Opkrikken dorpshuis vergt tijd PZC Oefenen hoeft niet; deed Jan ook nooit Nog vaak verlangd naar die warme sfeer Veere krijgt meer parkeerruimte Plan Samsam van PvdA nog altijd levensvatbaar ,15 irinorEsme Soesman iKERKWERVE - Dorpshuizen als webcentra, als een spinnen- wcb waarin alles samenkomt wat relevant is voor die specifie ke kern. De PvdA Schou- wen-Duiveland is er van over tuigd dat er nog altijd veel ■winst met het verder uitbouwen van dorpshuizen valt te beha len. Ook beheerder J. Hobé van servicecentrum 't Zuudende in iKerkwerve is, aan de vooravond van het nieuwe dorpshuizensei- j Zoen, positief. iffobé is vol vertrouwen over de potentie van het Kerkwerfse ser vicecentrum, al staat nog lang niet alles - en zeker niet na de [stille zomer - op de rails. Lo- jgisch, meent Hobé. Er moet eerst flink worden geïn vesteerd. „Bij het MFC, waar ik ook beheerder ben, heeft het een paar jaar geduurd voor het ging lopen. Nu gaat het in Kerkwer- ve eigenlijk pas écht beginnen", kondigt de beheerder aan. Zo is er ondertussen contact gelegd met de Zierikzeese supermarkt Golff en met vleesboerderij •Boot- In samenwerking met deze par tijen wordt gekeken hoe een 'boodschappendienst in het servi cecentrum concreet is in te vul len. Vrijwilligers worden doorlo pend gezocht. „Hoe meer hoe lie ver." Opdat werk over meerdere hoofden kan worden verdeeld. Maar ook omdat een grotere be trokkenheid weer extra mensen oplevert. „Gaan mensen er een- maal in geloven, dan komen er steeds meer." Wel en wee De PvdA Schouwen-Duiveland is bijzonder geïnteresseerd in het wel en wee van de Kerkwerf se ontmoetingsplek. De partij lanceerde begin dit jaar het - op Friese leest geschoeide - plan Samsam. Daarin wordt het dorpshuis als webcentrum neer gezet, waar mensen - bijvoor beeld voor te verrichten taken J in en om eigen huis - een beroep kunnen doen op elkaar, Ondersteunende activiteiten (on- OKK viert verjaardag WEMELDINGE - Muziekvereni ging OKK uit Wemeldinge be staat 120 jaar; de viering wordt aanstaand weekeinde gecombi neerd met de Wemeldingedag. Vrijdagavond geven de fanfare en de slagwerkgroep een con- j cert in de feesttent op de Dorps- plein. Het concert begint om 19.30 uur. Daarna is het podium voor popkoor Pop Wave en de avond wordt afgesloten met dan- 5 sen op muziek van Quin- cy-sound. Zaterdag ontvangt j OKK verschillende brassbands, een showkorps en enkele zuster verenigingen. Ploogtepunt van de zaterdag' is een optreden van het harmonieorkest Sint Caeci- lia uit het Belgische Nijlen. Het bestaat uit honderd muzikanten en speelt om 18.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/thqlen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-maïl: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam v Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 j I 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 i E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der meer bezorg- en vervoers diensten), informatieve bijeen komsten, sport- en ontspan ningsactiviteiten concentreren zich alle in datzelfde dorpshuis. „Buurthuizen", corrigeert M. Wegbrands - die dertig jaar lang in Friesland heeft ge woond. Zij is niet bekend met de Te Plak servicecentra waai de PvdA zich door heeft laten in- door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - Wat gaat de tijd toch snel, wat zijn we veranderd en vooral: wat was het toch eigenlijk leuk op de lagere school. Een paar honderd oud-leerlin gen, oud-onderwijzers en oud-bestuursleden kwamen za terdag bijeen in de Juliana van Stolbergschool in Sint Maarten- dijk om het vijftigjarig bestaan van de school te vieren. Wat in het algemeen geldt, geldt voor een reünie nog sterker: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Een groepje dames, oud-klasge noten die de vijftig een klein eindje zijn gepasseerd, dromt sa men bij de oudste foto's. Verba zend vinden ze het. Ze waren vroeger bang voor de meester en ook voor diens vrouw, de hand- werkjuf. En waarom? „Het wa ren heel lieve-mensen", weten, ze nu. „Wel streng, maar heel goed." Ze concluderen dat je vroeger nu eenmaal bang was van de onderwijzer. Het groepje maakte de eerste paar klassen mee op de Prinses Ireneschool. Onder die naam is de Juliana van Stolbergschool in 1956 on der een bestuur uit de hervorm de kerk begonnen, Er was op Sint-Maartensdijk alleen een openbare school en de behoefte aan christelijk onderwijs bleek bij de ouders van zestig kinde ren