avond een bewoner licht ge wond geraakt. De man had rook en bluspoeder binnengekregen. De brand ontstond tegen half acht in de keuken. Bewoners i hebben het vuur met een poeder blusser gedoofd. De brandweer rukte uit met drie wagens om dat bij de melding werd verteld dat er nog mensen in het pand waren. Bij aankomst bleek het allemaal mee te vallen. De man is voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De keu- ken van het pand is beschadigd. Zaterdagmorgen was er een keu kenbrandje in een woning in de Henry Dunantlaan. De bewoon ster had een thermoskan op een kookplaat laten staan. de pas stop te zetten. De datum is meer bedoeld om vaart in het proces te krijgen. „We zijn nu bijna een jaar bezig met de twee de fase van de invoering van de pas. De laatste maanden zijn we niet veel verder gekomen. De bal ligt nu bij het bedrijfsleven. De raad heeft duidelijk aangege ven achter de invoering van de pas te staan en faciliterend op te willen treden. Ook zijn er be perkte subsidiemogelijkheden. Maar de ondernemers moeten zorgen voor de financiering." Volgens bedrijfscontactfunctio- naris H. Bode en stuurgroep- voorzitter W. Ginjaar ziet een aantal ondernemers voldoende mogelijkheden voor de Schou wen-Duivelandpas. Er is echter ook sprake van een grote groep die zeer afwachtend is. Toch denkt Ginjaar dat het de Recron zal lukken om voldoen de ondernemers te vinden. „Er is de afgelopen jaren zoveel tijd, geld en energie in dit project ge stopt. Het zou doodzonde zijn als we nu stuklopen." Verseput: „Wij zullen de stekker er niet uittrekken maar als er onvol doende deelnemers gevonden worden, zal iedereen zich wel moeten beraden op zijn positie." Axel Druart (r) van Responsible Young Drivers, test of en in welke mate twee bezoekers aan het schuurfeest in Dirksland onder invloed zijn. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman DIRKSLAND - Jongeren die jongeren aanspreken. Over het gebruik van alco hol en drugs in het verkeer. De uit Bel gië overgewaaide Stichting Responsible Young Drivers (RYD) timmert hard aan de weg. Zaterdag werd actie gevoerd bij het Schuurfeest in Dirksland. Ook Zee land lonkt. De Europese Nacht Zonder Ongevallen op zaterdag 14 oktober biedt wellicht een aanknopingspunt. „Mag ik, mag ik?", bedelt eën Goereese schone om een blaasproef aan de kraam van de RYD bij de ingang van het schuurfeest. De party van de Platte landsjongeren Euro-Delta afdeling Goe- ree-Overflakkee is uitverkocht en het swingt. Vanaf de eerste stap die je zet op het streng beveiligde erf is het feest. Toch wordt de kraam van de RYD niet genegeerd. Van de 1500 feestgangers werken 136 jongeren mee aan de actie. In de loop van de nacht blijkt 42 pro cent van hen de grens van het toelaatba re alcoholgebruik te hebben overschre den. Velen daarvan zijn te voet of op de fiets. Ook dat laatste vergt voorlichting, stelt stichtingsdirecteur Axel Druart vast. Zevenentwintig bestuurders laten zich testen op het gebruik van amfetamines en cannabis. Van dat laatste goedje geen spoor. Wat amfetamine betreft worden twee personen positief bevon den. - „Het risico met alcohol is bekend, maar drugs in het verkeer is een onderschat probleem", zegt medewerker Bastiaan Lambrey. „Er zou een betaalbare snel werkende drugstest op de markt moe ten komen", valt een collega Lambrey bij. De Stichting Responsible Young Dri vers is opgericht naar aanleiding van een dodelijk ongeval in België in 1989. Sinds 2004 trekt de organisatie over de Nederlandse grens. Ei*van overtuigd dat de boodschap over verkeersveiligheid het beste dóór jeugd óp jeugd kan wor den overgebracht. „Geen bestraffend vingertje, maar gewoon op een leuke manier. Dat werkt. Zoiets als de 'Bob', dat hoor je nu toch ook overal terug?", constateert Lambrey. Het schuurfeest in Dirksland, waar RYD op uitnodiging van de organisatie