Zondag geopend brug Sluiskil niet aangepakt Terneuzen heeft maar één echte kapitein School in de ban van kluisjes KOOPZONDAG BOEKENMARKT - zeeuwse almanak Krantje Rijkswaterstaat ziet te veel nadelen in voorgestelde maatregelen het alfabet van Zeeland GRATIS MONTAGE OF AMERIKAANSE KOELKAST Morgen koopzondag 13.00 - 17.00 uur. Buitenruststraal 20. Middelburg, tel. 0118-643558. In Woonplaza, boven Trendhopper Zondag 3 September a.s. Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen... www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur editie Zeeuws-Vlaanderen bij de ontdekker en naamgever van tal van wereldberoemde plaatsen. Denk daarbij onder an dere aan 'Je kan na ier en je can a da 'je moet er niet te zwaar an tillen en 'Jo, Ko, gao mao', of tewel Yokohama. Bom Gisteravond werd de Ballade aan de Schelde afgetrapt met een filmvertoning. Daar kwam ook een filmpje aan bod van Klaas van Urk uit Hoek. Hij leg de vast hoe kapitein Rooibos (of tewel Lamaketta's-zanger Mai- kel Harte) in een roeiboot door het water aan de Herengracht peddelde, een bom op het beeld plakte en vervolgens de boel tot 'ontploffing' bracht. Rooibos kraaide daarop victorie. Om het leed voor het oog wat te verzach ten pakte hij het beeld in en voorzag het van een bord met de tekst: 'Wegens renovatie afgeslo ten'. Overigens hadden Stoffels en de gemeentewoordvoerder aan het einde van de ochtend de dader achterhaald en konden een glim lach niet onderdrukken. En kapitein Rooibos? Die verze kerde de gemeente dat het beeld ondanks de ontploffing geen krasje heeft opgelopen. 1 De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) 1 Alles voor in en om het huis Gratis parkeren! Centraliseren, da's meer en meer een toverwoord aan het worden. Zo kan het dus ook dat je als inwoner van Aar denburg bij een centrale in Breda uitkomt om. door te ge ven dat je krantje 's ochtends niet op de mat lag. En dus babbelde de West- Zeeuws-Vlaming met een tele foniste. Alleen zei ze niets te rug, simpelweg omdat ze hem. niet verstond. Dus werd de man maar doorverbonden naar een collega uit Axel. Die bleek beter met 'zijn buiten landse taal' uit de voeten te kunnen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes ledactie: 0113-315649 www.pzc.nl ü-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 2 september 2006 Dierenweide krijgt minivarkens WESTDORPE - De dierenweide in Westdorpe krijgt er vandaag twee bijzondere biggen bij. Het zijn Göttinger minivarkens. Dit is volgens beheerder Simon de Putter van de dierenweide één van de kleinste rassen. „Ze wor den ongeveer dertig centimeter hoog en veertig centime ter lang. Daarmee zijn ze veel kleiner dan het hangbuik zwijntje. We krijgen een broertje en zusje van zeven we ken oud. Het mannetje is gecastreerd om ongelukjes te voorkomen", vertelt hij lachend. De dierenweide is van de gemeente. Simon en Michèle de Putter beheren hem. Hulst zoekt registratiesysteem afval HULST - De gemeente Hulst studeert op een registratie systeem voor het ophalen van vuilnis. Volgens wethouder C. de Kraker zijn er nu nogal wat mensen die twee contai ners hebben. „En dat betekent meer afval en uiteindelijk meer kosten voor de gemeente Hulst." Om mensen te ver hinderen twee klilco's aan de straat te zetten denkt De Kraker er over om de containers te voorzien van een sticker. Ieder huishouden heeft recht op een sticker en kan dus maar één grijze of groene kliko aanbieden. Con tainers zonder sticker worden immers niet meer door de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) ingenomen. De gemeente Hulst staat ook open voor de mogelijkheid om een chip in de container in te bouwen. Die geeft pre cies aan hoe zwaar de kliko is. Hiermee zou de gemeente ook precies kunnen bijhouden hoeveel afval iemand inle vert en hem daarvoor laten betalen. „Maar dat is hele maal niet de bedoeling", zegt De Kraker. „We hebben op dit moment helemaal geen plannen om mensen aan te slaan voor iedere kilo afval die ze inleveren." Toch acht De Kraker het niet uitgesloten dat de gemeente Hulst dit systeem over pakweg tien jaar invoert. Maar ligt hier geen fraude op de loer? Immers, het is vrij makkelijk om je afval in de kliko van de buurman te gooien. Zit hij met meer kosten en weegt je eigen container weinig. De Kra ker beaamt dat gevaar aanwezig is. „Voordat we dat sys teem invoeren, is het zaak dat eerst eens allemaal op een rijtje