Stevaert vindt veel Nederlanders te ruw PZC Relatie Hongarije en Slowakije slechter Kritisch rapport over toetreding Turkije roept weerstand op Belgische gouverneur: omgangsklimaat is keihard Schandaal met Duits vlees is omvangrijker Topcrimineel tipte politie over schilderijen Munch Cubaanse regering jaagt op schotels Brand Iraans vliegtuig eist levens EU claimt hoofdrol in Midden-Oosten zaterdag 2 september 2006 loor Jan van Vegchel n Kees Bos LMSTERDAM - Nederland Ireigt te ontsporen door ruwe mgangsvormen. „Die bijna ^'institutionaliseerde ruwheid 3 de grootste kwaal die Neder- and teistert, iets waar je voor aoet opletten", zei de Vlaamse loliticus Steve Stevaert giste- en in de interneteditie van de Volkskrant. )e sociaal-democraat Stevaert s gouverneur, een soort Com- nissaris van de Koningin, van Ie Belgische provincie Lim- jprg, Hij betoogt dat het om- [angsklimaat in Nederland kei- en keihard' is door onder- inge onverdraagzaamheid, bij- roorbeeld doordat velen zich liet generen om anderen te wet sen. Volgens Stevaert schrikt dat so- :iale klimaat internationale be kijven af om zich in Nederland e vestigen. HÜNCHEN - Een nieuw vlees- ichandaal in Duitsland wordt iteeds omvangrijker. Bedorven dees dat in de deelstaat Beieren s ontdekt is ook elders in Duits and en in het buitenland ver- cocht. In welke landen is nog on- jekend, meldden de Duitse auto- •iteiten gisteren. Controleurs hebben gisteren ;achtig ton bedorven vlees bij wee distributeurs in beslag ge- lomen, een dag nadat al tien ;on was geconfisqueerd. Het iaat om ingevroren kalkoen-, varkens- en rundvlees dat vier aar over tijd was. ANP/DPA „Mensen die het verschil kunnen maken, doen dat alleen in landen waar verdraag zaamheid hoog in het vaandel staat." Stevaert kritiseerde eerder de ruwe bezuinigingen van het kabinet-Balkenende. Hij toonde bussen vol kiezers hoe slecht het leven hier is, vergeleken met het door socialisten geleide België. De voormalige kroegbaas Steve 'Stunt' Stevaert had als wethou der van Hasselt de stadsbussen gratis laten rijden. De kritiek van Stevaert past in een reeks opmerkingen van zijn landgenoten. In juni vorig jaar was er minister Karei de Gucht van Buitenlandse Zaken. Hij noemde Nederlanders wis pelturig, omdat zij eerst op de charismatische Pim Fortuyn stemden en daarna op Bal kenende: 'een mix van Harry Potter en brave stijf burger lijkheid, waarin ik geen spoortje charisma kan ontdek ken'. Daarna deed vicepremier Freya van den Bossche er een schepje bovenop. Zij noemde Nederland se bewindslieden 'stijf, truttig en kleinburgerlijk'. Het Neder lands kabinetsbeleid is volgens haar hardvochtig. „Er ontstaat een maatschappij van winnaars waarbij anderen uit de boot val len." ANP door Henderiekus Wiltjer OSLO - Een veroordeelde topcri mineel heeft de Noorse politie in ruil voor strafvermindering op de hoogte gesteld van de ver blijfplaats van de schilderijen De Schreeuw en Madonna van Edvard Munch. Dat meldden verscheidene Noorse dagbladen gisteren. Volgens de kranten heeft een tot negentien jaar celstraf veroor deelde bankrover de politie de gouden tip gegeven. Hier zou den maanden van onderhande lingen aan vooraf zijn gegaan omdat justitie in eerste instantie niet de geëiste strafverminde ring wilde geven. De 31-jarige geldt als machtigste man van het Noorse criminele milieu. De schilderijen, die miljoenen euro's waard zijn, werden twee jaar