Chardon verspeelt wereldtitel PZCort PZC Legende met pensioen Twents goud in Belgisch jasje Vinokoerov verwerkt zijn teleurstellingen zeer snel Vermoeide Som hoopt nog op finale Dekkers wint etappe in Tour de l'Avenir Van Berkel verbetert record Van der Wal Eerste fout in vijftien maanden kegeltjes rijden wordt menner fataal gezicht als een menner IJs- iterdagmiddag ring in Aken. Vijftien maan- lang maakte zijn vierspan kegeltjes rijden, het laat- onderdeel voor de menners, reen enkele fout. Maar op het QÓment suprème tijdens de We- ildruiterspelen ging het fout. 3e Belg Felix Brasseur ging er r De Wit mag weer turncoach zijn Beekbergen - De voor he ling veroordeelde turncoach Mare de Wit mag voorlopig zijn yak weer uitoefenen. beroepscommissie van de ■nbond KNGU royeerde de ana'arder ten om-echte, zo oor- jèélde de voorzieningenrechter IpZutphen. De Wit werd in eer- Tte; instantie veroordeeld tot ter jaar cel, maar in hoger be- l'ep vrijgesproken van brand- fehting en diefstal, jiteindelijk kreeg hij vijftien maar die had hij in 'oorarrest al uitgezeten. De Wit 'as trainer van Victory in Alk- i'aar. Zijn assistent stond met ie Wit terecht. Hij werd veroor- jë'eld tot drie jaar (anderhalf voorwaardelijk) wegens (landstichting, diefstal en he- ing en ging niet in beroep. ANP Vijfde wereldtitel Daniël Willemsen D'ANGELY - Daniël Willemsen is in de Franse plaats 'Saint Jean d'Angely voor de vijf- 'de keer wereldkampioen zijspan- 'fcross geworden. fee' Nederlandse favoriet had fciaarvoor met zijn Belgische bak Sven Verbrugge al aan fyihst in de eerste manche van fdè' GP van Frankrijk genoeg. {Zijn Duitse concurrent Marco .Happich kan de Lochummer iniet meer achterhalen. ANP met de gouden medaille van door. Het paard dat rechtsachter staat in het span van Chaudron deed halverwege de proef een stapje opzij, waardoor een balle tje wegrolde. Op slag was de droom uit. De titel was ver speeld en de landenploeg was zijn zilveren medaille kwijt. Maar de menner moest wel nog even zijn hoofd erbij houden om het individuele zilver veilig te stellen. Chardon: „De radertjes in mijn hoofd begonnen gelijk te draaien. Twee jaar geleden in Kecskemet op het WK over kwam me hetzelfde. Ik liet me toen even afleiden en verspeelde ook nog zilver. Dat wilde ik in ieder geval niet nog een keer la ten gebeuren. Ik ben scherp door blijven rijden. Ik wist dat ik me een kleine tij dfout kon permitteren. Die heb ik op de kop toe genomen." Stevig balen Chardon baalde stevig. „Ik ben hier naar toe gekomen om de gouden medaille te winnen. Als je dan zilver krijgt ben je daar wel even goed ziek van. Dat hoort ook zo als sportman", om er meteen aan toe te voegen dat de Belg Felix Brasseur terecht kampioen was geworden. „Dat hij geen van de drie onder delen heeft gewonnen doet daar niets aan af. Onze sport bestaat nu eenmaal uit drie verschillen de proeven. Als je aan het eind de minste punten hebt ben je te recht kampioen. Punt uit." Chardon, onder andere negen keer winnaar op het CHIO van Aken en drie keer wereldkampi oen, steekt met kop en schou ders boven de andere Nederlan ders uit. Hij heeft de sport groot gemaakt en bekendheid gege ven. Als hij een steek laat vallen is geen van de anderen in staat dat op te vangen. Koos de Ron de (13 e) en Theo Timmerman (12e) hebben de punten van Chardon nodig om een teamme daille te pakken. Op eigen kracht lukt ze dat niet. Vandaar ook dat de fout van de kopman ook gevolgen had voor de lan- denstrijd, waardoor Nederland uiteindelijk genoegen moest ne men met brons. Over twee jaar krijgt Chardon de kans om revanche te nemen. Dan wordt het WK in eigen land (het Gelderse Beesd) gehouden. Maar van echte wraak zal dan geen sprake kunnen zijn, want Felix Brasseur, de nieuwe we reldkampioen, kondigde zater dag na de huldiging zijn af scheid aan. Ook zijn