op af is gekomen, leent zich uitstekend voor extra voorlichting over verkeers veiligheid. Het is er druk. Feestgangers gaan en komen over een donkere platte- landsweg. Preventie is belangrijk, meent Druart. „Openbaar vervoer is er niet." Dat laatste speelt op meerdere plaatsen, ook in Zeeland. Ook daar hoopt Druart met zijn medewerkers ac tie te kunnen gaan voeren, maar voorals nog is dat - voor een stichting in de kin derschoenen - een kwestie van uitgeno digd worden. „Misschien zijn er discotheken in Zee land die zich opgeven voor de Europese Nacht Zonder Ongevallen op zaterdag 14 oktober", blikt Druart vooruit naai de grote actie die op stapel staat. In veertien verschillende landen wordt die nacht eenzelfde actie gevoerd in disco theken. De Nederlandse tak van de orga nisatie, die in Rotterdam zetelt, wil tus sen de vijf en tien discotheken bezoe ken. Wordt er belangstelling vanuit Zee land getoond voor de Europese nacht dan wordt ook deze provincie bezocht. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De vreugde kwam uit z'n tenen en terecht. Peter Reinders uit Kats sleepte zaterdag, tijdens het vocalisten- concours' Zierikzee Vocaal, de eerste prijs in de categorie klas siek in de wacht. Voor zijn duet met de Zierikzeese Robin Water reus mocht hij zowel de eerste prijs in de categorie duetten als de publieksprijs mee naar huis nemen. „Gelukkig zijn ligt niet in onze macht", zong Waterreus Rein ders toe in het uit de musical Eli sabeth stammende nummer Schepen in de Nacht. Winnen wel, zo bleek later. Het tweetal was, na tussendoor nog gepassio neerd een duet uit Miss Saigon te hebben neergezet, publiekslie veling. Ook de vijfkoppige jury oordeelde positief. Andere categorie Dat deden ze overigens ook over Gabriele Kohl uit Schiedam, die - uitgerust met gitaar en helder klinkende stem, een heel andere categorie muziek aanboorde. Goed voor de eerste prijs in de categorie pop en de wisselbeker, met daaraan vastgeplakt de be lofte dat ze er volgend jaar weer zal zijn. Want het vocalistenconcours Publiekslievelingen Robin Waterreus uit Zierikzee en Peter Reinders wonnen de categorie duetten. Reinders ging ook met de eerste prijs voor klassieke werken aan de haal. foto Marijke Folkertsma komt terug, zoveel is zeker. Van verzadiging is geen sprake, er vaart Cor van Eek van de organi serende Commissie Koorzang Schouwen-Duiveland tussen de bedrijven door. „Nu al wordt ge vraagd wanneer het concours volgend jaar wordt gehouden." Het vergeleken met vorig jaar kleine deelnemersveld (twaalf solisten en drie duo's) wijt Van Eek vooral aan het zo kort na de zomervakantie plannen van het zangfestijn. Desondanks bleken ook dit jaar weer zowel de oude rotten (Wa terreus - vorig jaar nog winnend jeugdtalent - en Reinders) als nieuwkomers (zoals Kohl, maar ook de twaalfjarige Bonnie van Poortvliet uit Oud-Vossemeer) BROUWERSHAVEN - Een 44-jarige Duitse automobilist uit Fischbach is gisterochtend door een laag slik in de slip geraakt. De auto gleed van een links naast de weg gelegen talud af en schampte daarbij een lantaarnpaal. De schade bleef tot het blik beperkt. Plet eenzijdig onge val gebeurde op de Spuiweg. De bestuurder reed met lage snelheid over die weg, maar raakte in een bocht - ter hoog te van de uitrit van een perceel met landbouwgrond - in de slip. Gehandicapte man vermist NIEUWVLIET - De politie en brandweer in West- Zeeuws-Vlaanderen zijn sinds zaterdagavond op zoek naar de 22-jarige Duitser Erik Otto Thome. De autistische jongeman logeerde met een aantal andere geestelijk gehandicapten op een vakantieverblijf in Nieuwvliet. De jongeman wist daar zaterdagavond rond negen uur te ontsnappen aan zijn begeleider. Toen hij niet terugkeerde werd een paar uur later cle politie inge seind. Een nachtelijke zoekactie leverde echter niets op. Gisterochtend werd bij