aanwezig. Later sloot de school aan bij de Vereniging School met de Bijbel. De naams- spireren, maar weet wel - nu ze een paar weken in Zeeland ver blijft - dat Zeeland heel wat van de levendigheid van de Frieze dorpshuizen kan leren. In die buurthuizen komen alle activi teiten samen, typeert zij de mul tifunctionele opzet ervan. Voor P. d'Anjou van de PvdA is Kerkwerve een mooi voorbeeld van het op een natuurlijke wijze verandering kwam nadat prin ses Irene zieh bekeerde tot het katholicisme om te trouwen met de Spaanse troonpretendent. Schok De dames herinneren zich nog wat een enorme schok dat was. „Een van onze prinsessen, katho liek! Je kunt het je nu niet meer voorstellen, maar wij associeer den de katholieken nog met de Tachtigjarige Oorlog en de In- quistie. Daarom vonden wij de groeien van zo'n bijzondere dorpsvoorziening. In Kerkwerve staat reeds een klusjeskaarten bak op tafel; daar heeft het Sam- samplan niet aan hoeven bijdra gen. „Het moet ook van mensen zelf komen. Ieder dorp heeft zijn ei gen cultuur en sfeer en zal dus zijn eigen uitwerking hebben." Zo zal een boodschappendienst naam Juliana van Stolberg ook een mooie keuze. We kregen er les over: de moeder van de Va der des Vaderlands en via diens broer Johan, een directe voor zaat van onze koninin, die toen nog Juliana heette." De vrouwen zien elkaar regelma tig, maar het valt hen op dat ze nu pas, bij de klassefoto's en an dere herkenbaarheden in de ten toonstelling, herinneringen op halen. Ze vinden dat ze dat va ker moeten doen. in Renesse, waar voldoende win kelaanbod is, als overbodig wor den ervaren. In Noordgouwe niet. Om zich te laten informeren over het reilen en zeilen van het servicecentrum in Kerkwerve gaat de PvdA vrijdag 15 septem ber bij Hobé op werkbezoek. De partij wil een vinger aan de pols houden. De dames worden op hun wen ken bediend, want de school heeft een jubileumboek uitge geven. De meesten hebben het al gekocht en de rest moet er nog even op wachten. De school liet 275 exemplaren drukken, maar die waren in rap tempo uitverkocht. Daarom zal een tweede druk worden gemaakt, met hetzelfde, grote aantal fo to's. Ook de twintigers zijn vervuld van het reünie-sentiment en het Ook het gemeentebestuur zal het project in Kerkwerve eerst onder de loep houden alvorens te kijken wat er op Schou wen-Duiveland op dit vlak nog meer valt te doen, geeft wethou der R. van der Wekken desge vraagd aan. Vooralsnog staat dit echter niet bovenaan de plan ning van burgemeester en wet houders. gevoel dat je, in retrospectief, al les beter op zijmwaarde weet te schatten. „In die acht jaar dat ik hier naar school ging, had ik dat niet zo in de gaten, maar nu mijn loopbaan als leerling en student achter me ligt, weet ik het heel goed: dit was een war me school. Naar de sfeer heb ik best vaak terugverlangd", biecht een oud-leerling op. De Juliana van Stolbergschool heeft momenteel honderd leer lingen in vier combinatiegroe pen. Aan zorgverbreding wordt veel aandacht besteed. In een zo genaamde zorggroep krijgen kin deren die het nodig hebben, da gelijks speciale begeleiding. Exposities in Kerkje Ellesdiek ELLEWOUTSDIJK - Het Kerk je van Ellesdiek heeft voor het Monumentenweelceinde, volgen de week, twee tentoonstellingen ingericht. Anna Barthel maakte een serie schilderijen geïnspireerd door Winterreise van Shubert. Ook staan er bloemstukken die ge maakt zijn door amateurs, met als thema Luctor et Emergo. Plet EEG-ensemble speelt op za terdagmiddag en het trombone kwartet Trombonata op zondag middag. De deuren staan op bei de dagen wijd open van 13.30 tot 16.30 uur en de muziek be gint telkens om 15.00 uur. door Selma Osman VEERE - Dagjesmensen hoe ven volgend jaar in Veere niet langer eindeloos te zoeken naar een parkeerplaats. Als het aan het dagelijks gemeentebestuur ligt, heeft het stadje dan een fraai parkeerterrein met bijna driehonderd plaatsen langs het Kanaal door Walcheren. Veerenaren klaagden vorig jaar over het gebrek aan gratis par keerplaatsen sinds in het cen trum betaald en vergunningpar- keren werd ingevoerd. De ge meenteraad drong aan op maat regelen. Binnenkort wordt be gonnen met de aanleg van een klein parkeerterrein op de hoek Kanaalweg Westzij de/Veerseweg. Hier kun nen straks zestig auto's en een paar bussen staan. Deze uitbrei ding was eerder gepland, maar werd vertraagd door bezwaren van omwonenden. Het college komt daarnaast met een verbe terplan voor het parkeerterrein langs het kanaal in Veere. Slechts een deel van dit terrein is nu verhard. Het overige stuk kan alleen bij droog weer wor den gebruikt. Bovendien ziet het gebied er rommelig uit. 