willen meer in Zeeland GOES GOES HUTS Clinge beleeft 32e en laatste Sterrefeest Ontpolderen dient ook de veiligheid Ierse mosselen zijn welkom mits er streng toezicht is PZC 15 Gedeputeerde Le Roy: over afzinken wrakken in Oosterschelde valt te praten zaterdag 2 september 2006 irlnor Ben Jansen 'MIDDELBURG - Meer duik- Istekken, meer wrakken en aan wijzing van gebieden in de Oos terschelde waar duikers wel en vissers niet mogen komen. Het was geen bescheiden verlang dat M. Waijers van de Ne derlandse Onderwatersport Bond (NOB) gisteren presenteer de. Volgens hem kan Zeeland, dat voor fijnproevers onder de de sportduikers toch al het mek- ka van de onderwatersport is, door vervulling van die wensen |nog meer profiteren van deze I vorm van recreatie. ''De duizenden sportduikers die Izich in de Zeeuwse wateren ko men vergapen aan zakpijp, zee- en zwarte grondel, voelen zich niet altijd even welkom. De ruim honderd duikstekken zijn niet voldoende, het onbreekt aan goede parkeerplaatsen en toiletten worden node gemist. Dat laatste klemt te meer omdat de druk op de nieren onder wa ter een sterke plasdrang veroor zaakt. Bovendien zijn er te wei nig plekken waar sportduikers hun luchtflessen kunnen vullen, nieuwe uitrustingsstukken kun nen aanschaffen, iets kunnen drinken en een eenvoudige doch voedzame maaltijd tot zich kun nen nemen. Gehandicapten Uitbreiding van het aantal duik- locaties leidt volgens Waijers tot spreiding van de sportdui kers. Meer stekken maakt het ook mogelijk ze geschikt te ma- I koor Gino van den Broeoke CLINGE - Met een optreden vol 1 feestmuziek in een flink gevulde feesttent gaven de Gebroeders Ko een sfeervolle ouverture op voorlopig de laatste editie van de Clingse Sterrefeesten zal HBt driedaagse festijn wordt dit jaar voor de 32e keer gehouden. Tijdens de feestelijke opening smiddag genoten de verstande lijk beperkte cliënten van Tra- ;gel, familie, begeleiders maar ook inwoners van Clinge en om streken van enkele muzikale uurtjes. Samen met de Twilight Road Show en de Hoekse zangeres El len Minderhoud zorgden Gerard en Tön, beter bekend als de Ge broeders Ko voor polonaises in de feesttent. Eventjes was er consternatie toen na het eerste nummertje van De Gebroeders Ko de stroom uitviel. Na enkele minuten was dit euvel verhol pen. ken voor verschillende categorie ën onder de duikers, zoals begin ners, geoefenden en gehandicap ten. In dit verband brak hij een lans voor een duiklocatie in de Westkappelse kreek, in kom pal achter de dijk. Weijers: „Der tien meter diep en tien meter zicht. Een prima beschutte plek voor minder valide duikers. Een goed punt ook voor een duik centrum en positief voor Westka- pelle. Welke ondernemer en welke overheid durft het aan. Het kan een klapper worden." De NOB wil dat delen van de Oosterschelde als reservaat wor den aangewezen, die verboden gebied zijn voor beroeps- en sportvissers. Zo'n onbevist ge bied is een paradijs voor sports duikers, maar is meent Waijers ook van belang voor de visserij, omdat vis en andere dieren die er onbekommerd kunnen op groeien op den duur andere de len van de Oosterschelde gaan bevolken. Kunstmatige riffen en wrakken werken als een magneet op sportduikers, omdat het onder- wateiieven er welig tiert. Wa ijers wil dat dat er meer komen en dan bij voorkeur in cle buurt van plekken die voor onderne mers interessant zijn een duik centrum te beginnen. Gedepu teerde M. le Roy (recreatie) liet blijken dat met haar wel valt te praten over het afzinken van oude scheepscasco's. Waijers riep beheerders van natuurge