geleden op klaarlichte dag door gemaskerde mannen uit het Munch Museum in Oslo ge stolen. De politie maakte don derdag bekend de doeken te heb ben teruggevonden. Voor de dief stal zijn in mei drie mannen ver oordeeld tot respectievelijk acht, zeven en vier jaar. Zij ont kennen elke betrokkenheid bij de zaak. Directeur I. Ydstie van het Munch Museum zei gisteren dat de schilderijen van de expressio nist Munch veel minder ernstig zijn beschadigd dan voorheen was gevreesd. Volgens haar valt het zelfs zo mee dat 'gewone mu seumbezoekers de beschadigin gen. vermoedelijk niet eens op merken'. ANP/DPA Nog 900 verdachten Srebrenica DEN HAAG - De Bosnisch-Servische autoriteiten heb ben een lijst opgesteld van bijna negenhonderd mensen die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de moord op duizenden moslims in Srebrenica, in 1995. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft inzage in de stukken ge had, maar is niet van plan het rapport, waar cle lijst onder deel van is, openbaar te maken. Dat moeten de betrokken autoriteiten zelf doen, zo ze dat al willen. Dat heeft een woordvoerder van aanklaagster Del Ponte gezegd. QPD Ranglijst vijftig 'goede mensen' LONDEN - De Britse krant The Independent heeft giste ren een lijst gepubliceerd met vijftig 'goede mensen'. De lijst is een variatie op de ranglijsten van rijke mensen en zet mensen in de schijnwerpers 'die gedreven zijn door de behoefte om de wereld te verbeteren'. De cineast Ken Loach, dichter Benjamin Zephaniah, zan ger Bob Geldof en bioloog David Attenborough figureren in de opsomming. Ook de moeder van de vermoorde tie ner Anthony Walker, die na het moordproces de daders vergiffenis schonk, wordt genoemd. ANP Monteur (100) krijgt dagje vrij LONDEN - Een hoogbejaarde Brit die nog altijd werk zaam is als monteur, heeft van zijn werkgever een dag vrij gekregen om zijn honderdste verjaardag te vieren. 'Buster' Martin werkt nog altijd, omdat hij anders 'de on gelukkigste lamstraal zou zijn die je ooit bent tegengeko men'. De weduwnaar met zeventien kinderen en ongeveer zeven tig kleinkinderen en achterkleinkinderen, bij wie hij de tel is kwijtgeraakt, ging op zijn 97e met pensioen als marktkoopman. Na drie maanden hield hij de rust weer voor gezien en zocht een nieuwe baan. ANP Vader Natascha eist 35.000 euro WENEN - De vader van Natascha Kampusch, Ludwig Koch, eist 35.000 euro uit de nalatenschap van de overle den ontvoerder van zijn dochter. Dit als vergoeding voor het zielenleed dat hij naar eigen zeggen heeft ondervon den gedurende de acht jaar dat zijn dochter verdwenen was. Natascha wist anderhalve week geleden aan haar ontvoer der te ontsnappen. Die gooide zich enkele uren later voor een trein. Natascha heeft tot nu toe geweigerd haar ouders, die inmiddels gescheiden zijn, te ontmoeten. Ze heeft alleen met haar moeder telefonisch contact. GPD Papieren elands tegen te snel rijden STOCKHOLM - Elanden van papier maché moeten de Zweedse automobilisten dwingen rustiger te rijden op provinciale wegen. Nu vinden er jaarlijks 35.000 ongeluk ken in Zweden plaats waarbij automobilisten een overste kende eland aanrijden. Veel van de provinciale wegen lo pen door bossen waar de dieren leven. Formeel geldt er een maximum snelheid van 70 kilometer per uxir. Door op talloze plaatsen de papieren elanden neer te zet ten moeten automobilisten zich realiseren hoe makkelijk het voor kan