voornaamste Duitse ri vaal, de Duitser Michael Freund, zal er dan niet meer bij zijn. Hij had al eerder laten we ten dat het WK zijn laatste op treden zou zijn. Freund, die goud pakte in de landenwed- strijd, blijft wel de Amerikaanse menners Tucker Johnson en Chester Weber coachen. En zijn 9-jarige zoon Marco. „Het zou wat zijn als ik hem over een jaar of tien hier kan begeleiden op het CHIO in Aken." GPD Jos Lansink is met zijn paard Cavalor Cumano op weg naar de wereldtitel. door Gert Lammerink AKEN - Aan het begin van de jaren tach tig maakte Jos Lansink in de Twentse re gio de landelijke concoursen onveilig. Aan de keukentafel van zijn eerste werkgever Gerard Seiger onthulde hij eens een droom te hebben. Meedoen aan Jumping Amsterdam. Nog voor dat hij het wist mocht Jos Lan sink zo vaak meedoen aan Jumping Am sterdam als hij maar wilde. Hij werd een gevierde sporter over de hele wereld en won zo veel dat er eigenlijk niets te dro men overbleef. Nou ja, over één ding droomde hij nog wel: Ooit eens de beste van de wereld te zijn. Sinds 3 september 2006 is er voor springruiter Jos Lansink niets meer te dro men over. Hij werd wereldkampioen bij de Wereldruiterspelen in Aken, de stad waar hij als eerste Nederlander in 1992 met Ega- no het CHIO won. In de stad waar de paar densport is uitgevonden. Nu werd hij er de eerste Belgische wereld kampioen. „Representing the Nether lands", zei de speaker in de Aachener Soer. Op het podium barstte Lansink in een schaterlach uit. Eigenlijk had de omroeper gelijk. Het is ge woon Jos Lansink, de boerenzoon uit Ros- sum. Het dorp dat aanschurkt tegen Weer- selo, waar de aanvoerder van de gouden Oranje-équipe Jeroen Dubbeldam woont. Hij is achtvoudig Nederlands kampioen, won olympisch goud met het Nederlands team, is de enige Nederlander die de We reldbekerfinale won.Lansink reed vier keer in Oranje op de Olympische Spelen. Onvoorstelbaar Hij zou sinds gisteren met de onvoorstel baar springende Cavalor Cumano ook de eerste Nederlandse wereldkampioen bij de springruiters zijn geweest, ware het niet dat zijn toenmalige baas Leon Melchior hem na de Sydney Games van 2000 over haalde Belg te worden. Ook in zijn tweede vaderland is hij succesvol. Hij leidde in Je rez in 2002 België naar de eerste teamme daille (brons) ooit op een WK. Zijn eerste nationale titel heeft hij er ook achter zijn naam staan. Jos Lansink blijft de grenzen verleggen, ook als Belg. Na zijn breuk met Melchior, foto Oliver Berg/EPA kort voor Athene 2004, overwoog hij terug te keren. „Maar het was zo'n gedoe dat ik er maar van heb afgezien." Hij is met zijn gezin blijven wonen in Lanaken, net over de grens bij Maastricht. „Het bevalt me daar ook prima. Daarom is het goed zo." Hij ging het proberen als 'kleine' zelfstan dige. Dat is hem gelukt. Lansink versloeg op de finaledag drie ama zones. De ruiters en amazones moetsen de parkoersen afleggen op hun eigen, maar ook op eikaars paarden. Nadat de Australi sche Edwina Alexander als eerste was af gevallen door een enkele springfout in de reguliere parcoursen, moest een barrage de beslissing brengen. Lansink bleef daar in met zijn schimmel Cavalor Cumano als enige combinatie foutloos. Het zilver was voor de Amerikaanse Bee- zie Madden (Authentic) en het brons voor de Duitse Meredith Michaels-Beer baum (Shutterfly). De Nederlanders Jeroen Dubbeldam, Al- bert Zoer en Gerco Schroder konden hun zegereeks van het landentoemooi niet voortzetten. Geen van drieën haalde de fi naledag, al zat Schroder er met zijn zesde plaats dichtbij. ANP van onze sportredactie |JERLIJN - Voor Bram Som zat er gisteren bij de Golden Lea- |ue-ontmoeting van Berlijn op Üe 800 meter niet meer in dan de derde plaats. De Europees campioen moest de Zuid-Afri kaan Mbulaeni Mulaudzi 1.44,37) en de Keniaan William piampoy voor zich dulden. jöm