bieden op buiten het broedsei- zoen toestemming te geven voor een beperkte toegankelijkheid, zodat interessante duiklocaties via zo'n gebied bereikbaar wor den. Verder vindt de NOB de aanstelling van een provinciale duikmanager dringend noodza kelijk. Zo'n functionaris moet bemiddelen tussen duikorganisa- ties, overheden en ondernemers, bedenkers van kansrijke ideeën verder op weg helpen en subsi diebronnen weten aan te boren. Zangeres Ellen Minderhoud zong nummers van onder ande re Marco Borsato, Tina Turner en Shania Twain voor en na de Gebroeders Ko voor vrolijke ta ferelen in en rondom de tent. 's Avonds werd het Tragel Open Dartstoernooi gehouden. Vrijwilligster van het eerste uur Thea van Tiel hoopt toch dat er een doorstart van de feesten komt: We gaan praten om toch zeker iéts te blijven doen. Het kan zeker niet zo zijn, dat we het zo laten eindigen. Daar wil ik alles aan doen." Kinderprogramma Vandaag staat vanaf 14.00 uur Kinderprogramma. Vanavond is er een muzikale avond met op tredens van Rose The Band, Co py Cat en de Nederlandse groep Treble. Op zondag worden de feesten af gesloten met een Oecumenische dienst, een koffieconcert en mid daganimatie, spelletjes en live muziek van onder andere dweil bands en Bennie de Vet. Mensensmokkelaar 2,5 jaar cel in DEN HAAG - De 23-jarige leider van een mensensmok kelbende is gisteren door het Haagse gerechtshof op nieuw veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar. De Irakese man verstopte illegalen in trailers van vracht wagens op het terrein van Dartline in Vlissingen om ze per boot naar Engeland te laten smokkelen. Zowel het Openbaar Ministerie (OM) als de verdachte gingen in ho ger bei'oep. Het OM vond dat de man een te lage straf opgelegd had gekregen en eiste twee weken geleden een celstraf van drie jaar en vier maanden. De verdachte betoogde juist dat hij door de rechtbank in Middelburg ten onrechte als een leidersfiguur was bestempeld en dat hij milder ge straft diende te worden. Het hof was van mening dat de rechtbank in eerste instantie de juiste straf had opgelegd. De Irakees werd op 13 september vorig jaar op heterdaad betrapt. Hij had net een Afghaanse man, vrouw en hun kindje vanuit Amsterdam met de trein naar Vlissingen geëscorteerd. Op het terrein van Dartline liepen twee mannen die later agenten bleken te zijn. De man bleek ook betrokken te zijn geweest bij de smokkel van een an dere Afghaans gezin naar Engeland. De verdachte en de COR DE JONGE groep waarmee hij werkte, hadden ook getracht om op de zelfde wijze vier Chinezen naar Engeland te vervoeren. De Chinezen werden al in Vlissingen uit de container ge haald. Kamperland krijgt nieuw landgoed KAMPERLAND - Het landgoed Kogel hof bij Kamper land, dat al enkele jaren in de pen zit, kan binnenkort worden gebouwd. Al enkele jaren geleden gaf het gemeen tebestuur groen licht voor het landgoed, maar de planolo gische procedure werd nog niet gestart. Nu de grond en de plannen zijn verkocht, wil de nieuwe eigenaar haast maken. Het voornemen om in de vier voorziene gebouwen twee extra woningen te maken, kan worden gehonoreerd omdat de plannen blijven passen in de richtlijnen voor nieuwe landgoederen, met name de verhouding bouwvolu me tot de vierkante meters grond. Hotel St. Philipsland dichterbij SINT PHILIPSLAND - De bouw van een hotel bij restau rant Plet Veerhuis op de punt van Sint Philipsland is een stuk dichterbij gekomen. Het Thoolse college van burge meester en wethouders is deze week akkooi'd gegaan. Nu is het wachten op de definitieve bouwvexgunning. De plannen