komen dat een eland vanuit de bossen de weg op stapt. ANP door Peter Hattink SAN JOSÉ - De Cubaanse regering wil alle schotelan tennes in het land vernieti gen, om te voorkomen dat Cubanen buitexxlandse tv-programma's kunnen ontvangen. De gisteren benoemde minister voor Communica tie en Informatie, Ramiro Valdés, moet toezien op de uitvoering van het plan. Valdés is een de naaste mili taire medewerkers van Raül Castro, het waarne mend staatshoofd van Cu ba. De Cubaanse autoriteiten hebben nooit gewild dat de bevolking buitenlandse nieuwsbronnen kan raad plegen. Schotelantennes zijn daarom officieel verbo den. Vooral de pi'Ogram- ma's van het Amexikaanse anti-Castro tv-station Mar ti, dat gefinancierd wordt door de regexing-Bush, is Havana een doorn in het oog. Buitenlandse radio- en tv-programma's worden door de overheid gezien als subversief. Voor de gewone Cubanen is ook de toegang tot internet zeer beperkt. Alleen Cubanen, met een radio met korte golf, kunnen nieuws uit het buitenland volgen. Presi dent Fidel Castro zelf luis- tert vrijwel dagelijks naar de Spaanse uitzendingen van Radio Nederland We reldomroep en de Britse BBC. Raül Castro vervangt sinds 31 juli op tijdelijke basis zijn broer Fidel, omdat de ze een zware maagoperatie heeft ondergaan. Over de gezondheid van Fidel Cas tro, die op 13 augustus 80 jaar werd, zijn de laatste twee weken geen medede lingen meer gedaan. In Cubaanse kringen in de Verenigde Staten en Span je gaat het gerucht dat Cas tro aan een ongeneeslijke vorm van maagkanker lijdt en volgend jaar niet zal ha len. GPD Hulpgoederen van het Internationale Rode Kruis worden gelost in de haven van Tyrus in het zuiden van Libanon. door Hetty van Rooij LAPPEENRANTA - De Europese Unie eist een hoofdrol op in het Midden-Oos ten. Gesterkt door een nieuw zelfvertrou wen vanwege de grote Europese bijdrage aan de VN-macht in Libanon claimen de ministers van Buitenlandse Zaken dat zij het voortouw willexx nemen in een her nieuwd vredesproces. „De Europese Unie is een centrale spe ler", zei gisteren minister Bot tijdens een bijeenkomst met zijn collega's in het Fin se Lappeenranta. EU-buitenlandchef Solana vertrekt op korte texmijn naar het Midden-Oosten, met in zijn binnenzak een volmacht van de EU-ministers om te praten met alle partijen. Volgens Solana is een duurza me oplossing in het Midden-Oosten al leen mogelijk als er een staat voor de Pa- lestijnen komt, met de grenzen van vóór de oorlog in 1967 als uitgangspunt. In die Zesdaagse Oorlog veroverde Israël Oost-Jeruzalem, de Westoever, de Ga- zastrook en de Golanhoogte. „Het zal veel tijd kosten', aldus gisteren in Lappeenranta de woordvoerster van Solana. „Maar hoe meer troepen de Euro pese Unie in Zuid-Libanon op de been brengt, des te groter de Europese invloed wordt." In het verleden is de EU er nooit echt in geslaagd om een rol van betekenis te spe len in het vredesproces. Dat kwam vooral omdat Israël de Europeanen niet vertrouwde vanwege te pro-Palestijnse sympathieën. Volgens Bot is die tijd voor bij. „In Israël zit een zwakke regering, het land is gedeprimeerd en geplaagd door schandalen en zij zijn er niet in ge slaagd om Hezbollah op de knieën is te krijgen. De VS hebben het te druk in Irak en Iran en Washington mag blij zijn dat wij dit probleem in onze achtertuin van hen willen overnemen. Israël heeft geen alternatief. Europa is de enige die deze rol op zich