haalde met zijn 1.45,10 wel vwat punten, waarmee hij zich hiog hoopt te plaatsen voor de 'World Athletic Final, volgend weekeinde in Stuttgart. De 26-jarige landmachtsergeant 'merkte in Berlijn dat het sei zoen zwaar was, vooral in de slotfase van de race kwam Som ijihoud te kort. Kogelstoter Rutger Smith ein- pdigcle in de Duitse hoofdstad als Tweede. De Amerikaan Reese ïïoffa won de wedstrijd, die niet 'meetelt in de Golden League. |öia stootte de kogel 21,14 ne- |ér,vef, Smith kwam tot 20,63. pefëmy Warmer (400 meter), As- afa Powell (100) en Sanya Ri- SPORTREDACTIE IStationspark 28 L, Postbus 31 |j..! .4460 AA GOES L' Tel: 0113-315640 h', Fax: 0113-315669 É-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) i - Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert L (coördinator noord) j Bauke Boersma ji^Roeland van Vliet i, -. Parry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 .4460 AA GOES Tel: (0113)315500 •Fax: (0113)315669 ..E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl chards (400) delen de helft van de totale jackpot (1 miljoen dol lar) van de Golden League. De drie atleten slaagden er als eni gen in alle zes de wedstrijden van het seizoen te winnen. In de andere helft delen ze ook, maar die helft wordt ook ge deeld met de atleten die dit sei zoen vijf van de zes keer zege vierden. De Amerikanen Wari- ner en Richards wonnen in Ber lijn de 400 meter, de Jamaicaan Powell triomfeerde met over macht op de 100 meter (9,86). De Ethiopische Thunesh Diba- ba slaagde er op de 5000 meter niet in zich bij hen aan te slui ten. Zij werd in de eindsprint verslagen door haar concurren te en landgenote Meseret Defar. Dibaba deelt daardoor alleen mee in de helft van de totale jackpot. ANP/DPA door Edward Swier ALTO DE LA COBERTORIA - Alexander Vinokoerov heeft het uitzonderlijke vermogen zijn te leurstellingen razendsnel te ver werken. Of het probleem nu van organisatorische of sportieve aard is, Vino reageert vlot en adequaat. Dit weekeinde ver baasde het 32-jarige ijskonijn met niet één, maar liefst twee rit- zeges in de Vuelta. Voortgedreven door de adrenali ne die na zijn nipte nederlaag in de bergetappe van vrijdag nog door het gespierde lijf gierde, won de Astana-kopman zater dag voor het eerst. In de genie pig oplopende straten van Lugo klopte de 32-jarige Kazach het verbrokkelde peloton, En giste ren sloeg hij - nota bene onder toeziend oog van de juist dit weekeinde uit Kazachstan inge vlogen premier Danial - in de ko- ninginnerit van de ronde ander maal toe. Op zes kilometer on der de top van La Cobertoria plaatste Vino een aanval die top favoriet Alejandro Valverde ver raste. „Dit is een cadeau voor Kazachstan en de premier", al dus Vinokoerov- De Astana-kop man verloor woensdag in de eer ste bergetappe weliswaar bijna twee minuten, hij is nog lang niet kansloos. Alejandro Valver de nam gisteren de leiding over van de Sloveen Janez Brajkovic. Kasjetsjkin staat nu tweede, op 27 tellen, Carlos Sastre moet 44 seconden toegeven. Vinokoerov is opgerukt naar plaats vijf. Zijn achterstand: 1 minuut en 38 seconden. „Tuurlijk is het jammer dat ik eerder in de week tijd heb verspeeld. De achter stand is geen onoverkomelijk probleem. We hebben nog twee weken te gaan. Met Kasjetsjkin en mijzelf hebben we twee man in de top van het klassement, daar moeten we ons voordeel uit halen." GPD van onze sportredactie NEW YORK - Een volslagen out sider sloeg de legende naar zijn pensioen. Andre Agassi kan gaan uitrusten in de armen van zijn Duitse vrouw Steffi Graf. Haar 25-jarige landgenoot Ben jamin Becker schakelde haar Amerikaanse echtgenoot uit in zijn 21e en laatste US Open. Met tranen in de ogen en pijn in het hele lichaam leed de 36-jari- ge Las Vegas Kid de laatste ne derlaag in 1144 tenniswedstrij den als professional: 5-7 7-6 (4) 