voor het hotel zijn niet van vandaag of gisteren. „Zes jaar geleden zijn we er ook al mee bezig geweest", zegt eigenaar Eric Moexdand. „Toen was de tijd er gewoon nog niet rijp voor. De gemeente keek toen heel anders aan tegen toerisme.Dit keer staat het college er wel positief tegenover. De plek van het hotel is bijzonder. Buitendijks en midden in een natuurgebied. „Wij moeten daarom een stuk natuur te compenseren. Om aan deze eis te voldoen hebben wij het Zeeuws Landschap erbij betrokken." Moerland verwacht dat hij in het voorjaar van 2007 een bouwvergunning krijgt. Het hotel komt op de plek van het terras van het restaurant. Dat terras verhuist naar de zijkant. „Iedere hotelkamer heeft stx-aks uitzicht op de Oosterschelde. Het hotel krijgt twaalf kamers. „Wij richten ons op de ge neratie van de babyboomers. Die willen wat meer com fort. De kamers ki'ijgen daarom allemaal de inrichting van een viersterrenhotel. Wanhopige actievoerders kiezen voor hard protest door Ernst Jan Rozendaal 'MIDDELBURG - Het is ineer dan alleen een publiciteitsstunt. Als het erop aankomt, gaat woensdag tijdens de interland Nederland-Wit Rusland de stek ker eruit en zit het stadion een tijdje in het donker. „We heb ben alles zorgvuldig voorbe reid", zegt voorzitter W. de Waal van de centrale onderne mingsraad van Delta. Hij vertegenwoordigt het perso neel van het Zeeuwse energiebe- drijf in het Landelijk Medezeg- igensehapsplatform Energiebe drijven (LME). De aankondi ging van dit platform, dat woensdag bij de interland het licht uitgaat, heeft Nederland gisteren in rep en roer gebracht. Met de aetie willen de werkne mers van Delta, Nuon, Essent j en Eneco protesteren tegen het 'Opknippen van de energiebedrij ven in een publiek netwerk en een commerciële stroomleveran- °ier. De Tweede Kamer heeft de 'wet al aangenomen, eind okto ber is de Eerste Kamer aan zet. De Waal: „Als de bedrijven wor den gesplitst, gaat dat ten koste van de werkgelegenheid." Geko zen is voor een actie die zoveel mogelijk stof zou doen op- maaien. Maar ook een die daad- I werkelijk kan worden uitge voerd, waarschuwt De Waal. De [gevolgen kunnen enorm zijn. De ivoetbalwedstrijd moet worden stilgelegd, ongetwijfeld tot er gernis van supporters in het sta dion en voor de buis. Bovendien izou de UEFA maatregelen kun nen nemen tegen de KNVB, met alle gevolgen van dien voor de EK-kwalificatie van Oranje. De Waal: „We beseffen terdege ;dat we hier heel veel mensen mee treffen. Toch hebben we hiervoor gekozen. Als de Split- singswet doorgaat, is dat de 'doodsteek voor de Nederlandse energiebedrijven. We voeren al ;twee jaar actie op een softe wij- ;Ze. Nu zijn we ten einde raad. De actievoerders realiseren zich ;dat de uitwerking averechts kan z']'n, aldus De Waal. Ook de di rectie van Delta - zelf fel tegen de splitsing - keurt de actie af. «Dat begrijpen we. Maar de di recties hebben ook twee jaar ge lobbyd. We hebben er geen ver houwen meer in dat dat ergens 'toe leidt. We moeten harder aan ne weg timmeren," De Eendragtpolder bij Terneuzen is een goede locatie voor een proef met het aanleggen van een veiligheidsbuffer door te ontpolderen; daarvoor moeten de boerderijen wel uit het gebied verdwijnen. foto Wim Kooyman door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Zeeland moet aan de plannen voor ont- poldering langs de Westerschel- de een veel groter belang geven dan alleen natuurherstel. Het gaat nadrukkelijk ook om de toe komstige veiligheid tegen over- stroxxiingen. De plannen bieden een unieke kans op het aanleg gen van een duurzame