daglicht de zoekactie voortgezet. Het zoeken wordt bemoeilijkt omdat de jongeman doof is en vrijwel niet kan praten. Vanwege de slechte weersom standigheden kon niet vanuit de lucht worden gezocht.De Duitser is 1.75 meter lang, heeft lange bakkebaarden, is gekleed in een grijs jack en draagt blauwe handschoenen. Betaalbare informatie gemeente GOEDEREEDE - Het Verenigd Gemeente Belang (VGB) zet in op een drastische verlaging van de tarieven die ge hanteerd worden voor de verstrekking van een kopietje van zaken als programmabegroting of bestemmingsplan door de gemeente Goedereede. Het VGB vindt dat burgers moeten kunnen beschikken over betaalbare gemeentelijke informatie. Dat is bepaald niet het .geval als er voor een exemplaar van de begroting 100 euro moet worden neergeteld. Een kopie van onder meer bouwverordening of bestemmingsplan kost 140 eu ro. Kostendekkendheid van dienstverlening is belangrijk, meent het VGB. Maar dat moet geen belemmering zijn om besluitvorming van de gemeente transparant en laagdrem pelig te houden. Plet VGB stelt, gesteund door CDA en PvdA, voor om af schriften van college- en programmabegrotingen en - re keningen voortaan voor 25 euro te verstrekken. Voor ge meentelijke verordeningen en bestemmingsplannen moet 25 eurocent per kopie worden betaald. (Advertentie) de weg naar het zangconcours te kunnen vinden. Bepaald niet voor niets. Zierik zee Vocaal liet wederom zien ui tersten op aantrekkelijke wijze te combineren. Klassiekers zo als fragmenten uit de Elias van Mendelsohn en de opera Die Zauberflöte van Mozart galm den evenals het lichtere musi cal- en zelfs popwerk door de Zierikzeese gereformeerde - sfeervol ogende - kerk. Jong en oud, muzikaal al dan niet ge schoold en vol overgave of timi de: het kwam zaterdag allemaal voorbij. Met Popkoor Fever uit Middel- harnis als aantrekkelijk - kleur rijk - tussendoortje; als het ultie me bewijs dat er vooral ook mag worden genoten van muziek. Categorie klassiek: Eerste prijs Peter Reinders uit Kats, tweede prijs Ellen Geeve uit Middel burg, derde prijs Els van Splun- der uit Middelharnis. Categorie pop: Eerste prijs Ga briele Kohl uit Schiedam, twee de prijs Yvonne Bom uit Zierik zee. Aanmoedinprijs Bonnie van Poortvliet uit Oud-Vosse meer. Categorie duelten: Robin Water reus uit Zierikzee en Peter Rein ders uit Kats. Zij wonnen ook. de publieksprijs. De wisselbeker ging naar Gabriele Kohl. Meer dan 150 winkels/ Kijk voor de dichtsbijzijnde op www.readshop.nl Advertentie 29 ciug t/m 9 sept 200Ó optredens van o.o. mo 4 sept 21 uOO 8 Bettie Serveertssmi-akosstisch gitaarpop di 5 sept/21 u00/gratis Absynth© Minded bekroonde bond uit Vloonderen uio t/m 9 sept20u00 10 The Recital moderne, dons met livemuziek dó 7 sept/ 21 uOO/ gratis Flat €arth Society komische film met bigband vr 8 sept/21 u00/ I 5 Radio lume zigeunermuziek, flamenco en jazz zo 9 sept 21 uOO 22 d€US internotionaol vermoorde rockband kaarten info zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) zeeuwse almanak Na enig oefenen op een mini- tweewieler, vond de vierjari ge Middelburger het tijd voor het echte werk: de zijwieltjes moesten maar eens van zijn grote fiets. Dan kon hij zelf wel naar de kaasboerderij rij den voor een boodschap. 'Een goede training', dacht, z'n moeder, 'dan wandel ik mee om hem recht op het pad te houden en af en toe een duwtje in de rug te geven'. Maar dat pakte ietwat anders uit. Het ventje had de slag snél te pakken en schoot er als een haas vandoor. Met moeder in draf achter hem aan. „Niet zo hard, joh", puf te ze na enkele kilometers. „Ach mam, even volhouden", klonk het, „bij de kaasboerde- j rij kun je uitrusten." Op de terugweg, beladen met boodschappen, hield moeder haar zoontje vast. En ditmaal niet omdat ze bang ivas dat hij zou omvallen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35