Actie voor peuterspeelzaal Nisse PZC Voortbestaan hing aan een zijden draadje Alleen aandacht is soms al genoeg v^rll 1 M"/iek H - L- fmM Terneuzen heeft maar één echte kapitein tfLKj Stichting wil voorziening sluiten, PvdA komt met motie voor extra subsidie ,13 éÊÊqrï i Harmen van der Werf wachtlijst kent", verklaart Joos- hoog in het vaandel. Dat geldt ga je niet sluiten", valt WD'er lang zijn." Boekholt vraagt zich derdaad uitzicht is op de k se het verschil. ook voor peuterspeelzalen, al- R. Boekholt bij. Hij wil de dis- af of er wel voldoende afstem- van meer peuters. Waarbij 2 nniit<ii'cr>r>»l79fil in T~lo m 1 rlonnorl Vioo-ft rlo Rnreoleo fine Vnllnnrrl miccip nvpricrpnc: nipt: nllppn hp- miriD' nlaatfivindt. kanttpkpninO'nlaatst dat. nÏP zaterdag 2 september 2006 Harmen van der Werf - De peuterspeelzaal in moet half oktober dicht, de stichting peuterspeelza Borsele aan ouders uit Nisse 's-Heer Abtskerke laten we Als het aan de ouders én in geval ook de PvdA, Lokale Partij Borsele en VVD in de Bor- selse gemeenteraad ligt, gaat dat niet door. Volgens de stichting die twaalf peuterspeelzalen onder haar hoede heeft in Borsele, ko men er te weinig kinderen in naar de peuterspeelzaal, dan tien. En daar niet snel genoeg verande in. Er zit dan ook niets an ders op de peuterspeelzaal in dorpshuis van Nisse te slui De kinderen moeten dan een peuterspeelzaal in of 's-Gravenpol- der. Rauw op het dak De mededeling van de stich ting is ouders in beide dorpen rauw op het dak gevallen. De pderraad van de peuterspeel zaal is, aldus voorzitter M. Joos- se, niet van tevoren ingelicht. afgezien daarvan, de stich ting zit er volgens haar naast, als het om het toekomstig aan tal kinderen voor de peuterspeel- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Comelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wachtlijst kent", verklaart Joos- se het verschil. De ouderraad heeft de Borselse politiek benaderd en steun ge vonden. PvdA-raadslid P. Vol- laard komt donderdag in de ge meenteraad met een motie om de peuterspeelzaal dit jaar en in 2007 een extra bijdrage te geven van maximaal drieduizend eu ro. Borsele voert het behoud van voorzieningen in kleine kernen hoog in het vaandel. Dat geldt ook voor peuterspeelzalen, al dus Vollaard. N. Werri van de Lokale Partij Borsele meldt voor de PvdA-mo- tie te stemmen. „Het dorpshuis in Nisse is pas verbouwd voor veel geld, ook voor de peuter speelzaal", geeft hij als extra ar gument. „Dat gooi je toch niet zomaar weg." „Zo'n peuterspeelzaal in Nisse ga je niet sluiten" valt WD'er R. Boekholt bij. Hij wil de dis cussie overigens niet alleen be perken tot Nisse, maar het hele peuterspeelzaalbeleid onder de loep nemen. „In 's-Gravenpol- der daalt de vraag en moet een leidster weg", heeft hij verno men, „terwijl ouders in 's-Hee- renhoek hun kinderen al moeten opgeven voordat ze geboren zijn, omdat de wachtlijsten zo lang zijn." Boekholt vraagt zich af of er wel voldoende afstem ming plaatsvindt. Onderbouwd Het CDA houdt nog een slag om de arm wat betreft steun aan de PvdA-motie. CDA-raadslid M. van de Plasse-Nagelkerke is voor behoud van de peuterspeel zaal in Nisse, maar wil eerst goed onderbouwd zien dat er in derdaad uitzicht is op de komst van meer peuters. Waarbij zij de kanttekening plaatst dat niet zo maar overgegaan mag worden tot sluiting van een peuterspeel zaal, als die tijdelijk onder de norm van tien zakt. „Want is op een dorp een peuterspeelzaal weg, dan kan dat wel eens gevol gen hebben voor het