pze lï Wijk aan oostkant Arnemuiden Jongeren voor rechter over rel jaarwisseling THE READ SHOP Gehandicapte man vermist in omgeving Nieuwvliet zeeland nazomerFestival.nl Training Tai chi tussen de bomen Invulling Oranjepolder niet meer ter discussie En nu alleen nog malen Spaar voor tijdschriften Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes I Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; i Nationaal: 020-4562500. maandag 4 september 2006 Doodgewoon en heel bijzonder Fietser raakt gewond bij aanrijding KOUDEKERKE - Een elfjarige fietser uit de gemeente Veere is zaterdagochtend rond half twaalf gewond ge raakt bij een aanrijding met een auto in de Middelburgse straat in Koudekerke. De 76-jarige bestuurder van de per sonenauto uit de gemeente Veere reed over de Middelburg sestraat en sloeg op de kruising met de Badhuisstraat linksaf. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de hem tegemoetkomende fietser. De jongen is met hoofd- en beenletsel voor onderzoek per ambulance naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. Bocciaspelers naar NK WOUBRUGGE - Twee leden van bocciavereniging Bou les Plesant uit Vlissingen hebben zich geplaatst voor het Nederlands kampioenschap, Patrick van Kink uit Oude Wetering werd eerste bij regiowedstrijden die in Wou- brugge werden gehouden. Lilian Verhagen en Jolanda van Tillo uit Vlissingen werden respectievelijk tweede en derde. Van Klink en Van Tillo mogen naar het NK dat op 11 en 12 november wordt gehouden. Boccia is een spel dat lijkt op jeu de boules. Het is speciaal ontwikkeld vooi mensen met een handicap. Dow fakkelt af na storing TERNEUZEN - In één van de kraakinstallaties van che mieconcern Dow in Terneuzen deed zich gisterochtend een storing voor. De productieleiding heeft de fabriek uit bedrijf genomen, wat gepaard ging met verhoogde fakkel activiteit. In de loop van de dag werd de fabriek opnieuw opgestart. Ook daarbij werd de fakkelinstallatie ge bruikt. Bij het opstarten is gebruik gemaakt van twee an dere krakers om het fakkelen te beperken. Flinke slok te veel op VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond hali drie een 37-jarige automobilist uit Vlissingen aan de Sloe- weg in zijn woonplaats gecontroleerd op het rijden ondei invloed. Uit de ademanalyse bleek dat de man bijna drie keer zoveel had gedronken als toegestaan. Hij kreeg eer dagvaarding en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Aanhouding wegens belediging OOST-SOUBURG - Een 43-jarige Middelburger is zater dagochtend even voor tien uur aan de Karolingenbaan ir Oost-Souburg aangehouden wegens belediging. De mar beledigde agenten die aan de Karolingenbaan bekeurin gen aan het uitschrijven waren. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. NIEUWVLIET - De politie en brandweer in West- Zeeuws- Vlaanderen zijn sinds zaterdaga vond op zoek naar de 22-jarige Duitser Erik Otto Thome. De autistische jongeman logeer de met een aantal andere ver standelijk gehandicapten in een recreatiewoning aan Lamsoor in Nieuwvliet. De jongeman wist daar zaterdagavond rond negen uur te ontsnappen aan zijn begeleider. Toen hij niet te rugkeerde werd een paar uur la ter de politie ingeseind. Een nachtelijke zoekactie in de om geving leverde niets op. Gister ochtend werd bij daglicht de zoekactie voortgezet. He' zoeken wordt bemoeilijkt om dat de jongeman doof is en vrij wel niet kan praten. De Duitser is 1.75 meter lang heeft kort donker haar en lange bakkebaarden, is gekleed in eer grijs jack en grijze broek er draagt blauwe handschoenen. De politie heeft aan omwonen den en toeristen folders uitge deeld met het signalement er een foto van de man. 29 aug t/m 9 sept 2006 festivalhart RbcJij Middelburg optredens van o.o. mo 4 sept 21 uOO 8 Bettie Serveert semi-akaestisch gitaarpop di 5 sept/ 21 u00/ gratis Rbsynthe Minded bekroonde bond uit Vlaanderen aio 6 t/m 9 sept 20u00 10 The Red tal moderne dons mee live muziek do 7 sept 21 uOO gratis Flat €orth Society komische film met bigband vr 8 sept 21 uOO 15 Radio lume Zigeunermuziek. flamenco en jazz zo 9 sept 21 uOO I 22 d€US internationaal vermaarde rockband kaarten info zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) zeeuwse almanak Na enig oefenen op een mini- tweewieler, vond de vierjari ge Middelburger het tijd voor het echte werk: de zijwieltjes moesten maar eens van zijn grote fiets. Dan kon hij zelf wel naar de kaasboerderij rij den voor een boodschap. 