's-Gravenpolder decor voor tango 's-GRAVENPOLDER - Tango- school El Amante houdt woens dagavond 13 september een ken nismakingsles met Argentijnse tango in het dorpshuis in 's-Gra venpolder. Belangstellenden kunnen de al lereerste beginselen van de dans komen oefenen. Computeraars in 's-Gravenpolder s-GRAVENPOLDER - De afde ling Zeeland van de landelijke vereniging van computergebrui kers, HCC, houdt morgen, dins dag een bijeenkomst in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. De bijeenkomst heeft geen the ma maar is bedoeld om uiteenlo pende computerproblemen in sa menspraak op te lossen. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Door een betere verharding, rio lering, toilet en beplanting aan te brengen denken B en W een goede parkeervoorziening aan de rand van het centrum te kun nen maken. De aanpak van het terrein levert Veere 160 tot 180 extra parkeerplaatsen op. Om bezoekers vervolgens te voet Veere te laten verkennen, moeten ook de wandelpaden in de omgeving worden verbeterd. Te denken valt aan een betere omheining langs het voetpad over de Torenwal. Verder wordt voorgesteld om het Lutjesstrand mooier te maken. Het strandje achter de Torenwal aan de oever van het Veerse Meer is po- pulair bij de Veerse jeugd. Gras en stenen worden vervangen door zand en schelpenpaden. Het Veerse college vraagt de raad 426.000 euro beschikbaar te stellen voor deze maatrege len. Op 11 september buigt de commissie Ruimtelijke Ontwik keling zich over het plan. Het parkeerterrein langs het kanaal kan in het voorjaar van 2007 opengaan. De gemeente moet nog wel een oplossing vinden voor de jongeren die nu een deel van het terrein gebruiken als j ontmoetingsplek. agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - RK Maria Magdalenakerk, 12.30 -16.30 uur: open voor bezichtiging; Hel Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; 's-GRAVENPOLDER - Ons Dorpsle ven, Poelvoordestraat 3,20.00 uur; club avond van landelijke vereniging van computergebruikers over Video de Luxe 2007, ook voor niet-leden; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 13,30 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN 's-Heer Hendrikhuis, 19.30 uur: Ypsilon avond, voor familie/naasten van men sen die lijden aan schizofrenie; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: open voor publiek; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30 -16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14 uur: Aquarobic; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14,00 uur: Welfarewerk; OBS Spoor- laan, 18.15 uur: Avondvierdaagse; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Veel oud-leerlingen bezochten de reünie van de jarige Juliana van Stolbergschool. foto Mechteld Jansen maandag 4 september 2006 Jan Blok tijdens de Avond van het Kloppend Hart in café Baarends in Goes in 2003. door Mieke van der Jagt GOES - Op 1 juli van dit jaar stroomde het zaaltje van het crematorium in Mid delburg helemaal vol met muzikanten, vrienden en familie van Jan Blok. Hoe wel iedereen wist dat Jan al een poosje niet goed voor zichzelf zorgde, kwam zijn overlijden als een schok. De Zeeuw se pionier van de roek 'n' roll was er plotseling niet meer, terwijl hij er tevo ren zo nadrukkelijk wél was geweest. Naast nummers van Fats Domino en Little Richard werd er ook een nummer van Jan zelf gedraaid: Green Christ- mastree van zijn laatste cd. Een bijna onweerstaanbare neiging om te klappen veroorzaakte dat. Bijna, omdat nie mand het deed. Naderhand, bij de kof fie en de cake, bleek dat haast iedereen Jan nog graag een laatste applausje had gegund, want daar hield hij wel van. Daar gaat het toch nog van komen. Za terdag' 22 september wordt in het Goese Café Baarends een herdenkingsconcert gehouden. Een heel bijzonder concert wordt het, want iedereen die wel eens met Jan Blok heeft gespeeld, is uitgeno digd om mee te spelen. Nummers van Jan zelf, natuurlijk, maar ook van zijn favorieten. Een van de initiatiefnemers, Rob van Soest uit Goes, legt uit dat het wel eens een groot orkest kan worden, want Jan Blok speelde weliswaar ooit in vaste bands, zoals Shakin' Stevens and the Sunsets, maar veel vaker waren het gele genheidsformaties Vooral de afgelopen dertig jaar zocht hij, als hij voor