Onderzoek naar reinigingsdienst Plannen met respect voor polder PZC PZC Geef mij maar het harde verticale strand Complimenten aan waterschap van Fietserbond 13 flaad besluit volgende maand over verschillende varianten Galerie Caesuur sluit Middelburgs project af zaterdag 2 september 2006 oor Marcel Modde ;IERIKZEE - De gemeentelijke einigingsdienst en onderdelen an de afdeling openbare wer- :en worden mogelijk samenge- oegd tot één nieuwe organisa- Bekeken wordt of het zinvol n haalbaar is over te gaan tot van een zelfstandig voor Schouwen-Duive- gemeenteraad heeft aan aan- al kerntaken op rij gezet die uit van bezuinigingen efficiëntie mogelijk kunnen vorden afgestoten. De reini- (ingsdienst wordt binnen die liscussie 'hoge prioriteit' toege- rend. De raad wil drie varian ten nader onderzocht zien. Het neest verregaand is privatise- ■ing van de reiniging. Het minst Ingrijpend is het verbeteren van bestaande situatie. Een tus keuze betreft sa met een ander af Burgemeester en wet hebben besloten daar een onderzoeksvariant aan te voegen: een 'interne of ex verzelfstandiging' van de In beide geval binnen die optie wordt de af valinzameling ondergebracht in sen aparte organisatie onder di recte aansturing van een eigen directeur, legt wethouder Houtekamer uit. Constructie Een interne verzelfstandiging betekent slechts dat de mede werkers formeel in dienst blij - van de gemeente, maar daar geen bemoeienis meer mee hebben. Diezelfde construc tie wordt ook toegepast bij sportcentrum Onderdak. JDe winst voor de gemeente moet niet zozeer worden gezocht Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND G'rachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in de personeelskosten, aldus de wethouder, maar in een 'efficiën tere inzet van mensen en materi eel'. „Het resultaat moet zijn dat er meer kwaliteit en service wordt geboden." Dat geldt vol gens Houtekamer vooral wan neer ook bepaalde taken van de afdeling openbare werken in dat plaatje betrokken worden. Hij constateert op verschillende onderdelen een overlap in taken van beide huidige afdelingen. Het grote voordeel van de vier de variant is volgens de wethou der ook dat de inhoudelijke ken nis van de reinigingsdienst voor de gemeente behouden blijft. Te vens biedt deze optie een betere garantie voor een stabiele prijs ontwikkeling. „Wanneer je deze taak privatiseert, kan je nu mis schien wel een goede prijs af spreken voor het ophalen en ver werken van afval, maar hoe lig gen de verhoudingen over twee of drie jaar?" Uitbesteding Het college wil in het onderzoek naar de samenwerkingsvariant nadrukkelijk ook de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) betrek ken. De bestuursopdracht van de raad is vrijblijvender en gaat uit van 'samenwerking met een afvalbedrijf'. In 2001 speelde Schouwen-Dui- veland al met de gedachte het ophalen van afval uit te be steden aan de ZRD. Een ruime raadsmeerderheid was daar voorstander van, maar intern onderzoek wees uit dat de ge meente per saldo duurder uit zou zijn. Houtekamer be schouwt de sindsdien sterk ver anderende markt en ontwikke lingen bij het afvalbedrijf als voldoende reden om toch ook weer eens naar de ZRD te kij ken. De raad neemt 9 oktober een be sluit over de onderzoeksvarian ten. Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Jos Broeke praat over oude veerdienst OOST-SOUBURG - De Protes tants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) in Souburg en Rit- Ethem houdt dinsdag 5 septem ber haar eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. De gastspreker is de weerman yan Omroep Zeeland Jos Broeke die aan de hand van dia's en ver halen terug gaat naar de perio- van de oude PSD-boten op deWesterschelde. De bijeenkomst wordt gehou den in cle Kwikstaart aan de Na- gelenburgsingel 2 in Oost-Sou burg en begint om twee uur 's middags 14.00 uur. Ook mensen die geen lid van de PCOB zijn welkom op de bijeen- Niek de Jonge aan de voet van de 62 meter hoge Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee, een kleuter in vergelijking met de helling in Yosemite. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Toen Niek de Jonge (26) op de middelbare school in Zierikzee zat, beschikte scholengemeenschap Pie- ter Zeeman nog niet over een klim- muur. Zijn fascinatie voor de klimsport ontsproot net iets later: als prille stu dent in Utrecht. Nu, net afgestudeerd in de Fysische Geografie met de specialisa tierichting Kwartier Geologie en Kli maatsverandering, staat hij aan de voor avond van een forse klim. Niek gaat zijn techniek en krachten beproeven in Yosemite, een duizend meter hoge, stei le granieten wand in de Sierra Nevada in de VS. Hi j vertrekt woensdag 20 sep tember en hoopt binnen twee weken de top van'El Capitan' te bereiken. Het lijkt daarmee voor Niek een bijzon der klirnjaar te worden. In januari stond hij op de top van de Totem Pole, een pilaar in de beroemde klifkust van Tasmanië. Daarna klom hij in de Southern Alps in Nieuw-Zeeland en ging hij in maart nog even naar Austra lië om onder meer de route Kachoong in het afgelegen rotsmassief Arapiles te be stijgen. Hij gunde zichzelf begin dit jaar vier maanden vakantie na zijn afstudeersta ge in Nieuw-Zeeland waar hij onder zoek deed naar door gletsjers vooruitge- duwde heuvels van puin (morenen). „Het is zo'n mooi gebied om te klimmen en alle ervaringen die ik daar heb opge daan, komen me nu van pas voor Yose mite", zegt Niek. Het bijzondere van de komende beklimming is dat er geen ha ken zijn en dat hij dus zelf steeds de be vestigingen in de steile granieten wand moet maken, onder meer gebruikma kend van klemveren die in de smalle spleten moeten worden bevestigd. „Om de top te bereiken, moeten we voor het laatste traject vier dagen ach tereen klimmen. Dat betekent dus ook drie nachten op een stretcher, een porta- ledge, aan die wand van negentig gra den slapen", legt Niek uit. Hij verheugt zich er enorm op. Concen tratie, alleen maar bezig zijn met het hier en nu, is volgens hem het allerbe langrijkste. „Je sjouwt heel veel touwen mee, die moet je goed uit elkaar houden en steeds goed beseffen wat je doet. Bij zo'n overnachting aan de bergwand zit je zelf natuurlijk ook vast aan een touw. Anders zou het mis kunnen gaan als je wakker wordt: denkend dat je> thuis bent en er even uitstapt om naai de wc te gaan." Over naar de wc gaan gesproken, hoe moet dat hangend aan een steile granie ten wand? „Nou dat mag niet meer zo maar in de vrije natuur. Daarvoor zijn er tegenwoordig te veel bergbeklim mers. We gebruiken zogenaamde 'poop- tubes'. Dat zijn plastickokers met poe der erin en dan moet je ook nog een soort lijm op je ontlasting doen en dan stinkt het dus niet zo." Ondanks zijn inmiddels rijke klimerva- ring biedt deze missie voor Niek een nieuwe uitdaging. Hij reageerde op een oproep via internet van René Thijssen, een 39-jarige piloot bij de KLM, die een klimmaat zocht om samen deze top van Yosemite te bereiken. Van de bijna drie honderd reflectanten bleek Niek een van de weinige serieuze kandidaten. Zijn vaste klimmaat Roel Verberne uit Utrecht heeft zich inmiddels als derde deelnemer aangesloten. Waarom klimt Niek? „Het is zo fantas tisch. Ik vraag me wel eens af waar ik mee bezig ben als ik 's ochtends heel vroeg, donker nog en in de vrieskou en tegen de wind in weer verder ga, maal ais dan na een paar uur de zon opkomt en ik de horizon zie, dan weet ik het weer. Ik kan natuurlijk gewoon aan het strand gaan liggen om te ontspannen, maar dan blijf je toch aan allerlei din gen denken of ik ga me vervelen. Nee, geef mij maar het harde, verticale strand." door Frank Balkenende KAMPERLAND - In de polder zijn best nieuwe vormen van re creatie en bedrijvigheid moge lijk zonder het landschap aan te tasten. Zo heeft kunstenaar Dan ny van Rijt uit Geersdijk een plan voor een kunstpark aan de Goudplaat. Simon de Koning uit Kamperland wil van een te restaureren boerenschuur een in novatief bedrijfsverzamelge bouw maken. Van Rijt en De Koning hebben elkaar gevonden in hun. streven naar vernieuwing van de platte landseconomie. Allebei hebben ze genoeg van recreatieve uit wassen, zoals eenvormige en qua architectuur gebiedsvreem- de vakantieparken, waar verder niets anders gebeurt dan luieren en consumeren. „We zien de boel volgroeien met caravans en vakantiehuizen zonder dat er re kening wordt gehouden met het landschap." Dat het anders kan, bewijzen de plannen van Van Rijt en De Ko ning. Neem nou het Kunstpark Zeeland dat wat betreft Van Rijt het