Strijd Afghanistan eist hoge tol Waterschap Zeeuws-Vlaanderen belast huishoudens het zwaarst Ondernemer PvdA wil vooral snijden bij de overheid Ruim tweehonderd Taliban en achttien Navo-militairen komen om het leven Oude man sterft door val van brug in Dinteloord Reptielen tot op de huid in Ouwerkerk Dronken man bekent moord chtena jm^mtdda ©-• Zonnige perioden en droog. Matige en aan zee vrij krachtige westenwind. Maxima rond 21 graden. Zeeuwse derby onbeslist: 0-0 248e jaargang no. 208 maandag 4 september 2006 los nummer 1,25 door Akijn Visser KABOEL - Navo-troepen en het Afghaanse leger zijn in het weekeinde een offen sief begonnen tegen de Tali ban in de zuidelijke provin cie Kandahar. Zeker acht tien Navo-niilitairen sneu velden. Meer dan tweehon derd Talibanstrijders zou den zijn omgekomen. In Uruzgan raakte een Neder landse militair gewond. Tweeduizend buitenlandse en Afghaanse militairen nemen deel aan Operatie Medusa in het district Panjwayi in Kandahar, ongeveer 35 kilometer ten wes ten van de stad Kandahar. Het doel is de Taliban te verdrijven zodat de ontheemde bevolking kan terugkeren. Het is de grootste militaire ope ratie sinds het bevel over de zui delijke Afghaanse provincies eind juli officieel werd overge- - dragen, van de Amerikaanse operatie Enduring Freedom aan de door de Navo-geleide vredes macht Isaf. Mankement Isaf meldde gisteren dat bij de gevechten vier Canadese militai ren zijn gedood. Zeven militai ren raakten gewond. Zaterdag kwamen veertien Britse militai ren om toen hun verkenningstoe stel neerstortte door een manke ment. Niet eerder kwamen bij een incident zo veel Britse mili tairen om sinds het begin van de Twee doden en tien gewonden bij explosie Turkije ANKARA - Door een bomexplo sie in een café in het zuidoosten van Turkije zijn gisteravond ze ker twee doden gevallen en tien mensen gewond geraakt. De aanslag zou het werk zijn van Koerdische separatisten, meldde de Turkse politie. De aanslag was in het district Ca- tak in de provincie Van. De bom zat verstopt in een vuilnisbak in de tuin van het theehuis. Onder de doden zou een agent zijn. De Vrijheidsvalken van Koerdistan (TAK), een afsplitsing van de Koerdische PKK, eiste recente aanslagen op, waarbij drie do den vielen. ANP/RTR/AFP DINTELOORD - Politie, brand weer en waterschap staan voor een raadsel na de dood van een 82-jarige man uit Fijnaart, die zaterdag op de Prinslandsebrug bij het West-Brabantse Dintel oord vanaf de brug naar bene den gleed en in de bak onder de brug belandde. De brug wordt op afstand bediend. De man was op de brug stil blij ven staan om naar de afgemeer de plezierjachten te kijken. Het moet hem zijn ontgaan dat op dat moment, rond twee uur, de alarmbellen rinkelden, de waar schuwingslampen knipperden en de slagbomen sloten. Toen de brug vanuit de centrale post in beweging werd gezet, was het te laat. Wachtende automobilisten moesten machteloos toezien hoe de man van het brugdek naar be neden gleed, zich nog even aan de railing wist vast te klampen, maar vervolgens in de diepte verdween. „Aanvankelijk gingen wij er vanuit dat hij in het water te recht was gekomen", zei brand weercommandant C. Plage- naars. Het slachtoffer bleek ech ter tien meter lager terecht te zijn gekomen in de betonnen bak waarin het hydraulisch sys teem van de brug is verankerd. Toen de ambulances en trauma helikopter arriveerden, was de man al overleden. GPD M3 internationale militaire operatie in Afghanistan in oktober 2001. In twee dagen tijd zijn ook al meer dan tweehonderd Taliban strijders gedood, liet Isaf giste ren weten. Ook zou een flink aantal Talibanstrijders gevan gen zijn genomen. De radicaalislamitische Taliban maakten tot oktober 2001 de dienst uit in het grootste deel van Afghanistan. Na de door de Amerikanen geleide invasie wer den