kustver- dedigixxg. Dat stelt directeur Marten Hem- xixinga van stichting Het Zeeuw se Landschap (HZL). Het past niet zo bij hem, maar hij zou het wel van de daken willen schreeu wen. Denk aan de snellere stij ging van de zeespiegel, denk aan het inzakken van de polder bodem, denk aan toekomstige generaties die ook in Zeeland met droge voeten moeten kun nen wonen. Maak dan van Zee land een voorbeeldgebied voor vernieuwend kustbeheer. Hemminga erkent dat ontpolde- x'en - aarxleg van nieuwe getij- dennatuur - door de Nederland se en Vlaamse regelingen in eer ste aanleg bedoeld is als natuui'- herstel in het Scheldebekken. Hij vindt echter dat Zeeland, met zijn geschiedenis van eeu wenlange stxijd tegen het water, een stap verder moet gaan door ontpolderen een bredere invul ling te geven. Niet alleen gericht op de natuur maar ook op de vei ligheid. En als economische be langen mee kunnen liften (wo nen, recreatie, aquacultuur) is dat extra meegenomen, aldus Hemminga. Hij pleit voor een breuk met het verleden. „We hebben een dui zendjarige geschiedenis van dij- kenbouw. Een defensieve opstel ling om de zee buiten te houden. We zijn vertrouwd met de kracht van het water-, van de na tuur. We moeten veel meer met de natuur meewerken. Dat bete kent een trendbreuk in de ma nier waarop we omgaan met on ze strijd tegen overstromingen." Het zeewater komt steeds hoger, de polders klinken in. Volgens Hemminga mag er niet langer op één zeewering vertrouwd worden. Bovendien komt aan al maar dijken verhogen eens een eind. „We moeten in de Wester- schelde een gordel krijgen van door de natuur opgeslibde gebie den, die een massieve zeewerin gen vormen, in combinatie met een dijk. Zie het Verdronken Land van Saeftinghe. Door opslibbing, circa één centimeter per jaar, is dat nu na de duinen het hoogste gebied in Zeeland." De HZL-directëur geeft aan dat zo'n veiligheidsgordel (hij noem de het eerder een brede schor buffer en het is ook wel als 'mee groeien met de kust' bestem peld) met name binnendijks tot stand moet komen. Ontpolderen dus. „In feite een veiligheidssysteem vóór je laag gelegen polders", zegt hij. „Dat is noodzakelijk, want onze lage polders zijn de ri sicogebieden van moi'gen. Nu is de bescherming nog goed, maar in de toekomst niet meer. Zee land kan laten zien dat je ook anders met ontpolderen om kunt gaan." Dure plicht Hemminga meent dat het provin ciaal bestuur in deze een dure plicht heeft. Het was wijlen ge deputeerde Thijs Kramer die een lans brak voor Zeeland als 'laboratorium voor kustbeheer'. Hij wilde natuurherstel, veilig heid en economische ontwikke lingen koppelen. „Er ligt een historische kans voor het provinciaal bestuur er voor te zorgen dat Zeeland hét innovatieve stukje van ons land wordt waar nieuwe concepten voor kustveiligheid worden uit gevoerd", betoogt de HZL-direc- teur. „De kennis kan in Zeeland ontwikkeld worden, onder meer bij het NIOO in Yerseke, Rijks waterstaat en de Hogeschool Zeeland." Belangrijk Hij beklemtoont dat kustveilig heid een zaak is van alle Zeeuw en, ook van de boeren. „Ontpol deren is geexi gemakkelijke maatregel, maar wel een die heel belangrijk kan zijn bij het duurzaam veilig maken van de provincie. De Zeeuwse polders zijn mij zeer dierbaar. Ik hoop dat de landbouw nog tot in leng te van jaren het gezicht ervan zal bepalen. Maar we moéten meer zicht krijgen op een veilige toekomst." De directeur van Het Zeeuwse Landschap, oud-hoogleraar estuariene ecologie in Nijme gen, is enthousiast over de ver nieuwende plannen voor het ge bied rond Perkpolder. Daar