kan nemen. Al zal er nooit iets van de grond komen zonder de VS." De Finse minister van Buitenlandse Za ken en EU-voorzitter Tuomioja noemt ook Harnas als een van de betrokken par- foto Mohamed Messara/EPA tijen, maar die organisatie staat op de Eu ropese lijst van terreurorganisaties. Een rechtstreeks diplomatiek contact met de EU is uitgesloten zolang Harnas niet aan de Europese voorwaarden voldoet: de ge wapende strijd afzweren, alle eerder ge sloten akkoorden tussen Israël en de PLO onderschrijven en het bestaans recht van Israël erkennen. Volgens minister Bot hebben ook de Pa- lestijnen weinig keus. „Als de grenzen helder zijn, dan zal Harnas op den duur Israël erkennen. Wij geven in de Pales tijnse gebieden een enorme pot met geld uit, maar daar vragen wij wel een tegen prestatie voor. Als wij alleen maar toege ven en wij krijgen niks terug, dan zijn wij over een tijdje weer even ver." GPD door Runa Hellinqa BOEDAPEST - De mishande ling van een 23-jarige Hongaars sprekende studente in de Slo waakse stad Nitra, gevolgd door de mishandeling van een 19-jari- ge Hongaars sprekende jongen een dag later heeft de spanning tussen Hongarije en Slowakije doen oplopen. De geweldplegingen maken deel uit van een reeks anti-Hongaar- se incidenten in Slowakije gedu rende de afgelopen maand. Vol gens de Hongaarse regering zijn die het gevolg van de deelname van de anti-Hongaarse en natio nalistische Slowaakse Nationa le Partij (SNS) aan de nieuwe Slowaakse regering. Eind juli zei SNS-leider J. Slota het te betreuren dat Slowakije na de Tweede Wereldoorlog niet alle Hongaren het land uit had gezet, zoals de Tsjechoslo waken dat met de Duitsers hadden ge daan. Ook meent hij dat de Hon gaarse Coalitiepartij, die de Hongaren in Slowakije vertegen woordigt, verboden moet wor den. De Hongaren maken 10 pro cent van de Slowaakse bevol king uit. Slota's uitspraken werden ge volgd door een reeks incidenten. Slowaakse voetbalsupporters verbrandden een Hongaarse vlag en toonden spandoeken met teksten als 'Dood aan de Hongaren'. Voetbalsupporters in Hongarije reageerden daar op met spandoeken tegen Slota en de kreet 'De Slowaken zullen al tijd onze slaven blijven'. Dat laatste als verwijzing naar de duizend jaar dat Slowakije on derdeel van Hongarije was. Op het internet zijn in Slowakije ge maakte anti-Hongaarse filmpjes Hongaars sprak. Maar het inci te vinden. Medio augustus werd dent met de studente is het ern- een man geslagen die op straat stigste tot nu toe. MASHAD - Een ongeluk met een Iraans vlieg tuig heeft gisteren zeker 29 mensen het levexx ge kost. Dat heeft het hoofd van de Iraanse burger- luchtvaax-t laten weten. De Toepolev-154 kreeg bij de landing in de noordoostelijke stad Mas- had een klapband. Daardoor verloor de piloot de macht over het toestel van Sovjetmakelij, dat vervolgens van de baan gleed en in brand vloog. Het vliegtuig van de maatschappij Iran Tours was met 147 inzittenden ondei'weg van de zuidelijke havenstad Bandar Abbas naar Mashad. De Iraanse luchtvloot verkeert groten deels in slechte staat. Dat komt deels doordat maatschappijen met oude en slecht onderhou den toestellen vliegen, maar ook door de Ameri kaanse boycot van de islamitische ï-epubliek. Daardoor kan het geen moderne Airbus- en Boeing-toestellexx kopen en blijft het steeds meer aangewezen op vliegtuigen uit de voorma lige Sovjet-Unie. foto RTR Het meisje werd