de moslimrebellen terugge drongen naar schuilplaatsen in onherbergzame gebieden. Van- daaruit voeren zij een querrilla, die vooral in het zuiden steeds heftiger wordt. In Uruzgan, een buurprovincie van Kandahar, is zaterdag een Nederlandse mili tair gewond geraakt. Dat ge beurde toen een Nederlands kon vooi in de omgeving van het Ne derlands kamp Deh Rawood ver zeild raakte in een vuurgevecht. Het konvooi was op patrouille met ongeveer vijftig man in een aantal voertuigen, toen het in een hinderlaag liep. De gewon de militair was de bestuurder van het eerste pantservoertuig dat werd getroffen door een ex plosief, waarschijnlijk een gra naat uit een raketwerper. De Ne derlandse militairen schoten te rug, waarna een massaal vuurge vecht ontstond. De man is de eerste Nederlan der in Afghanistan die door een gevechtscontact gewond raakte. Hij is niet in levensgevaar. Eer der kwamen drie Nederlanders in Afghanistan om door ongeluk ken. ANP/RTR/AFP OUWERKERK - Geen oude ambachten, maar sensatie en magie. De organisatoren van het Krekenfeest in Ou werkerk kozen dit jaar voor een spannende benadering van het publiek. Met als een van de hoogtepunten een reptielenshow. Waarbij het publiek weliswaar terug deinsde voor sommige van de geschubde dieren die rep tielenman Les Torrez toonde, maar zich bij andere soor ten zelfs tot lijfelijk contact lieten verlokken. Al gingen door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuvvs-Vlaanderen hanteert voor gemiddelde huishoudens en groothandels de hoogste las ten van Nederland. Dat blijkt uit een begrotingsver gelijking tussen de 26 Neder landse waterschappen en hoog heemraadschappen. In de berekening van de lasten druk worden de lasten voor de verschillende categorieën per taak berekend. De wegentaak en de vaarwegentaak blijven hierbij buiten beschouwing, om dat het beheer van (vaar)wegen slechts bij een beperkt aantal waterschappen voorkomt. Een gemiddeld huishouden betaalt dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen 326 euro waterschapslasten. Dat bedrag bestaat uit 51 euro voor waterkeringszorg, 86 euro voor waterkwantiteitsbeheer en 189 euro voor waterkwaliteitsbe heer. Wat dit laatste betreft be hoort het Zeeuws-Vlaamse wa terschap bij de vier duurste van Nederland. Het andere Zeeuwse waterschap Zeeuwse Eilanden komt op een zesde plaats. Aan de hand van de meerjaren begrotingen is ook de lasten druk in 2010 berekend. „Daar bij het waterschap Hunze en Aa's de lastendruk met 20 pro cent toeneemt eiji bij ons water schap met 12 procent, zijn we in 2010 niet meer 'het waterschap met de hoogste lastendruk voor huishoudens", schrijft het dage lijks bestuur aan het algemeen bestuur. Verschillen Bij Zeeuwse Eilanden stijgen de lasten echter maar 7 procent, zo dat de verschillen in tariefstel ling' tussen beide Zeeuwse water schappen steeds groter worden. „Dit in tegenstelling tot de vori ge begro tings vergelijking, toen er voor beide Zeeuwse water schappen aan het eind van de planperiode (2009) sprake was van hetzelfde tarief voor wa terkwaliteitsbeheer", aldus het dagelijks bestuur. Zeeuws-Vlaanderen heeft ook de hoogste lasten voor een ge middelde groothandel. Het gaat daarbij om een bedrijf met een woz-waarde van 2,4 miljoen eu ro en 10 vervuilingseenheden. door Fons Kockelmans en Henk van Lierop AMSTERDAM - De PvdA wil haar plannen voor de komende vier jaar vooral financieren door te bezuinigen bij de over heid. De partij wil minder rijks ambtenaren, minder bureaucra tie en drastisch bezuinigen bij de provincies. De waterschap pen moeten zelfs helemaal ver dwijnen. Dat blijkt uit het conceptverkie zingsprogramma van de PvdA, dat gisteren in Amsterdam is ge presenteerd. Van het bezuini gingsbedrag van bijna 12 mil jard euro dat hierin is opgeno men, wordt ruim 3,5 miljard bij Rijk en