voortbe staan van de school. Dat moeten we niet hebben." Joosse ontkent niet dat het aan tal onder de tien zakt en een tijd je daaronder blijft, maar zeker volgend jaar augustus zijn dat |r weer 'minimaal tien'. „Men sen lopen niet zo hard om hun kinderen aan te melden, omdat de peuterspeelzaal in Nisse geen Inzameling GOES - Hulpverleningsorgani satie Dorcas houdt vandaag een kledinginzameling bij de Sion- kerk (Louise de Colignylaan) en De Levensbron (Mansholtlaan) in Goes. ICleding, schoeisel en beddengoed kunnen tussen 9.00 en 11.30 uur worden ingeleverd. De spullen gaan naar Oost-Euro pa. Clubavond voor computerfreaks 's-GRAVENPOLDER - Zeeuw se computerliefhebbers houden dinsdag 5 september voor het eerst in dorpshuis Ons Dorpsle ven in 's-Gravenpolder de maan delijkse clubavond. Op het programma van de eer ste clubavond van de computer freaks staat een presentatie rond het thema Video de Luxe 2007 door Walter Meerbeek. De bijeenkomst is vanaf 20.00 uur en vrij toegankelijk. (Advertentie) 4 4 Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Het Zuid-Bevelands dameskoor heeft een moeilijke tijd achter de rug. Nu moeten ze soms op aanvragen om op te treden 'nee' verkopen. foto Ronald den Dekker door Rob Paardekam GOES - Het had scheelde een haar of het Zuid- Bevelands dameskoor had zijn vijftigste verjaardag niet kunnen vieren. „Ons voortbestaan hing een jaar geleden echt aan een zijden draadje", zegt voorzitter Jennie van Kampen. „Gelukkig hebben we de boel weer op de rails." Het koor had vorig jaar nog maar 25 le den en dat was om meerdere redenen te weinig. Zo slonken de inkomsten, maar de contributie (acht euro per maand) verhogen was voor het bestuur geen op tie. Het koor kwam door de krappe be zetting ook in de problemen als een paar mensen niet mee konden naar een optreden. Dan zaten ze opeens met te weinig alten. „We hebben om die reden een keer een concert moeten afzeggen", aldus Van Kampen. Al met al was het een penibele situatie. En dan te beden ken dat in vroeger tijden wel eens een sopranenstop werd afgekondigd, omdat er te veel aanmeldingen waren. Het is volgens mede-bestuurslid Jo Min- derhoud vooral aan de voorzitter te dan ken dat het koor weer toekomst heeft. „Het was een beetje een ingedut ge heel", geeft ze toe. „Jennie heeft weer leven in de brouwerij gebracht." Ze doelt op de groei van het aantal leden - dat zijn er inmiddels weer 35 - maar vooral op het feit dat het koor weer re gelmatig concerten geeft; iets wat de laatste jaren nog maar zelden voor kwam. „Ik heb daar even wat tijd in moeten investeren", aldus Van Kam pen. „Maar nu worden we zelfs weer ge vraagd. Soms moet ik 'nee' zeggen. Laatst belde zorgcentrum Cederhof uit Kapelle. Ik kon ze pas voor volgend jaar op de lijst zetten." Het Zuid-Beve- lands dameskoor is lang geleden voort gekomen uit de Bond voor Plattelands vrouwen. Een aantal van die dames wil de af en toe eens zingen en richtte in 1946 een zangkoor op. Tien jaar later werd het koor zelfstandig en werden de banden met de plattelandsvrouwen ver broken. Dat neemt niet weg dat enkele van de leden nu nog bij die bond zitten. Hoop Het koor is er in principe voor vrouwen van alle leeftijden, maar in de praktijk zijn de leden allemaal vijftig jaar of ouder. Dat zal voor een deel te maken hebben met het feit dat er op vrijdag middag wordt gerepeteerd in de Goese muziekschool. „Naar de avond gaan is echt geen optie", vindt penningmeester Joke den Broeder. „We zouden er dan wellicht jonge leden bij krijgen, maar