4-6 5-7. Benjamin Becker, die met de legendarische Boris Becker alleen nationaliteit, ini tialen en achternaam gemeen heeft, kwam als qualifier het US Open binnen. De huilende Andre Agassi kreeg bij zijn afscheid van het topten- nis een ovatie. Twee overwinnin gen sleepte hij er in New York nog uit. Na de winst op de Roe meen Andrei Pavel en de acht ste geplaatste Marcos Bag'hdatis was hij versleten. Hoewel moe der natuur hem, door Flushing Meadows zaterdag constant on der water te zetten, een handje toestak, was het duidelijk dat de Duitse qualifier B.B. in de derde ronde een goede kans maakte. Agassi had lange medi sche behandelingen nodig, injec ties tegen de ontstekingen en pijnstillers om het racket te kun nen hanteren. Direct na afloop en een huilbui later op de stoel sprak Agassi tot de fans in het stadion en voor de buis in de wereld. „Het scorebord zegt dat ik heb verlo ren. Maar het zegt niet wat ik de afgelopen 21 jaar heb gevonden. Ik trof loyaliteit. Jullie hebben mij gesteund op de baan en in het leven. Ik putte er inspiratie uit en jullie wensten dat ik zou winnen. Tijdens de afgelopen 21 jaar heb ik jullie gevonden en dat neem ik de rest van mijn le ven mee." Met de pensionering van Andre Agassi sluit het gor dijn achter de gouden generatie van het Amerikaanse toptennis met Jim Courier, Michael Chang en Pete Sampras als domineren de kampioenen. ANP/DPA Andre Agassi neemt in tranen afscheid van het Amerikaanse pu bliek. foto Kevin Lamarque/Reuters maandag 4 september 2006 Van Petegem naar Quick Step RENNES - De Belgische wielrenner Peter van Petegem rijdt komend seizoen voor Quick Step. Manager Patrick Lefevere heeft de komst van de 36-jarige coureur beves tigd. Van Petegem, die nu uitkomt voor Davitamon, zal een contract vooreen jaar tekenen. Plij schreef in het ver leden twee keer de Ronde van Vlaanderen (1999 en 2003) en eenmaal Parijs-Roubaix (2003) op zijn naam. Roy Sentjens stapt over van Rabobank naar Davita- mon-Lotto. Sentjens, die vorig jaar de Belgische nationali teit verkoos boven de Nederlandse, tekent een contract voor twee jaar. ANP/AFP Rentree Freire in Polen RIJSWIJK - Oscar Freire maakt vandaag in de Ronde van Polen zijn rentree in het wielerpeloton. De renner van Ra bobank meldde zich twee weken geleden af voor de Ron de van Spanje omdat hij last had van zijn nek. De Span jaard is drievoudig wereldkampioen en wil over drie we ken in Salzburg een gooi doen naar een vierde regen boogtrui. In cle Ronde van Polen wil hij zich in vorm rij den voor de wereldtitelstrijd. ANP Hockeyers klaar voor WK MONCHENGLADBACH - Van cle Nederlandse hoc keyers mag het wereldkampioenschap in Mönchenglad- bach nu beginnen. Oranje is er klaar voor en bewees dat zaterdagmiddag door in de Duitse WK-plaats een afslui tend oefenduel met xAustralië 'te winnen: 4-2. Bij rust was er nog evenwicht: 1-1. Het WK begint woensdag. ANP Ljungskog wint Ladies Tour HEERLEN - De Zweedse wielrenster Susanne Ljungskog heeft de negende editie van de Holland Ladies Tour op haar naam gebracht. De kopvrouw uit de formatie Buiten- poort-Flexpoint maakte zaterdag in de slotetappe in en rond Heerlen deel uit van de kopgroep van zeven die al vroeg de aanval zocht en tot het einde wegbleef. De ritze- ge ging naar oud-wereldkampioene Judith Arndt. ANP Atletieklegende Mathias overleden NEW YORK - De tweevoudig olympisch kampioen op de tienkamp, Bob Mathias, is zaterdag op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Frenso (Californië) overleden. Op ze ventienjarige leeftijd won Mathias in 1948 bij cle Olympi sche Spelen in Londen als jongste ooit olympisch goud op een atletiekonderdeel. Vier jaar later werd de Amerikaan in Helsinki de eerste die op de tienkamp de olympische titel prolongeerde. ANP/RTR Sprintster Poelman stopt HILVERSUM - Jacqueline Poelman stopt