lagere overheden gevon den. Daarnaast wil de PvdA de winstbelasting voor bedrijven voor 1,2 miljard minder verla gen dan het kabinet van plan is. Milieuheffingen zijn goed voor 1,3 miljard. Ook fraudebestrij ding (0,8 miljard), het aanpak ken van de tarieven van de me disch specialisten en winsten van de farmacie (0,8 miljard) moet geld besparen. Het beper ken van de hypotheekrenteaf trek levert 200 miljoen op. PvdA-leider Bos noemde het programma gisteren 'oeroptimis- tisch'. Hij zei te willen samen werken met de sociale partners en zich niet te willen afzetten te- Pogroms tegen Kaukasiërs Het Russische stadje Kondopoga is dit weekeinde het to neel geweest van een uitbarsting van etnisch geweld. Jon geren xdepen racistische leuzen en maakten jacht op Kau kasiërs. Zij staken hun winkels in brand en bekogelder hun marktstallen met flessen en stenen. Zij eis ten dat de autoriteiten immigranten uit de Kau- kasus zouden uitwijzen. Leven met een arm minder In een paar seconden werd haar hele leven op z'n kop gezet. De bus waarmee Debbie van der Putten uit Helmond vorig jaar op reis was naar Spanje, raakte van de weg en viel om. Zij verloor even het bewust zijn en werd wakker zonder rechterarm. Arsenal goed maar kort De verwachtingen waren hooggespannen voor het op treden van de in België be kende groep Arsenal, zater dagavond op het Abdij- plein in Middelburg. Het optreden was ook prima, maar duurde inclusief toe gift een krap uur. Zodat het pubhek toch achter bleef met het gevoel getui ge te zijn ge weest van een haastklus. Leiders van de toekomst oefenen Studenten van de Roosevelt Academy hebben samen me andere studenten een project gedaan in het Gambiaansi dorp Bwian. Door oplossingen te zoeken voor praktische problemen konden de'leiders van de -, toekomst' zo oefenen voor later. Wanvertoning van Oranje Het Nederlands elftal is de kwalificatiereeks voor het Eu ropees kampioenschap voetbal gestart met een wanverto ning. De voetbaldwex'g Luxemburg hield cle dure profvoet baller-s van bondscoach Marco van Basten op een /-'y'; beschamende 1-0. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4, Buiten land: 5; Gezondheid: 9; Radio en Televisie: 11; Zeeland 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 2£ en 30. (Advertentie) ze niet zo ver als Torres zelf die een grote spin op zijn gezicht toeliet. foto's Marijke Folkertsma katern Zeeland in Ouwerkerk houden ze van een feestje IMOH««\l(Sl.l£lVCiOIIONXnNH-ItB51NiU'Cr/45I«OISLANO WGGGNGR dagbladen DEN HAAG - Een 38-jarige man die vrijdagavond door de politie in Den Haag is aangehou den wegens openbare dronken schap, bekende op het politiebu reau dat hij zijn vriendin in Haarlem had vermoord. Toen de Haagse politie contact opnam met de politie van Haar lem, bleek dat de recherche daar zojuist een onderzoek was begonnen na de vondst van een dode vrouw. Het lichaam van de 53-jarige vriendin was vrijdag in een hotel gevonden. ANP (Advertentie) gen de regeringspartijen CDA en WD. Niettemin waren de reacties overwegend negatief. CDA-fractieleider Verhagen ver geleek de PvdA met Sinterklaas. Zij belooft volgens hem de kie zer 'gouden bergen' maar vertelt niet wie de rekening moet beta len. In tegenstelling tot Bos zelf vindt WD-leider Rutte de PvdA 'te somber'. CDA en WD vinden dat de PvdA de midden inkomens te hard pakt. ANP voorleners: m v nummer- postcode: telefoon: (postlbankrekeningnummer: Handtekening- P2C bv gaat lorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over Kijk op www.pic.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar: PZC, afdeling leierssen/ica Antwoordnummer 713.4460 WB Goes s O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 CU per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. per jaar met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1