te zetten." Vlissinger mishandeld in woning VLISSINGEN - Een 24-jarige Vlissinger is donderdag avond rond kwart voor elf mishandeld in zijn eigen huis. Twee onbekende mannen sloegen hem een aantal keer met een metalen voorwerp op zijn achterhoofd. De daders vluchtten toen de man en zijn vrouw begonnen te schreeu wen. De politie wil niet zeggen in welke straat het inci dent plaatsvond. De Vlissinger is behandeld in het zieken huis. Hij zegt niet te weten wie de mannen waren. (Advertentie) bleek dat niet alle Zeeuws-Vla mingen het legendarische ver haal over kapitein Willem Van- derdecken zo hoog hebben zit ten. Het beeld van De Vliegende Hollander in het water aan de Herengracht was ingepakt in een groot blauw zeil. Bram Stoffels, één van de drij vende krachten achter de fees ten, stond gisterochtend perplex toen hij van de inpakactie hoor de. Toevallig stond hij op dat moment bij een pinautomaat op de Herengracht. Hij draaide zich om en kon nog maar één ding uitbrengen: „Hé? Ja, na tuurlijk moet dat er zo snel mo gelijk af! Bedankt voor de tip!" En een halfuurtje later: „Als dit een grap is, vind ik het wat flauw. Wat voor nut heeft dit? De politie is inmiddels op de hoogte en- ik probeer wat meer informatie te krijgen." Ook bij de gemeente Terneuzen tastte een woordvoerder een tijd in het duister. „Het beeld is vori ge week nog van vogelpoep ont daan. Ik hoop dat het door deze grap niet is beschadigd." Aan de andere kant van Terneu zen, vlakbij De Griete, rolden de grappenmakers op dat mo ment al over elkaar van het Ten gunste van 'kapitein Rooibos' hadden Terneuzenaren het monu ment van De Vliegende Hollander 'Wegens renovatie afgesloten'. foto Camile Schelstraete lachen. „Want Terneuzen heeft maar één echte kapitein. En dat is kapitein Rooibos!", riepen zij met een dikke knipoog. De zelfverzonnen rossige zee held van de Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's zag de eerste editie van De Vliegen de Hollanderfeesten als een pri ma gelegenheid voor een poging om Vanderdecken definitief te verschalken. Tegelijkertijd met het eerbetoon aan De Vliegende Hollander houden De Lamaket ta's op de zeedijk de tweede edi tie van de Ballade aan de Schel de. Daar wordt zondag met een ludieke ceremonie stilgestaan Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 01 18 - 615151 tSluipverkeer Volgens Rijkswaterstaat onder- de gemeente Terneuzen cechter geen maatregelen die het jsluipverkeer over het sluizen complex en door de binnenstad van Terneuzen doen toenemen. Het openen van de nieuwe kluisjes vergt nogal wat precisie en concentratie. foto Camile Schelstraete door Robin de Wever TERNEUZEN - „Twee keer naar links, dan naar je persoonlijke code, dan weer links, dan weer rechts en dan... o jee, ik ben 't kwijt." Leerlinge Dimph de Feijter (15) uit Ter neuzen heeft het maar moeilijk met het slot op haar nieuwe schoolkluisje. Ze is niet de enige. „Kinderziektes", zegt het Zeldenrust-Steelantcollege. „Miskoop" zeggen de leerlingen. De waarheid ligt waarschijnlijk in het midden, maar toch zijn de kluisjes deze week het mik punt van spot, ergernis en stoere verha len. Iedere leerling heeft sinds vorige week een cijferslot met een geheime co de. Omdat het heen en weer draaien van het slot nogal wat precisie en concentra tie eist, is iemand die binnen een mi nuut zijn kluis open heeft, een vinger vlugge bofkont. Toen Dimph afgelopen week te laat de les in kwam omdat ze haar slotje niet open kreeg, voerde de docent lik-op-stukbeleid. De volgende ochtend mocht ze zich om 8 uur melden bij de conrector. „Belachelijk", vindt ze. „Hadden ze maar niet zo'n achterlijk systeem in moeten voeren." „We hebben de leraren opdracht gege ven om de leerlingen wat speling te ge ven", vertelt mediathecaris Patrick van den Bos. „Hopelijk doen ze dat ook." Waarom is er eigenlijk voor dit systeem gekozen? „We zijn bij zes andere scho len geweest die het ook al gebruikten. Die waren allemaal laaiend enthou siast. En let maar eens op: als de franc hier gevallen is, hoor je niemand meer klagen." Kraken Erg veilig is het systeem ook al niet, zeg gen de leerlingen. Wie vaardig is, kraakt er lustig op los. De veertienjari ge Ralph Matthijssen uit Terneuzen is er zo eentje. Althans: dat beweert hij. Voor de krant wil hij gerust even uitleg gen hoe je het doet. „Je draait wat heen en weer en op een gegeven moment moet je meer weerstand bieden aan de draailtnop. Dan weet je ongeveer welke code je moet hebben. Geef me een half uur en ik maak drie willekeurige kluis jes voor je open." Een paar meter verderop trekt een vriendje triomfantelijk een vreemd deurtje open. „Gekraakt!" Van den Bos hoont de kraakverhalen weg. „Vaak kennen ze de code van hun vrienden. De eerste echte kraker moet ik nog tegenkomen. Bovendien hebben nog maar weinig leerlingen door dat zo'n code persoonlijk is." Ralph weet zich in ieder geval zeker van een veili ge opbergplaats. „Ik heb een eigen kluis je meegenomen en dat in m'n school- lduisje gezet." Vol trots laat hij zijn nieuwste systeem zien. „Da's pas echt veilig." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terneuzen viert dit weekend de eerste Vliegende Hollanderfeesten, maai' gisteren (Advertentie) Voetballiefhebbers opgelet! Het Eredivisiespel komt er weer aan! Inschrijven kan vanaf maandag 4 september t/m vrijdag 8 september 19.00 uur inboor Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Rijkswaterstaat geen maatregelen om op .ilorte termijn een betere door stroming van het verkeer bij de brug van Sluiskil te bewerkstel ligen. Staten hadden daar ip initiatief van de PvdA in een notie op aangedrongen, omdat ;en tunnel niet eerder dan in 2011 in gebruik kan worden ge- ïomen. Op dit moment wordt liet verkeer echter al geconfron teerd met steeds langer worden de files. Volgens het provinciebe stuur zou deze filevorming be- kunnen worden door 'en- ekele eenvoudige maatregelen' zo- ils signaleringsborden en blok- i'tijdenvoor niet-zeeschepen. Rijkswaterstaat ligt de echter niet zo eenvoudig :^ls de Staten wel denken. ijEen signaleringssysteem zou de [weggebruiker vroegtijdig moe ten informeren over de openings tijd en -duur van de brug. zodat die eventueel de alternatieve .route via het Terneuzense slui zencomplex kan kiezen. Rijks wijst erop dat het ge- Jvolg daarvan is dat de route pver het sluizencomplex zwaar- irder wordt belast tijdens een drugopening. Als de brug ge- Iwoon beschikbaar is wordt de ikroute over het sluizencomplex weer minder zwaar be last. Nu al is 20 procent van het ver keer op de sluizen sluipverkeer en tijdens de spits ontstaan er nu al problemen. „Actief verwij zen over het sluizencomplex is ongewenst aangezien deze pro blemen hierdoor verergeren", al dus Rijkswaterstaat. Deze in stantie wijst er ook nog op dat de alternatieve route best lang is, waardoor de tijdwinst wel meevalt. De Westei'scheldetunnel NV is volgens Rijkswaterstaat tegen het permanent plaatsen van een informatiepaneel tussen de uit gang van de tunnel en de afslag naar de H. Dowweg. Bij een mel ding dat de brug open is, zullen automobilisten op de N62 op het laatste moment moeten in voegen richt sluizencomplex. Daardoor, zo denkt men, zal bij de uitgang van de tunnel een bij zonder onrustig verkeersbeeld ontstaan, met alle verkeersvei- ligheidrisico's van dien. Beperkt Rijkswaterstaat concludeert dat een signaleringssysteem maar een 'beperkt oplossend' vermo gen heeft voor de files bij de brug Sluiskil. Vanwege de grote politieke ge voeligheid ziet Rijkswaterstaat er geen heil in om een verrui ming van het aantal bloktijden in het overleg met Vlaanderen op tafel te leggen. Nu kan het wegverkeer dagelijks onge stoord over de brug bij Sluis kil rijden tussen 7.40 en 8.00 uur en tussen 16.40 en 17.00 uur. „Het verruimen van de bloktijden heeft nadelige conse quenties voor de externe veilig heid van het scheepvaartver keer", betoogt Rijkswaterstaat. „Door langere wachttijden voor de scheepvaart worden grote economische belangen ge schaad. Dit feit zal een wijzi ging in de bestaande afspraken tussen Nederland en België in het bestaande verdrag omtrent de onbelemmerde en gegaran deerde vrije doorvaart naar Vlaamse havens zeker in de weg staan." Leescafé Live in [Zeeuwse bieb 1WIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg wordt donderdag de eerste opna me gemaakt van Leescafé Live. :Het radioprogramma is een sa menwerking van de Zeeuwse bieb en Cool FM. programma wordt opgeno- snen in het leescafé. De semi-li- we opname duurt een uur en be- ;gint om 16.00 uur. Dit keer is woor het thema cultuur gekozen. iSVoor de eerste editie is Nuff r'jSaid uitgenodigd. De band itreedt op om 15.00 uur. De uit is vrijdag, 8 september, /op Cool FM, aanvang 19.00 uur, 'Je horen. I (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67