veel ouderen zouden afhaken." Veel van de vrouwen die zich vorig jaar heb ben aangemeld, nadat ze hadden ge hoord van de problemen van het koor, hebben een leeftijd van ergens begin in de vijftig en dat heeft het bestuur weer enige hoop voor de toekomst gegeven. Van de bestaande leden hadden de mees te al een veel hogere leeftijd. „En eer lijk is eerlijk: het heeft de kwaliteit van ons koor ook geen kwaad gedaan", meent Van Kampen. „Over het alge meen hebben jonge mensen toch een iets betere stem." Daarmee is niet ge zegd dat naar de zangkwaliteit heel erg streng wordt gekeken bij de aanmel ding. „Welnee", zegt Minderhoud. „Ie mand moet wel heel vals zingen, willen we haar niet toelaten." Desondanks vindt de voorzitter dat de kwaliteit van het koor behoorlijk goed is. „Niet in de laatste plaats door onze dirigent. Die weet heel goed in te schatten wat we wel en niet aankunnen." De dames zin gen een breed repertoire. Van oud-Hol landse liedjes tot licht klassiek. De vijftigste verjaardag van het koor is onlangs gevierd. Binnenkort staan weer de nodige optredens in verzorgingshui zen gepland. „Dat is gewoon heerlijk om te doen", zegt Van Kampen. „De mensen genieten er echt van." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hartverscheu rend vindt Yvonne de Graaff uit Vlissingen het, dat er in de ver zorgingssector geen aandacht is voor intiem contact van lichame lijk gehandicapten. „Het is een basale behoefte die onderdrukt wordt." De Graaff wil het tij ke ren en begint samen met Ans Va der 'Hot Item', een bemidde lingsbureau voor intieme dienst verlening in Zeeland. Al anderhalf jaar liep Yvonne met het idee rond. „Ik werkte met lichamelijk gehandicapten. Daar zag ik dat de mensen een grote behoefte hebben aan sek suele beleving. Omdat de zorg sector er geen aandacht aan besteedt, ontstaat soms onge wenst gedrag, zoals handtaste lijkheden. Ik heb het wel een paar keer aangekaart op mijn werk, maar daar kwam nauwe lijks een reactie op. Blijkbaar rust hier nog steed^ een taboe op." Niet alleen gehandicapten in zorginstellingen of speciale woongroepen hebben behoefte aan intimiteit, ook mensen die bij hun ouders of zelfstandig wo nen willen wel eens de warmte van een lichaam voelen of een arm om hen heen. „Soms schake len deze mensen een escortbe drijf in, maar die hebben toch een andere doelstelling. Daar draait het vooral om geld. Har de business. Er zijn ook escort bureaus en prostituees die niet eens beginnen aan gehandicap ten. Wij hebben een hele andere doelstelling. Bij ons staan ge voel en persoonlijke aandacht voor de cliënt centraal. Er hoeft niet eens seks aan te pas te ko men. Als een cliënt gewoon eens tegen iemand anders aan wil sla pen, kan dat ook." Yvonne en Ans, die collega's wa ren bij de woonbegeleiding, be ginnen nu met het werven van seksverzorgenden. „We zoeken niet alleen vrouwen. Ook man nen zijn nodig. Want gehandi capte vrouwen hebben eveneens behoefte aan fysiek contact", zegt Yvonne. De medewerkers die voor Hot Item gezocht worden, moeten zich goed in de cliënten kunnen verplaatsen en levenservaring hebben. „Het hoeven niet de jongste, knapste en slankste mensen te zijn", zegt Ans. „Als ze maar hart hebben voor de zaak. Natuurlijk moeten ze er wel verzorgd uitzien en een ge- Vrouwen beginnen bemiddelingsbureau voor intieme dienstverlening in Zeeland KT- 7 m. filt m /{j&SB&SI&Af HP ■•«reInfiL wi ;«|a' Bedrijfsinbraak aan Kloetingseweg GOES - Bij een bedrijf aan de Kloetingseweg in Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Via