aangevallen, toen zij op straat in het Hon gaars telefoneerde. Zij werd ge slagen, beroofd en gedwongen haar T-shirt uit te trekken, dat daarna werd voorzien van an ti-Hongaarse leuzen. Zwijgen Volgens de Hongaarse regering neemt de Slowaakse premier Fi- co de aanvallen niet serieus. De Hongaarse premier Gyurcsany verwijt Fico 'een politiek van zwijgen'. Volgens het Slowaak se ministerie van Buitexxlandse Zaken wil de regering niets doen, omdat dat alleen maar tot meer reacties zou leiden. De Slowaakse regering verwijt Boedapest en ook de Hongaarse Coalitiepartij dat zij de proble men aanwakkeren door aan dacht aan alle incidenten te be steden. De Slowaakse bisschoppen ma ken maken zich wel zorgen over de ontwikkelingen. Volgens kar dinaal J. Kox-ec gaat het om 'er barmelijke en verachtelijke da den'. In Nitra en Bratislava zijn in middels demonstraties geweest tegen het toenemende nationalis me. Rasmussen, leider van de Partij van Europese Socialisten in het Europees Parlement, waar ook Fico's sociaal-democratische Smer deel van uitmaakt, heeft de Slowaakse premier opgeroe pen anti-Hongaarse aanvallen te voox'komen. Net als Gyurcsa ny ziet Rasmussen een verband tussen de deelname van nationa listen aan de regering en de an ti-Hongaarse incidenten. GPD door Kees Bos BRUSSEL - Europarlementa riër Eurlings (CDA) stuit met zijn rapport over Turkije op veel kritiek in het Europees Par lement. Parlementariërs hebben welgeteld 343 wijzigingsvoor stellen ingediend voor de stem ming maandagavond. Eurlings toont zich in de tekst vrij kri tisch over Turkije als kandidaat- land voor de Europese Unie. Hij 'betreurt het feit dat het hervor mingsproces is vertraagd'. Ondanks toezeggingen tot verbe teringen ontbreekt het Turken vooral aan vrijheid van menings uiting en godsdienst, vindt Eur lings. Ook schieten de rechten voor vrouwen en vakbonden te kort en is er amper een onafhan kelijke justitie. Eurlings is ver der teleurgesteld dat Tui'kije het EU-land Cyprus nog altijd niet Protesten tegen Milosevicstraat NOVI SAD - Drieduizend Ser viërs hebben gisteren in Novi Sad geprotesteerd tegen het plan van het stadsbestuur om een boulevard naar oud-presi dent Slobodan Milosevic te ver- De actievoerders deelden fol ders uit, waarin zij stelden dat Sei'vië modern moet worden. Milosevic werd in 2001 naar Den Haag gebracht om wegens oorlogsmisdaden terecht te staan voor het Joegoslavië-Tri bunaal. Hij overleed in maart in zijn cel aan een hartkwaal voor dat zijn proces kon worden afge rond. ANP/RTR erkent en er zelfs een troepen macht houdt. Vooral linkse partijen willen de kritiek verzachten. Europarle mentslid Lagendijk (Groen- Links): „Eurlings is terecht streng, maar de toon kan an ders. Je hoeft niet je teleurstel ling uit te spreken in de eerste zin. En dreigen met stopzetting van de onderhandelingen kun je veranderen in waarschuwen voor consequenties." WD-politica Hennis-Plasschae- rt staat pal achter Eurlings. Zij vreest echter dat de eindversie van zijn rapport een stuk milder wordt. „Je hebt in het pax'le- ment nu eenmaal veel Turkofie- len." Zij stemde vorig jaar tegen onderhandelingen van de Euro pese Unie met Turkije. Zij vindt het nog steeds 'absolute waan zin', omdat Turkije volgens haar nog steeds rxiet aan de toetre dingscriteria voldoet. ANP BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 lnfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5