Massale reactie op winkelkwestie PZC Alleen aandacht is soms al genoeg Jubileum moet groots gevierd 450 Breskense huishoudens laten binnen drie dagen hun ongenoegen blijken ,13 CBZ voelt zich onheus behandeld in zaak bouw zorgwoningen rinor Raymond de Frel BRESKENS - De inwoners van Breskens reageren massaal op :n een enquête over de bouw van li een winkelcomplex aan het Spuiplein in Breskens. Het actie comité Dorps 'hart' Breskens heeft tot nu toe 450 zienswijzen binnengekregen. Het comité is opgericht door zes bewoners van de Haven Westzij de, die vrezen dat de komst van een winkelcomplex (met de Edah, Blokker en Bruna) voor flinke overlast zal zorgen. Daar bij wordt bijvoorbeeld gedacht aan hinder van verkeer, vuilcon- tainers, glasbakken en winkel- wagentjes. Bovendien hebben zij het gevoel dat de bouw van j het complex door de gemeente Sluis al als een vanzelfsprekend heid wordt gezien. „De actie ver loopt wij vlot. We hopen mini- 1 maal vijfhonderd reacties te krij- i gen. Ik ga ervan uit dat dit wel lukt, want de inzendtennijn loopt nog tot 14 september", rzegt A. Waebeke van het actieco mité. Rand "i „Niet alleen direct omwonen- den laten hun ongenoegen blij ken. Het gaat om mensen uit het hele dorp, van Port Scaldis tot de De Millianostraat. Bijna alle mensen geven aan dat ze het zon de vinden dat er op deze plek een groot complex zal worden gebouwd. De meeste suggesties gaan uit van een locatie aan de rand van het dorp. Of kleinscha- lige bouw aan het Spuiplein, waar wij als comité overigens ook niets op tegen hebben. On- dertussen benaderen we ook al- le politieke fracties in de ge meente Sluis om de kwestie aan te kaarten", aldus Waebeke. In (Advertentie) i J Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Truckrolldag vertrekt vanaf Vlaanderenhal SAS VAN GENT - De Stichting Truckroll houdt zaterdag 9 sep- tember voor de 19e keer haar jaarlijkse Truckrolldag. Mensen met een verstandelijke of licha- melijke beperking krijgen dan de gelegenheid om voor één dag bijrijder te zijn in een vrachtwa- j gen. Bijna driehonderd vracht- j wagens van bedrijven uit Zeeuws- Vlaanderen en België verhekken om 9.30 uur met hun bijrijders vanaf De Vlaanderen- hal in Sas van Gent voor een tocht door de regio. Tussen 12.00 en 13.00 uur komen ze r daar terug. Daarna staat nog i een aantal optredens op het pro gramma van onder andere Jak- co de Braai en het kwartet van The Music Lovers. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het rondgestuurde pamflet roe pen de actievoerders de gemeen te op om de initiatiefnemer van het winkelcomplex (R. Lohman) een goede plek aan de rand van Breskens te geven. Het is overigens aannemelijk door Miriarh van den Broek VLISSINGEN - Hartverscheu rend vindt Yvonne de Graaff uit Vlissingen het, dat er in de ver zorgingssector geen aandacht is voor intiem contact van lichame lijk gehandicapten. „Het is een basale behoefte die onderdrukt wordt." De Graaff wil het tij ke ren en begint samen met Ans Va der 'Hot Item', een bemidde lingsbureau voor intieme dienst verlening in Zeeland. Al anderhalf jaar liep Yvonne met het idee rond. „Ik werkte met lichamelijk gehandicapten. Daar zag ik dat de mensen een grote behoefte hebben aan sek suele beleving. Omdat de zorg sector er geen aandacht aan besteedt, ontstaat soms onge wenst gedrag, zoals handtaste lijkheden. Ik heb het wel een paar keer aangekaart op mijn werk, maar daar kwam nauwe lijks een reactie op. Blijkbaar rust hier nog