'Een goede training', dacht z'n moeder, 'dan wandel ik mee om hem recht op het pad te houden en af en toe een duwtje in de rug te geven'. Maar dat pakte ietwat anders uit. Het ventje had de slag snel te pakken en schoot ei- als een haas vandoor. Met moeder in draf achter hem aan. „Niet zo hard, joh", puf te ze na enkele kilometers, rood als een tomaat. „Ach mam., even volhouden", klonk het, „je kunt zo uitrusten. Op de terugweg, beladen met boodschappen, hield moeder haar zoontje stevig vast. En ditmaal niet omdat ze bang was dat hij zou omvallen. MIDDELBURG - Nee, Tai chi draagt niet bij aan de genezing van de bomen op de Vismarkt, zei Marijke Holzer. Toevallig is ze behalve boombehandelaar ook docente in de van oor sprong Chinese bewegingskunst. Afgelopen zo mer smeerde ze de onderkant van de kastanje bomen op de Vismarkt in Middelburg in met een - zorgvuldig geheimgehouden - mengsel van kruiden. Die behandeling moet de gevrees de kastanjeziekte stoppen of zelfs genezen. Toen één van de initiatiefnemers van de kunst en cultuurroute Holzer en Pieter Minaard bezig zag met de bomen, werden ze gevraagd om een keer een demonstratie te geven. Tegelijkertijd was gistermiddag op de Vismarkt de presenta tie van het kunstproject Terloops van galerie Caesuur waaraan veertien kunstenaars meede den. Foto Ruben Oreel doorNadia Berkelder ARNEMUIDEN - Bewoners van Arnemuiden mogen meepraten over de inrichting van de pol ders rond het dorp. Maar de plaats van een nieuwe woon wijk ligt al vast. Die komt in de Oranjepolder, ten oosten van de Veerseweg. Al leen de inrichting van het deel yan de polder ten noorden van de Oranjepolderseweg ligt nog open. Verder kan er nog meege dacht worden over de ontwikke ling van de Wilhelminapolder en de Suzannapolder, beide ten oosten van de toekomstige wijk. Begin dit jaar werd een groep onderzoekers van TNO en de IErasmusuniversiteit ingehuurd om de inspraak voor de plannen te begeleiden. Bij het project, zo klonk het, werden de rollen om gedraaid: niet de overheid zou bedenken wat er moest gebeu ren, maar bewoners, onderne mers en andere belanghebben den mochten hun visie geven. De onderzoekers hebben inmid dels veel mensen gesproken. Eind van dit jaar presenteren ze hun conclusies. Voorspelbaar „De pap is nog niet gestort", zegt de Middelburgse wethouder F. Streng, verantwoordelijk voor het project. „Anders moet je zo'n inventarisatie niet doen." Wel staat inmiddels vast dat er een nieuwe wijk komt ten oosten van de Veerseweg. „Het is op j zijn zachtst gezegd voorspelbaar dat je aan de rand van Arnemui den woningen bouwt. We consta- teren nu al dat de woningcapaci teit in Arnemuiden vol is." Over de rest van het gebied valt nog wel te praten, zegt Streng. Duidelijk is dat de gemeente graag wil dat de oude loop van de Arne wordt hersteld. De Ar- ne liep grofweg door wat nu de Wilhelminapolder is. Verder staat vast dat de recreatiebedrij- ven op Oranjeplaat, camping de Witte Raaf en hotel Beter Uit, de ruimte krijgen om uit te brei den. Welke functie de rest van het gebied krijgt - natuur, wo ningbouw of recreatie - is onder deel van het onderzoek. De herinrichting van de polders ten oosten van Arnemuiden is bedoeld om het gebied een im puls te geven. Het moet een aan trekkelijk gebied worden om te wonen en te recreëren. Onder deel daarvan is een nieuwe weg richting Oranjeplaat. Het recrea tiegebied is nu slecht bereik baar. Een groot deel van de be zoekers rijdt door Arnemuiden. Het project 'Rondom Arnmui- den' is een vervolg op het eerde re en inmiddels geschrapte plan om de omgeving rond Klevers- kerke gedeeltelijk onder water te zetten en te bebouwen. Tij dens de komende wijktafel in Arnemuiden, op 14 september, wordt een toelichting gegeven op de plannen. I mm A j Lichtgewonde bij brand in pension MIDDELBURG - Bij een brand je in een pension aan de Neder- straat in Middelburg is gister avond een bewoner lichtgewond geraakt. De man had rook en bluspoeder binnengekregen. De brand ontstond tegen half acht in de keuken. Bewoners hebben het vuur met een poeder blusser gedoofd. De brandweer rukte uit met drie wagens omdat bij de melding werd verteld dat er nog mensen in het pand wa ren. Bij aankomst bleek het alle- maal mee te vallen. Het slachtof fer is voor controle naar het zie kenhuis gebracht. De keuken van het pand werd beschadigd. Zaterdagmorgen was er een keu- kenbrandje in een woning in de Henry Dünantlaan. De bewoon- ster had een thermoskan op een 1 kookplaat laten staan. Molenaar Lennart van der Torren geeft uitleg aan enkele bezoekers van d'Arke in Oostkapelle. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - Handig is dat. Als je op de omloop van d'Arke in Oostkapelle staat, kun je vanaf boven zo een praatje maken met de molenaar in de tuin naast de molen. Op de molen zelf geeft Lennart van der Torren uitleg. Hij heeft het vak geleerd van oud-beroepsmolenaar Willem Min- derhoud. Het waait zaterdag stevig. Goed weer voor een molendag, vindt vrijwilli ger Van der Torren. De wieken zwiepen. D'Arke draait sinds twee maanden weer. Eind 2003 sloten Van der Torren en Min- derhoud de molen uit protest. Ze vonden het niet meer verantwoord om hem te la ten draaien. De gemeenteraad besloot ver volgens om geld uit te trekken voor de noodzakelijke restauratie. Het binnenwerk van d'Arke is vervangen, net als de staart en de windborden op de wieken. De omloop is helemaal ver nieuwd, net als het voegwerk. Over de kleuren is Van der Torren te spreken, ze zijn helemaal historisch verantwoord. Minder blij is hij met het voegwerk en met de elektromotor. „Die had voor mij niet gehoeven. Want het allerliefste wil hij malen. En niet alleen de wieken laten rondgaan voor de toeristen. „Volgend jaar gaan we malen. Dan kunnen we doen waar de mo len voor gemaakt is." Ook het meel zal voor de toeristen zijn. Bakkers betrekken hun meel tegenwoordig bijna allemaal van de fabriek. Van der Torren is bijna elke zaterdag op de molen. Hij werkt behalve in Oostkapel le ook bij twee molens in Vlissingen. Het is aanpoten voor de weinige molenaars die er nog zijn. En dat wordt nog erger, want jonge molenaars zijn er bijna hele maal niet. „In Zeeland zijn er maar vier onder de dertig. Ze zijn een beetje schaars." Twee Duitse families nemen een kijkje. Of dat touw om te bremsen is, willen ze weten. Van der Torren geeft een demon stratie. De wieken vallen stil. Als hij het touw weer aanhaalt, gaan ze vanzelf weer rond. Van der Torren heeft er zin in, zelfs met storm op komst. „Hij kan wel windkracht acht hebben. Als we straks weer kunnen malen zelfs nog wat meer." Pas tegen de tijd dat de Mobiele Eenheid arriveerde, waren de ge moederen wat bedaard. Nadat de politie in gesprek was ge raakt met een deel van de jonge ren, liepen de relletjes met een sisser af. Politie, justitie en de gemeente Reimerswaal hebben het voor val hoog opgenomen, omdat de explosieve situatie op klaarlich te dag uit het niets ontstond en de veiligheid ernstig in gevaar bracht. Vooral het belemmeren van de bluswerkzaamheden wordt de grote groep relschop pers verweten. Minderjarig De acht die nu vervolgd wor den, zijn bijna allemaal minder jarig. Hen zullen alternatieve straffen worden opgelegd. Plet gaat er in Krabbendijke van oudsher rumoerig aan toe in de oudj aarsnacht, maar de afgelo pen jaarwisseling ging het wat burgemeester A. Huisman van Reimerswaal betrof te ver. Plij liet daags na de relletjes weten dat de grens was overschreden. Hij wilde laten uitzoeken hoe het incident had kunnen ont staan en hoe het in de toekomst kan worden voorkomen. De gemeente Reimerswaal daar voor inmiddels in gesprek met Krabbendijkse organisaties. door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Tegen acht van de 35 verdachten van rel- schoppen op oudejaarsdag in Krabbendijke, heeft justitie vol doende bewijzen gevonden voor vervolging. In maart van dit jaar werden 35 mensen, voornamelijk jongeren uit Krabbendijke, aangehouden nadat de polite een groot aantal getuigen had gehoord. Ongeveer tweehonderd jongeren stookte niet alleen een vuur voorafgaand aan de oudej aars viering, ze bekogelden ook de brandweer en de politie met bierflessen en stenen, toen die een einde wilden maken aan de gevaarlijke situatie. Verder wer den argeloze passanten met vuurwerk bekogeld. (Advertentie) Meer dan 150 winkels Kijk voor de dichtsbijzijnde op www.readshop.nl MEER DAN LEZEN ALLEEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13