best bij Kamperland aan de Goudplaat kan komen. „In mijn plan bepaalt het land schap de invulling. Laat dus na tuur- en landschapsbeheerders de voorwaarden voor de inrich ting bepalen en vervolgens archi- Simon de Koning (links) en Danny van Rijt willen in hun plannen voor een kunstpark bij de Goudplaat (foto) en bedrijvenunits in een boerenschuur respect tonen voor het Noord-Bevelandse landschap. foto Ronald den Dekker tecten laten onderzoeken hoe ze het landschap, zeker ook De Goudplaat aan het Veerse Meer, kunnen versterken." Het kunstpark moet een alterna tief recreatiepark worden, waar kunst, vormgeving, architec tuur, wetenschap en natuur 'een spannend spel' spelen. „Het wordt in feite een natuurgebied met verblijfsrecreatië. Er ko men dus gebouwen op, maar wel met eigentijdse, soms ver nieuwende architectuur. Een centraal gebouw voor congres sen en exposities, bijzondere va kantieverblijven, een camping voor fietsers, een sauna, land-art, een informatiecen trum van bijvoorbeeld Staats bosbeheer en ga zo maar door." Van Rijt ziet talloze mogelijkhe den voor projecten en uitwisse lingen: een ecobouw-expositie, werkvakanties voor studenten van technische universiteiten, een proeftuin voor biologen en Gemeenten instrueren fotografen SLUIS - Wie de afgelopen week een nieuw paspoort of een identiteitskaart heeft aangevraagd, liep grote kans dat de pasfoto's werden afgekeurd. Dat was tenminste het landelijke beeld dat naar voren kwam. Want de foto moet nogal aan wat voorwaarden voldoen. Hoe waren de ervaringen in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten? Alleen degenen die in de gemeente Sluis een nieuw pas poort nodig hadden liepen grote kans dat ze terugge stuurd werden. „Liefst 55 procent van de mensen die een nieuw paspoort aanvroegen moesten we terugsturen", zegt een woordvoer ster van de gemeente Sluis. In Hulst werd nog geen tien procent van de aanvragers van een nieuw paspoort terug gestuurd. De gemeente had de afgelopen tijd de fotozaken in Hulst benaderd en hen instructies gegeven hoe ze de juiste pas foto moesten maken. Dat heeft de gemeente Terneuzen ook gedaan en daar was het percentage paspoortaanvra gers dat werd teruggestuurd ook gering, elf procent. Bedrijfsinbraak aan Kloetingseweg GOES - Bij een bedrijf aan de Kloetingseweg in Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Via een raampje zijn de daders binnengekomen. Ze hebben het pand doorzocht en computerapparatuur meegenomen. Nieuw parkeerterrein Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland gaat een parkeerterrein aanleggen aan de Westzeedijk in Co lijnsplaat. Het terrein is bedoeld om de problemen op te lossen die in het toeristenseizoen bij de havens ontstaan. De gemeente raad heeft 65.000 euro beschikbaar gesteld om de 66 plaatsen te realiseren. Voorwaarde is wel dat de watersportvereniging de toege zegde 86 bewaakte plaatsen aanlegt op een terreintje in de Paardekuup. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daarvoor toestemming gegeven. Files Sluiskil niet aangepakt TERNEUZEN - Rijkswaterstaat treft geen maatregelen om op korte termijn een betere doorstroming van het ver keer bij de brug van Sluiskil te bewerkstelligen. Provinciale Staten hadden daar op initiatief van de PvdA in een motie op aangedrongen, omdat een tunnel niet eer der dan in 2011 in gebruik kan worden genomen. Op dit moment wordt het verkeer echter al geconfronteerd met steeds langer wordende files. Volgens het provinciebe stuur zou deze filevorming beperkt kunnen worden door 'enkele eenvoudige maatregelen' zoals signaleringsbor den en bloktijden voor niet-zeeschepen. Volgens Rijkswaterstaat ligt de zaak echter niet zo een voudig als de Staten wel denken. Een signaleringssysteem zou de weggebruiker vroegtijdig moeten informeren over de openingstijd en -duur van de brug, zodat die eventueel de alternatieve route via het Ter- neuzense sluizencomplex kan kiezen. Rijkswaterstaat wijst erop dat het gevolg daarvan is dat de route over het sluizencomplex zwaarder wordt belast tijdens een brug- opening. Als de brug gewoon beschikbaar is wordt de rou te over het sluizencomplex echter weer minder zwaar be last. natuurontwikkelaars en presen taties van ontworpen produc ten. Verder kunnen er