steeds een taboe op." Niet alleen gehandicapten in zorginstellingen of speciale woongroepen hebben behoefte aan intimiteit, ook mensen die bij hun ouders of zelfstandig wo nen willen wel eens de warmte dat Bressiaanders die de komst van het centrum naar het Spui plein wél zien zitten de brief van de verontruste bewoners al lang bij het oud papier hebben gegooid. De invulstrook onder aan de brief begint immers met van een lichaam voelen of een arm om hen heen. „Soms schake len deze mensen een escortbe drijf in, maar die hebben toch een andere doelstelling. Daar draait het vooral om geld. Har de business. Er zijn ook escort bureaus en prostituees die niet eens beginnen aan gehandicap ten. Wij hebben een hele andere doelstelling. Bij ons staan ge voel en persoonlijke aandacht voor de cliënt centraal. Er hoeft niet eens seks aan te pas te ko men. Als een cliënt gewoon eens tegen iemand anders aan wil sla pen, kan dat ook." Yvonne en Ans, die collega's wa ren bij de woonbegeleiding, be ginnen nu met het werven van seksverzorgenden. „We zoeken niet alleen vrouwen. Ook man nen zijn nodig. Want gehandi capte vrouwen hebben eveneens behoefte aan fysiek contact", zegt Yvonne. De medewerkers die voor Hot Item gezocht worden, moeten zich goed in de cliënten kunnen verplaatsen en levenservaring hebben. „Het hoeven niet de jongste, knapste en slankste mensen te zijn", zegt Ans. „Als ze maar hart hebben voor de zaak. Natuurlijk moeten ze er wel verzorgd uitzien en een ge- de zin 'Ik maak bezwaar tegen de realisatie van een winkelcom plex met bedrijfswoning aan het Spuiplein te Breskens'. Twee po sitief gestemde inwoners lieten zich niet door de openingszin van de wijs brengen. Zij gaven zondheidsverklaring overleg gen. En elk half jaar moeten ze naar de dokter voor controle." Het liefste willen de twee dames dat in december met de dienst verlening begonnen kan wor den. „Dat is de maand met de op de bon aan helemaal geen be zwaar tegen het complex te heb ben, Waebeke: „Ook die reacties sturen we gewoon door naar de gemeente Sluis." De Sluise wethouder J. Provoost liet al eerder weten vast te wil- donkere dagen waarin veel men sen zich eenzaam voelen." Klanten kunnen zich al wel in schrijven bij Hot Item. „Wij stu ren niet zomaar na een telefoon tje een medewerker af op een klant", zegt Yvonne. „We voe len houden aan de plannen voor nieuwbouw aan het Spuiplein. Plij stelde dat alle zienswijzen serieus zullen worden bekeken, maar persoonlijk vond hij de meeste bedenkingen van het ac tiecomité uit de lucht gegrepen. ren eerst zelf het intakegesprek. We moeten weten wat de klant wil en wat zijn beperkingen zijn. Dan kunnen we pas een goede match maken." Meer info: ydegraaff@zeelandnet.nl, 06-41- 434448 of 06-18375062. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het College Bouw Zorginstellingen (CBZ) wenst niet in de schoenen geschoven te worden dat zij schuldig zijn aan het niet doorgaan van de bouw van twee groepswoningen voor zestien dementerende ouderen in Sint-Jansteen. „Het is erg makkelijk om de zwartepiet bij ons te leggen", zegt woordvoerster W. van Staal duinen van het in Utrecht geves tigde CBZ. „We maken vaak mee dat een directie van een zorginstelling nieuwbouw niet voor elkaar krijgt en dan de schuld bij ons legt. Om er met een smoesje vanaf te komen." Volgens directeur A. Janse van zorg'stichting Curamus is het nooit de bedoeling geweest om het CBZ de zwarte piet toe te spelen. „We zitten echter in een