een raampje zijn de daders binnengekomen. Ze hebben het pand doorzocht en computerapparatuur meegenomen. Vragenlijst ozb gaat raad te ver ZIERIKZEE - De Schouwse CDA-fractie vindt dat de vra genlijsten die gebruikt worden voor ozb-taxaties veel te ver gaan. Het college van B en W legt de kritiek naast zich neer. De gemeente wil, zo stelt raadslid B. Flach-de Geus, vooral van bedrijven nogal wat weten. Zij vraagt zich af of het echt nodig is dat een bedrijf in het kader van ozb-taxatie bedrijfsgegevens, zoals een winst- en ver liesrekening, moet overleggen. Dat past naar haar idee niet in het streven naar het terugdringen van allerlei amb telijke rompslomp. Volgens wethouder W. Renden is er niets mis met de vragenlijsten. „Bedrijven zijn niet ver plicht alle wagen te beantwoorden maar er zijn wel be paalde kerngetallen noodzakelijk om de waarde van on roerend goed te kunnen bepalen." Aanvullende informa tie als verlies- en winstrekening kan volgens Renden no dig zijn om de waarde te kunnen verfijnen. Hij stelde ook dat de vragenlijst niet van de gemeente komt, maar is op gesteld door de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Hulst zoekt registratiesysteem afval HULST - De gemeente Hulst studeert op een registratie systeem voor het ophalen van vuilnis. Volgens wethouder C. de Kraker zijn er nu nogal wat mensen die twee contai ners hebben. Om mensen te verhinderen twee kliko's aan de straat te zetten denkt De Kraker er over om de contai ners te voorzien van een sticker. Ieder huishouden heeft recht op een sticker en kan dus maar één grijze of groene kliko aanbieden. Containers zonder sticker worden im mers niet meer door de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) ingenomen. De gemeente Hulst staat ook open voor de mo gelijkheid om een chip in de container in te bouwen. Die geeft precies aan hoe zwaar de kliko is. Hiermee zou de ge meente ook precies kunnen bijhouden hoeveel afval ie mand inlevert en hem daarvoor laten betalen. „Maar dat is helemaal niet de bedoeling", zegt De Kraker. „We heb ben op dit moment helemaal geen plannen om mensen aan te slaan voor iedere kilo afval die ze inleveren." Toch acht De Kraker het niet uitgesloten dat de gemeente Hulst dit systeem over pakweg tien jaar invoert. Maar ligt hier geen fraude op de loer? Immers, het is vrij makkelijk om je afval in de kliko van de bum-man te gooien. De Kra ker beaamt dat gevaar aanwezig is. „Voordat we dat sys teem invoeren, is 't zaak dat eerst goed op een rijtje te zet ten." Man mishandeld in woning VLISSINGEN - Een 24-jarige Vlissinger is donderdaga vond rond kwart voor elf mishandeld in zijn eigen huis. Twee. onbekende mannen sloegen hem een aantal keer met een metalen voorwerp op zijn achterhoofd. De daders vluchtten toen de man en zijn vrouw gingen schreeuwen. De politie wil niet zeggen in welke straat het incident plaats vond. Het enige wat men daarover kwijt wil, is dat het in de wijk het Fort was. De man is behandeld in het ziekenhuis. De man zegt niet te weten wie de mannen wa ren. De politie onderzoekt de zaak. zondheidsverklaring overleg gen. En elk half jaar moeten ze naar de dokter voor controle." Het liefste willen de twee dames dat in december met de dienst- verlening begonnen kan wor den. „Dat is de maand met de donkere dagen waarin veel men sen zich eenzaam voelen." Klanten kunnen zich al wel in schrijven bij Hot Item. „Wij stu ren niet zomaar na een telefoon tje een medewerker af op een klant", zegt Yvonne. „We