een optreden gevraagd werd, een band bij elkaar. Zelfs zijn trouwste begeleiders kon hij horendol maken met het opnoemen van de precie- se data in zijn leven. Dat stond deelna me in de gelegenheidsbandjes echter niet in de weg. Het was duidelijk dat de associatieve reeksen van Jan zijn ma nierwaren om de verwarring te beteuge len en hij was een ongelooflijk goede muzikant. Wat er uit de luidsprekers kwam, was altijd weer bijzonder. Invallen Zo zou het wel eens kunnen gebeuren dat Café Baarends volstroomt met muzi kanten en instrumenten. Rob van Soest: „Jake Schmidt, Rob Felius en Henk Feij proberen de muzikanten bij elkaar te foto Henk Remijn zoeken. Oefenen hoeft niet, want dat deed Jan zelf ook nooit. Iedereen die met hem gespeeld heeft, kon en kan zo invallen." Het concert, dat nog handen en voeten moet krijgen, zou volgens Rob van Soest ook wel eens het geschikte mo ment kunnen zijn om de nalatenschap van Jan Blok onder te brengen. Zoals hij in een interview met deze krant ver klaarde, was Jan niet rijk van buiten maar wel van binnen. Van cultureel be lang is de platencollectie die hij heeft nagelaten. De organisatoren van het concert zijn het er roerend over eens dat die bewaard moet worden, en als het even kan toegankelijk gemaakt. „We overwegen om bijvoorbeeld 5 euro entree te vragen. De opbrengst kan wor den gebruikt om de spullen te conserve ren en de muziek beschikbaar te ma ken. Met moderne technische middelen moet dat niet zo ingewikkeld zijn." Eenzijdig ongeval in Goes GOES - Op de Deltaweg in Goes heeft zondag rond half negen 's ochtends een eenzijdig verkeersjjBgeval plaatsge vonden. Een 36-jarige automobilist uit de gemeente Goes reed over de Deltaweg komende uit de richting van de Rijksweg A58. Door een nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn voer- tuig in de slip en belandde in een aan de rechterzijde van de weg gelegen sloot. De man is met nekklachten per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Een bloedproef zal moeten uitwijzen of de man onder in vloed van alcohol zijn auto bestuurde. Fietser raakt gewond bij aanrijding KOUDEKERKE - Een elfjarige fietser uit de gemeente Veere is zaterdagochtend rond half twaalf gewond ge- i raakt bij een aanrijding met een auto in de Middelburgse- straat in Koudekerke. De 76-jarige bestuurder van de per- sonenauto uit de gemeente Veere reed over de Middelburg- sestraat en sloeg op de kruising met de Badhuisstraat linksaf. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de hem tegemoetkomende fietser. De jongen is met hoofd- en I beenletsel voor onderzoek per ambulance naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. Bon voor slapende bromfietser TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zeventien bekeuringen uitgedeeld tijdens ver keerscontroles. Er werd gecontroleerd op snelheid en alco- holgebruik. Tot even na middernacht stonden agenten in de Willem de Zwijgerlaan. Passanten wezen hen erop dat i er even verderop een man naast zijn bromfiets lag. De agenten troffen een 31-jarige Fransman aan die, met een paar slokken te veel op, op de grond lag te slapen. De man kreeg een bekeuring en een rijverbod van acht uur.Verder werden drie chauffeurs bekeurd voor te hard rijden, drie haddent e veel gedronken, twee hadden geen rijbewijs bij, één persoon kon zich niet legitimeren en twee hadden nog een geldboete openstaan. De politie controleerde ook op de Mr. F.J. ITaarmanweg. Daar moesten tien automobilis- ten blazen; twee hadden te veel gedronken. Ook gingen j twee personen op de bon voor te hard rijden. Aan de Burg". Geillstraat werd een drankrijder betrapt. Dow fakkelt af na storing TERNEUZEN - In één van de kraakinstallaties van che- mieconcern Dow in Temeuzen deed zich gisterochtend-- een storing voor. De productieleiding heeft de fabriek uit bedrijf genomen, wat gepaard ging met verhoogde fakkel activiteit. In de loop van de dag werd de fabriek opnieuw - opgestart. Ook daarbij werd de fakkel installatie ge- bruikt. Bij het opstarten is gebruik gemaakt van twee an- dere krakers om het fakkelen te beperken. Aanhouding wegens belediging OOST-SOUBURG - Een 43-jarige Middelburger is zater- dagochtend even voor tien uur aan de Karolingenbaan in Oost-Souburg aangehouden wegens belediging. De man beledigde agenten die aan de Karolingenbaan bekeurin gen aan het uitschrijven waren. Tegen hem is proces-ver- baal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33