patstelling. We zitten met een jaarlijks terugkerend tekort van 75.000 euro. Dat is de nekslag ge weest voor het project. Er was ons alles aan gelegen om het pro ject doorgang te doen vinden. Je moest eens weten hoeveel tijd en energie het ons heeft gekost om de groepswoningen te realise ren. We hebben een hele hoop kosten gemaakt. Ik moet nu een behoorlijk bedrag betalen en ik heb helemaal niets." Van Staalduinen zegt dat het CBZ op 22 mei staatssecretaris Ross van Volksgezondheid posi tief geadviseerd heeft over de bouwaanvraag van Curamus. „Bij mijn weten heeft de staats secretaris nog geen beslissing ge nomen. Je mag er echter van uit gaan dat ze in 99,9 procent van de gevallen ons advies altijd op volgt. Na ons advies kan de staatssecretaris een zogenaamde toelating afgeven. Vervolgens kan Curamus de plannen verder uitwerken en bij ons een vergun ning aanvragen. Wij toetsen ver volgens of het uiteindelijke plan voldoet aan de (minimum kwali teitseisen en binnen de kosten- normen wat betreft de investe ringskosten blijft. Wij zeggen dus niets over de exploitatielas ten, maar adviseren uitsluitend over de bouwinvestering." In het advies aan Ross heeft het CBZ gemeld dat het plan nog niet helemaal voldoet aan de mi nimale kwaliteitseisen, maar dat deze punten gemakkeüjk bij de vergunningaanvraag wegge werkt kunnen worden. Van Staalduinen: „Curamus heeft een kostenraming gemaakt gebaseerd op 833 vierkante me ter voor 16 plaatsen, terwijl zij volgens onze normen recht heb ben op vergoeding van de kosten voor 1150 vierkante meter. Aan gezien wij uitgaan van de aan vraag, hebben wij de staatssecre taris geadviseerd uit te gaan van het lage aantal meters. In het ad vies staat overigens duidelijk dat Curamus recht heeft op meer. Dure locatie Volgens Janse schiet hij daar echter helemaal niets mee op. „Ons probleem is de dure loca tie. Al zou ik recht hebben op meer bouwkosten, dan red ik het nog niet. De hoge sloop- en bouwkosten zijn ons opgebro ken. Kijk, ik vraag echt niets meer aan het CBZ. Ik begrijp ook wel dat dat niet kan. Dat zou een precedentwerking heb ben." De bouw van de groepswonin gen voor demente ouderen maak te aanvankelijk deel uit van een breder plan voor een woonzorg zone waar ook 25 zorgwoningen bij zouden worden gebouwd. Daarvoor kon echter niet vol doende grond in of direct bij het centrum voor gevonden worden. Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, waarvan Curamus de gebouwen zou hu ren, bekijkt nu de mogelijkheid om seniorappartementen naar voorbeeld van het woningcom plex op het Martje van Wardje in het dorp te bouwen op het ter rein op de hoek van de Hoofd straat en de Geslechtendijk. Jos Broeke praat over PSD-boten OOST-SOUBURG - De Protes tants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) in Souburg en Rit- them houdt dinsdag 5 septemom 14.00 uur een. De gastspreker is Jos Broeke, die aan de hand van dia's en verhalen teruggaat naai de periode van de oude PSD-bo ten op de Westerschelde. De bij eenkomst wordt gehouden in de Kwikstaart aan de Nagelenburg- singel 2 in Oost-Souburg. Ook niet-leden zijn welkom. Vrouwen beginnen bemiddelingsbureau voor intieme dienstverlening in Zeeland Het bemiddelingsbureau voor intieme dienstverlening van Yvonne de Graaff geeft gehandicapten de mogelijkheid tot fysiek contact. foto Ruben Oreel zaterdag 2 september 2006 De eerste leerlingen van de Willibrodusschool, iri 1907. door Jean-Lou de Gucht HULST - Welke mannelijke Hulstenaar