evenemen ten plaatsvinden zoals een wa tersporttentoonstelling en work shops. Van Rijt wil de 'proeftuin voor nieuwe vormen van recrea tie' opzetten in samenwerking met overheden, instellingen, ar chitecten en biologen. Het idee is goed ontvangen bij de gemeen te Noord-Beveland. Op een steenworp afstand, aan dezelfde Sint Felixweg, wil com ponist Simon de Koning de mo numentale boerenschuur van hoeve Land- en Zeezicht (fami liebezit) restaureren in oude stijl. Binnen komen tien bedrijfs- units in die hij wil verhuren aan bijvoorbeeld reclamemakers, iet' ers, een edelsmid of een jurist die zich specialiseert in intellec tueel eigendom. Voor zijn plan ligt er al een positief advies van de toetsingscommissie voor nieu we economische dragers op het platteland. Als de monumenten subsidie afkomt en vergunnin gen zijn verstrekt, verwacht De Koning in 2009 het project te voltooien. Van Rijt durft nog geen tijdpad te noemen. Beiden denken dat de twee ini tiatieven elkaar versterken, „Nieuwe vormen van werken en recreëren, We ontmoeten veel en thousiaste reacties op onze plan nen, al moet er nog veel werk worden verzet." door Nadia Berkelder GROOT ABEELE - Driedui zend fietsers rijden er elke dag over de Oude Vlissingseweg tus sen Middelburg en Groot Abee- le. Tegen zevenhonderd auto's. Het is niet voor niets een fiets- weg geworden. Fietsers krijgen er nog net geen voorrang, maar het scheelt niet veel. In het midden van de weg ligt een soort verhoogde berm. Die dwingt automobilisten om af te remmen of om in een grote bocht om de fietsers heen te rij den. Het waterschap Zeeuwse eilan den kreeg gisteren een compli ment van de Fietsersbond voor de inrichting van de weg. „Deze weg is in de eerste plaats voor fietsers. Auto's zijn hier te gast", zei Tamme Seijnstra van de Vlissingse fietsersbond. Oplossing Eigenlijk, zei waterschapsbe stuurder Bert van de Hoef, heeft het waterschap alleen maar fietswegen. „We hebben 2200 ki lometer weg. Eigenlijk zijn dat allemaal fietspaden waar ook auto's rijden. Dit is een oplos sing die in de toekomst ook op andere wegen gebruikt kan wor den.'" Het vervelende is dat veel van die wegen nu niet veilig zijn voor fietsers. Dat komt vooral omdat er vaak hard gereden wordt op de wegen buiten de be bouwde kom. Verlagen van de snelheid tot dertig kilometer per uur, een wens van de fietsers bond, is vaak niet mogelijk. „De politie vindt dat de inrich ting van de wegen veranderd moet worden voordat ze gaan handhaven", zei Van de Hoef. „Dat is hier nu gedaan. Daarom houden we de komende tijd metingen. We willen weten hoeveel auto's hier passeren en hoe hard ze rijden." De Oude Vlissingseweg is afgelopen zo mer ingericht. Het is niet de eer ste fietsweg op Walcheren. Dat is de weg onder de duinen bij Dishoek. Die is vorig jaar al ge opend. MIDDELBURG - De Middel burgse galerie/presentatieruim te Caesuur sluit morgen baar project 'Terloops Middelburg - stadslijnen en stadsgezichten' af. Dat gebeurt vanaf 14.00 uur op de Vismarkt in Middelburg. Het project is opgezet ter gele genheid van het tienjarig be staan van Caesuur. Zestien kun stenaar hebben hun persoonlij ke routes en 'loopjes' door de stad uitgezet. Beelden daarvan waren in het najaar van 2005 te zien in Caesuur. Morgen is de afsluiting. De kun stenaars laten hun projecten zien in de vorm van banieren waarop het werk is geprint. Ook wordt een catalogus met dvd ge presenteerd. Aan het eind van de middag worden de banieren geschonken aan de gemeente Middelburg. Met het voordra gen van een gedicht door Koos Dalstra is het project formeel De deelnemende kunstenaars aan Terloops waren: Barbara Jean, Caroline Passenier, Dou- we Eisenga, Hans Bommeljé, Hans Oveiwliet, Harry Van- devliet, Jan J.B. Kuipers, Jan Hamer, Ko de Jonge, Machteld van der Wijst, Peter Hamer, Peter Sijnke, Peter Steutel, Phi lip Veurink, Ramon de Nennie en Sela. Expositie toont werk De Kroon MIDDELBURG - Werk van de Goese kunstenaar Denz de- Kroon is morgen te zien bij Ex po 170, gevestigd aan de Noord singel 170 in Middelburg. De Kroon toont schilderijen in olieverf, een object en fotoprints in Goese sferen. Ook is zijn elektronische mu ziek te horen. De expositie is geopend van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63