als atlete. De 33-jarige Nederlandse sprintster had de 200 meter als spe cialiteit. Op het EK indoor in 1994 en 2005 won ze een bronzen medaille op die afstand. Ze won daarnaast 21 nationale titels in de buitenlucht. Poelman nam deel aan de Olympische Spelen van Barcelo na in 1992 en Athene in 2004. ANP door Frits Bakker MOYEUVRE-GRAND - Aan het eind van een tumultueuze sprint kon Hans Dekkers einde lijk weer eens juichen. De prof wielrenner uit IJzendijke won zaterdag in de Tour de l'Avenir de derde etappe. Het werkte als een bevrijding na maanden van blessureleed. Het slagveld achter de winnen de sprinter was enorm. Twaalf renners werden meegesleept in een val van de Franse sprinter Said Haddou. Drie Belgen moes ten met verwondingen naar het ziekenhuis en ook de Fransman Cyrille Monnerais, leider in het klassement, werd per ziekenwa gen afgevoerd. Flans Dekkers kon de valpartij in volle sprint net ontwijken. „Ik zag het wel gebeuren, want ze vielen op de eerste rij. Die Fransman verloor zijn even wicht, maar hij zat links van de weg en ik sprintte aan de rech terkant. Voor mijn gevoel doken er wel twintig, dertig renners over hem heen." Het risico van een massale sprint ging voorbij aan de ren ner die zo'n pechvolle periode achter cle rug heeft. Dekkers viel in de Vierdaagse van Duin kerken en liep een hardnekkige blessure aan cle rug op. De val kostte hem onder meer met zijn Franse ploeg Agritubel deelna me aan de Tour de France. Hersteld is Dekkers nog altijd niet helemaal. „Als we een heu veltje moeten opi'ijden, clan voel ik nog steeds pijn. Maar het gaat al veel beter clan het ge weest is. Ik ben hard aan mijn conditie blijven werken, daar pluk ik nu de vruchten van. En ik ben natuurlijk blij met deze zege, want het was van juni vo rig jaar geleden dat ik nog eens een koers had gewonnen." De sprint van zaterdag, in de etappe van Mont-Saint-Martin naar Moyeuvre-Grande kwam erna een harde finale. „Vroegin de koers was er een aanval van vijf man, die maximaal zeven minuten wegreden. Daarna brak het peloton in waaiers. Ik zat goed mee voorin, maar op het laatst reed er nog een groep je weg. Dat werd teruggepakt op zes kilometer." De Tour de l'Avenir, die in Char leroi is begonnen en in de ko mende dagen langs de oostkant van Frankrijk trekt, telt in to taal tien etappes. Hans Dekkers schat in dat er voor de sprinters niet veel kansen meer komen. „Het gaat heel veel op en neer in deze Tour, alleen in de zevende etappe (woensdag) zou het nog wel eens op een sprint uit kun nen draaien." van onze sportredactie DIESSEN - Anton van Berkel heeft zaterdag in Diessen het we reldrecord simultaandammen verbeterd. De 33-jarige Tilburg- se internationaal meester wist in negentien uur en 27 minuten 249 deelnemers te trotseren. Van de partijen won hij er 173, speelde er 59 remise en verloor er zeventien. Zijn percentage van 81,3 procent was ruim vol doende om het negentien jaar oude record van ex-wereldkam pioen Jannes van der Wal te overtreffen. Tobi Hage uit Tholen was één van de zeventien die Van Berkel op de knieën wist te krijgen. Cor Boot uit Noordwelle, wedstrijd leider van de Zeeuwse dam- bond, slaagde erin gelijk te spe len. Jan en Ineke Flikweert uit Zierikzee verloren hun partij. Om-het record te verbeteren moest Van Berkel tegen ten min ste 226 tegenspelers een score van minimaal 80 procent halen. Hij legde tijdens zijn record langs cle borden circa 12,5 kilo meter af. De Brabander had recht op pauzes van vijf a tien minuten. Tijdens de onderbre kingen kwam hij in handen van een massseur, die hem tevens li chaamsoefeningen liet doen. Van der Wal, die in 1996 op 39-jarige leeftijd overleed, had in 1987 225 tegenstanders. De populaire Fries verloor vier keer, speelde veertien remises en won de rest. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23