van pakweg boven de 45 heeft zijn lage reschooltijd niet doorgebracht op de Willibrordusschool. Trouwens, de naam Willibrordusschool werd toen niet zo veel gebruikt. Je zat op de broeder school. Volgend jaar juni bestaat de school hon derd jaar en dat moet volgens de jubi leumcommissie groots gevierd worden. „Want zeg nou zelf", zegt Frank Valke van de commissie. ;,Dat is toch iets unieks. Er hebben zo veel mensen op die school gezeten. Dat hou je niet voor mogelijk. Nu bekend is dat we volgend jaar een reünie houden, komen de verha len pas los. Verhalen hoe leuk het alle maal was. Of de minder prettige herin neringen die mensen hebben aan hun schooltijd bij de broeders." Het valt Valke op dat de tijd op de lage re school velen is bijgebleven. „Ik merk dat aan mezelf, maar bespeur dat ook bij anderen. Aan de lagere school heb je meer herinneringen dan aan de middel bare school." Valke organiseerde vijf jaar geleden een reünie van drie klassen waarin hij op de Willibrordusschool had gezeten. „We hebben tot nu toe 53 oud-leerlingen te ruggevonden bij wie ik in de Idas had gezeten. Eentje kwam zelfs uit Madrid naar onze reünie. Toen ik werd ge vraagd om de reünie van volgend jaar te helpen organiseren, gaf ik me dan ook gauw gewonnen." Drie uur De reünie wordt gehouden op zaterdag 2 juni volgend jaar. Valke verwacht een grote toeloop. „Daarom hebben we in gedachten om de reünie een beetje over de hele dag te verdelen. Zo denken we eraan om de oud-leerlingen van voor 1967 te vragen om voor drie uur 's mid dags te komen. Dan weten ze zeker dat ze oud-klasgenoten uit die tijd zien. Oud-leerlingen van na 1967 kunnen dan vanaf drie uur terecht." Het hele programma is nog niet in kan nen en kruiken, maar er staat toch al het en en ander op de rails. De commis sie wil vier klaslokalen inrichten die een bepaald tijdsbeeld uitbeelden. Een lokaal uit de beginjaren van de school vanaf 1907, een met de sfeer uit de ja ren dertig, een uit de jaren zestig en een lokaal uit de computertijd. „Daarvoor zijn we op zoek naar oude spulletjes", zegt Valke. „We zoeken bijvoorbeeld kinderkleding en schoolbanken. Zeg maar alles uit de afgelopen honderd jaar wat in een schoollokaal gebruikt werd." De jubileumcommissie heeft op de zol der van de school ruim duizend school foto's gevonden. Die komen op een dvd te staan die na de reünie te koop is. Naast de foto's komt er ook een registra tie van de reünie op te staan. Tony van Kemseke werkt aan een boek over de Willibrordusschool. Daarin staan veel foto's en ook het wel en wee over 100 jaar Willibrordusschool. Na een eerdere mislukte poging om een katholieke jongensschool te stichten had het kerkbestuur begin twintigste eeuw meer succes. Het Rijk had de sub sidiemogelijkheden voor bijzondere scholen sterk verruimd. In 1906 werd een lapje grond aan de Lange Bel- lingstraat gekocht. Hulst benaderde de congregatie van de Broeders van Huy- bergen om er les te komen geven. De school in Hulst kreeg drie klaslokalen. Ze werd op 1 mei 1907 geopend. Het eer ste hoofd was broeder Donatus Aarts. Het aantal leerlingen nam zo snel toe, dat al in 1909 de school vergroot moest worden. Er kwam een verdieping op het bestaande gebouw. De school werd halverwege de vorige eeuw te klein en voldeed niet meer aan de eisen van die tijd. De nieuwe school kwam aan het Prince Bolwerk te staan en werd op 23 mei 1950 feestelijk in ge bruik genomen. Wie oude schoolspulletjes in bruikleen wil geven voor de reünie kan