voe- door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terneuzen viert dit weekend de eerste Vliegende Hollanderfeesten, maar gisteren bleek dat niet alle Zeeuws-Vlamingen het le gendarische verhaal over ka pitein Willem Vanderdecken zo hoog hebben zitten. Het beeld van De Vliegende Hol lander in het water aan de He rengracht was ingepakt in een groot blauw zeil. Bram Stoffels, één van de drij vende krachten achter de fees ten, stond gisterochtend per plex toen hij van de inpakac- tie hoorde. Toevallig stond hij op dat moment bij een pinau tomaat op de Herengracht. Hij draaide zich om en kon nog maar één ding uitbren gen: „Hé? Ja, natuurlijk moet dat er zo snel mogelijk af! Be dankt voor de tip!" En een halfuurtje later: „Als dit een grap is, vind ik het wat flauw. Wat voor nut heeft dit? De po litie is inmiddels op de hoogte en ik probeer wat meer infor matie te krijgen." Ook bij de gemeente Terneu zen tastte een woordvoerder een tijd in het duister. „Het beeld is vorige week nog van vogelpoep ontdaan. Ik hoop dat het door deze grap niet is beschadigd." Aan de andere kant van Ter- neuzen, vlakbij De Griete, rol den de grappenmakers op dat moment al over elkaar van het lachen. „Want Terneuzen heeft maar één echte kapi tein. En dat is kapitein Rooi- bos!", riepen zij met een dik ke knipoog. De zelfverzonnen rossige zee held van de Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's zag de eerste editie van De Vliegende Hollanderfeesten als een prima gelegenheid voor een poging om Vander decken definitief te verschal ken. Tegelijkertijd met het eerbetoon aan De Vliegende Hollander houden De Lama ketta's op de zeedijk de twee de editie van de Ballade aan de Schelde. Daar wordt zon dag met een ludieke ceremo nie stilgestaan bij de ontdek ker en naamgever van tal van wereldberoemde plaatsen. Denk daarbij onder andere aan 'Je kan na ier en je can a da 'je moet er niet te zwaar an tillen en 'Jo, Ko, gao mao', oftewel Yokohama. Bom Gisteravond werd de Ballade aan de Schelde afgetrapt met een filmvertoning. Daar kwam ook een filmpje aan bod van Klaas van Urk uit Hoek. Hij legde vast hoe kapi tein Rooibos (oftewel Lama- ketta's-zanger Maikel Harte) in een roeiboot door het wa ter aan de Herengracht ped delde, een bom op het beeld plakte en vervolgens de boel tot 'ontploffing' bracht. Rooi bos kraaide daarop victorie. Om het leed voor het oog wat te verzachten pakte hij het beeld in en voorzag het van een bord met de tekst: 'We gens renovatie afgesloten'. Overigens hadden Stoffels en de gemeentewoordvoerder aan het einde van de ochtend de dader achterhaald en kon den een glimlach niet onder drukken. En kapitein Rooibos? Die verzekerde de gemeente dat het beeld ondanks de ontplof fing geen krasje heeft opgelo pen. Het bemiddelingsbureau voor intieme dienstverlening van Yvonne de Graaff geeft gehandicapten de mogelijkheid tot fysiek contact. foto Ruben Öreel ren eerst zelf het intakegesprek. We moeten weten wat de klant wil en wat zijn beperkingen zijn. Dan kunnen we pas een goede match maken." Meer info: ydegraaff@zeelandnet.nl, 06-41- 434448 of 06-18375062. Expo 170 toont werk van Goesenaar Denz de Kroon MIDDELBURG - Werk van de Goese kunstenaar Denz de Kroon is morgen te zien bij Ex po 170, gevestigd aan de Noord singel 170 in Middelburg. De Goese kunstenaar toont schil derijen in olieverf, een object en fotoprints in Goese sferen. Ook is zijn elektronische muziek te horen. De expositie is geopend van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57