is sprake van een combinatie van schorbuffer (75 hectare ontpol- dei'en), opwerpen van een woon- terp op het voormalige veer- plein met aanleg van een jacht haven, aanleg van een golfover- slagbestendige dijk, met erach ter een gebied met licht getij waar recreatieve woningen op palen staan. Zelf ziet hij de Eendragtpolder oostelijk van Terneuzen als goede pi'oefloca- tie voor uitwerking van de vei ligheidsbuffer van de toekomst. Hemminga beseft dat zijn visie niet overal met open armen zal worden ontvangen. Hij heeft wel een verklaring voor het feit dat de meeste mensen rotsvast op die ene dijk vertrouwen. „De eeuwenlange traditie, de cul tuur. Het basisgevoel is: de dij ken zijn onze oplossing voor kustveiligheid. Een opslibben- de, brede verdedigingsgordel past niet in die traditie en in het denken. Een verandering in den ken is niet gemakkelijk te be werkstelligen." Hij onderstreept dat niet ge wacht mag worden tot het wa ter aan de lippen staat. „Wij vin den het altijd moeilijk vooruit te denken. Nu investeren in iets wat de volle betekenis pas later kiijgt, is voor mensen best las tig. Nieuwe concepten ontwikke len kost jaren. Je moet tijdig be ginnen. Dankzij ontpoldering en de 200 miljoen voor natuur herstel heb je een prachtige gele genheid om nü nieuw kustbe heer op poten te zetten." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het uitzaaien van Ierse mosselen in de Ooster schelde mag, maar wel onder streng toezicht én het onderzoek naar de risico's van het uit zaaien moet worden aangevuld. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit deze week laten weten in een brief aan het ministerie van Landbouw. De Raad van State verbood in maart het uitzaaien van mosse len en oesters uit Engelse en Ier se wateren, omdat onvoldoende was aangetoond dat aan die im port risico's vastzitten. Met de mosselen en oesters zouden uit heemse organismen mee kunnen komen die slecht zijn voor de na tuur in de Oosterschelde. De zaak bij de Raad van State was aangespannen door onder meer Vogelbescherming en de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF). Na de uitspraak van de Raad van State stak een storm van protest op, maar al snel telde de schelpdiersector haar knopen. Een onderzoek naar de risico's werd met spoed voortgezet, me de dankzij financiële steun van de provincie. In juni volgde de publicatie. De risico's zijn be perkt, was de hoofdconclusie, waaimee de weg vrij was voor het aanvragen van nieuwe uit zaaivergunningen dit najaar. Het dagelijks provinciebestuur heeft de aanvragen bekeken en deze week gereageerd: „Niet op alle vragen is een definitief ant woord gegeven", stelt de provin cie, waarbij vier kritische kant tekeningen volgen bij het onder zoek naar de risico's. Zo stamt het overzicht van uitheemse oi- ganismen in de Britse wateren uit 2002 en is er op Ierse mossel percelen 'slechts sprake geweest van een éénmalige, vrij klein schalige bemonstering in het voorjaar op twee locaties'. Het rapport biedt ondanks deze beperkingen 'een beeld van de ri sico's', stelt het dagelijks provin ciebestuur. De provincie advi seert wel toestemming te geven voor het uitzaaien, maar onder streng toezicht én onder de voor waarde dat het onderzoek wordt voortgezet. Of Vogelbe scherming de ZMF in beroep gaan na het afgeven van nieuwe vergunningen, hangt er aldus ZMF-medewerker G. van Zonne veld vanaf of de minister zijn ei gen natuurbeleidslijnen volgt. (Advertentie) zoeken zoekt u op www.ilocal.nl ilocal bedrijven iifeggS&l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65