contact op nemen met Frank Valke, Zoutestraat 26 in Hulst. Telefoonnummer 0114-319502. Gemeenten instrueren fotografen SLUIS - Wie de afgelopen week een nieuw paspoort of een identiteitskaart heeft aangevraagd, liep grote kans dat de pasfoto's werden afgekeurd. Dat was tenminste het landelijke beeld dat naar voren kwam. Want dé foto moet nogal aan wat voorwaarden voldoen. Hoe waren de ervaringen in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten? Alleen degenen die in de gemeente Sluis een nieuw pas poort nodig hadden liepen grote kans dat ze terugge stuurd werden. „Liefst 55 procent van de mensen die een nieuw paspoort aanvroegen moesten we terugsturen", zegt een woordvoerster van de gemeente Sluis. In Hulst werd nog geen tien procent van de aanvragers van een nieuw paspoort teruggestuurd. De gemeente had de afge lopen tijd de fotozaken in Hulst benaderd en hen instruc ties gegeven hoe ze de juiste pasfoto moesten maken. Dat heeft de gemeente Terneuzen ook gedaan en daar was het percentage paspoortaanvragers dat werd teruggestuurd ook gering, elf procent. Schadeclaims verworpen TERNEUZEN - Vijf bewoners van de Scheldekade in Ter- neuzen, die bij de gemeente een schadeclaim hebben inge diend, vissen opnieuw achter het net. Ze krijgen geen cent. De bewoners dienden hun schadeclaim in nadat drie andere buurtbewoners eerder bedragen van 2000 tot 6000 euro hadden gekregen vanwege de waardedaling van hun woning als gevolg van de bouw van negen geschakelde woningen aan de Walstraat. De planschadecommissie gaf toen de drie bewoners die klaagden over het verlies van privacy gelijk. Vanaf de balkons van de nieuwe woningen kon men namelijk zo de huizen inkijken. Bovendien was er sprake van uitzichtverlies. Ook de andere indieners van een schadeclaim voerden dergelijke argumenten aan, maar die werden door de planschadebeoordelingscommis- sie naar de prullenbak verwezen. De gemeenteraad was het daarmee eens. Vijf bewoners hebben tegen het raads besluit bezwaar gemaakt, maar ook de commissie voor de bezwaarschriften komt tot een voor de bewoners negatief advies. De bewoners beroepen zich op het gelijkheidsbe ginsel. De adviescommissie is echter van mening dat het gelijkheidsbeginsel hier niet geldt omdat de situatie ver schillend is. Bij degenen wiens claim is afgewezen lag op de grond achter hen al de bestemming onderwijs en kon er in theorie een schoolgebouw worden neergezet dat veel hoger is dan de huidige negen woningen. De kwestie komt donderdag 7 september aan de orde in de gemeente raadsvergadering om 19.30 uur in het stadhuis. Harde baan vliegveld in zicht ARNEMUIDEN - Als Vliegveld Midden-Zeeland een ver gunning aanvraagt voor het verharden van de landings baan zal Middelburg daaraan meewerken. Dat zegt wet houder IT. van Klinken (SGP). „Al zullen we nadrukkelijk stellen dat het vliegveld zich aan de afspraken moet hou den die gemaakt zijn. Het vliegveld ligt in een kwetsbare omgeving, maar daar is men zich ook van bewust." Direc teur P. Geysen van het vliegveld zegt binnenkort cle bouw-, vergunning voor de verharding te willen aanvragen. Gey sen verwacht niet al te veel weerstand tegen de plannen, zegt hij. „De provincie heeft al jaren geleden ingestemd. We hebben met de gemeente gesproken, die vindt het best." Van omwonenden verwacht hij ook niet veel weer stand. Het vliegveld is gebonden aan regels. Het vliegveld zal zich daaraan houden, zegt Geysen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69